Prepravke vozila i zakonski propisi

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Saša » 11 Feb 2018, 21:40

To za LED dnevna svetla naknadno nakalemljena odnosno da to nije uopšte po propisu, te da će imati problema pri prvoj ozbiljnijoj kontroli kada to krene sam već par puta rekao jednom komšiji koji ih je stavio na Stila, no on me gleda sav u čudu, verovatno misli da sam lud. Kao, "atestirana su ona već, to su baš dnevna LED svetla"... Ma sve džabe kada nisi odradio zvaničan atest i nemaš nikakav "papir" za njih. Mogu misliti šta bi mu radili panduri da ga zaustave negde u inostranstvu... :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od kragujevac » 11 Feb 2018, 21:47

Za puno "prepravki" saobraćajna policija nema vremena da se aka, ali "pogrešna" svetla, točkovi ili prebučan auspuh su toliko očigledni da su bukvalno penal za pandure, pa kad napecaju nekog takvog onda krenu u malo detaljniju proveru. Meni se čak jednom desilo na tehničkom da mi tamošnji inženjer nije baš poverovao da su 17ice na E39 originalne BMW felne (naravno da su bile), pa je otišao da proveri i vratio se posle dva minuta. NIje mu bilo dosta ni što sam mu rekao da je oznaka "Styling 81" i da su to BMWove fabričke felne, baš je zapenio da ode da proveri.
Poslednja izmena od kragujevac u 11 Feb 2018, 21:49, izmenjeno 1 put ukupno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Saša » 11 Feb 2018, 21:49

Kako rade te provere? Imaju neku bazu podataka o automobilima, ili prosto surfaju po Net-u? :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od kragujevac » 11 Feb 2018, 21:51

Imaju bazu podataka u KBA (Kraftfahrt Bundes Amt) u Flensburgu. Nešto kao centralna državna služba za vozila/saobraćaj/whatever.
Tu je i baza podataka SVIH vozača koji imaju nemačku vozačku dozvolu.
https://www.kba.de/DE/Home/home_node.html
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od dragvorl » 11 Feb 2018, 22:17

Ne znam samo kako ce ova nasa strucnost da proverava da li neki auto u serijskoj opremi ima alu ili celicne felne, ovakva ili onakva sedista, volan i slicno...Ovo za dnevna svetla je OK, jer ljudi stavljaju razne ciganije tipa led trake od 300 din ubace u far i to je kao dnevno svetlo, a i ovi sa homologovanim svetlima ih stavljaju na razna mesta koja su neodgovarajuca.
Najbitnije je da oni na tehnickom proveravaju glupi broj motora koji se u normalnim drzavama ni ne upisuje u dokumente. I onda ako ti je korodirao broj sto se desava prilicno cesto ajmo deco na PUSovanje. Jos jedna pobeda. :bravo:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od ljuba » 12 Feb 2018, 09:06

Meni se jako svidja kako je to regulisano u EU. Svaka zemlja ima pravo da maltertira svoje gradjane (kao npr Nemacka :)), ali ako je neko prilicno slobodan (npr Holandija :)) Nemacka mora da postoju odluke Holandije, odnosno da dopusti sve osim onoga sto je bas opasno... Kod nas nema nikakve vece limitacije, osim npr zaista predimenzionisanog tjuninga u vidu spojlera, branika i sl, kao i guma koje su toliko siroke da vire van krila. Kao i buka iz auspuha, i na to su alergicni :)

Korisnikov avatar
BobanR
Postovi: 819
Pridružio se: 12 Apr 2015, 22:07
Garaža: Brera 2.4
Lokacija: Kragujevac

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od BobanR » 12 Feb 2018, 09:43

:kokice:

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od kragujevac » 13 Feb 2018, 10:42

U D ima situacija kad saobraćajna policija pravi velike kontrole gde im je glavna tema upravo "tuning" i kada gledaju i najmanju sitnicu (čak i sijalice za osvetljavanje tablice). E sad, ako neko ima sve lepo upisano u saobraćajnu dozvolu onda je ta kontrola kratka. Ako nema upisano a ima u prtljažniku ABE za svaki deo posebno onda je to takodje OK, samo što kontrola traje malo duže. A ako ima neke promene na autu a za njih nema papirologiju, to je jako zahebana situacija. Košta finu kaznu, dobija se 1 kazneni poen i plaća se šlep služba. Pa ko voli da rizikuje, samo napred.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Grujic » 13 Feb 2018, 13:42

To jen ubedljivo najbolji sistem. Time sunljudi regularni vez cimanja, a sprecena je ugradnja krs stvari...

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od dragvorl » 13 Feb 2018, 14:11

Sijalice za tablice...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od ljuba » 13 Feb 2018, 15:00

Kao mene pre nekih 10 godina zaustavljaju na autoputu Nemacki policajci i traze drogu i slicne stvari :) i u jednom trenutku krene da kontrolise papire i kaze daj dokumenta i jel tvoj auto? Ja mu kazem nemam dokumenta i nije moj auto - a on se samo okrenu i ode :) U Holandiji ne mora cak ni saobracajna a ni jedan drugi papir da se nosi - odnosno cesto se nosi samo fotokopija saobracajne - i cesto Holandjani imaju problema u Rumuniji i Bugarskoj bas zbog toga... ali policajci im ne mogu nista samo granicari kada napustaju Sengen :) Mada mi ni to nije jasno kako moze, kada moraju da priznaju Holandske zakone...

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od Day Walker » 13 Feb 2018, 15:15

shandu90 je napisao:
11 Feb 2018, 20:32
Nas su zvali iz salona par dana nakon dobijanja kljuceva na ugradnju maglenki. Ja sam mislio da ce nam staviti one standardne. Iz nekog cudnog razloga promenili su nam ceo branik ALI su nam spojili i prednje i zadnje na JEDNO DUGME :D I tako ja kad upalim prednje maglenke drkam ostale ucesnike u saobracaju i sa zadnjom, ne mojom krivicom. Meni je pun kufer toga i jurim dugme po otpadima, posto mi je ipak to jeftinije nego da menjam branik. Hteo sam za Irmscher da tresnem lovu prosle godine, onda bi se sve vratilo u 'normalu'. Moram i instalaciju da sredim posto prednje cesto gube kontakt. Jesenas, na tehnickom me je baja upitao da li mi prednje sluze za ukras, takvu sam volejcinu zabio u branik da su odmah proradile (na opste zgrazavanje caleta). Na ostalim kolima zadnje maglenke nikad nisam palio, samo prednje. Nema potrebe da drkam neduzne zbog tudje nesposobnosti.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
Ma nema sanse da su menjali ceo branik. O kom autu se radi?
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od dragvorl » 13 Feb 2018, 15:37

Saša je napisao:
11 Feb 2018, 21:18
shandu90 je napisao:
11 Feb 2018, 20:32
ALI su nam spojili i prednje i zadnje na JEDNO DUGME :D I tako ja kad upalim prednje maglenke drkam ostale ucesnike u saobracaju i sa zadnjom, ne mojom krivicom.
Tako je na većini novijih automobila kod kojih su maglenke došle odmah na autu kao oprema. Kod Avensisa je isto tako, pale se istovemeno i prednje i zadnja, a verovatno i kod RAV-a, nisam još stigao da isprobam. Dakle - pali maglenke samo kada ti zaista i trebaju - u magli. :) Kod mog Punta su dva odvojena prekidača pa se eto mogu poslužiti prednjim maglenkama ako mi nekad baš zatrebaju (a primetio sam da dobro dođu noću kada se vraćam sa pecanja kroz kojekakve njive, fino dodatno osvetle rupe/deo odmah ispred auta i prostor sa strana). :D
Tesko da sme da bude tako, to uredjuje propis i ne bi dobili homologaciju.
Prikačeni fajlovi
Screenshot_20180213-153631.png
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12276
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od shandu90 » 13 Feb 2018, 15:45

Day Walker je napisao:
shandu90 je napisao:
11 Feb 2018, 20:32
Nas su zvali iz salona par dana nakon dobijanja kljuceva na ugradnju maglenki. Ja sam mislio da ce nam staviti one standardne. Iz nekog cudnog razloga promenili su nam ceo branik ALI su nam spojili i prednje i zadnje na JEDNO DUGME :D I tako ja kad upalim prednje maglenke drkam ostale ucesnike u saobracaju i sa zadnjom, ne mojom krivicom. Meni je pun kufer toga i jurim dugme po otpadima, posto mi je ipak to jeftinije nego da menjam branik. Hteo sam za Irmscher da tresnem lovu prosle godine, onda bi se sve vratilo u 'normalu'. Moram i instalaciju da sredim posto prednje cesto gube kontakt. Jesenas, na tehnickom me je baja upitao da li mi prednje sluze za ukras, takvu sam volejcinu zabio u branik da su odmah proradile (na opste zgrazavanje caleta). Na ostalim kolima zadnje maglenke nikad nisam palio, samo prednje. Nema potrebe da drkam neduzne zbog tudje nesposobnosti.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
Ma nema sanse da su menjali ceo branik. O kom autu se radi?
Znas valjda kakav je standardni branik (bez maglenki) na astri. Ovo je moj.Slika

Sent from my LG-H440n using Tapatalk


Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Prepravke vozila i zakonski propisi

Post od ChobbyNS » 13 Feb 2018, 15:46

Što je tolika razlika u boji? Baš upada u oči.

Odgovori