Šta vas ometa na putu i van njega ?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Ogi » 22 Jul 2012, 22:49

Vozeci trasu od Beograda preko Sapca, Loznice, Zvornika do Sarajeva pa jos malo dalje, zapazio sam 30-40 spomen ploca pored puta poginulim ljudima.... ranije nisam toliko obracao paznju na to i nije mi smetalo ali je u poslednje vreme pocelo jako da mi smeta. Osecam se kao da vozim po groblju, izmedju nadgrobnih spomenika. Bila je neka prica da ce zabraniti to i da ce oni postojeci morati da se uklone... ima tu spomenika sa kojih vise felne, fudbalske lopte, u fazonu "voleo je da vozi/igra fudbal" ... na nekim mestima postoje 3-4 ploce u nizu! :o

Ne znam kako je ovo regulisano u drugim drzavama, ali iskreno sumnjam da to jos negde postoji u meri kao kod nas...

Sta vi mislite o ovome ?

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Zivotinje na putu

Post od Ogi » 22 Jul 2012, 23:03

I jos jedna tema od mene jer sam pun utisaka iz voznje...

Koliko puta ste naisli na krave/ovce/koze na putu? U Bosni je to redovna pojava. Krave koje lagano i opusteno hodaju sredinom magistrale, prelaze put(nije ni cudo sto se kaze "kravetino glupa!") Sasvim normalna stvar. Iskreno, kod nas se ne secam da sam na to naisao. Na to sam nailazio i u CG na putu do mora. Da li ce neko stati tome na put??? Da li su ti ljudi svesni koliku opasnost prave, i nadlezni i budale koje pustaju zivotinje da hodaju putem?

Licno, ovde bih uveo Dusanov zakonik, toliko rigorozne kazne da budu... tipa, posto ti ljudi zive od tih zivotnja, cim se primeti kraja na 10-20-30 metara od puta, momentalna konfiskacija krave :D a taj cija je neka crkne od gladi... pa to je bahatost epskih razmera koja se vidja samo na prostorima bivse SFRJ... i eventualno u nekoj zemlji gde su odredjene zivotinje sveta bica...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Spomen ploce pored puta

Post od pedja » 22 Jul 2012, 23:03

Nemam stav prema postavljanju ploca.
Nije mi jasno zasto ljudi to rade, tj zasto postavljaju ploce, donose cvece i ostalo. Ginu ljudi na raznim mestima i poslovima, pa ne vidim zasto se i njima ne vrsi pomen na mestu pogibije, vec samo onima koji poginu u saobracaju.

Jedino sto donekle ima smisla je skretanje paznje ostalim ucesnicima u saobracaju da i oni mogu proci slicno. A i to s emoze uraditi na "lepsi nacin, kroz akcije tipa "Ne brze od zivota", bilborde, edukaciju...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zivotinje na putu

Post od pedja » 22 Jul 2012, 23:05

Al' je tebe krenulo sa ovim temama...

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Spomen ploce pored puta

Post od Ogi » 22 Jul 2012, 23:07

Apsolutno. Ista stvar mi nije jasna. Neko je poginuo TU i cvece mu se donosi TU i pomen mu se pravi TU i svasta nesto... ne razumem...

Scuderia
Postovi: 13495
Pridružio se: 22 Jan 2012, 20:20

Re: Spomen ploce pored puta

Post od Scuderia » 22 Jul 2012, 23:27

NexT je napisao:Dobro bre, da li si ti normalan?

Aj da otvorimo temu "reklame pored puta", "da li citate bilborde dok vozite" O.o
:rofl: :rofl: :rofl:

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zivotinje na putu

Post od Rakhil » 22 Jul 2012, 23:54

Ako ces po Dusanovom zakoniku, morao bi kravi da odseces papak cim kroci na asfalt. I da se slozim sa pedjom, bas si inspirativan veceras :P

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Texonja » 23 Jul 2012, 10:18

Primetio sam to sa spomenicima odavno. Skroz je morbidno, neukusno i verujem da se moze protumaciti kao protivzakonito. Cak moze biti i opasnost ako neko ponovo sleti s puta na isto mesto da ima u sta da se zakuca. Razumem ja da je neko tu poginuo, ali postoji groblje, gde se ljudi sahranjuju, dizu spomenici, nosi cvece... Kada bi se spomenici postavljali tako kao sto se igra golf ("udri lopticu tamo gde je stala"), posvuda bismo imali samo spomenike.
I da, nema toga nigde osim kod nas. :thumbdown: (barem ono sto ja znam - Madjarska, Austrija, Nemacka, Francuska, Spanija, Italija) Nisam video ni u Rumuniji, ali oni su mi sumnjivi. Tamo bi moglo biti. :)

Imas kod Grka one kucice pored puta gde se pale svece. To mi je isto tako na nivou srednjeg veka. Kao, vozis auto i zacuje ti se neki cudan zvuk iz motora, a ti stanes i zapalis svecu da ti auto ozdravi. :)
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Paja » 23 Jul 2012, 10:28

Texonja je napisao:Imas kod Grka one kucice pored puta gde se pale svece. To mi je isto tako na nivou srednjeg veka. Kao, vozis auto i zacuje ti se neki cudan zvuk iz motora, a ti stanes i zapalis svecu da ti auto ozdravi. :)
:rofl: :rofl: :rofl: :loool: :loool: :loool:

Korisnikov avatar
Филиповић
Postovi: 543
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:21
Garaža: Фијат Пунто Емоушн АБС
Lokacija: Ja, Srb

Re: Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Филиповић » 23 Jul 2012, 10:35

Крајпуташи и јесу забрањени ЗОБС-ом.

Били су забрањени и по претходном закону (али за стари закон не смем да тврдим без резерве, јер ми је то рекао један саобраћајац).

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Gaginh0 » 23 Jul 2012, 10:56

Ta sela kad krenes prema valjevu loznici su puna malih grobalja, jer su to sela sa po 10-20 kuca, pa bude 3-4 groba-spomenika kraj puta, i to nisu bas klasicni krajputasi.

Meni licno ne smeta spomen ploca pored puta, nisam ni obracao paznju na to dok sad vi niste spomenuli. Ne mozes nesto lose da mislis o coveku koji je tu poginuo, to mu je porodica podigla u znak secanja, a ja to vise gledam kao opomenu da usporim... Sve u svemu: nemam stav :)
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Texonja » 23 Jul 2012, 10:58

Gaginh0 je napisao: to mu je porodica podigla u znak secanja
Spomenici se i podizu u znak secanja. I to se radi na groblju.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Gaginh0 » 23 Jul 2012, 11:06

Pa nemam onda objasnjenje... Mozda je to neki obicaj da se poginulima u saobracaju dizu spomenici I pored puta gde su poginuli? Kao sto je na primer nepisano pravilo da ostavis baksis konobaru, a ne ostavljas baksis u pekari, u posti, kad kupujes karte za bioskop, a svejedno placas usluge? Tako su i ovi umrli kao i svi drugi, ali im se dize spomenik i pored puta jer su u putu i poginuli...

Mozda je glupo poredjenje, ali skontacete sta hocu da kazem.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Laki021 » 23 Jul 2012, 11:12

Texonja je napisao:
Imas kod Grka one kucice pored puta gde se pale svece. To mi je isto tako na nivou srednjeg veka. Kao, vozis auto i zacuje ti se neki cudan zvuk iz motora, a ti stanes i zapalis svecu da ti auto ozdravi. :)

A da li si primetio da u nemackoj na auto bahnu postoje putokazi ibislkjucenja na kojima pise "Autobahn kapele" i nacrtana kapela. Kapele nikad nisam video ali definitivno postoje, ne znam kakva je zamisao u osnovi toga, tj sa kojom su namenom osmisljene. Isto na ciriskom aerodromu postoji neka kapela (opet pricam na osnovu znaka).

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Šta vas ometa na putu i van njega ?

Post od Texonja » 23 Jul 2012, 11:18

Nisam video takve znakove. Da su bile na pola metra od bankine kao u Grckoj verovatno bih. :kezo:
A ti nisi svracao? Eeeeee, a da si svratio u jednu od tih, sad ti ne bi trebala pumpa za vodu! :mrgreen:

Bez sale, nemam nista protiv tih kapela ako su tako izdvojene da ih ni ne primetis (kao sto kazes da ih ima po Nemackoj). Ali ako nesto stoji na pola metra od bankine, a nije saobracajni znak, onda imam protiv. Narocito ako je od nekog kamena, mermera ili gvozdja.
Poslednja izmena od Texonja u 23 Jul 2012, 11:19, izmenjeno 1 put ukupno.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Odgovori