Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od A170T » 21 Jul 2023, 16:22

Juče oko ponoći sudar ispred moje kuće, taksi i neki auto. Auto odvalio prednji branik, taksi je izgleda dobio neki bočni udarac. Moram da pohvalim policiju pošto su nakon završetka uviđaja ostali i pomogli taksiju oko zamene gume. Razgovarali su baš prijatnim tonom koliko sam uspeo da načujem.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45832
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Geza » 01 Okt 2023, 22:13



Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 19 Okt 2023, 21:21

Danas prilazim raskrsnici/semaforu, iza neke Pande (recimo). Ispred nas nema nikoga.

Leva traka je za pravo/levo, a desna za desno, ali i pravo kao žuta.

Ovaj ispred skrenu u desnu traku, ja stajem pored njega, idem pravo.

U nastavku ulice je jedna traka, tako da se propuštaju vozila (bus/taxi) iz žute.

Pali se zeleno, krećemo, eto ga i on ide pravo. Pretpostavio sam, a i ono njegovo sokoćalo ne može biti brže od Zukija. Realno sam ga mogao udariti, da nisam znao šta će biti.

Nego, koji je poriv imao da tu stane? Mogao je stati (opet prvi) u traku za pravo i to je to.

Na tom mestu masovno staju u "žutu" traku, jer je u levoj kolona, pa kreću pravo. Iako su bezobrazni, razumem koja im je logika. Neće da čekaju u koloni, iz koje neko skreće levo, pa dodatno zakrči...

Ovaj je mogao da bira gde će stati. Valjds svakodnevna navika. Kada je naišao na praznu raskrsnicu, ne zna šta da radi. Zdrav razum ga vuče levo, ali to nije prirodno :D

TapaT


Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Woodoo » 20 Okt 2023, 08:42


Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 775
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Blackshadow » 21 Okt 2023, 05:09

pedja je napisao:Danas prilazim raskrsnici/semaforu, iza neke Pande (recimo). Ispred nas nema nikoga.

Leva traka je za pravo/levo, a desna za desno, ali i pravo kao žuta.

Ovaj ispred skrenu u desnu traku, ja stajem pored njega, idem pravo.

U nastavku ulice je jedna traka, tako da se propuštaju vozila (bus/taxi) iz žute.

Pali se zeleno, krećemo, eto ga i on ide pravo. Pretpostavio sam, a i ono njegovo sokoćalo ne može biti brže od Zukija. Realno sam ga mogao udariti, da nisam znao šta će biti.

Nego, koji je poriv imao da tu stane? Mogao je stati (opet prvi) u traku za pravo i to je to.

Na tom mestu masovno staju u "žutu" traku, jer je u levoj kolona, pa kreću pravo. Iako su bezobrazni, razumem koja im je logika. Neće da čekaju u koloni, iz koje neko skreće levo, pa dodatno zakrči...

Ovaj je mogao da bira gde će stati. Valjds svakodnevna navika. Kada je naišao na praznu raskrsnicu, ne zna šta da radi. Zdrav razum ga vuče levo, ali to nije prirodno :D

TapaT
Debil

Послато са M2101K9G помоћу Тапатока

Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od YUgisa » 21 Okt 2023, 08:28

Ja sam imao vecu foru u sredu, jedna traka u raskrsnici i lik pokusava da me pretekne sa desne strane da se progura izmedju mene i bankine iako sam ja stao da propustim dete na pesackom. I obojica smo nastavili pravo.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 21 Okt 2023, 09:31

Sjajno.

Ono što mi dodatno nije jasno, to su ljudi koji siluju ono što su zacrtali, na granici da se slupaju, ili da udare drugoga.

Npr, Vojislava Ilića/Žička, dve trake (obična i povremeno žuta) postaju jedna. Žuta je i za regularno skretanje desno, a za pravo se stapa sa levom. I onda se manijaci zalete kroz nju, računaju da će se uvaliti brže nego neko ko kreće sa semafora. Ne odustaju, jer računaju da će onaj drugi popustiti, što obično i bude, jer bi bilo belaja...

Tako je isto i na magistrali ili AP, kada je suženje iz više traka, ili radovi.

Slični su i oni koji šetaju levo desno po trakama, pa kada se zajebu i prestorje gde je neko parkiran i sl, odmah se vraćaju levo, nebitno da li ima vozila, koja moraju da koče i izbegavaju ih. Jer, zaboga, njihovo je pravo da voze kako hoće i kuda hoće.

TapaT


Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Markoni » 21 Okt 2023, 18:08

Ja u tim situacijama uvek startujem brzo, pa malo popustim da me stigne ovaj iza. :)

Sent from my 2306EPN60G using Tapatalk


Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 775
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Blackshadow » 21 Okt 2023, 21:47

Ja iz V. Ilića u Žičku uvek idem iz žute

Послато са M2101K9G помоћу Тапатока

Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Markoni » 21 Okt 2023, 21:59

Srešćemo se valjda nekad. :)

Sent from my Lenovo TB-8505X using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 21 Okt 2023, 23:42

Naplatiće ti po skupljoj tarifi

TapaT


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Dare4x4 » 10 Dec 2023, 21:54

Danas idem autoputem oko Niša i kod isključenja za aerodrom naiđem na zastoj. Bio sam u levoj traci jer sam tek pretekao neki auto, a u desnoj su u blizini bila još dva šlepera koja sam planirao da pređem. Na tom mestu je blaga krivina levo sa visokim barijerama uzmeđu traka, pa se nastavlja na blago uzvišenje - neki nadvožnjak valjda. Ispred mene još par putničkih kola ali daleko. Znači ne 100% pregledna situacija ali daleko od opasne za 130km/h koliko sam i išao. Odjednom na ivici vidnog polja, u daljini vidim stop svetla. Ovi ispred daju sva 4, kamioni takođe, i za nekoliko sekundi stojimo u mestu. Nisam ni imao vremena da se prestrojim u desnu zbog ovog koga sam tek pretekao, a i kamione sam već sustigao. Jedino što sam uspeo je da stanem nekih 15-ak metara od vozila ispred i nisam hteo da se lepim do njega, sve vreme gledam retrovizore. Ovaj iza mene staje, kao i još nekoliko vozila iza. Sreća pa je vidljivost bila dobra i kolovoz suv. Razog zastoja je bio puštanje te neke gasne stanice i prolazak bithijih od nas. Na samom isključenju preprečen policijski auto, na autoputu jedan policajac stoji kao strašilo i to je to. Niko da staje negde ispred i uspori nadolazeći saobraćaj. Još jednom, velika sreća da su uslovi za vožnju bili idealni ali nije mi bilo svejedno tih nekoliko trenutaka dok senije nakupilo 7-8 vozila iza. Nema potrebe da vam dalje pričam kolika se gužva stvorila na autoputu i u trakama ka naplatnoj rampi... Sreća pa je sve trajalo desetak minuta.

Slika

Ja imam dosta iskustva za volanom ali ovakvu situaciju nisam imao. Sad još bolje razumem kako dolazi do nezgoda u magli i kako je nekad nemoguće odreagovati iako se ima spremna neka verzija reakcije, poput prolaska preko zelene površine itd kako bi se pobeglo dalje od trake kojom se vozi. Čak i ako je neko 100% priseban za volanom (što milslim da jesam), jednostavno situacija ne dozvoli da se beži u desnu traku i dalje... Baš zabrinjavajuće, a imao sam priliku da vidim kako ljudi cepaju kroz maglu kao da nema ničeg.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45832
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Geza » 10 Dec 2023, 22:12

Jutros me je Ducato sa autoprikolicom presekao, žuri da me obiđe po magli na spuštanju sa Banstola i pravo u makazice. Jedva se ubacio u svoju traku iza kamiona, izgleda da su kola koja su išla u susret potpuno stala.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od shandu90 » 10 Dec 2023, 23:54

Gastosi prednjace u cepanju po magli, i to nisu uvek ona skupa auta sa silnim radarima i naprednim sistemima nego sharani i sl. auta stara bar 10ak godina. Meni je to jezivo. Od magle na auto putu mi je gora magla kad prelazim prugu. Otkad sam se kod Ratkova davnih dana susreo sa vozom ne mili mi se tuda ici ali moram.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od srdjanyo » 11 Dec 2023, 08:07

Dare4x4 je napisao:Danas idem autoputem oko Niša i kod isključenja za aerodrom naiđem na zastoj. Bio sam u levoj traci jer sam tek pretekao neki auto, a u desnoj su u blizini bila još dva šlepera koja sam planirao da pređem. Na tom mestu je blaga krivina levo sa visokim barijerama uzmeđu traka, pa se nastavlja na blago uzvišenje - neki nadvožnjak valjda. Ispred mene još par putničkih kola ali daleko. Znači ne 100% pregledna situacija ali daleko od opasne za 130km/h koliko sam i išao. Odjednom na ivici vidnog polja, u daljini vidim stop svetla. Ovi ispred daju sva 4, kamioni takođe, i za nekoliko sekundi stojimo u mestu. Nisam ni imao vremena da se prestrojim u desnu zbog ovog koga sam tek pretekao, a i kamione sam već sustigao. Jedino što sam uspeo je da stanem nekih 15-ak metara od vozila ispred i nisam hteo da se lepim do njega, sve vreme gledam retrovizore. Ovaj iza mene staje, kao i još nekoliko vozila iza. Sreća pa je vidljivost bila dobra i kolovoz suv. Razog zastoja je bio puštanje te neke gasne stanice i prolazak bithijih od nas. Na samom isključenju preprečen policijski auto, na autoputu jedan policajac stoji kao strašilo i to je to. Niko da staje negde ispred i uspori nadolazeći saobraćaj. Još jednom, velika sreća da su uslovi za vožnju bili idealni ali nije mi bilo svejedno tih nekoliko trenutaka dok senije nakupilo 7-8 vozila iza. Nema potrebe da vam dalje pričam kolika se gužva stvorila na autoputu i u trakama ka naplatnoj rampi... Sreća pa je sve trajalo desetak minuta.

Slika

Ja imam dosta iskustva za volanom ali ovakvu situaciju nisam imao. Sad još bolje razumem kako dolazi do nezgoda u magli i kako je nekad nemoguće odreagovati iako se ima spremna neka verzija reakcije, poput prolaska preko zelene površine itd kako bi se pobeglo dalje od trake kojom se vozi. Čak i ako je neko 100% priseban za volanom (što milslim da jesam), jednostavno situacija ne dozvoli da se beži u desnu traku i dalje... Baš zabrinjavajuće, a imao sam priliku da vidim kako ljudi cepaju kroz maglu kao da nema ničeg.
Svako iznenadno zaustavljanje na auto putu je opasna situacija. Čak i usporavanje.
Po ovoj fotografiji, najviše nam fali "put života" tj. da se pri svakoj situaciji oslobodi srednji deo za prolazak vozila hitnih službi. Prvo to, naravno uz strožu kontrolu brzine i prekršaja.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


Odgovori