Suncobrani

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Ceman
Postovi: 258
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Suncobrani

Post od Ceman » 15 Jun 2023, 21:11

... ili kako se vec zovu...

Sta stavljate da zastitite auto od sunca kada je parkiran negde napolju. Usija mi se volan i instrument tabla.
Ranije sam stavljao nesto poput ovog
61c-p0nIeiL._AC_SL1024_.jpg
Ali se izvitoperi, spadne... Pokusavao sam da nadjem onu neku od tvrdjeg materijala ali ne znam gde to da kupim.
Sad kad gledam, samo mi izlaze oglasi za neke suncobrane u obliku kisobrana. Ne znam da li ce te zice od toga da mi grebu instrument tablu kad budem postavljao.

Planiram i da zatamnim stakla, bar prednja neku foliju, ne znam koliko to moze pomoci.
Stavio bih i na soferku neku providnu sa UV zastitom, ali nesto mi je sumnjivo da to moze biti dobro. Prvo sto verovatno ce izobliciti i prelamati svetlost, a drugo pretpostavljam da nikad necu moci ocistiti da ne bude muzgavo zimi.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Suncobrani

Post od nidza » 15 Jun 2023, 21:18

Ja sam pre n godina našao tanku veliku koja se kači spolja i koristim je još od Alfe. Do sad je niko nije drpio, ali baš je retko auto sa njom parkiran negde gde je zanimljivo da skinu. Toga uvek ima, prekopaj malo AliE.

Ceman
Postovi: 258
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: Suncobrani

Post od Ceman » 15 Jun 2023, 21:24

ta sto se stavlja spolja mi nije ni pala na pamet. Nije losa ideja.
Mada... sta ako stvarno nekom padne na pamet da je iscupa, pa mi osteti kedere na vratima.

Korisnikov avatar
Zerofive
Postovi: 31
Pridružio se: 23 Sep 2022, 08:13
Garaža: Astra G 1.8 i 2.0 turbo

Re: Suncobrani

Post od Zerofive » 15 Jun 2023, 21:28

Što se tiče folije za vetrobransko staklo, mislim da ti ne treba, jer vecina vetrob. stakala već ima zaštitu na sebi. Ne računajući ona kineska stakla od kojih mozes i dioptriju da dobiješ kada predjes sa fabrike na njih.

Ne znam da li sam ja jedini koji stavlja suncobrane sa spoljne strane vrata ? Auto crn i za 2 dana toliko izlupaju vratima u vrata, da je to neverovatno. Ovako stavim suncobrane sa spoljne strane i sabijem ga negde u zid i makar sam malo miran. Udaraju i dalje vratima, ali mu onaj suncobran dodje kao sundjer.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Suncobrani

Post od nidza » 15 Jun 2023, 22:00

Otkud? Nijedan auto nema dovoljnu zaštitu za šoferku, baš jer treba da je maksimalno svetlopropusna.

Ogromni razliku pravi šoferka za grejanje auta. Kroz nju se najviše greje unutrašnjost. Ako nema fizičke zaštite ili hladovine, gledati u kom smeru se kreće sunce i okrenuti gepek kad god je moguće.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Suncobrani

Post od ljubitelj » 15 Jun 2023, 22:23

Puno auta ima termo vertrobranska stakla, ona imaju i UV zaštitu (to je ono što razara plastiku) i IR (IC) zaštitu.
Taj spekar se blokira a propušta opseg (koji mi vidimo) svetla tako da se ne ometa pogled ni danju ni noću.

Dodatno imaju gore pri vrhu širi pojas zelenog sloja koji takodje nešto doprinosi zaštiti sam table.

Kod nekih je možda doplata, uglavnom Mercedes, Volvo, Jaguar, Porše i slični iz gornjeg segmenta to imaju odavno u svim modelima standardno pa nikakva dodatna zaštita nije potrebna ali svakako jeste korisna bilo kakva pa i najobičnije novine ili peškir ili slično priručno.

BMW je u toj kategoriji vozila pa pretpostavljam da ima standardno sva termo stakla (i bočna) uz šoferku.

Ja isto imam onu što se spolja stavlja, sa 2 lica pa leti ide alu sloj koji reflektuje kao spoljni (zimi je obrnuto, alu sloj ide ka samom staklu, ka unutra okrenut) ali retko koristim.
Možda 4-5 puta do sada, zaista nema potrebe.

Ceman
Postovi: 258
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: Suncobrani

Post od Ceman » 15 Jun 2023, 22:42

Meni je menjana soferka, nije originalna. Zamena uradjena kod Ivanica.
Originalna je pukla od kamena.
Kad vozim osetim da mi gore ruke, pa sam zato mislio da nema UV zastitu

Korisnikov avatar
Zerofive
Postovi: 31
Pridružio se: 23 Sep 2022, 08:13
Garaža: Astra G 1.8 i 2.0 turbo

Re: Suncobrani

Post od Zerofive » 15 Jun 2023, 22:50

Ja sam na prošlom autu imao fabričku šoferku, bila je ljubičaste boje i konzola se nikad nije grejala toliko. Porediti današnja vetrovranska stakla i ona od pre 20. god. nema smisla, jer se na svemu štedi i sve je postalo škart.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Suncobrani

Post od Skipper » 15 Jun 2023, 23:40

Na almeri iz 2005. sam imamo uv zaštitu u šoferci i prednjim bočnim staklima

Slika

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Suncobrani

Post od nidza » 16 Jun 2023, 00:11

Kakvu god zaštitu da spominjete automobil se najviše greje kroz nju, tako da je samo pitanje koliko je to više ili manje. Uopšte nije bilo potrebe pisati rat i mir @ljubitelj.

Kad je pokriješ spolja, u kabini je neuporedivo manje vruće.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Suncobrani

Post od blaugrana » 16 Jun 2023, 00:48

Ceman je napisao:... ili kako se vec zovu...

Sta stavljate da zastitite auto od sunca kada je parkiran negde napolju. Usija mi se volan i instrument tabla.
Ranije sam stavljao nesto poput ovog
61c-p0nIeiL._AC_SL1024_.jpg
Ali se izvitoperi, spadne... Pokusavao sam da nadjem onu neku od tvrdjeg materijala ali ne znam gde to da kupim.
Sad kad gledam, samo mi izlaze oglasi za neke suncobrane u obliku kisobrana. Ne znam da li ce te zice od toga da mi grebu instrument tablu kad budem postavljao.

Planiram i da zatamnim stakla, bar prednja neku foliju, ne znam koliko to moze pomoci.
Stavio bih i na soferku neku providnu sa UV zastitom, ali nesto mi je sumnjivo da to moze biti dobro. Prvo sto verovatno ce izobliciti i prelamati svetlost, a drugo pretpostavljam da nikad necu moci ocistiti da ne bude muzgavo zimi.
Imas one vece sto se stavljaju sa spoljne strane. Imaju usi, pa njih uvices unutra I zatvoris vratima.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Suncobrani

Post od ljubitelj » 16 Jun 2023, 05:53

Kad je pokriješ spolja, u kabini je neuporedivo manje vruće.
A tek kada je u garaži, u kabini je neuporedivo prijatnije.

Kada se već pišu nepotrebne mudrosti :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21096
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Suncobrani

Post od nidza » 16 Jun 2023, 07:00

Šta je čovek pitao u temi koja se zove kako?

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1366
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Suncobrani

Post od Momčilo » 16 Jun 2023, 07:13

Procitam temu, udjem na insta i iskoci mi reklama. Slika
Slika

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12321
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Suncobrani

Post od shandu90 » 16 Jun 2023, 09:07

To je i meni iskakalo par puta, sta znam. Imam onu standardnu ‘foliju’ ali mi isto spada. Mozda da uzmem kartonsku ako ima, mada kontam da ce i ona klizati.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori