Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 22 Apr 2022, 10:50

Sve što je @pedja naveo primećujem svaki dan.
Jednostavno ljudi bukvalno ne znaju kako se skreće levo. Pogotovo na bulevarima sa ostrvom između, pisao sam i ovde negde o tome pre 5-6 godina.

Od prekršaja mogu da delimično opravdam jedino "beogradsko levo", naravno kad ne ometa one u traci za pravo.

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od schonenk » 22 Apr 2022, 10:55

@sasha015 U zabludi si, bar kada je u pitanju stari deo Bg. Ja bajsom stizem od djerma do nbg za 15min, kaludjerica do djerma neki dan 20tak min.

Jednostavno stari deo grada je u konstantnom kolapsu.

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 22 Apr 2022, 11:09

Pa bas stari deo bg nije povoljan za bicikliste u poredjenju sa nbg. Em nemas staze, em uzbrdo nizbrdo. Svaka tebi cast na tim rutama i vremenima al to nije nesto sto ce prosecan covek raditi u bgu.

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od schonenk » 22 Apr 2022, 11:35

Nazalost, tako je. Do pre par godina sam bio bas usamljen, sad se uglavnom utrkujem sa glovasima i donesicom. Gledaju me cudno, jer vrv ne vide rezon da neko vozi bajs na taj nacin.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gazu » 22 Apr 2022, 11:37

3. Zajebali ste šabane koji čekaju?
1. Ja sam veliki vozač?
4. Semafor je ionako glupo postavljen?
2. Samo se meni žuri?

Mislim da je ovako neki redosled kod tih ljudi, ali bi još tu negde oko 2, mislim posle 2. umetnuo i one što se u lošu traku prestroje, pa onda umesto da pojedu g**no do kraja i okrenu se na sledećem polukružnom takve gluposti rade.

Povezano na tu temu, dobio sam srednji komunikacioni prst od jedne biciklistkinje danas. Vozi ona bajs, telefonira, klati joj se bicikli levo - desno, ja joj trubnem bip-bip, i pokažem prstom da se drži desne strane. Tad je otprilike usledio komunikacioni prst. Sad, ja nisam imao nameru da joj se penjem na glavu, ali šta sad, žao mi je što je ona tako shvatila.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od noodles » 22 Apr 2022, 12:02

Gazu je napisao:
20 Apr 2022, 16:09
A broj 5 je posebno zanimljiv: i taj iz golfa, i ovaj s kamerom nepropisno idu pravo i seku one koji zaista jesu u traci za pravo koliko vidim. (Ako sam to dobro skontao?) I onda taj iz golfa zaustavlja lika u kombiju da se raspravlja. Beogradska džungla, ali i Novi Sad se sve više primiče Beogradu po tom pitanju.Slika
Da, taj broj 5 je raskrsnica Maksima Gorkog i J. Bulevara. Desna traka je samo za desno, a pravo mogu samo GSP/taxi vozila (20-tak metara iznad je sama autob. stanica), vidi se i na snimku da ima na kolovozu žuta strelica za pravo. Ranije ispred, postoji vidljiva i vertikalna signalizacija. Meni tu samo nije jasno ko ima "prednost" :) Da li bus ili recimo taxi vozilo koje koristi "žutu strelicu za pravo" treba da sačeka ove što korektno koriste traku za pravo ili je sve na proceni/dobroj volji.
Sa snimka, meni se čini da kombi nije hteo namerno da ga pusti, indijanac II kategorije, a ovaj sa VW što se zaustavlja i nešto isteruje je indijanac I kategorije :)
Odavno se više ne nerviram u saobraćaju, jer nema potrebe. Čak i ovakve indijance što (ne)svesno krše pravila uvek pustim. I samo mi je u tim situacijama krivo što recimo nisam vlast ;)
A izgleda da osim prve pomoći i sajle, u obaveznoj opremi treba imati i teleskopsku palicu i biber sprej :)

Slika
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od schonenk » 22 Apr 2022, 12:20

Najbolje je nemati nista, samo izbegavati konflikt. Gomila ljudi koji prave opisane "precice" to radi proracunato i izbegavaju bilo kakvu komunikaciju, jer znaju da to sto rade nije ok. Naravno, tu su i buzdovani, ne moze bez njih.

Mene je lik u kneza milosa gadjao kroz otvoren prozor flasom vode, jer nisam stao da mu omogucim da uradi polukruzno nasred pomenute ulice. Vozila su bila u pokretu, pogodak je bio precizan u moju glavu.

Tako da ne vidim zasto je lik u kombiju indijanac. Ako pravis precicu to radis na nacin ako prodje prodje, ako ne pojedes g i vise srece naredni put

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Grujic » 22 Apr 2022, 12:39

Ovaj u Golfu je bezobrazan, kad se neko zezne to bude jasno, ne gura se, da migavac, pričeka malo.


Inače, mislim da u regularnoj situaciji oni "desni" imaju prednost prilikom slivanja u traju, tako je u Kneza Miloša sa Nemanjnom u pravcu ka Londonu, tu uvek propustim bus i taxi.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Xepoj87 » 22 Apr 2022, 13:01

Zajebano je to u Maksima Gorkog, nastaje haos ako dvoje hoce levo, pa zato ljudi staju u desnu traku kada idu pravo. Mislim da bi obe trebale biti za pravo, iskreno.
Ali kao sto Grujic kaze, to je app, nema tu bezobrazluka, sacekas ako leva ide normalno.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gazu » 22 Apr 2022, 14:54

Onda je po meni za svaki konflikt u ovakvoj raskrsnici kriv saobraćajni inženjer koji je odlučio da se saobraćaj tu na taj način reguliše. Jasno, kad je gužva treba nešto učiniti da se što više to rastereti, ali ne po cenu toga da se ne zna ko ovde ima prednost. OK da prolazi autobus gradskog saobraćajnog, ali ne vidim kako bi zaključio da se ta žuta strelica odnosi i na taksiste. Mislim da se to generalno na njih ne odnosi?

I to ne da se zna ko ima prednost kad se podobro razmisli, to mora da bude jasno u sekundi - ne da vozač o tome razmišlja usred raskrsnice.

Biber sprej i palica su svakako dobre, otkud znaš da li će neka od tih budala krenuti dati lupa po autu, čupa te iz njega... Vozimo kao da će sto godina biti mir, spremajmo se kao da sutra nalećemo na buzdovana.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Kako se vozi u Srbiji?

Post od ftj » 22 Apr 2022, 15:03

Zna se, kad postoje dve trake koje se ulivaju u jednu, prednost ima onaj koji je u desnoj traci(pravilo desne strane). Naravno pod uslovom da onaj u levoj traci nije vec prosao znacajnim delom svog automobila ispred ovog u desnoj. Ovde ta prednost ne vazi jer je pasat u prekrsaju(kao sto ti ne vazi prednost kad u raskrsnici dolazis iz suprotnog smera jednosmerne npr.).

Ima takva situacija na semaforu u zarkovu kod nis pumpe u pravcu prema ibarskoj.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 22 Apr 2022, 15:18

Ili V. Ilića kod G. Milenka

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Grujic » 22 Apr 2022, 15:38

Zuta traka i strelice su za vozila JGS - javnog gradskog saobracaja gde spada i taxi, to je jasno.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gazu » 22 Apr 2022, 18:22

Da, nisam znao da i taksisti smeju žutim trakom. Naučio sam nešto novo.

Nezgodno je ipak što takvih priliva dve trake u jednu u ostalim gradovima nema. A kad sam učio propise, znam da takvu situaciju nigde baš nisam video u tim testovima, svesčicama, i sl.

Dodatno, to mi baš deluje kao neka teška improvizacija i kosi mi se s logikom. I tokom obuke i oduvek mi je bilo jasno da su u raskrsnici ide iz određene trake u tačno određenu traku, i svaka traka koja ulazi u raskrsnicu ima svoju sopstvenu odgovarajuću traku u koju se izliva. Kao i kad se skreće levo iz dve trake: ona skroz levo se uliva u skroz levu, i srednja u srednju.

Još, u raskrsnici je zabranjeno prestrojavanje, pa ko je onda smislio da je spajanje traka unutar raskrsnice OK... Meni to liči kao da se u Beogradu pojavilo sad mnogo više automobila u odnosu na to za koliko je grad projektovan, pa je neko gledao kako da improvizuje ne bi li ikako ublažio već katastrofalnu situaciju.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14188
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 22 Apr 2022, 18:28

Heinz je napisao:Ili V. Ilića kod G. Milenka

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
Tu bi lik ili spičio mene ili bi otišao na trotoar/u kuću da nisam usporio. Zaleteo se kroz žutu/za skretanje i svesno nije usporavao, računa da ću popustiti. I jesam. Druge nije bilo. Službeni auto, baš ga briga :D

Jednom prilikom, idem uz Višegradsku, levom trakom za skretanje, kad eto ga lik iz desne skreće. Nema kuda, levo je samo jedna traka.

Skreće i staje na pešački. Veče, nema gužve, sklonim se u suprotan smer, stanem pored i pitam ga šta radi.

On će meni: Batice, vidiš da je pešak?!

Batice, jasno je meni za pešaka, shvataš li ti da ti tu ne smeš biti?

Pogledao me je kao da sam mu rekao ko zna šta. Nije ni svestan, ili mu je to toliko uobičajeno. Najgore je što izgleda dosta njih ne zna šta radi, tj ne konta pravila i znakove.

Najgore je tamo gde smer pravo nema prednost. Samo gledaš ko će da te mlatne. A tek kada na takvom mestu postoji semafor, pa prestane da radi. Niko ne gleda znakove.

Na to dodaš malo bahatosti...

Kako ja kažem ženi, kada se začudi šta ljudi (žene) rade u saobraćaju: "Neko im je tako pokazao".
--

A za zajeb u prestrojavanju...
Kada uđem u sporuju traku, ili stane neko ispred, sačekam da krene ili da svi prođu. Većina samo izbaci migavac(ili ne) i krene u drugu traku, ne je*u gde su drugi.

Realno, trnutno mi najviše smeta izostanak migavaca i kretanje sa semafora tako što se kreće kada onaj ispred odmakne bar tri metra.

Zanimljivo bi bilo napraviti test, koliko automobila može da krene sa semafora kada kreću jedan za drugim, a koliko kada većina krene istovremeno.



TapaT


Odgovori