Zatamnjena stakla

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjena stakla

Post od ftj » 12 Maj 2022, 13:04

šiber/panorama plusevi:
-ima više svetla u kabini
-možeš da otvoriš pa da luftira vazduh iz dodatnog ugla

minusevi:
-smanjuje prostor za glavu putnika
-potencijalni problemi sa zatvaranjem/dihtovanjem, potencijalno dodatni cvrčci od kedera
-povećana buka
-povećana toplota u kabini ako je zavesa za panoramu suviše svetla/tanka

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zatamnjena stakla

Post od OMP » 12 Maj 2022, 13:37

@nidza
Ja sam sa 190cm visine vozio abarta bez problema, imao je fabricke kadice doduse ali u klasican fiat 500 mi nikako ne prija sedenje na onim ravnim klupama tu je vec problem sa krovom.
ftj je napisao:
12 Maj 2022, 13:04

-povećana toplota u kabini ako je zavesa za panoramu suviše svetla/tanka
kakva god da je zavesa zraci vise toplote nego kod klasicnog krova a zimi je hladnije kad je npr. led na panorami dok opet sa druge strane zimi vise prija kad ugreje sunce, brze se zagreje kabina
Poslednja izmena od OMP u 12 Maj 2022, 13:40, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zatamnjena stakla

Post od nidza » 12 Maj 2022, 13:40

Mogao sam i ja da ga vozim, ali ne u odgovarajućoj poziciji, već da položim naslon i odaljim već predalek volan. Za brzu reakciju vozača volan mora biti blizu (biti blizu biti blizu). :)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zatamnjena stakla

Post od OMP » 12 Maj 2022, 13:41

Pa sad nisam ga nesto vozio na duze samo ga probao par km ali ne secam se da mi je nesto bilo problem kod sedenja, ali svakako ne verujem da bih uzivao na duze u tom autu

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Zatamnjena stakla

Post od devit0 » 13 Maj 2022, 11:02

AleksandarAca je napisao:
Kabal je napisao:Na jednom autu sam radio kod Lacike i dobro je uradjeno, na drugom sam na preporuku radio samo panoramu i perfektno uradjeno na stadionu fk novi sad

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
Ima li nekog efekta zatamniti panoramu? Razmisljao sam bas o tome, ali nisam sasvim siguran sta bih dobio.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Oooo kako da ne, meni je na Audiju fabricki zatamnjena panorama ali sam stavio foliju 95% pre 4 god 1000 puta bolje prijatnije.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zatamnjena stakla

Post od dragvorl » 02 Jun 2022, 00:41

Neko je vec postavljao privremeno resenje sa lepljenjem folije na PET podlogu. Tako se lako moze skinuti po potrebi pa i vratiti. Ja sam to odradio neki dan. Iskrojio prema prozoru PET foliju od 0.5mm debljine, tabla je oko 1600 din 2m x 1 i nesto. Ostavio na dnu malo vise da moze da se zadene ispod kedera oko 2 cm, zalepio za prozor obostrano lepljivom trakom. Ok je resenje kome pije vodu za privremeno. Slike nisu nesto, ali bolje nego nista.
Prikačeni fajlovi
IMG_20220531_163640.jpg
IMG_20220531_163633.jpg
IMG_20220531_163632.jpg
IMG_20220531_163627.jpg
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjena stakla

Post od Grujic » 02 Jun 2022, 06:08

Ajde ti to lepo malo sve detaljnije :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zatamnjena stakla

Post od dragvorl » 02 Jun 2022, 07:02

Prvo uzmes PET foliju, ja sam uzimao 0.5mm, odavde recimo https://oracalpolikarbonati.com/proizvo ... roizvod=26

Onda otprilike opcrtas spolja na parcetu papira konturu stakla. Posle toga proveris sa unutrasnje strane stakla da li odgovara sablon, prilagodis po potrebi. Ja sam ostavio oko 2 cm duze od donje linije prozora kako bih mogao da uglavim foliju ispod donje zaptivajuce povrsine prozora da ne bi zapinjalo pri spustanju, to treba proveriti, mozda nije na svim kolima 2cm, negde je mozda vise. Sa tog sablona prenosis na PET foliju. Iseces prvo PET foliju kad si siguran u dimenzije. Onda lepis na PET foliju foliju za zatamnjivanje. Opseces visak skalpelom. Spustis malo prozor, uglavis foliju da padne ispod zaptivke donjeg dela prozora, osetices otpor kad prodje izmedju prozora i zaptivke, tako nece smetati pri podizadnju i spustanju. Namestis foliju da otprilike prati gornju konturu prozora. Dvostranom lepljivom trakom zalepis, ja sam zalepio na 3 mesta, 2 horizontalno oko 10ak cm i jednom vertikalno uz B stub oko 10ak. Gotovo
Foliju je teze naci, ne znam ko prodaje ovako sem na KP jer ko ugradjuje mora da ima markice, mozda za rezidencijalne potrebe ima da se kupi.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjena stakla

Post od Grujic » 02 Jun 2022, 07:33

Samo mj iskreno ovaj deo sa dvostrano lepljivom trakom nije jasan, mislis na one debele ili?

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Zatamnjena stakla

Post od BigMazzy » 02 Jun 2022, 07:37

ftj je napisao:šiber/panorama plusevi:
-ima više svetla u kabini
-možeš da otvoriš pa da luftira vazduh iz dodatnog ugla

minusevi:
-smanjuje prostor za glavu putnika
-potencijalni problemi sa zatvaranjem/dihtovanjem, potencijalno dodatni cvrčci od kedera
-povećana buka
-povećana toplota u kabini ako je zavesa za panoramu suviše svetla/tanka
Да додам само, добра панорама врхунска ствар.Једино код панораме се треба пазити кад је сунце високо и отвори се иста да не изгори глава :) осталих мана нема. Врв зависи од модела до модела. Никакво шкрипање, баговање, бука, ништа од тога нисам имао нит приметио.
Иначе најјача ствар панораме, до 60 на сат може опуштено да буде отворена без да некоме смета струјање ваздуха. Кад је ауто на сунцу цео дан, отворим панораму и пар стотина метара, потпуно излуфтиран ауто. Масу пута не мора ни клима да се пали ако је вожња пре подне или касно поподне.Ко је пушач, милина са панорамом. Вожња са отвореном панорамом или склоњени завесама по природи је закон, клинци обожавају.
Кад упекне звезда, добра дебела завеса је решавала проблем.
Нпр, шибер који се отварао до краја на БМВу ми је био онако, ни приближно панорами на реноу.
Моја панорама , сликано док је ауто био на сунцу.

Slika

Slika

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zatamnjena stakla

Post od OMP » 09 Jun 2022, 17:14

Grujic je napisao:
02 Jun 2022, 07:33
Samo mj iskreno ovaj deo sa dvostrano lepljivom trakom nije jasan, mislis na one debele ili?
ima da se kupi tanka duplex traka ili duplofan kako ko vec zove, debljine kao klasican selotejp, providna, ja je imam odavno korisna za mnoge stvari.
klasicna tamna folija za stakla ima da se kupi kod kineza i na buvljaku gde prodaju svasta nesto za kola, bar ovde kod mene, ne mora da se placa ona skuplja po KP, a najbolje bi bilo kupiti neki PET vec u tamnoj boji ako ima??

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zatamnjena stakla

Post od Grujic » 09 Jun 2022, 17:31

Ima bas za kola u oracal-u, sto je okacio link, ta je kvalitetna a za 2 stakla cena je nista spec skuplja.

Uradicu to uskoro

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4118
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: AR

Post od carov2 » 01 Jul 2022, 18:34

DukeNS je napisao:
30 Jun 2022, 10:16
Zato što su stakla samo fabrički ofarbana i nemaju nikakvu zaštitu. Ovim sam dobio zaštitu od zračenja, a zadržava i toplotu. Uopšte ne peče direktno sunce kao bez nje, što je posebno izraženo ovih dana. Istu sam prethodno stavio na krovni prozor i pokazala se vrlo dobro, pa sam primenio i na bokove. Sama folija je skoro pa skroz prozirna. :)



Ovo je baš čudno, da ne kažem nemoguće...da fabrički zatamnjena stakla nemaju nikakvu zaštitu od sunčevih zraka.

Sent from my LE2120 using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: AR

Post od nidza » 02 Jul 2022, 15:32

Svakako imaju, sva su tonirana, a zadnja još zatamnjena, ali folija pojačava efekat sigurno.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: AR

Post od ljubitelj » 02 Jul 2022, 16:44

Kako skoro skroz prozirna folija išta poboljšava, kojim svojstvom?

Fabrička klima stakla sa UV i IC zaštitom u sebi, pogotovu bočna sekurit stakla odavno se primenjuju u auto industriji kao bočna stakla.
Ako imam klima stakla na autu iz 95-te kao standard nešto ne verujem da u 2022. godini bilo koja fabrika stavlja najobičnija stakla bez zaštitnih slojeva.

Sada već idu uz doplatu i stakla sa promenljivim (elektro upravljanim) zatamnjenjem koja se po želji zatamne na dugme koliko se želi...

Odgovori