Blicanje?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Blicanje?

Post od nixa » 07 Jul 2012, 00:52

Da li blicate drugim vozačima da uspore zbog patrole?

Ima mnogo priča da je to kažnjivo, u nekim zemljama Evrope i jeste (mislim u Hrvatskoj). Sa druge strane, čitao sam da je u USA neko kažnjem zbog blicanja, ali na sudu je dokazao da je to sloboda govora. Sa druge strane ako antiradar nije dozvoljen i blicanje je upozorenje na radar...

Ja blicam, čak sam i sam nekoliko puta spašen jer sam imao "dojavu". Imam utisak da ljudi danas mnogo manje blicaju nego pre par godina.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Blicanje?

Post od Grujic » 07 Jul 2012, 01:03

Za HR mislim da nije proslo da se to kaznjava, al u Austriji jeste..

Licno bilicam

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Blicanje?

Post od NexT » 07 Jul 2012, 01:04

Ja blicam i blicaju meni :klanjamse:

Hvala im svima, posto generalno gde mogu vozim preko ogranicenja (ne divljam, nego ako imam prostora i mogucnosti, gde je 80 ogranicenje vozim oko 100)

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Blicanje?

Post od Stjepa » 07 Jul 2012, 01:23

Blicao, blicam i blicacu kada za to bude potrebno.
1 - Ne krsim zakon
2 - Smatram da sam ovim cinom solidaran ucesnik u saobracaju
3 - Ocekujem i cenim kada neko meni isto to ucini
Cak sam jednom u vecernjim satima blicao autobusu za koji se ispostavilo, kada je prisao, da ima plavu tablicu. Blicnuo je i on meni da je razumeo poruku. :)


Nego kako inace blicate drugima?
Posto se ponekad zbunim dali je odsjaj zbog drmusanja drugog auta ili blicanje, ja uvek da nebi bilo te sumnje blicnem dva puta kratko pa pauza pa opet dva puta kratko.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Blicanje?

Post od Day Walker » 07 Jul 2012, 01:28

Ja kad blicam, isilujem par puta rucicu i to je to :)

Ali sve manje je vozaca koji upozoravaju na patrolu, pogotovu novijim kolima, jer su u fazonu, imas nov auto imas i da platis... (ovo sam cuo od par ljudi iz manjih mesta) :glavomuzid:
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Blicanje?

Post od nikaragva » 07 Jul 2012, 05:51

Pa kad malo razmislite blicanje ce mnogo vise uticati i doprineti bezbednosti, nego ta patrola sto stoji u zasedi.
Oni ce od 50 vozila koja tu prolaze zaustaviti 5, a kada svi iz suprotnog smera blicaju, teoretski ce svi usporiti i bezbedno voziti.
Vec sam negde pisao, da sam na TV gledao neko policijskog komesara generala ili sta li je :), kada su ga novinari pitali za to blicanje, on je rekao da to nije kaznjivo, nego je i pozeljno, po pitanju bezbednosti. Jer ce u krugu od 5km u oba pravca od mesta gde je patrola teoretski svi voziti bezbedno, i njihov cilj je ispunjen.

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Blicanje?

Post od noob » 07 Jul 2012, 07:17

Gledao sam tu emisiju i ja, davno beše. Nego je mana samo što će su u tom krugu poštovati zakon, van toga ništa niti kad oni nisu tu.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Blicanje?

Post od pedja » 07 Jul 2012, 08:17

I ja sam, poput Stjepe, blicao pandurima :mrgreen:
Covek je mahnuo, nasmejao se i nastavio dalje

Ovo sto kazu za preventivu je tacno. Zato i objavljuju svaki dan polozaj patrola, kao i price o presretacima, kako bi narod vozio pazljivije.

Tacno je i da je nekada tesok odrediti da li neko blica, ili trucka, pogotovo kod novijih automobila.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Blicanje?

Post od nikaragva » 07 Jul 2012, 08:41

noob je napisao:Gledao sam tu emisiju i ja, davno beše. Nego je mana samo što će su u tom krugu poštovati zakon, van toga ništa niti kad oni nisu tu.


Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Pa bolje da se i makar tu postuje nego nigde ;)
Obicno se takve patrole stavljaju na nekim kriticnim mestima sa usporenjima. Mozda sam 1-2 video patrolu gde je ogranicenje 80km/h.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Blicanje?

Post od trojanac » 07 Jul 2012, 09:38

Blicam naravno, par puta kratko. Nebitno je da li vidim radar ili običnu patrolu.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
HellBoy
Postovi: 189
Pridružio se: 26 Jan 2012, 23:54
Garaža: Megane 3 GrandTour GTLine 1,9Dci/130ks+ & Ducati S2R 803cc & Hyundai i30 1,6/130ks GLS
Lokacija: Neusatz

Re: Blicanje?

Post od HellBoy » 07 Jul 2012, 09:52

Isto tako, jedino kod mene ne mogu da omanu, jer kad blicnem sa BiXenon-om + H7 dodatnim svetlima, mislim da im nije dobro :mrgreen:

Mada kao i u Austriji i u Nemačkoj je zabranjeno blicanje, u bilo kakvom obliku namene tj. dali je to upozorenje za radar ili da je SKLANJAJ SE JER DOLAZIM, u svakom slučaju NE blicajte u tim zemljama.
http://www.facebook.com/RaceChip.srbija" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Blicanje?

Post od Markoni » 07 Jul 2012, 10:17

Uvek blicam, Stjepa je dao pravo objasnjenje...

Blicam i preko, sto kao upozorenje na policiju, sto kad neko rezervise levu traku i misli da ako ide maksimalnom dozvoljenom brzinom ne sme niko da ide brze od njega... Za takve bih voleo da imam "bull-bar"... :)

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 679
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Blicanje?

Post od mix024 » 07 Jul 2012, 10:37

HellBoy je napisao:Isto tako, jedino kod mene ne mogu da omanu, jer kad blicnem sa BiXenon-om + H7 dodatnim svetlima, mislim da im nije dobro
I kod mene je ista situacija sa farovima, a blicam redovno i volim kada i meni blicnu.

Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: Blicanje?

Post od fq400 » 07 Jul 2012, 10:43

I ja uvek blicam, u principu dva puta kratko. Kad vidim da neko panično blica, uvek tripujem da mi se u najmanju ruku zapalio auto :D

Dosta puta su me spasili, i dosta puta sam ja druge upozoravao. Jedino van Srbije gde sam to radio i gde je bilo prilike/potrebe je u Švajcarskoj, na nekom magistralnom putu. Doduše, kapiram da su vozači više bili zbunjeni nego što su shvatili šta im poručujem :D Možda je i tamo blicanje protivzakonito, ali eto, ja sam drugarski upozorio ostale vozače. Pritom mi nije jasno što su se tu štekovali, jer na toj deonici ima minimum 4 kamere na nekih 30-ak km, to baš nigde nisam video... :zbunjen:

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10461
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Blicanje?

Post od TheWickerMan » 07 Jul 2012, 10:45

Blicam uvek,smatran da je to normalno i treba upozoriti druge...

Međutim,narod je postao STOKA i mnogo manje blica u zadnjih par godina... Jednostavno ih mrzi,neće da blicaju,ne smeju,ne znam šta je. Zbog takvih prekjuče popih kaznicu od 3k dinara :besan:

Odgovori