Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od H4wkeye » 28 Dec 2018, 23:10

klisko je napisao:
28 Dec 2018, 18:26
Ako nađe dobrog advokata izvući će se, a ovaj što je objavio snimak će da nadrlja. Nažalost.
Otkud ti to? Naravno da nece. Zasto bi ovaj nadrljao? Javno mesto ima pravo da snima. A ovaj majmun sto nije stao dobice kaznu. Znam da PU BG postupa po snimcima gradjana.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od klisko » 29 Dec 2018, 07:23

Jedno je snimati, a drugo je objavljivati. Zašto ljudi zamute tablice kad objavljuju snimke? Čitao sam o tome davno kada sam razmišljao da se bavim uličnom fotografijom, nije baš crno/belo.
Kako na osnovu snimka građana sud može da utvrdi vreme događaja? Okrivljeni može da tvrdi da se desilo pre X godina i da se pozove na zastarevanje. Ovaj što snima tvrdi da je svež snimak ali to je reč protiv reči. Datum na snimku ne mora biti tačan (kod mene je uvek pogrešan, takva kamera). Drugo je kad policija skupi snimke iz više okolnih objekata koji imaju video nadzor. Ako to urade, onda je druga priča, ali nisam siguran da to rade za saobraćajne prekršaje.
Ako policija postupa po snimcima, mogu na svakih par dana da im dostavim snimak preticanja kolone preko pune linije, redovna pojava u Radničkoj. Jedino što je datum na snimku uvek 1. januar 2005.

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od igor_harris » 29 Dec 2018, 09:58

I dalje nisi objasnio po kom clanu zakona ce da nadrlja ovaj sto je snimao i kolika je kazna.
Ne znam za prekrsaje, ali za krivicno delo vazi pravilo da smes da snimas jer ces upravo to upotrebiti kao dokaz.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od HKS » 29 Dec 2018, 10:15

passenger je napisao:"Državljanin Hrvatske, vozač Audija A8, zaustavljen je na auto putu Šid - Beograd, kod Sremske Mitrovice, jer je po ovom nevremenu i klizavom putu vozio čak 245 kilometara na sat.

Odmah je priveden kod sudije za prekršaje zbog nasilničke vožnje.
Kažnjen je sa 30 dana zatvora, 120.000 dinara i 9 meseci zabrane upravljanja motornim vozilom."
To je Zovko, mislio sam da je vozio S63 al eto.

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od klisko » 29 Dec 2018, 17:29

igor_harris je napisao:I dalje nisi objasnio po kom clanu zakona ce da nadrlja ovaj sto je snimao i kolika je kazna.
Ne znam za prekrsaje, ali za krivicno delo vazi pravilo da smes da snimas jer ces upravo to upotrebiti kao dokaz.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Ja sam napisao da će da nadrlja onaj koji je *objavio* snimak, a ne onaj koji je snimao. I skrenuo pažnju da postoji razlika između te dve stvari.
Ne znam članove zakona, pre nekoliko godina sam pratio rasprave na tu temu i napisao sam da nije crno-belo. Svoja prava ima i snimljeni, koliko god se to u konkretnom slučaju meni ne sviđa.
Ne bih da ulazim u diskusiju o rastegljivostii našeg pravosuđa, niti o tome šta je moralno ispravna kazna za ovoga. Za ono što je on uradio postoji zakonom propisana kazna, a zakonom nije propisano da treba da bude stavljen na stub srama (ne kažem da je zakon dobar u tom pogledu). On može da tuži onoga ko je objavio snimak i traži nadoknadu za „nesrazmeran duševni bol“, a onda na scenu stupa dobar advokat i naše pravosuđe, pa kom' obojci, kom' opanci.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od H4wkeye » 29 Dec 2018, 18:05

Sobzirom da je snimak snimljen na javnom mestu, apsolutno niko mu ne brani da ga objavi, niti mora da sakrije tablice/lica. Sto se tice kaznjavanja vozaca, seti se sad skoro kad je neki Mercedesom nesto obilazio i divljao negde u BGu, neko ga je snimio i policija ga je nasla preko toga i kaznila. Ne moze da se pozove na zastarevanje, zastarevanje cega ako postupak jos uvek nije pokrenut? Hocu da kazem da nije prvi put da policija postupa po snimku gradjana i da je neko dobio kaznu na osnovu toga.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od klisko » 29 Dec 2018, 20:39

Biće da branim čoveka koga uopšte ne želim da branim. Na primer, Blic je vozača označio krivim što je u suprotnosti sa članom 73 Zakona o javnom informisanju i medijima.
U članu 82 istog zakona piše kada nije potreban pristanak za objavljivanje foto/video zapisa. Naveden je javni skup, ali to ne znači da je bilo kakav izlazak na ulicu javni skup i da automatski može da se objavi snimak sa ulice. Neki od stavova člana 82 bi mogli da opravdaju objavljivanje, ali to može da zavisi i od shvatanja/tumačenja sudije. Recimo, ako je u pitanju interes pravosuđa: možda je za pravosudni postupak dovoljno dostaviti snimak pravosuđu, zašto mora biti objavljen?
Ponavljam, nije crno-belo, nije precizno definisano, advokati imaju prostora za napad i moje mišljenje je da treba biti svestan mogućih problema nakon javnog objavljivanja. Ponavljam, objavljivanja, ne snimanja.
Mislim da je pametnije objaviti sa skrivenim tablicama, a policiji dostaviti originalan snimak, na njima je da odluče šta će dalje da rade. Ovakvi snimci policiji mogu biti okidač da oni prikupe dodatne dokaze da je do prekršaja (ili krivičnog dela) zaista došlo, da utvrde kada se on desio, pa da na osnovu toga neko bude kažnjen/osuđen. Nisam siguran da će na osnovu jednog snimka, bez dodatnih provera bilo ko biti kažnjen (na kraju, ni ne treba da bude, zbog mogućih zloupotreba).

Samo još objašnjenje o zastarelosti.
Prema odredbi člana 84. Zakona o prekršajima:
Prekršajni postupak ne može se pokrenuti niti voditi ako protekne jedna godina od dana kada je prekršaj učinjen.
Ako je nepropisno preticano juče, a vozač tvrdi da je bilo pre više od godinu dana, neko mora da dokaže da je snimak od juče. Ako je okolina vidljiva na snimku uglavnom nepromenjena (ništa nije izgrađeno, srušeno, promenjeno...), kako dokazati? Datum preko snimka nije dokaz jer se lako lepi po želji. Opet, nije da ne treba snimati, samo to nije dovoljno za automatsku kaznu. A na policiji je da proceni da li će se cimati za dodatne dokaze. Nadam se da za ozbiljnije prekršaje to rade, čak i ako snimci nisu javno objavljeni.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3151
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Dare4x4 » 30 Dec 2018, 19:19

Čovek vozi neosvetljenom ulicom pod dnevnim svetlima. Ne znam kako ne kapira. Ja mu ablendujem -ništa, cepa dalje. A ovaj iza mene šibnuo duga svetla pa me projektuje na Doblo :besan:

Slika

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Darko » 30 Dec 2018, 19:26

Meni je to propust i pojedinih proizvodjaca po pitanju bezbednosti. Primera radi na meganu mk4 rade dnevna svetla i nazad i napred. Dok na focusu mk3.5 rade samo prednja.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3151
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Dare4x4 » 30 Dec 2018, 19:46

Pa da ali dnevna ne osvetljavaju put skoro ništa. Ne znam kako može u mraku to da ne primeti. Plus i instrumenti sijaju mnogo jače.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Darko » 30 Dec 2018, 19:51

Moralo se misliti na to jer ocigledno da ima ljudi koji to ne primete. Mozemo ponekad videti primere na ulicama da tako voze. Pogotovo u gradovima gde je jaka ulicna rasveta pa valjda ne primete da im ne rade oborena svetla.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od trojanac » 30 Dec 2018, 20:46

Večeras iza mene lik na autoputu sa 100+ km/h vozi sa pozicijama koje škilje, jedva ga primetiš i kad priđe. Izdaleka nikako.
Upalio sam mu sva 4 dva puta ali nije ukapirao.

HTC Desire 12 via Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14180
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 30 Dec 2018, 21:42

Možda i jeste, ali ne radi...

TapaT


Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od H4wkeye » 17 Jan 2019, 01:38


Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23307
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Day Walker » 17 Jan 2019, 10:04

Darko je napisao:
30 Dec 2018, 19:26
Meni je to propust i pojedinih proizvodjaca po pitanju bezbednosti. Primera radi na meganu mk4 rade dnevna svetla i nazad i napred. Dok na focusu mk3.5 rade samo prednja.
Dnevna rade samo napred i to je isto kod svakog proizvođača.
Nešto si ti pomešao.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Odgovori