Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Texonja » 18 Jun 2012, 01:20

Kada neko iz BG kuka kako se kilavo krece na semaforu, sta da kazem ja iz Zrenjanina? (Jedino mogu "dobro je sto ne zivim u Kikindi") :kezo:
Pride, leva traka se u ZR-u gotovo redovno krece sporije od desne. :glavomuzid:

Ako poredimo nase vozace sa stranim, ima raznih i tamo i 'vamo, korektnih, normalnih, ludih, kretenastih, bahatih, nemarnih, smotanih, losih, odlicnih... Ja to vezujem za karakter coveka, tj uglavnom ponasanje u saobracaju ide u istom smeru kao i ponasanje u ostalim situacijama u zivotu.

Po autoputu mi se svidja kako voze Nemci (brzo ali racionalno i korektno), pa i Italijani (brzo, tacka :)), mada nisam imao zamerke ni na Francuze i Spance. Nerviraju me Holandjani koji su kao usrani na putu i vazda vuku neke prikolice sa natakarenim biciklovima i kojecim jos pa koce saobracaj. Od vozaca iz regiona istakao bih Rumune i Bugare kao izrazito nekorektne i nemarne, kao da su u Indiji polagali vozacki.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29980
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od trojanac » 18 Jun 2012, 07:31

Kad se spomene Beograd i saobraćaj, setim se priče jednog slovenca koji je zbog posla došao da živi u BG. Kaže, dok je živeo u Ljubljani, ludeo je tamo misleći kako nema goreg grada za vožnju i parkiranje. Onda se doselio u BG i nakon nekog vremena, naučivši ovde da se snalazi u saobraćaju, kad ode sad u Ljubljanu nema nikakvih problema iako je sad tamo još opterećeniji saobraćaj i još veći problem naći parking.
Ja stvarno nisam puno putovao automobilom van granica naše lepe zemlje, pa ne mogu nešto da upoređujem, ali mislim da generalno kad se sve uzme u obzir, nije toliko katastrofalna situacija. Samo kad bi se malo bolje sprovodio zakon, da ljudi malo više poštuju pravila, ja bi bio srećan. A sad hoću li stići da krenem sa semafora ako sam peti u redu ili ću čekati još dva minuta, to mi nije toliko bitno.
U velikom gradu, zbog raznih obaveza, mnogi su skoro pa primorani da voze auto, čak i ako ne vole da voze i nisu iskusni vozači. Neka je svaki peti vozač takav, eto jednog u koloni ispred mene koji će da ukoči kolonu jer nije na vreme ubacio u brzinu i krenuo ili nije stisnuo dovoljno gas da prođe na čisto zeleno pa je ukočio čim je video žuto i slično.
Ne možemo svi biti Šumaheri, a nije ni on vozač bez mane.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 18 Jun 2012, 08:22

superboss je napisao:
pedja je napisao: Naime, kada bi svi kretali kada se upali zeleno, mnogo bi to brze islo...
Ovako dok sacekas da ovaj ispred tebe krene, nema 'leba...
Ovo je naravno nemoguce, niti svi imamo isto vreme reakcije, niti na svakog vozaca deluju isti uslovi...ne zelim da ispadnem kao da pametujem i izmisljam toplu vodu...
Nisam mislio da svi treba da krenu idealno, podjednakom brzinom.
To mozda nije moguce, ali je moguce da budete spremni na semaforu, a ne da ubacite u brzinu tek kada ovaj ispred vas odmakne 2m i slicno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od dragvorl » 18 Jun 2012, 08:51

Upravo tako. Samo da se ubaci u brzinu, postoji zuto svetlo, semafor, nije ukras nego ima namenu. Ja mislim da je u NS tu jos gora situacija, tu se spava na semaforu, a ravnica pa je sve slow ride take it easy. A svi nesto kao nervozni, nadrkani :naughty: :ccc: :nonono: .
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nikaragva » 18 Jun 2012, 10:12

Ne znam zasto svi spominju famoznu levu traku? Posto imamo 1,5 autoputeva u zemlji, cini mi se da ne misle ljudi na njih, ali ako misle onda ok.

Leva traka u gradu u ulici sa vise traka, sluzi u 99% situacija za levo i pravo, a desna za desno i ponekad za pravo, ali to je uglavnom u vecini slucajeva rezervisano za gradske autobuse. Ogranicenje je 50km/h, ako ne pise drugacije. Zasto bi neko ko vozi levom trakom 50 ili bolje da kazem 50<v<60, bio posmatran kao los vozac i kao neko usporava saobracaj? Na vreme se prestrojis i cepas. Vise me nerviraju oni sto se ispred semafora guraju da se prestroje jer su "cepali" levo stotku, a na semaforu treba da skrenu desno, pa su ona posle super demonstracije ubrzavanja saobracaja ispred semafora napravili mini kolaps :)
Cesto je desna traka i neupotrebljiva zbog parkiranih vozila - pretezno bahatih taksista - tako da i nemas izbora.

Logicno mi je da kroz Veternik ljudi koji samo prolaze cepaju levom trakom, da bi desna bila potpuno slobodna za gradski i za ljude koji se ukljucuju/iskljucuju iz saobracaja. E sad sto je ogranicenje 50, a to je nekima malo, sta da im radim, kad bude 120, ja cu voziti 120, do tad zna se :)

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Laki021 » 18 Jun 2012, 10:15

U gradu svakako smes da obidjes sa desne strane tako da u gradu to nije neki problem i moze da vozi ko u kojoj traci zeli.

ftj
Postovi: 13027
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 18 Jun 2012, 10:23

Mene nerviraju nervozni vozači na autoputu kroz grad koji mi ablenduju u levoj traci da im se sklonim i propustim ih jer su oni oslobodioci Beograda pa onda cela kolona u levoj traci treba njima da se sklanja zato što su oni umislili da to tako treba.

Ablenduješ SAMO ako je neko u levoj traci a nema nikog ispred ili pored sebe i naravno u pitanju je autoput a ne bulevar.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Texonja » 18 Jun 2012, 10:33

nikaragva je napisao:E sad sto je ogranicenje 50, a to je nekima malo, sta da im radim, kad bude 120, ja cu voziti 120, do tad zna se :)
Sta da im radis? Pa da se pomeris da prodju. :mrgreen: Ja to uvek uradim, ne zato sto moram nego zato sto zelim, jer ako je neko brzi meni je logicno da se pomerim u desnu traku i pustim ga (otkud znam zasto zuri) , isto kao sto ocekujem da drugi to uradi kada se meni zuri i kada sam ja taj koji se krece brze, s tim sto uopste ne cekam da me neko opominje i nabija mi se u dupe, nego vidim ako se krecem sporije od onih iza mene i kocim nekog, pomerim se u desnu traku i vozim desnom. Naravno, ovo ne vazi za one ulice gde se idioti parkiraju u desnoj traci.

Meni ne smeta da se pomerim kada sam spor, nego mi smeta kada neko vidi da koci ostale, ali se ne pomera. Zakon jeste da u gradu ne moras da se pomeris iz leve trake i niko ne kaze da moras, isto kao sto ne moras da kazes komsiji "dobar dan" kada ga vidis, ali to ipak uradis.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8809
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gaginh0 » 18 Jun 2012, 10:44

Mene najvise nervira kad imas npr dugacak bulevar (prim: Futoski put, NS), i sad imas uslove da vozis brze, jer vec 2 godine ne stoje panduri tu, a i pesaci retko pretrcavaju. I onda se nadju dva idiJota koji voze paralelno 45km/h i koce sve. E onda svi polude i krenu da obilaze zutom trakom i tu nastaju problemi...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nikaragva » 18 Jun 2012, 10:47

Dobro zakonski mogu tako :D, mozda cak i ima nesto protiv toga u zakona, kao sto ima za bahatu voznju :)
Ali to je vec drkanje, ako niko od njih dvojice ispred nema vozilo, da tako vozi. Uvek se doda gas da se razdvojite, pa ti nastavi da cepas 45, ali taok da uvek ima mesta da te neko obidje.

Jel krsnenje zakona, kada ja stanem u zutoj traci, da neko izadje iz auta i posle toga se vratim u belu traku? Znaci ne vozim zutom, tek koliko treba da stanem i da se vratim nazad.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Sloba » 18 Jun 2012, 10:53

trojanac je napisao:U velikom gradu, zbog raznih obaveza, mnogi su skoro pa primorani da voze auto, čak i ako ne vole da voze i nisu iskusni vozači. Neka je svaki peti vozač takav, eto jednog u koloni ispred mene koji će da ukoči kolonu jer nije na vreme ubacio u brzinu i krenuo ili nije stisnuo dovoljno gas da prođe na čisto zeleno pa je ukočio čim je video žuto i slično.
Ne možemo svi biti Šumaheri, a nije ni on vozač bez mane.
To i jeste poenta. U ovakvim diskusijama ljudi najčešće polaze od toga da su sami savršeni i bogom dani i da je problem uvek neko drugi.

Saobraćaj je živ organizam sa mnogo činilaca među kojima su i oni koji možda nisu dovoljno spretni i snalažljivi, ali ljudi su, imaju dozvole, automobile i potrebu da ih voze. Šampioni smo u upiranju prsta u druge i omalovažavanju drugih i to je ono što nas svetlosnim godinama udaljava od razvijenih društava. Tolerancija nula. Ubi nas ponos.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od dragvorl » 18 Jun 2012, 11:37

Jos da se i ima osnove za taj nazovi ponos. :ccc:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Grujic » 18 Jun 2012, 11:51

Ove poslednje dve recenice bi mogle da otvore novu temu... Mozda upravo suvise pljujemo po sebi :)

Nije po meni ovde tako strasno

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Jumbo » 18 Jun 2012, 11:55

Tuđa trava je uvek zelenija.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nikaragva » 18 Jun 2012, 11:57

Upravo tako :)

Odgovori