Kako se vozi u Srbiji?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30005
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od trojanac » 22 Apr 2023, 20:07

Lep primer saobraćajne kulture.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Sloba » 22 Apr 2023, 20:19

Ima toga, samo smo malo pukli pa nam čudne normalne stvari Scena sa Horgoša prošle godine - između dve dosta sabijene kolone kola provlači se grupa motoraša, uglavnom na GS-ovima i gledam kako svi na kolima sklapaju retrovizore da bi ovi prošli. Poneko nije shvatio šta treba da uradi, ovaj kucne na prozor, zamoli i zahvali se. Mada, dugoprugaši imaju drugačiju kulturu od gradskih mamlaza koji su prvi put seli na motor sa 35-40 i to odmah na neku zubarsku bušilicu sa hiljadu kubika. Od opreme Maksare, leti papuče, značka Akrapovič sa Aliekspresa i tako to.

Sent from my MI 9 using Tapatalk






Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od sebekkg » 22 Apr 2023, 20:23

Juce u popodnevnom spicu na gazeli svi idemo 30ak na sat. Ja idem skroz levom trakom. I u jednom trenutku pored mene projuri lik na motoru. Isao je nekih 90-110. Pravi primer bezbednosti.

Ovaj decko na primeru pre je samo jedan od retkih izuzetaka po gradu. Opasna je to stvar, a dosta njih ne shvata to.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika


Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1363
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Momčilo » 22 Apr 2023, 20:39

Slicnu situaciju sam imao juče u NSu, gde sam se u desno pomerio kako bi se covek sa Scenicom provukao do trake za levo. Covek usporio, svirnuo i zahvalio se.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gazu » 22 Apr 2023, 21:44

Baš jako lep primer @noodles.

Al pitanje za motoraše na carini, to baš nisam siguran... Možda ćete reći da je pitanje glupo. To je za motoraše i generalno običaj da oni ni ne čekaju sa autima u redu pošto svakako brže prolaze od auta? Pa ih vozači auta baš zato čak tako i propuštaju?
Bogdan je napisao:
22 Apr 2023, 20:27
Jel ovo sve moguce da ljudi nemaju mozga u glavi, a voze auto itd...
(...)
https://www.instagram.com/reel/Cq3epE8M ... MyMTA2M2Y=
(...)
Posebno ističem ovaj treći, što bi rekli - kandidat za glavu o haubu.😆 Ono su neoprostivi zajebi, al ovi tek bilmezi što pretiču u zaustavnoj i misle da su face...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od dragvorl » 23 Apr 2023, 00:09

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od grujicd » 23 Apr 2023, 03:53

Gazu je napisao:
22 Apr 2023, 21:44
Al pitanje za motoraše na carini, to baš nisam siguran... Možda ćete reći da je pitanje glupo. To je za motoraše i generalno običaj da oni ni ne čekaju sa autima u redu pošto svakako brže prolaze od auta? Pa ih vozači auta baš zato čak tako i propuštaju?
Nije ni tako glupo pitanje. Prošle godine, Horgoš 2, 10-tak automobila na ulazu u Mađarsku. Međutim dok smo čekali prošlo je jedno 30 njih sa bicikolm, po neko sa motorom, nekoliko njih i samo peške... A ipak svima njima isto moraju da pogledaju dokumenta. Na kraju smo tih 10-tak kola čekali 2 sata. Jeste bi nekako glupo bilo da ovi sa bajsem čekaju u koloni na suncu, ali opet, i mi čekamo dodatno za svakog od njih koji prođe tako, a bilo ih je baš dosta.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od pedja » 23 Apr 2023, 09:47

Pre neku godinu, na ulazu iz Makedonije, umalo napravih međunarodni akcident, zbog "pešaka".

Izađu iz busa, razmile se po drugim šalterima. Dok im bus stigne na red, oni gotovi. Nije bila neka gužva za automobile, ali ipak je stvar principa.

Da skratim, isterao sam svoje, bez da sam zadržan od strane organa reda, iako su prvo pretili :D

-
A ljudska psiha kod čekanja u redovima nikada ne odstupa od tog nekog momenta: "samo da ja prođem", počevši od čekanja na kasi u prodavnici, pa dalje...

To je i jedan od razloga zašto nikada u sezoni ne idem na granice. Samo bih se nervirao (u najboljem slučaju).*

Kada vide osobu sa detetom, okreću glavu, kao ne vide. Kada se otvori druga kasa, trče tamo, ko će pre, kao da nije bitno ko je bio pre njih. Na granici prolaze i uvaljuju se, kao i na semaforima/na ulici, kao pametniji su od drugih zajebali su sistem.

-

Shvatam da nekako glupo deluje čekati na grani peške, na biciklu ili motoru, ali mogućnost da se provučeš ne daje prednost i preskakanju stotina ljudi ispred. Sve i da je tako propisano (a nisam siguran da jeste), glupo je i da se preskače kolona, bez obzira na način.

Ajde na semaforu, provuče se motor. On te time (uglavnom) neće usporiti prilikom kretanja kolone sa semafora. Na granici ti jasno oduzima vreme.

*Jednom sam stajao u koloni, iznad Budve, dok su radili put do Cetinja. Zaobilazio se neki tunel, poslednji radovi na trasi, i to preko nekih putića, koji su uski/jednosmerni, a deonica nije kratka. Tako da je to prilično trajalo. Pusti semafor, pa se čeeeeka da oni odu, pa da ovu sa druge strane dođu...

Kao i obično u CG, semafori i kolone se retko poštuju. Ali...ovde su ispod semafora stavili patrolu, koja se ne vidi dok ne priđeš.

I kada mangupi prošišaju kolonu, ide čestitka, bez oproštaja (bar nisu opraštali onima kojima sam svedočio iz blizine, bez obzira na "znaš ti ko sam ja", "žurim brate, hitno je"), uz benefit: puste te da ipak prvi prođeš, kada se otvori semafor.
Ja bi ih vraćao na kraj kolone, uz tu kaznu...

TapaT


Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Bogdan » 23 Apr 2023, 10:59

SlikaSlikaSlika
SlikaSlikaSlika



Ford S-Max 2,5t

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Gazu » 23 Apr 2023, 14:55

Hehe, posle se brže bolje provukao između dva kamiona, samo da što pre nestane.😆

A za carinu i bicikliste, motoraše i pešake, slažem se da ih vredi pustiti, opet je tu ljudima u kolima daleko udobnije (u kolima sediš, čak i da nemaš klimu...), a i motoraši nemaju šta naročito da proveravaju prtljag... E sad, samo da ih carinici puštaju efikasno. Iako ne znam šta da mislim o onome kad na granicu dođe čopor motoraša, a tako nešto je sad i pomenuto.😅 Ali je to lakše progutati nego ono sa raštrkanim putnicima iz nekog autobusa...
dragvorl je napisao:
23 Apr 2023, 00:09
Na ovom zadnjem snimku je poginula zena u ciji je auto udario.
Izem ti debile.😟

ljubitelj
Postovi: 10580
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od ljubitelj » 23 Apr 2023, 22:40

Osnovno vaspitanje je da ne ideš preko reda, to važi i na granici za pasošku kontrolu.
Propisano je da su motoristi, mopedisti, biciklisti identični učesnici u saobraćaju i shodno tome na identičan način staju u red, ako ga ima, i čekaju kao i svi ostali.
Tako rade civilizovani, i tako sam vidjao u praksi.

A može i divljački, preko reda bilo da je motorista ili da je auto sa lokalnim pograničnim tablicama (kao ide često, ili se kao žuri pa za njega ne važe saobraćajna i ostala pravila).

Sve to isto važi i na aerodromima kada se čeka neki red.

Kada se ide autobusom koristi se posebna traka za autobuse, poseban šalter i nema mešanja sa putničkim vozilima.
Tako je barem (bilo) na Horgošu jedno 5/5 puta koliko sam išao busom.

Dodatno niej dozvoljeno da se izlazi iz busa i da se šetka ili ide na šalter pre dolaska busa, postoje info table o tome a zna i da dodje službeno lice da opominje da se vratite u bus i tamo čekate svoje red.

U suštini u tim redovima se brzo pokaže ko je kakav...i inače.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Geza » 14 Maj 2023, 09:49

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od Geza » 14 Jun 2023, 22:41

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5031
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Kako se vozi u Srbiji?

Post od cozmo » 15 Jun 2023, 15:46

Ovako je 3 automobila obilazio neki debil iz DOOR-a sa novom Pandom MJET (ovo MJET je bitno jer je pokusao da se kurci), pretprosle nedelje kad sam isao za ZR. Videlo se vec u retrovizoru da su likovi nervozni (a veca guzva je bila iz suprotnog pravca) - mi svi vozili oko 100kmh sto je idealno za pravac NS-ZR, i naravno da je precenio snagu motora i nije uspeo ni do pola da stigne u preticanju kad je naleteo na kamion iz suprotnog pravca - epilog: kamion zavrsio zamalo prevrnut jer je morao da predje na travu pored puta ne bi li ga samleo, Audi neki Q5 je uspreo da ukoci da se mamlaz ubaci. Da kamion nije presao na travu bila bi dva pokojnika u Pandi. Naravno nije se zaustavio nego je nastavio i pretekao i taj Q5 ispred mene (ja gledam vozaca u Audiju koji se krsti) i tako uletao u makazice narednih 5-6 minuta. Taman da ga prijavim lik skrene desno negde na ulazu u ZR. A sve automobile sto je preticao nisu ispod 150KS, nego ljudi voze kako treba i ne kurce se.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Odgovori