Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Sloba » 17 Jan 2019, 16:57

Ja verujem da postoji neki standard i cinjenica da je na svim novim kolima tako kako neki kazu, ali nisu sva kola nova, jel.. Moj Pezo je bio 2004. godiste. 15 godina je proslo... I ovde je stigao bez aktiviranih dvevnih svetala jer ista, ako se ne varam, tada kod nas nisu ni bila obavezna. Znam da je tada bilo, kada se ide u Madjarsku... pali danju svetla, nemoj da te navataju. Mi smo kasnije usvojili.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nikaragva » 17 Jan 2019, 17:24

European Union Directive 2008/89/EC requires all passenger cars and small delivery vans first type approved on or after 7 February 2011 in the EU to come equipped with daytime running lights.[14][15][16] The mandate was extended to trucks and buses in August 2012.[17] Functional piggybacking, such as operating the headlamps or front turn signals or fog lamps as DRLs, is not permitted;[18] the EU Directive requires functionally specific daytime running lamps compliant with ECE Regulation 87 and mounted to the vehicle in accord with ECE Regulation 48.[19] DRLs compliant with R87 emit white light of between 400 and 1,200 candela.[20]


https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32008L0089





Koga mrzi da čita: samo napred treba, bez seljačenja sa dugim svetlima, maglenkama i slično.

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ljubitelj » 17 Jan 2019, 18:07

Day Walker je napisao:
17 Jan 2019, 16:47

I pokazi mi fabricko resenje gde na nultoj poziciji tj DRL svetle i prednja i zadnja jer sam 99% siguran da za EU trziste neces naci takvo vozilo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kad god hoces dodji i pregledaj moj auto. Sve je originalno fabricko stanje.
Na nultoj poziciji/ DRL svetle i prednja i zadnja. Auto proizveden u Svedskoj, model za Svedsku dakle po svim elementima EU propis morao da zadovolji pri prodaji i prvoj registraciji. 100% za to godiste i tada vazeci propis sam siguran da je fabricko resenje.
Poslednja izmena od ljubitelj u 17 Jan 2019, 18:14, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 17 Jan 2019, 18:13

Menjala se regulativa, izgleda 2014.
https://www.unece.org/fileadmin/DAM/tra ... 48r12e.pdf
Daytime running lamps operate in conjunction with the lamps listed in paragraph 5.11. where, as a minimum requirement, at least the rear position lamps shall be activated

https://www.unece.org/fileadmin/DAM/tra ... 48r10e.pdf
The lamps referred to in paragraph 5.11. are not switched ON when the daytime running lamps are switched ON.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23305
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Day Walker » 17 Jan 2019, 18:15

ljubitelj je napisao:
Day Walker je napisao:
17 Jan 2019, 16:47

I pokazi mi fabricko resenje gde na nultoj poziciji tj DRL svetle i prednja i zadnja jer sam 99% siguran da za EU trziste neces naci takvo vozilo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kad god hoces dodji i pregledaj moj auto. Sve je originalno fabricko stanje.
Na nultoj poziciji/ DRL svetle i prednja i zadnja. Auto proizveden u Svedskoj, model za Svedsku dakle po svim elementima EU propis morao da zadovolji pri prodaji i prvoj registraciji. 100% za to godiste i tada vazeci propis sam siguran da je fabricko resenje.
Koji auto i koje godiste?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 17 Jan 2019, 18:28

I kod nas kad su uveli obavezna dnevna ili oborena svetla morale su i zadnje pozicije da svetle, posle su to izbacili. A bilo je ranije vozila kojima su uz dnevna radile i zadnje pozicije.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3074
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od havijer » 17 Jan 2019, 18:30

Meni je korisno da svetle i zadnje pozicije.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Sloba » 17 Jan 2019, 18:41

To je 20W vise za kola, a mogu da znace.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23305
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Day Walker » 17 Jan 2019, 18:41

Meni je recimo manje vidljivo preko dana kad neko koci ukoliko mu rade zadnje pozicije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1054
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od meidling » 17 Jan 2019, 18:56

Na Sportage se prednja LED dnevna svetla uopste nemogu iskljuciti što mi se bas i ne svidja

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Vladapetr » 27 Jan 2019, 00:32

Zajebava me kamera ili kartica, nisam siguran. Snima klipove i uredno ih slaže, ali se preko compa ništa ne može iskopirati sa kartice ili na nju snimiti, izbacuje poruku o grešci 0x80070057 koja je inače karakteristična za Win7 a ja imam Win10 :glavomuzid:

Suština je da interesantnu situaciju od pre dva dana imam snimljeno, ali je ne mogu prebaciti. Naime, preko dana zaglavim na Miljakovcu u nekoj uskoj uličici između zgrada. Napadao sneg, grtal'ca naravno nije prošla pa se ide polako. Sa desne strane su uzdužno parkirana vozila, levo je uzvišenje.

U susret mi dolazi plava Mazda 3. Sa desne strane dugačak niz vozila, nigde slobodnog mesta. Negde na pola rastojanja između nas dvojice su 2-3 slobodna mesta sa desne strane. Taman se tu negde srećemo pa ću ja desno i on prolazi.
Ali avaj, baja ubrzava i stajemo jedan ispred drugog, nema prolaska. Vidim mlati nešto rukama, ja mu pokazujem na prostor pored njega. Besno se vraća u rikverc, ja prolazim i stajem pored njega, otvaram prozor. Pitam ga iznenađujuće smirenim tonom: gde si mislio da se ja sklonim?
Kaže: pa imaš tamo mesta nego nisi hteo, na šta to liči blabla...
- Gde ima mesta?
Evo dva auta iza tebe!

Ja u čudu jer znam da mesta nema, ne vidim kroz zadnje staklo a pošto sam nešto pokočen ne mogu da se okrenem nego krenem da izvirim kroz prozor pa moram da otkopčam pojas.
Kad i frajer otkopčava pojas :rofl: ali je valjda skapirao da ne idem agresivno, pa je ostao u sedištu.
Gledam gde mi pokazuje, a ono između dva auta ostavili prolaz jer su tu stepenice od zgrade, širine maksimalno 1m!?
Rekoh, gde si ti mislio da ja stanem, jel ti vidiš koliko tu nema mesta?
- Ma možeš tu da se uglaviš, ja bih prošao.
Mahinalno zavučem ruku u džep, izvadim ključ i kažem: evo ti ključ, sedi za volan i uglavi se tu gde si pokazao. Ako uspeš evo ti auto, onda definitivno nije za mene jer ne umem da vozim. Ja odoh kući peške.

Lik me pogledao, ubacio u prvu i nastavio :rofl:


Inače me to nabijanje možda i najviše od svega izbaci iz takta, to svako malo imam pred mojom zgradom. Kad se skreće iz G. Delčeva u Gramšijevu uvek je slobodno na početku ulice pa ima 30-ak metara gde je usko, i onda opet proširenje. Ne znam da sam ikada nekog zaglavio u tom prolazu, čim vidim da je već ušao sačekam da prođe, ali svako malo nekog magarca mrzi da sačeka bukvalno 5 sekundi. Zaleti se, pa se onda mimoilaze na knap.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 27 Jan 2019, 00:47

Slično mi se desilo s karticom, pa sam uzeo novu. Neku što radi kao od -25 do +80 stepeni.
https://www.emmi.rs/memorijske-kartice- ... ctId=73169
Ne tvrdim da ima veze sa spoljnom temperaturom, ali pošto nije mogla ni da se formatira kako treba na Win10, za 10€ da ne bijem glavu.

Možda treba uzeti neku od onih Extreme i sl, ali nisam našao (ili bar ne povoljno).

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od dragvorl » 27 Jan 2019, 10:48

Dnevna svetla su uvedena da bi se izbegli frontalni sudari zbog neuocavanja vozila koja su recimo sive ili slicne boje i stope se sa okolinom. To najvise vazi za skretanja levo na rasrsnicama i slicne situacije kada je iz daleka takvo vozilo tesko uocljivo. Primer je recimo udes Jamesa Deana. Ko ne pali svetla nocu njemu svakako nema spasa sto se tice bezbednosti.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od lami » 27 Jan 2019, 11:43

Problem sa dnevnim svetlima bez pozicija, je sto po danu, kad je magla, dosta ljudi ne pali svetla, pa je to vozilo bas slabo uocljivo. Kod mene su svetla na automatskom paljenju, ali automat ne prepoznaje maglu po danu, pa moram sam da prebacim na oborena svetla.

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od dragvorl » 27 Jan 2019, 11:48

Ko ne pali svetla po magli, sumraku i slicno treba da se nauci na to na neki nacin. Ni meni na automatici u mnogim situacijama ne pali pa prebacim na manuelno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori