Vožnja pod tempomatom

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Vožnja pod tempomatom

Post od codemaker » 16 Jul 2012, 20:56

Danas sam vozio iz Slovenije, autoputem u Sloveniji, Hrvatskoj i kod nas.
Nekoliko puta nisam mogao da poverujem svojim očima.
Prečesto se dešava da neko aktivira tempomat i onda vozi neku svoju brzinu a da uopšte ne razume način vožnje autoputem.

Naiđe tako debil pod tempomatom na primer 130. Desna kolona, kolona automobila na 129 recimo. Kreten će mrtav hladan da sa razlikom od 1 kolometra na sat, polako prolazi (kao "prestiže" levom trakom) i naravno to traje ko zna koliko dok kolona ne naiđe ispred sebe na neki sporiji auto ili kamion. Onda počne kočenje, presabiranje i menjanje odluka, ali bilmez i dalje opušteno vozi kraj kolone koja je sad već zakočila i nakon dugo vremena odlazi...
Na pamet mu ne padne da ubrza malo da bi ranije otišao a desnoj koloni omogućio da se lako prestroje i nastave vožnju.
Da poludiš, koliko sam puta bio "prestizan" od kretena koji voze levom trakom sa razlikom od manje od 1km/h i koliko sam puta zbog budale morao da kočim i čekam da prođe da bih se prestrojio levo.. Nema mesta jer me je potpuno blokirao, vozi paralelno samnom uz neznatno pomeranje....


Druga varijanta da bilmez već vozi pod automatom desnom trakom i iza njega stiže brže vozilo (pod automatom ili ne) i kreten u desnoj traci "ladno" izađe na levu traku (doduše ne seče nikoga jer je brži auto još relativno daleko) ali ga brži auto brzo i sustigne i onda se dešavava da cela kolona iza pametnjakovića vozi 105 koliko se on usudio da namesti tempomat. Bez imalo zazora prestiže par kamiona sa ratlikom u brzini oko 2-3km/h... I to traje celu večnost. Ne bi on ubrzao ni milimetar, jer ko će posle da ponovo "namešta" tempomat, nema veze kolona iza...Nikog ne ugrožava, vozi svoj tempo, ko mu šta može a i zašto se ljute, na kraju krajeva....

Primetio sam već duže vreme, da ljudi shvataju tempomat samo kao sredstvo odmaranje noge a posledice takve "opuštene" vožnje ni ne vide...
Jbt, pa i takve vožnje bi trebalo kažnjavati....
I ne govorim o vozačima kamiona koji se poneki puta pretiču celu večnost, nego o vozačima običnih automobila.

I treća varijanta vožnje pod automatom. Baja vozi 120 pod automatom, nailazi na kamion koga desnom trakom sustižu automobili i treba im samo da baja sa leve trake, samo malo ubrza i prože brže da ne moraju da koče, nego elegantno pređu u levu traku i obiđu kamion. Ne, baja vozi svoju brzinu na tempomatu a cela desna kolona koči i čeka njega da prođe.... Gde je tu sagledavanje situacije, fer vožnje i brate, "prisutnosti" u vožnji. Neki ljidi sam nagaze gas ili nameste tempomat i puste mozak na pašu i ne zanima ih ni levo ni desno da omoguće tečno odvijan je saobraćaja. Ja to krstim i totalni sebičluk i "beš me briga" sistem vožnje....

Jbg, kad bi se čovekna sve ovo nervirao, ne bi bilo ugodno putovanje, ali ovakve dileje, ponekad stvarno kidaju nerve...
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod tempomatom

Post od pedja » 16 Jul 2012, 22:37

A, pa to je redovno, pogotovo kod stranaca.

Pre neki dan, na putu iz JA, scena sa Audijem (neki bas bas nov karavan, mislim A6) CZ tabli.
JA u levoj traci, a on prelazi iz desne i pretice kamion, konstantnom brzinom, kojoj se kretao u traci. Nije razlika od 1kmh, ali nije ni mnogo vise. Ja dolazim iza, usporavam, cekam da obavi svoje i da se skloni. Pun je stvari, ne vidim kako stoje stvari unutra... Lik se napokon sklanja, i imam sta da vidim: zavalio se u sediste, opleo pricu sa suvozacem, a leva noga na tabli pored volana... :glavomuzid:
Razumem ja da neki imaju neprakticno odmoriste za levu nogu, ali ovoliko, i to Audi :mrgreen:


------
Nevezano za tempomat, gospodja u gradu ganja neki dzip (ne mogu se sada setiti koji, ali je jedan od vecih, tipa LC ili Range Rover), a leva noga takodje na tabli sa strane... Sta ti je automatik :mangup: Neko vreme je vozila paralelno sa mnom, a u jednom trenutku je uspela i da prica telefonom (nabijenim izmedju ramena i glave), te da levom rukom proverava stanje prstiju i noktiju na pomenutoj nozi, odnosno uspesnost kozmeticarke ili sta vec...

Odgovori