Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 11 Dec 2023, 08:23

Jeste, pa da neko prođe između. To se odmah zagrađuje, no pasaran.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nidza » 11 Dec 2023, 08:27

To je dobro primećeno, ne samo da bi oslobodio za hitne službe traku, već bi u slučaju otkaza kočnica ili vozača, kamion imao mesta da se zaustavi, bez da pobije armiju ljudi.

Trunke volje ne postoji u ovoj zemlji ni da se stvari rešavaju koje ne zahtevaju nikakve dodatne troškove. Imaju sad kamere i čim se napravi gužva odmah poslati patrolu da klepa po ušima. Sredilo bi se za tri dana.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 11 Dec 2023, 08:33

U ovom primeru je patrola napravila gužvu, nema potrebe da dolaze.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od srdjanyo » 11 Dec 2023, 08:40

Kao što većina vas zna, u Sloveniji je ovo regulisano zakonom. Letos sam se i na licu mesta uverio u to. Zastoj : odmah se svi sklanjaju uz bankinu i formiraju traku širine skoro 5 metara. Kamioni desno, putnička vozila levo i nema problema. Stajali smo u koloni od preko 17 km. Svi pod konac naređani. Uz to, auto putevi u nemaju zaustavnu traku, pa je, verujem, ova ideja "put života" (reševalni pas, prim. Slovenački) proizašla iz te činjenice. Imaju ona mala "odmorišta" dužine 25 metara sa SOS telefonom.
Naravno, milion teretnih vozila strogo vozi desnom trakom, negde na usponima je to i znakovima naznačeno i velike su kazne ako se to ne poštuje.
Dakle, Slovenija je primer i za nas južno, južnije, ali i za njihove severne i zapadne susede.
Oduševljen sam kako sve to funkcioniše i kako se svi, pa i vozila koja su u tranzitu lako pridržavaju njihovim pravilima i zakonima. Odmorio sam mozak gledajući kako nema divljanja i ugrožavanja bezbednosti saobraćaja od ostalih učesnika.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1962
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od 123456 » 11 Dec 2023, 08:56

Lepo si sve napisao. Samo bih dodao, da ima autoput zaustavnu traku osim na pojedinim deonicama kada se to vodi kao hitra cesta i ograničenje nije 130 km/h nego 100 km/h.

Meni se sviđa pravilo, da je kamionima iznad 7,5 t zabranjeno preticanje na autoputu od 6.00 -18.00 h. Ne sviđa mi se, što se ne poštuje.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od srdjanyo » 11 Dec 2023, 10:48

Hvala.
Nije sve idealno, uvek ima mesta za bolje.
A je zemlja bliska nama od koje možemo da naučimo i primenimo da nam makar malo bude lakši život.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


lami
Postovi: 3274
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od lami » 11 Dec 2023, 11:48

Kako da se primenjuje, kad bi odmah se ljudi trpali u sredinu. Zaustavna u Srbiji ne postoji, da li je to Beograd, granica ili nesto trece, nema veze, ubacuj se preko reda, makar i preko njive. U petak, mislim negde izmedju Dobanovaca i Banovaca, kombi skucao kamionce ovih sto odrzavaju puteve, napravila se kolona i odmah svi u zaustavnu, a to sto nemaju gde kad stignu, nego se ubacuju drugima, nije bitno.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nidza » 11 Dec 2023, 12:06

Ima bre i kod nas, nego niko ne primenjuje ništa:
Član 104

Na autoputu i motoputu sa više saobraćajnih traka namenjenih kretanju vozila u jednom smeru, vozač motornog vozila mora se kretati krajnjom desnom saobraćajnom trakom, osim ako nije zauzeta vozilima koja se kreću u koloni, kao i prilikom preticanja.

Zaustavnom trakom zabranjeno je kretanje vozila.

Izuzetno od stava 2. ovog člana, vozila pod pratnjom i vozila sa pravom prvenstva prolaza, mogu se kretati zaustavnom trakom kada su ostale saobraćajne trake zauzete vozilima, a vozila za održavanje puta i vršenja radova na putu mogu se kretati zaustavnom trakom za vreme obavljanja tih radova.

Na autoputu i motoputu sa tri ili više saobraćajnih traka, namenjenih za saobraćaj vozila u jednom smeru, vozači teretnih vozila čija je najveća dozvoljena masa veća od 3.500 kg i skupova vozila čija je dužina veća od sedam metara, smeju da koriste samo dve saobraćajne trake koje se prostiru uz desnu ivicu kolovoza.

Vozač vozila iz stava 4. ovog člana, na autoputu i motoputu sa dve saobraćajne trake namenjenih za kretanje vozila u jednom smeru, mora se kretati krajnjom desnom saobraćajnom takom, osim prilikom preticanja.

U slučaju zastoja saobraćaja na autoputu, gde ne postoji zaustavna traka, vozači su dužni da ostave slobodan prostor za prolaz vozila pod pratnjom i vozila sa pravom prvenstva prolaza, na taj način što će vozači koji se nalaze u desnoj saobraćajnoj traci zauzeti položaj uz desnu ivicu saobraćajne trake, a vozači koji se nalaze u levoj saobraćajnoj traci zauzeti položaj uz levu ivicu saobraćajne trake, tako da ostavljen prostor mora biti dovoljan za nesmetani prolaz ovih vozila.
Ja bih ovo dodatno modifikovao da se svi sklone levo desno, kao najbolja praksa, jer u zaustavnoj može postojati i zaustavljeno vozilo pa hitne službe ne mogu da prođu. Sredina je bezbednija, sigurnija i vozilima koja dolaze je nedvosmisleno jasno šta se ispred dešava. Kod nas nikad nije jasno šta se napred dešava, ako nisi dovoljno blizu.

I naravno, drakonske kazne, tipa 1000€ ko krene kroz sredinu.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 11 Dec 2023, 13:17

Nije u pitanju apozicija već nabrajanje.
- na autoputu
- tamo gde ne postoji zaustavna traka.

Dakle, propis postoji, mislim da je Mladen u SAT na TV imao nešto na tu temu.
Samo nema kome da se objašnjava.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od nidza » 11 Dec 2023, 13:31

Sredina puta treba da bude slobodna u slučaju zastoja u bilo kom slučaju konfiguracije puta.

Evo sad sam bolje napisao. :)

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Heinz » 11 Dec 2023, 14:06

Pa da. I onda se zalete crni džipovi, bmw, audi i superbi :)

pedalaš
Postovi: 637
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedalaš » 03 Jan 2024, 12:07

Juče za promenu odem malo bajsom do vrha Avale. Za onaj jednosmerni put od podnožja ka vrhu sam oduvek smatrao da ima samo jedno saobraćajnu traku. Ali, juče videh preticanje na deonici prikazanoj na donjoj slici. I zaista se malo zaprepastih.
Pre samog preticanja ispred je išao Passat. I delovalo mi je da ide nekom normalnom brzinom. Za njim je išao BMW. Vozio mu je bukvalno „u dupetu“, na odstojanju kao da je za Passat-a vezan sajlom za vuču. Pretekli su me u samoj krivini (pre tog pravca koji je prikazan na slici). A čim se pravac ukazao, BMW je par puta blicnuo Passatu, Passat se pomerio u desno koliko je mogao, a BMW ga je onda nekako pretekao. Delovalo je da je prošao kao kroz iglene uši. Da ironija bude veća, ni 200 metara posle ovog pravca ima proširenje sa desne strane sa parkingom, gde je BMW to mogao da izvede mnogo bezbednije. Što je vozač BMW-a verovatno i znao, jer je imao BG table.
Kada sam sve to kasnije podelio u razgovoru sa jednim poznanikom, on reče "da ne vidi u čemu je problem, jer na toj deonici puta i ne postoji saobraćajni znak koji bi označavao zabranu preticanja".
Stvarno svašta!
Prikačeni fajlovi
viber_image_2024-01-03_12-05-42-842.png

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Geza » 01 Mar 2024, 17:10

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 09 Mar 2024, 14:58

Da postoji bulevar sa 10 traka (po smeru, u BGu), od kojih je jedna traka uslovno za desno, i u tu jednu bi neko stao, da bude prvi na semaforu, pa nastavio pravo ...

-

A juče: stojim pred raskrsnicom, iako je zeleno, jer ovi ispred mene "ne otiču". Neki je problem, blokiraćemo raskrsnicu.

Naravno da me je neki "super vozač" obišao, stao u raskrsnicu i zakrčio prolaz ovima sa kojima se ukrštamo, kada im se upalilo zeleno...

TapaT


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Geza » 11 Mar 2024, 16:28

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori