2009. Golf 6 GTI bluetooth povezivanje

ICE, GPS, handsfree, chip, parking senzori, auto-grafika, zatamnjena stakla, tuning/styling i ostalo
Odgovori
Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3165
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

2009. Golf 6 GTI bluetooth povezivanje

Post od Dare4x4 » 17 Jul 2023, 22:57

Pitanje za poznavaoce vagena:
Kupio čovek Golf 6 ali ne možemo da povežemo multimediju sa telefonom. Evo kako izgleda
Slika

Kad se pritisne Phone taster, on se ponaša kao da je Mute. Sve se utiša i pojavi se ikonica identična kao za Mute. Od telefona ni traga ni glasa. Nalazio sam neka uputstva na netu ali niti u podešavanjima multimedije ima Bluetooth, niti telefon vidi multimediju. Da li ovaj auto uopšte ima Bluetooth, s obzirom na to da nema ni tastere na volanu? Dajte neku pomoć kako ga povezati, ako uopšte može.

Igor
Postovi: 495
Pridružio se: 26 Jun 2012, 10:33
Garaža: Skoda Octavia MK3 TDI, BMW 320D E90 LCI
Lokacija: Apatin

Re: 2009. Golf 6 GTI bluetooth povezivanje

Post od Igor » 17 Jul 2023, 23:05

To je RNS310 i nemas bluetooth, tj mora se posebno ugraditi bluetooth modul koji ide ispod suvozacevog sedista. Nemam pojma kako se sad krecu cene tih modula.. Ima i za 20-30, al mislim da su orginali negde oko 100 eur. I treba aktiviranje dijagnostikom da se uradi.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3165
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: 2009. Golf 6 GTI bluetooth povezivanje

Post od Dare4x4 » 17 Jul 2023, 23:10

Hvala na odgovoru. Koji je onda smisao ovog Phone tastera i zašto radi kao Mute ?

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: 2009. Golf 6 GTI bluetooth povezivanje

Post od ljubitelj » 18 Jul 2023, 06:53

Pa upravo to što si napisao, preko te komande se prepoznaje dolazni poziv i utišava muzika da bi se moglo razgovarati telefonom.
To su imali i recimo aftermarket Pioneer-ovi radio aparati (nije bilo još multimedije) sa kraja 90tih.
---


Tada su 90tih mobilni telefoni imali izdvojen signal za to, recimo Ericssoni na konektoru za slušalice izdvojen pin za vezu sa radio aparatom na taj phone priključak.
Sagem telefoni su imali poseban dodatak kojim se povezivao telefon na radio pa je osim phone/mute funkcije moglo preko telefona i da se upali svetlo u autu. Isto zaseban Sagem specifičan konektor.

Nokia, Siemens, Ericsson, Sagem su bile fabričke opcije dodatne opreme, to je ono kada se kupovao auto sa ugradjenim mobilnim telefonom. (Mercedes, BMW, Volvo, Citroen itd)
Neki auti su imali ugradjene dodatne module za vezu sa radiom pa se moglo čak i slušati rezgovor preko radija odnosno pričati preko dodatnog mikrofona (u suncobranu, pored naslona za glavu i slično) kao dela tog paketa.
Cene tih fabričkih paketa su bile reda 2,000 DEM, kao opcija pri naručivanju auta.

To je sve tehnika pre ili neposredno period kada je tek u povoju bio (tek izmišljen) Bluetooth na prelazu vekova.

E sad kako je u Golfu iz 2009.te zalutata tehnika iz 90tih ne bih znao.


Kada se bolje setim, zapravo to je tehnika iz 80tih godina kada su ,mobilni bili još analogne mreže (C i D Netz u D) pre nego što je izmišljen GSM digitalni sistem pa je tako analogno i moralo sve da se povezuje.
To su bili oni glomazni mobilni veličine kutije cipela koji su se obično ugradjivali fiksno ispod sedišta a u rukonaslon izmedju sedišta se ugradjivala sllušalica (MTK) sa spiralnim kablom za vezu.

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: 2009. Golf 6 GTI bluetooth povezivanje

Post od ftj » 18 Jul 2023, 10:36

Trebao bi da ima dugme sa nacrtanim telefonom i dugme zvezdicu koje je programabilno i najcesce se to setuje kao mute. To telefon dugme treba da sluzi za javljanje i prekidanje poziva. Verovatno ce sve imati smisla kad bude imao taj bluetooth modul, mada mozda je bolje odmah da nabavi bluetooth modul preko koga moze da ima BT audio, pre nego fabricku funkciju sa kojom samo moze da prica telefonom. Ja imam rns300 bez blutut modula i meni se pritiskom na telefon nista ne desava dok mi se na zvezdicu mutira. Moguce da je to kod njega pogresno povezano.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3165
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: 2009. Golf 6 GTI bluetooth povezivanje

Post od Dare4x4 » 18 Jul 2023, 11:33

Nemam pojma. Meni lično nema smisla stavljati ovaj taster na kome piše Phone, a da on radi kao Mute. Ko zna da li je ovo uopšte radio iz tog auta ili je menjan. Na lokaciji gde kod mene ima 20 dostupnih radio stanica, kod njega ima samo dve. Auto nema nigde antenu. Ima neku kao navigaciju ali su mape skroz bezveze tj neažurne. Nema ulice po gradovima...
Da li može na ovaj uređaj da se poveže neka kamerica sa Aliexpressa? Rekli su prodavci da je navodno auto imao kameru pa je skinuta. Ja nešto ne verujem.

Igor
Postovi: 495
Pridružio se: 26 Jun 2012, 10:33
Garaža: Skoda Octavia MK3 TDI, BMW 320D E90 LCI
Lokacija: Apatin

Re: 2009. Golf 6 GTI bluetooth povezivanje

Post od Igor » 18 Jul 2023, 23:55

Za RNS310 nikada nisu bile mape za Srbiju, tj bile su ali samo glavni putevi i cak od 2020 nema ni novijih mapa vise.

Odgovori