Jaka svetla Grande Punto...

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Damjan90
Postovi: 41
Pridružio se: 24 Okt 2021, 20:09

Jaka svetla Grande Punto...

Post od Damjan90 » 03 Feb 2022, 01:00

Pozdrav,imam problem sa svetlima...
Tako jako svetle da deluje kao da su upaljena duga non stop,svi mi živi blicaju...
Da li može to nekako da se našteluje ili da se ubace slabije sijalice?

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10387
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Jaka svetla Grande Punto...

Post od sebekkg » 03 Feb 2022, 01:16

Ako nisu fabrički xenoni onda možeš lakše da našteluješ farove. Prvo u kolima imaš jedan kružić koji je blizu prekidača za svetla i na sebi ima brojeve od 1 pa do 3-4 npr. Prvo probaj njega da staviš na 1 i vidi da li se spustio snop, ako se ni tada nije spustio onda moraš da našteluješ farove.
Na njima imaš dva (obično imbus) šrafa. Jedan služi za dizanje snopa drugi za pomeranje levo-desno. Da bi naštelovao moraš biti na ravnom ispred nekog zida gde je malo mračnije kako bi lepo video rezultate pomeranja snopa. Prvo staviš poziviju onog koturića tako da farovi bacaju najviše svetlo i onda krećeš sa spuštanjem snopa.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Jaka svetla Grande Punto...

Post od motorista » 03 Feb 2022, 01:34

Neka uputstva imaju crtež sa svim dimenzijama kako svetla treba da osvetljavaju, sa kotama i udaljenošću od zida. Podrazumeva se da je potrebno to raditi na ravnoj podlozi, vodeći računa o ortogonalnosti (auto posstavljaš na približno 90° u odnosu na zid, zid je približno vertikalan, prav... izbaci suvišan teret iz gepeka, proveri pritisak guma...). Unutrašnje podešavanje visine snopa pre nego što počneš da ovo radiš namestiš na prazan auto ili auto sa vozačem (najviše svetlo, obično pozicija 0 ili 1). Onda kao što ti je sebekkg u drugom delu napisao.

Ako ne može, ja bih otišao kod električara.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3153
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Jaka svetla Grande Punto...

Post od Dare4x4 » 03 Feb 2022, 07:39

Prvo i najlakše, proveriš da li su sijalice u farovima postavljene kako treba. Mnogi uspeju da ih nekako uguraju naopako i onda snop bije nebu pod oblake.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Jaka svetla Grande Punto...

Post od OMP » 03 Feb 2022, 08:26

da prvo treba proveriti sijalice i tockic u kabini na kom broju stoji, meni se na jednom autu desilo da sijalica nije bila lepo postavljena u leziste pa je snop bacao negde bez veze, na jednom autu mi je sijlica bila naopako postavjlena tj zarotirana za 180 stepeni, mada iskreno nisam nikad kontao zasto bi tad drugacije bacala posto je sijalica ista sa svih strana ali na tehnickom su to videli kao pokazalo na aparatu, ja u voznji nisam primecivao nista. Proveriti i šeširiće u faru a ispred sijlica kako stoje da se neki nije iskrivio ili ispao i to sam vidjao

Odgovori