Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10464
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od TheWickerMan » 13 Sep 2019, 16:53

Jake kazne u Norveškoj baš. U Nemačkoj je prihvatljivije, platio sam jednu od 25 i jednu od 15 evra za prekoračenja, zamisli se čovek. :)

Van grada/grad.

Slika

Slika

OnePlus 6T

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od djors » 13 Sep 2019, 21:58

Skoro je bio video (nmg da nađem) gde belo crveni citroen obilazi traktor, RU 051AA.
Imao sam i ja bliski susret sa njom večeras vozio odmah iza, kraj spusta sa F.Gore - NS, kočenje na svakoj krivini, ako se negde to i naziva krivinom, najbrže što je vozila je bilo 40 i to jako kratko, od kraja spusta do NS nisam u treću ubacio, iza se formirala kolona samo takva. Na prilazu Mišeluku gde počinju 2 trake ostaje u levoj traci i ne reaguje ni na blicanje, ni na sviranje, na kraju su je svi obilazili sa desne, nabijena uz volan, nosem udara u šoferku. Inače ne pamtim registracije, al ovu sam urezao u mozak, ono je incindent na putu.

Slažem se sa Romantičnim oko toga da ne bi smeli takvi vozači da poseduju vozačku.
Novosadisti, be very alert :)
"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
Romanticni_Piroman
Postovi: 160
Pridružio se: 09 Maj 2019, 22:49
Garaža: Honda Civic 2008 1.8 VTEC

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Romanticni_Piroman » 14 Sep 2019, 00:19

Ne postoji neka fora da se za takvu osobu pozove policija? Mozda gresimo u pretpostavci, mozda uopste nema dozvolu :zbunjen:

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od H4wkeye » 14 Sep 2019, 00:27

Moze naravno. Prespora voznja gde joj nije mesto takodje nije bezbedna. Na primer prethodnih godina leti na Ibarskoj su angazovani uglavnom motociklisti koji iskljucuju privremeno kamione iz saobracaja na mestima gde se prave ogromne kolone jer se krecu sporo, a ne moze da se pretekne bezbedno.

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od djors » 14 Sep 2019, 08:28

Može se pozvati policija, i tu (ako niko nije zvao, ja nisam) smo svi iz kolone zakazali.

Pretpostavka je da ima dozvolu (nemamo kako proveriti), i pitanje je kako je istu dobila. Ja razumem da je neko početnik tek u vožnji (možda je pre 10 god položila i tek sad vozi -> nema oznaku P ali je faktički početnik), ali da toliko nemaš osećaj da prvo svoj život ugrožavaš, a i tuđe.. "imam dozvolu i svako pravo da vozim", brate nije to za svakoga, batali, idi busom, ili vežbaj negde ako je tako. Ako je već toliko nesigurna, onda dodatni časovi sa instruktorom, nek vozi sa nekim prijateljem, bratom, bilo kim. Ako nema nekog da je posavetuje, nije izgovor da bude opasnost na putu, neko nedužan će najebati, ili ona sama, nažalost. Nije vredno nijednog života, nema tog razloga i obaveza da to opravda.

Solucija:
Drugar položio pre 9 meseci, i stalno se vozamo što grad, što magistrala, savetujem ga, diskutujemo situacije, odgovaram na bezbroj pitanja. Ja ne trpim da me iko vozi, nelagodno mi je, taksi jedva preživim u lokalu, ali eto sa njim se često vozam gradom. Dečko je svestan da ima mnogo toga da nauči, svestan rizičnih situacija. Skoro smo bili u Bg, izrazio želju da proba u jačem saobraćaju, drugačije je nego po Ns, iskočile obaveze neke i ajmo.. Značilo mu je da sam pored, ne bi se sam usudio nikada.. Drugi mindset.
Rado bih odvojio svog vremena koje realno nemam kao i većina ovde, da pomognem jer sutra će taj drugar voziti taj auto i neću da se mislim da li će me čuknuti ili zgaziti ili šta god. Posmatram to kao da sam sebi pomogao bar jedan ludak manje na putu, pa sam ja sigurniji.
Sorry for long post, ali ovo nam je slika i prilika saobraćaja u Srbiji, osuđeni smo na automobile i forsira se to maksimalno jer često drugi izbor nemaš (loš javni saobraćaj ili bilo koji drugi razlog) i ovakvih vozača je ko zna koliko i samo da nagađamo koja je muka naterala. Ja sam stava da će, bar u mom okruženju, novi vozači uvek imati podršku i nekog da pitaju za savet, da se neko vozi sa njima (nebitno mi je da li je to zakonska odredba ili ne), da bar oni na koje mogu da utičem budu bolji vozači, moj mali doprinos.

Koliko puta sam sa spomenutim drugarom, ja imam neke obaveze, on me odbaci po gradu, završimo to i sednemo na kafu, kroz druženje padne lekcija.
Ako već institut polaganja vožnje je samo forma, nicht suština, možemo mi, kao nekakvi entuzijasti, da poradimo lokalno na problemu, nadam se da nisam mnogo smorio postom, da ćete se na minut zamisliti i setiti bar jedne osobe kojoj možete biti ispomoć.
"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
Romanticni_Piroman
Postovi: 160
Pridružio se: 09 Maj 2019, 22:49
Garaža: Honda Civic 2008 1.8 VTEC

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Romanticni_Piroman » 14 Sep 2019, 11:37

Naravno, i ovo je jako bitno, lepo sto si se setio da napises o ovome. Uglavnom se ovde radi o uzoj ili siroj porodici, i ja sam imao prilike samo sestri da pomazem posto sam dobio dozvolu 5 godina pre nje. Meni je cale bio sa mnom dok sam imao P, i to je bar lepo regulisano. Kad polozis, godinu dana mora neko s tobom, da ti lepo objasni u detalje, i to je to.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od H4wkeye » 19 Sep 2019, 02:06

Heinz je napisao:
12 Sep 2019, 22:41
Pronadjen je vozac. Kaznjen sa 130.000 dinara, 360 drustveno korisnog rada, 12 meseci zabrane i 18 kaznenih poena. :think: Inace imao probnu vozacku.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od shandu90 » 19 Sep 2019, 07:01

Pazi smekera :kezo: Sa probnom to uradio.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Romanticni_Piroman
Postovi: 160
Pridružio se: 09 Maj 2019, 22:49
Garaža: Honda Civic 2008 1.8 VTEC

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Romanticni_Piroman » 20 Sep 2019, 00:15

Malo me smaraju ove u kolima "Znaci ja sam sokirano bukvalno" i ovaj glas mi je uhhh, podsecaju me na one Amerikanke, kad god gledam neki car crash compilation njihov samo vriste "OH MY GODDD OH MYYYY GOOOD!!!!". A mozda i preterujem...

Pa naravno da je sa probnom, hteo da proba covek u drugoj traci sta ces :D

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Markoni » 20 Sep 2019, 06:56

Ne preterujes. :)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29891
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od trojanac » 20 Sep 2019, 09:05

Neka je kaženjen, ali ako je sa probnom znači da je vozač početnik i da se pogubio. Neiskustvo i panika., često pogubna kombinacija. Sreća da nije došlo do udesa.

Ja bih ovde preispitao i auto školu koja ga je obučavala, a i naravno zašto nije bio stariji vozač sa njim u kolima. Koliko god mi to sa starijim vozačem bezveze ovakve situacije pokazuju da to ima smisla.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 20 Sep 2019, 09:06

Ali zašto vozi do kraja? Skapiraš da si pogrešio, staneš, okreneš se.
Ili slušaš navigaciju? :)

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14142
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 20 Sep 2019, 09:19

Tačno, ukoliko se ovako pogubi, i nastavi u suprotnom smeru, taj svakako nije za saobraćaj.

A ako je samo lud, valjda ga kazna opameti. Ipak, ukoliko je ovo namerno uradio, nijedna od navedenih kazni nije dovoljna, osim one novčane, donekle. Voziće taj i bez dozvole i neće paziti na poene. Nema tu društveno korisnog rada, tj ima, ali u Skeli, pa neka arbajtuje mesec dana i shvati šta je mogao napraviti.

Mogao je da ubije nekoga, a onda bismo ga spaljivali na lomači...

Postoji mnogo "bezobraznih" prekršaja, ovo je i veoma opasno.

T-T


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29891
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od trojanac » 20 Sep 2019, 09:54

I to okretanje bi bilo jako rizično, pogotovo za nekog neiskusnog kome bi trebalo par minuta da ga obavi. U pravu ste obojica samo eto kažem da to što je vozač početnik verovato znači da nije namerno napravio takvu glupost, a posle se pogubio i smatrao nastavio da vozi tražeći izlaz.

Ja sam imao situaciju sa kolegom, koji je imao dozvolu već par godina, vozio povremeno odnosno samo kad mora. Dakle neiskusan. Krenuli mi za Kragujevac, dam ja njemu da vozi autoput, tu je bio ok. Posle Batočine nije bio završen put skroz ali onaj prvi deo jeste i tu je isto bio ok, ali kad smo naišli na radove i suženje, nije se na vreme prestrojio. I kad nije imao više gde pravo, on umesto da stane i sačeka momenat da se prestroji samo naglo skrene u desnu traku i oštro iseče čoveka koji je bio iza, odnosno pored nas. I ništa, nastavi da vozi miran totalno. Ja ga pitam malo kasnije jel svestan šta je uradio, on nema pojma.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od YUgisa » 20 Sep 2019, 10:48

Sve stvar do istruktora i samih polagaca. Kad prestanemo da prihvatamo da moras dobiti dozvolu zato sto si platio polaganje, onda ce mozda biti bolje. Ja dok sam vozio casove skoro konstantno smo vozili tamo gde je najveca guzva i kad sam tamo negde oko 10og casa napravio glupu gresku kad sam u nekoj smaknutoj raskrsnici pokusao da skrenem levo pa ostavio malo mesta za onog iz suprotnog pravca dobio sam ozbiljnu kritiku i odmor od 7 dana da razmislim da li hocu da dobijem dozvolu, jer ako mislim da vozim, moram da razmisljam sta radim. I nakon 20h kod njega nije bilo da nesto ne znam, da razmisljam koja je koja pedala, da li mogu da stanem u neki parking, da mi je problem u rikverc uparkirati, ne kazem da sam savrsen vozac sad ili onda, ali sam bio spreman da reagujem na situaciju momentalno, a ne da se pogubim jao pa sta sad da radim.

Imao sam priliku da se vozim sa njim dok drugi imaju casove i on im je otvoreno rekao niste za volan, mislim da treba da prekinete ili da razmislite o tome sta radite ako mislite da vam ja budem istruktor ili je rekao, 20h za vas nije dovoljno, morate uzeti 40h kako bi u potpunosti savladali. A sad gledam auto skole, vozaju se satima u krug tu u mom kvartu, idu 30km/h, prazne ulice i sta taj vozac moze da nauci. Pogube se kad naleti auto. Ja za 20h nisam vozio 2 puta istu rutu. Presao sam grad uzduz i popreko.

Ali kad sam odlucio gde cu da polazem, trazio sam "loseg" instruktora kod kojeg vecina nije htela da ide. Nije htela da ide zato sto je govorio istinu u oci.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Odgovori