Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 19 Jul 2021, 20:41


Dare4x4 je napisao:Čekajte, šta znači ova leva strelica sa ovim dodatkom i gde to piše?
http://www.abs.gov.rs/admin/upload/docu ... o-2017.pdf

Strane 23-25



TapaT


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Grujic » 19 Jul 2021, 20:44

Bila je talva diskusija i polukrizno je specificno i pitanje je sta zabranjuje polukruzno osim direktnog znaka. Moze se reci da npr puna linija i zabranjeno levo skretanje zabranjuju i polukruzno, ali se onda covek pita zasto negde gde imas tu situaciju posebnim znakom zabrane polukruzno, a negde ne

Edit:
E pedja, ovde je konkretan odgovor koji do sada nisam.nalazio

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока



BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od BigMazzy » 19 Jul 2021, 22:28

Знак за забрањено полукружно окретање се примењује у ситуацијама где је дозвољено скретање у лево али не и полукружно, чиме се јасно даје до знања шта не сме , изричито се забрањује, да се ради на датој раскрсници. Школски пример је скретање код Скупштине из Николе Пашића у Таковску.

Slika

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12313
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od shandu90 » 19 Jul 2021, 22:32

Ja sam mislio da je dovoljno da stoji samo znak za obavezan smer. Znaci ako nije znakom zabranjeno polukruzno, moze se uraditi bilo gde.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 19 Jul 2021, 22:44

Pa ne, dovoljan je znak za obavezan smer pravo.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Grujic » 19 Jul 2021, 22:58

BigMazzy je napisao:Знак за забрањено полукружно окретање се примењује у ситуацијама где је дозвољено скретање у лево али не и полукружно, чиме се јасно даје до знања шта не сме , изричито се забрањује, да се ради на датој раскрсници. Школски пример је скретање код Скупштине из Николе Пашића у Таковску.
Slika

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Jeste, ali imas, tj bilo je situacija gde ne sme levo, a stoji zabrana polukruznog, sto bi bilo duplo

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 19 Jul 2021, 23:01

To stave na mestima gde je cesto krsenje tog pravila(npr autokomanda mi pada na pamet) jer su ljudi bili u fazonu ako nema da je zabranjeno onda moze.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nidza » 20 Jul 2021, 17:31

Izvrćete bezveze šta smo napisali da smeta na našem autoputu, iako to što rade nije lepo, a pritom je saobraćajni prekršaj: kolona od 3 4 vozila u traci za preticanje, koja voze oko 100 ili sitno preko kad je autoput sasvim prazan. Svi su u prekršaju, jer ne treba da se nalaze u traci za preticanje.

Ne kažem da je meni mesto u levoj traci na 130kmh, ali desno ne mogu, iako je prazna, jer sam onda ja u prekršaju ako ih preteknem.

Nažalost, ljudi nekad neće da se sklone, iako ne pretiču nikog, a nemaju pravo tu da se nalaze, međutim ili ne znaju, ili su prosto bezobrazni, uživaju da naprave kolonu iza sebe i naslađuju se, ko će ga znati koji sve motiv može biti.

Vozim desnom kad god je slobodna i ne mrzi me da se šetam levo desno koliko god je potrebno.

Takođe nemam nikakav problem da koristim dozvoljena sredstva da zamolim druge učesnike i saobraćaju da prestanu sa svojim saobraćajnim prekršajem. Ne vidim šta je tu tačno bahato? Ja nastavim zatim saobraćajnom trakom predviđenom za kretanje vozila, a ne onom za preticanje, dok se oni često vrate i nastave po starom, nastavljajući da budu u prekršaju, bez ikakvog benefita po sebe, već samo prave problem.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 20 Jul 2021, 17:52

Pa ja ne znam kako drugacije da ti objasnim, pogotovo sto provodis dosta na autoputu a takve stvari do sad nisi shvatio sto znaci da ti sigurno nece preko foruma sinuti gde gresis.


mozda samo mali hint da dam, isto kao sto ti sto dolazis poslednji i ablendujes, smatras da ti u tom trenutku pretices, tako mozda smatra i onaj prvi ispred tebe.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nidza » 20 Jul 2021, 18:10

I šta je po tebi rešenje @ftj ?

Ja znam šta se desi kada pustiš da to ide svojim tokom, video sam to bezbroj puta i zato radim to što radim, ali baš me zanima drugo mišljenje?


Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 20 Jul 2021, 18:22

Nema resenja, to je jednostavno ono sto se zove guzva na autoputu, niko tu nije u prekrsaju jer su svi u procesu preticanja i ocekivati da se vise njih skloni tebi je nerealan zahtev i nije kulturno.

Ovo sve pricam kao neko ko je bas mnogo puta pravio sumanuta vremena na 800+ kilometara distancama i veoma dobro znam sta znaci voziti momacki na autoputu.

lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od lami » 20 Jul 2021, 18:30

Razlikuje se kad 3-4 gastarbajtera idu u koloni i namerno nece da se sklone, od situacije kad prolazis kroz Beograd, imas najmanje 10 ljudi ispred sebe i bolid krece da blica, da bi on mogao da prodje. Takvima sva 4 i blago usporiti.
Ako je desna traka slobodna, i ti se kreces njom brze nego levom, mislim da to nije preticanje, ali ako iskoristis slobodnih 20 m i odmah se vratis u levu traku, rekao bih da je to preticanje.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nidza » 20 Jul 2021, 18:55

Kako nema rešenja kad ga ja rešim na način sa kojim nismo saglasni?

Koga pretiču tačno ako su svi u preticanju? Nema nikog u traci pored, te ne pretiču nikog.

Napisaću ti šta se desi kada ih ostaviš tako, i pratiš u desnoj traci lagano, njihovim tempom: kreće da se pravi vozić i vozi se sve sporije i sporije, jer kad tad naiđu na druga spora vozila, kojima baš odgovara taj tempo, dok ne dođe do tempa bržih kamiona, kombija, i napravi se gužva koja se gomila i ide sve sporije. Sve zbog tog prvog kome niko nije blicnuo.

Bolji scenario je da naiđe neko drugi ko im skrene pažnju na jedini moguć način da to što rade nije lepo, pa nastaviš za njim.

Idealan scenario bi bio da kolovođu zaustavi policija i klepi mu neku kaznicu, a manje idealan da se blica za prekršaj kao što sigurno radiš kad neko drugi radi nešto glupo ili opasno u saobraćaju.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nidza » 20 Jul 2021, 18:56

lami je napisao:Razlikuje se kad 3-4 gastarbajtera idu u koloni i namerno nece da se sklone, od situacije kad prolazis kroz Beograd, imas najmanje 10 ljudi ispred sebe i bolid krece da blica, da bi on mogao da prodje. Takvima sva 4 i blago usporiti.
Ako je desna traka slobodna, i ti se kreces njom brze nego levom, mislim da to nije preticanje, ali ako iskoristis slobodnih 20 m i odmah se vratis u levu traku, rekao bih da je to preticanje.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
Jeste preticanje. U tome i jeste problem.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od lami » 20 Jul 2021, 20:02

Evo, bubanj potok, radovi, zatvorena leva traka, zaustavna postaje desna, medjutim niko ne prati znakove i svi idu samo desnom (fakticki novom levom), cak i kamioni.
Sta ces, da im blicas redom ili da samo produzis desnom i obidjes ih sve?

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Odgovori