Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Sloba » 25 Okt 2021, 13:13

Testirao sam sistem na Fiesti nedavno i npr. gde su radovi i gde su na svakih 20-30m postavljeni stubici, sistem se buni i iskljucuje se. Ostalo super radi. Dosta meko sprecava gazenje trake, nista prenaglo. Volan prilicno vibrira, tesko da ne moze da trgne vozaca koji kunja.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ikac2000 » 25 Okt 2021, 14:05

vibracija je samo upozorenje, to moraju svi novi u EU da imaju od naredne godine mislim, kod mene ima i stepen vise, gde sam okrece volan, ali je sila blaga pa je tvoja poslednja.

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od dragvorl » 25 Okt 2021, 15:16

Kada te upozori vise puta i ne reagujes na kratko zakuca kocnicu tako da te prilepi za pojas, nije bas prijatno. Jednom sam probao da vidim koja mu je krajnja granica.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od BigMazzy » 25 Okt 2021, 19:15

dragvorl je napisao:Kada te upozori vise puta i ne reagujes na kratko zakuca kocnicu tako da te prilepi za pojas, nije bas prijatno. Jednom sam probao da vidim koja mu je krajnja granica.
Мораћу да пробам и то. Пробао сам да пустим волан, кад приђе линији крене у вибрацију која има три новоа јачине, и врати ауто на средину траке, ако се не реагује на волан, после другог пута прилажења линији крене да тресе волан и пишти у исто време, даље нисам пробао шта би се десило, ал мораћу.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Kako se vozi u Srbiji?

Post od ikac2000 » 25 Okt 2021, 19:51

Ja sam bas pustio volan dok je bio na autonomnoj voznji.

Prvo svira, pa onda svira jace, pa sam zategne pojas i zalepi za sediste i istovremeno zabode kocnicu na trenutak, ali toliko jako kako nikada nisam kocio, i ne pada mi napamet vise da probam :-)

Da nisam uzeo volan, upalio bi sam sva 4 i zaustavio auto i pozvao SOS broj.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Xepoj87 » 25 Okt 2021, 20:25

Pa da, ti prostiji sistemi to rade pomocu esp-a, koce odredjen tocak da bi vratili u traku. Meni je na obe E klase najvise smetao anti collision sistem, koji mora da se iskljuci pri svakom paljenju auta da ne bi kocio kad god ze istripuje da ima neceg opasnog, pa me nekoliko puta doveo u jako neprijatne situacije, da mi zakoci dok nekoga obilazim...radarski tempomat mi je jedina tu dobra stvar, jer po gradu i guzvi super odrzava odstojanje i sam zaustavlja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 25 Okt 2021, 20:55

To da ti zakoci bez razloga se smatra kriticnom greskom i nije nesto sto je ocekivano da se desi vise od jednom u celom zivotu automobila. Al ako se searchuje internet moze se naci da se to desava svim markama bar nekad.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Xepoj87 » 25 Okt 2021, 21:52

Problem je sto je isprogramirano za normalne situacije, a kada ti hoces nekom da se ubacis, pa budes malo blize autu ispred, a ides brze od njega, on onda koci jer ne moze da predvidi sta radis.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4122
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od carov2 » 25 Okt 2021, 22:17

@Xepoj87

Karavan sa halogenim svetlima i 3.0 bi-turbo benzincem?
Šta, kako, gde...
Piši, daj fotke...
A u međuvremenu i Alfa Mito za grad...gde je onaj fini, uglađeni gospodin, sa crnim Mercedesom u koji te strah da pogledaš.?

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ikac2000 » 25 Okt 2021, 23:22

Kod mene ne koci ESP, vec se volan sam vrti :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

milosg
Postovi: 1451
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od milosg » 26 Okt 2021, 00:17

Da li se volan možda vrti upravo zato što točak koči?

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ikac2000 » 26 Okt 2021, 00:46

ne, elektro servo upravlja volanom.

Gesendet von meinem SM-T510 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nikaragva » 26 Okt 2021, 01:11

Xepoj87 je napisao:
25 Okt 2021, 21:52
Problem je sto je isprogramirano za normalne situacije, a kada ti hoces nekom da se ubacis, pa budes malo blize autu ispred, a ides brze od njega, on onda koci jer ne moze da predvidi sta radis.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Imao sam slicne situacije sa golfom, sa podesenim radarom na najosetljivije, odnosno najranije reagovanje.
Samo zapisti, ne koci jos uvek.
A situacija je kada se u brisucem letu priblizavam sporom vozilu, npr. traktor. Pa ga obidjem u zadnjoj sekundi zadnje cetvrtine.

Jednom mi je pruzio asistenciju kada je mi je neko izleteo na put da se ubaci iz njive, na magistrali. Poceo sam da kocim, ali je auto zakljucio da je to nedovoljno i asistirao sa osetno jacim kocenjem.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Markoni » 26 Okt 2021, 08:15

Meni zvuči neverovatno da na bilo kom automobilu lane assist funkcioniše tako što koči određeni točak da bi pratio liniju.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Xepoj87 » 26 Okt 2021, 08:42

Sve zavisi od sistema, da li ima elektricni volan ili ne, stariji sistemi rade oreko ESPa. Danas kada je to postalo jeftino i siroko dostupno, verovatno svi imaju elektricnu asistenciju.

Active Lane Keeping Assist can warn the driver when they unintentionally leave their lane and can use one-sided braking intervention (via ESP) to help manoeuvre the vehicle back into its lane. ... Radar sensors located all over the vehicle are then in charge of monitoring the traffic around the car.


Lane keeping assist uses a video camera to detect the lane markings ahead of the vehicle and to monitor the vehicle's position in its lane. If the vehicle’s distance to the lane markings falls below a defined minimum, the system steps in. In vehicles with electric power steering, it gently, but noticeably countersteers in order to keep the vehicle in the lane. In vehicles without electric power steering, it achieves the same effect by utilizing the electronic stability program (ESP) to brake individual wheels. 

Drivers can override the function at all times, so they retain control of the vehicle. If they activate the turn signal in order to intentionally change lanes or turn, the system does not intervene.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Odgovori