Ne brže od života!

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8152
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Ne brže od života!

Post od OMP » 12 Mar 2019, 08:15

ima odavno tih alatki da se kupe, npr. na trkackim automobilma je to obavezan deo opreme posebno na reliju

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19371
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ne brže od života!

Post od Heinz » 12 Mar 2019, 08:32

Gde će to da padne kad se nedajbože prevrne auto? Kako otvariti kasetu i naći CH nožić i po njemu odgovarajući nožić ako je glava u vodi?

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5589
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Ne brže od života!

Post od dunx81 » 12 Mar 2019, 09:19

Stvari se razlete po kabini i kod čukanja a ne prevrtanja.

t


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Ne brže od života!

Post od nikaragva » 12 Mar 2019, 09:21

Pa valjda ti je stalno noz za pojasom? Sta ima da ga trazis po autu, nece sa pojasa otpasti nikad.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Ogi » 12 Mar 2019, 10:02

:rofl:

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6813
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Ne brže od života!

Post od ljuba » 12 Mar 2019, 10:22

To je moja sesra uvek imala pored sebe. Stoji zalepljeno na vrata ili na stubu kod pojasa... Inace cesto uz liz auto to dobijes kao obaveznu opremu :)

Slika

fubaler
Banned
Postovi: 164
Pridružio se: 10 Okt 2017, 20:38

Re: Ne brže od života!

Post od fubaler » 12 Mar 2019, 10:44

somi-car je napisao:
fubaler je napisao:
11 Mar 2019, 18:58
Naravno ima par situacija gde je bolje ne vezivati pojas nego biti vezan, ima ih par ali puno vise pojas pomaze nego sto odmaze.
Ja recimo jedino odvezujem pojas to je neko nepisano pravilo kad vozim pored mora kao u Kotoru tj ka Prcnju i Tivtu pa si bukvalno na CM od mora mozes da sletis cas posla tu se obavezno svi odvezemo za ne daj boze a brzine su toliko male da ne preti opasnost od toga.


Sent from my Galaxy S9+ using Tapatalk
Meni je u pezeou koji je uvezen iz CH u kaseti bio onaj svajcarski noz. Navodno video sam na emisijama da ima neki zubac za presecanje pojasa u slucaju sletanja u reku.

Sad ne znam da li je to neka ''preporucena'' oprema ili obavezna....i koliko covek moze da bude priseban u tim momentima.
Ima tako je i ima da se posebno kupi na raznoraznim sajtovima, e sad bas ces ti da kad ne daj boze uletis u more, da budes stalozen i pribran i da onako nonsalantno otvaras kasetu a ne taboravi da bi se cimnuo da bi dosao do kasete, pojas ti ne da dalje ko zna gde je to u tom trenutku u kaseti.
To sve trebas u nekoliko sekundi da odradis a pritom nije bezazlena situacija, dok ti razmisljas da otvoris kasetu zatim da preseces pojas, ja za to vreme lomim staklo ili ako sam pribran i svestan da ulecem u more otvaram sve prozore(sva sreca te su sva cetri automatska prozora te ne moram fizicki da drzim dugme jad se otvara/zatvara prozor, sto mi povecava sansu jer je dovoljno sekun dva da zadrzis dugme da se skroz sami otvore/zatvore.
Tako da nije to naivno i ne dao bog nikome.
Moja preporuka odvezati se samo i iskljucivo tada, jer je tako i samo u tom slucaju bezbednost veca u odnosu na stavljen pojas.


Sent from my Galaxy S9+ using Tapatalk


fubaler
Banned
Postovi: 164
Pridružio se: 10 Okt 2017, 20:38

Re: Ne brže od života!

Post od fubaler » 12 Mar 2019, 11:01

Heinz je napisao:Gde će to da padne kad se nedajbože prevrne auto? Kako otvariti kasetu i naći CH nožić i po njemu odgovarajući nožić ako je glava u vodi?
Tako je, a jos nesto o cemu ne razmisljate a to je da imate u tom trenutku saputnike, mozda dete, decu koji su vezanu pozadi u sedistu za decu, dal vi stvarno mislite(ne upucujem tebi pitanje nego ostalim kolegama forumasima koji misle da je dovoljno tu alatku samo da imas i resio si problem pa makar se ona ne pomerila s mesta pri prevrtanju u more, reku, kanal) da cete bezbedno i brzo da isecete vas pojas, zatim sauptnika, i pozadi deteta ili dece?
Mnogo je bezbednije da se svi odvezete i da cim prodje potreba za odvezanim pojasom isti vratite.
Ne daj boze ulecete, svi vi ste slobodni u smislu mozete da se krecete, zapamtite da tad nikako racionalno ne razmisljate jer je tad strah, panika i adrenalin zavladao vasim mozgom, svesni ste da vam moze biti kraj vama i celoj porodici(koliko je nazalost tako porodica nestalo) otvarate prozore ili razbijate bar jedno staklo i pruzate nadu porodici i sebi da prezivite.
Teske su to situacije, ajd fizicki nije toliko tesko koliko u glavi da sve mora biti brzo i sigurno kako bi se svi ponovo zagrlili na povrsini.
Uzasne, dakako jezive stvari i ja se sa tim ne igram, kao sto se ne igram ni sa nevezivanjem pojasa u svakoj drugoj situaciji.
To je moje misljenje, svakako se niko od vas ne mora sloziti, ali ja mislim da je najispravnije.
Naravno, ne omalovazavam imanje tog alata u kolima i treba ga imati i treba biti deo standardne opreme u kolima.
Vidite, takve nezgode nisu ceste, bar ne u Srbiji, ali kad se dese a retko kad se dese tada mogu zaviti porodicu u crno, da iste vise nema.
Pamet u glavu.

Sent from my Galaxy S9+ using Tapatalk


lami
Postovi: 3314
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ne brže od života!

Post od lami » 12 Mar 2019, 11:01

ljuba je napisao:To je moja sesra uvek imala pored sebe. Stoji zalepljeno na vrata ili na stubu kod pojasa... Inace cesto uz liz auto to dobijes kao obaveznu opremu :)

Slika
U Srbiji.se to.krade iz novih autobusa Slika

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30226
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od trojanac » 12 Mar 2019, 11:04

OSRAM SL101

Slika

Imao sam dve i obe nekako izgubio, čak mislim da mi je jednu neko ukrao. Inače sjajna stvar. Baterijska lampa ako zatreba, signalna lampa u slučaju da stanete na putu ili pored puta i plus ima sečivo za pojas i špic za razbijanje stakla. Ima svoj nosač koji može da se zalepi negde gde je zgodno i na dohvat ruke. Cena oko 25e što nije nimalo skupo jer je stvarno dobra stvar za imati u autu.

Meni je jednom baš pomogla kad sam vozio još Z128, ostali u kvaru na starom novosadskom putu, negde na Banstolu. Auto se ugasio, vergla ali neće da upali. Stao sam malo sa strane ali stotinak metara iza krivine. Meni rade sva četiri migavca ali niko ne obraća pažnju, niko da uspori. Ja lepo lampu na krov, ima magnet tako da ne može lako da padne, upalim da bljeska crveno, odmah svi koče kad izađu iz krivine.

Moram je kupiti ponovo.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6813
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Ne brže od života!

Post od ljuba » 12 Mar 2019, 11:07

Ma to kosta euro, dva. Mislim da ih imam bar par u podrumu...

PS: Inace ko dolazi u NL sa autom i nesto mu treba od opreme, delova, guma neka potrazi najblizu kringloopwinkel tu moze da nadje sve za 1 do 2 eur - prodaju polovne stvari, drzava finansira prodavnice da se ljudi obucavaju i rade i snabdeva ih robom za dzabe...

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Ne brže od života!

Post od somi-car » 12 Mar 2019, 11:12

Slazem se da je u tim situacijama pravo pitanje kako ce covek da odreaguje...samo sam naveo da imam to u kolima. Prvo nisam ni imao pojma zasto je to tu.

Za navedenu situaciju nema pravila jer pomislite da isto tako ne vezan pojas moze da dovede do toga da glavom udarite u npr stub, onesvestite se i polako...da ne pisem dalje.

Nema pravila za takve situacije, to potpisujem....sad sta je najbolje i najpametnije uraditi da do toga ne dodje je pravo pitanje.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30226
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od trojanac » 12 Mar 2019, 11:14

fubaler je napisao:
12 Mar 2019, 11:01
Mnogo je bezbednije da se svi odvezete i da cim prodje potreba za odvezanim pojasom isti vratite.
Ne daj boze ulecete, svi vi ste slobodni u smislu mozete da se krecete, zapamtite da tad nikako racionalno ne razmisljate jer je tad strah, panika i adrenalin zavladao vasim mozgom, svesni ste da vam moze biti kraj vama i celoj porodici(koliko je nazalost tako porodica nestalo) otvarate prozore ili razbijate bar jedno staklo i pruzate nadu porodici i sebi da prezivite.
Teske su to situacije, ajd fizicki nije toliko tesko koliko u glavi da sve mora biti brzo i sigurno kako bi se svi ponovo zagrlili na povrsini.
Uzasne, dakako jezive stvari i ja se sa tim ne igram, kao sto se ne igram ni sa nevezivanjem pojasa u svakoj drugoj situaciji.
To je moje misljenje, svakako se niko od vas ne mora sloziti, ali ja mislim da je najispravnije.
Pogrešno rezonuješ momak. Ako se desi udes valjda je prvo i najbitnije da sačuvaš svoju glavu, a ako se isprevrćeš nevezan pitanje je hoćeš li ostati pri svesti i bez povreda. Te priče da je bolje biti nevezan ako se strovališ negde u vodu mogu biti i ne moraju biti tačne. To je sve splet okolnosti i sreće, a tvoja prisebnost je najbitnija. Ako si priseban uspećeš i da se oslobodiš pojasa i izvučeš sebe, a i druge ako ima još nekog. Ako se istumbaš u kolima i udariš glavom, onesvestiš se ili povrediš glavu sigurno ne možeš biti priseban i reagovati ispravno.
Posetite www.garaza.rs !

markoue
Postovi: 914
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Ne brže od života!

Post od markoue » 12 Mar 2019, 11:31

Tvoja prica skroz ima logike, ali ja se takodje odvezujem pored vode. Nekako se osecam sigurnije, u smislu da mogu bolje da manevrisem ako se desi nesto. Koliko primera ima da pojas zategne coveka pri prevrtanju da nema sanse da se oslobodi.
Lepo si zakljucio, nema pravila sta je sigurnije, svako prema svom nahodjenju treba da radi.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Ne brže od života!

Post od nikaragva » 12 Mar 2019, 11:38

Pa neces se udaviti cim dotaknes vodu. Ako si pribran, dok auto ne potone, imas vreme da odvezes sve pojaseve u autu.
Naravno, da je jebeno jebeno je.

Odvezivanjem pojasa izlazes se mnogo veces riziku od povreda. Vise ljudi tako strada, nego sto se udavi u autu.


Odgovori