Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od schonenk » 12 Sep 2022, 11:42

Mogu da dodaju tih 100m za ulivanje. Nego, mislim i na potez do aerodroma, mozda cak i do iskljucenja za obilaznicu.

Postao je sumanut broj ljudi koji jase krajnju levu bez razloga i navodi nestrpljive da preticu sa desne strane.

Jonda
Postovi: 17
Pridružio se: 27 Okt 2019, 12:36

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Jonda » 12 Sep 2022, 11:58

pedja je napisao:
10 Sep 2022, 22:12
Evo kako gluposti mogu dovesti do nesreće.



Ne bi bilo zgoreg da je vozač pokvarenog vozila stavio trougao bar 20-30 metara od auta (iako po zakonu treba dalje), ipak bi bio uočljiviji. Kod nas sigurnosni trougao kao da više ne postoji, retko ga vidim kad neko stoji pokvaren. Poželjno je otvoriti i vrata od gepeka(ako postoji mogućnost za to), zaustavljen auto je tako uočljiviji.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od BigMazzy » 12 Sep 2022, 12:05

Na toj deonici nije bez potrebe ubačena treća, skroz desna traka, koja je odvojena od srednje kratkom isprekidanim belom linijom i koja se na kraju uspona završava.

ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ljubitelj » 12 Sep 2022, 22:36

schonenk je napisao:
12 Sep 2022, 08:55
Zato sto gresis, navodis deo koji ide nakon osnovnog pravila : "Na autoputu i motoputu sa više saobraćajnih traka namenjenih kretanju vozila u jednom smeru, vozač motornog vozila mora se kretati krajnjom desnom saobraćajnom trakom, osim ako nije zauzeta vozilima koja se kreću u koloni, kao i prilikom preticanja."
"Na autoputu i motoputu sa više saobraćajnih traka namenjenih kretanju vozila u jednom smeru, vozač motornog vozila mora se kretati krajnjom desnom saobraćajnom trakom, osim ako nije zauzeta vozilima koja se kreću u koloni, kao i prilikom preticanja."

Krajnje jednostavno pravilo, i sasvim jasno definisano u propisima.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od BigMazzy » 13 Sep 2022, 07:00

Malo sam istraživao i guglao pravila kod nas pa i u svetu, i dosta se vodi polemika oko tri trake. U svakom slučaju u praksi se srednja traka koristi najviše kao vozna traka, leva je isključivo za preticanje, krajnja desna je za najsporije učesnike u saobraćaju, teretna vozila itd i svuda se navodi krajnja leva i krajnja desna, tj trake uz levu i desnu ivicu kolovoza. U praksi se pokazalo da kad bi svi vozili krajnje desnom trakom onda bi bilo čestih preticanja srednjom i izazivalo bi opasne situacije.
Ja iskreno, nikad nisam video na penjanju uz bubanj potok, gde su tri trake i oko kojih se rasprava i povela da masa vozi krajnje desnom, a realno, niko od vas isto ne vozi tom krajnje desnom, već srednjom i levom upravo iz gore opisanih razloga.
Svaki dan idem obilaznicom ka Pupinovom mostu, magistrala sa tri trake, srednja je najopterecenija, krajnje desna autobusi, kamioni i vrlo vrlo retko po neki automobil. Dakle, tako vozi minimum 80% ljudi u Srbiji a i stranci, barem po tablicama se drže iste filozofije.
Sa druge strane, čisto da znate, ko putuje novim AP u Crnoj Gori, ovo je njihovo zvanično pravilo ( dakle krajnje desna je inače odvojena kratkom isprekidanim belom linijom, kao penjanje uz bubanj potok ), pa citiram

Pod sloganom “Koristi pravu traku”, Monteput objašnjava:

Krajnja desna traka je traka za spora vozila;
Srednja traka je vozna, odnosno traka koju treba dominantno koristiti tokom vožnje na dionici autoputa ;
Lijeva traka je preticajna traka;

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gazu » 13 Sep 2022, 08:29

Pa da, čak i ta obilaznica prema Pupinovom mostu gde su obe isprekidane linije iste dužine, opasnije bi bilo da se dominantno koristi skroz desna traka. Da se nekome desi kvar na autu, zaustavio bi se u skroz desnu traku, i onda da tuda voze svi 80 (koliko mislim da je ograničenje), lako bi moglo doći do lančanog sudara.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ljubitelj » 13 Sep 2022, 22:50

BigMazzy je napisao:
13 Sep 2022, 07:00
U praksi se pokazalo da kad bi svi vozili krajnje desnom trakom onda bi bilo čestih preticanja srednjom i izazivalo bi opasne situacije.
I kako se pokazala baš ta opisana praksa koja je dominantna u Nemačkoj (i širom Evrope) po pitanju izazivanja opasnih situacija?

AKo su izazvane opasne situacija kako se ne dogadjaju nesreće usled toga, a milioni vozila i stotine miliona prevezenih kilometara su ta praksa?

Gde je iskazana i pokazala se ta praksa izazivanja opasnih situacija i kada, u kojoj zemlji i kom periodu?

Gde god sam vozio nigde nisam primetio niti imao izazvanu opasnu situaciju a vozio sam od 3 do 5 traka po smeru autoputevima. To je moje iskustvo.

Apropo deonice uz Bubanj Potok, da tačno je da mnogi ne znaju ili ignorišu saobraćajne propise pa i ovo pravilo no to ne znači da propis (cititano) ne postoji ili da se ne primenjuje baš na toj deonici (da je izuzeta od važenja opštih zakonskih pravila).

Ja uvek kada mogu vozim desnom trakom a ne onima za preticanje i nikada zbog toga nisam imao problem. ni na jednoj deonici nijednog autoputa, uključujući i pomenutu konkretnu.

Jednom sam samo video u praski to ponašanje da se sa sprojim vozilom lagano po nekoj od levih traka vozika, i to u Nemačkoj i kakav je to tek hoas i rizika napravilo. Skoro isto kao na konkretnom snimku sa Bubanj Potoka koji komentarišemo.
Prosto ne mogu da zamislim da se to omasovi kakav bi haos nastao i koliko bi bilo tek onda udesa naletanja po nemačkim automputevima gde opušteno u toj desnoj srednjoj traci se vozi 120-140 a bez 160-180 se ni ne pomišlja da se prebaci u srednje levu ili čak u krajnju levu (gde 220+ km/h redovno prozuje).

Prvi put kada sam sa 210km/h bio u srednjoj a pored levom samo prozujalo uvideo sam da je to zlatno pravilo sigurnosti na autoputevima sa više traka- držati se desne trake koja je slobodna.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12314
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od shandu90 » 14 Sep 2022, 09:06

Jel moze ovo negde da se prijavi? Ako nesto mrzim to je ovo grbavljenje u dve trake. Znam sigurno da bi za punu liniju fasovao kaznu, jer sam ja to iskusio jednom.

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gazu » 14 Sep 2022, 10:49

Ja bi ipak imao malo saosećanja što je ostala načepljena traka.😁 (Što možda ne bi trebao, ali ipak...) Deluje kao da je krenula ta osoba da se prestrojava, ubacila se koliko je mogla u tu drugu traku, i možda mu još samo malo fali da se onaj ispred pomeri unapred, pa da do kraja izvuče guzicu iz svoje prethodne trake?

Puna linija, OK, ali ovako nešto se desi i na delu gde je isprekidana traka, i to bez da se ima neki izbor. Auto je samo ostao uglavljenom u tom položaju dok ne završi prestrojavanje. A kad se semafor upali, svi idu pravo ili na ono "slobodno" levo (kako god se to zove), i niko ne ostaje zablokiran.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Vladapetr » 14 Sep 2022, 16:17

Slika
Slika

Bukvalno pre minut na Obrenovačkom putu. Situacija je baš za ovu temu jer me degenerik u Superbu obišao par minuta pre ovoga vozeći nekih 160kmh, pa je ovde prešao u suprotnu traku preko duple pune.


Sent from my iPhone using Tapatalk
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gazu » 14 Sep 2022, 18:19

Čovek bitniji od svih miševa s desne strane duple pune linije.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 14 Sep 2022, 19:30

https://www.uziceoglasnatabla.com/pedes ... prekrsaja/

Pitanje šta je sve istina, ali je za primetiti:
1. Presretač na putu UE-Zlatibor (verovatno od kada su poginuli* oni klinci, pre neki dan)
2. 9 meseci i 30 dana

*Ne bi me čudilo da plaše narod, posle ovoga

Nasuprot ovome, pre neki dan sam vozio za Audijem, nizbrdo, sa Zlatibora. Čovek je 3/4 puta držao kočnicu.


TapaT



Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 14 Sep 2022, 19:39

Gazu je napisao:Čovek bitniji od svih miševa s desne strane duple pune linije.Slika

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
Neki službeni vrv. Ima ih za koje ne važe propisi.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od speedy stikis » 14 Sep 2022, 21:20

pedja je napisao:
14 Sep 2022, 19:30

Nasuprot ovome, pre neki dan sam vozio za Audijem, nizbrdo, sa Zlatibora. Čovek je 3/4 puta držao kočnicu.

TapaT

Aaaaa :ccc: znaci najgore kada se uhvatis tako nekoga, a ono puna ne mozes da ga obidjes.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od H4wkeye » 14 Sep 2022, 21:48

pedja je napisao:
14 Sep 2022, 19:30
https://www.uziceoglasnatabla.com/pedes ... prekrsaja/

Pitanje šta je sve istina, ali je za primetiti:
1. Presretač na putu UE-Zlatibor (verovatno od kada su poginuli* oni klinci, pre neki dan)
2. 9 meseci i 30 dana

*Ne bi me čudilo da plaše narod, posle ovoga

Nasuprot ovome, pre neki dan sam vozio za Audijem, nizbrdo, sa Zlatibora. Čovek je 3/4 puta držao kočnicu.


TapaT
Novine cesto ne prenesu lepo izrecenu kaznu. Mozda je dobio 9 meseci zabrane i 30 dana zatvora.

Odgovori