Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od nikaragva » 30 Avg 2012, 08:19

Postoji resenje i za to. Neka se obuka sprovede, teoretska u skoli u okviru nekih predmeta, tehnickog ili ne znam ni ja cega. Posle jedne godine deca ce izaci iz skole, sa dosta teoretskog znanja. Moze im se omoguciti da onda polazu sa nekim popustom i prakticni deo. Uvek mogu tako neke varijante da se urade.
S druge strane, drugarica koja je bila u USA dva puta po jednu godinu zivela, morala je tamo da polaze ponovo vozacki, da bi mogla da vozi, iako je ovde imala polozeno. Ona je onako, sto mi kazemo, los vozac. Tamo je polozila iz prve i rekla da je to smesno, onda mogu misliti koliko je smesno nekome ko zaista zna da vozi. Da li je zbog toga USA zemlja sa losijim vozacima nego EU (ovo zaista pitam, ne gledam statistike)?
Trece, ko zeli da nauci, taj ce i nauciti, uvek bilo i ostace. Ja sam imao priliku da se skolujem "besplatno", odnosno nisam placao hiljade evra i koliko vec kostaju semestri na FTN. Sto sam zeleo da naucim naucio sam. Otkako je FTN poceo da se placa papreno, ne vidim da nam u firmu dolaze neki veci strucnjaci nego iz nasih i starijih generacija.
Cetvrto, poznajem ljude koji aktivno voze (znaci ne stoji im dozvola za ukras) vec 16 godina i jos uvek ne znaju da voze, sta vise ocajni su spram mene kojim aktivno vozim 4 godine, nije da se hvalim, ali jbg tako je.

Tako da verujem da ce povecanje cena vise da ima impakt na to da manje ljudi polaze, ili verovatnije, da isto ljudi polaze, a da banke izdaju vise kredita, nego da cemo imati na putevima bolje vozace. Ljudi koje poznajem u mom mestu, solidno zaradjuju i sada od auto skole, tako da tolika razlika u ceni nije opravdana sa stanovista njihovih prinosa. Moze malo da se poveca, ali ovo je nekoliko puta. Cenim da ce doci do ekspanzije auto skola i zanimanja instruktora :D

Edit: razmisljam se da odem i polozim za kamion sa prikolicom, dok nije poskupilo, nikad se ne zna sta ce covek raditi :D

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od dragvorl » 30 Avg 2012, 11:04

Mislim da ti je poredjenje sa FTN neadekvatno, jer se za ovih 10 godina promenilo stosta tamo. Uvedena je Bolonja, izlaze slabije generacije iz sekundarnog obrazovanja, otisli su ili su "umireni" neki od problematicnih profesora...auto skola je ipak nesto drugo i treba da bude brz i efikasan nacin obrazovanja vozaca. Sto se USA tice to je ipak druga planeta u odnosu na nas u mnogim stvarima pa i voznji. Da, vozacki ispit je jednostavan, polaze se test iz knjizice i prakticni deo koji moze da se radi i u sopstvenom vozilu. Medjutim, saobracajna infrastruktura je drugacija, ulice su sire, znakovi jednostavni kao i sva ostala signalizacija, automobili su jednostavniji za voznju. Malo je raskrsnica bez stop znaka ili semafora, bar sto sam ja video. Ali tamo se vozacka kultura uci od malih nogu jer je auto nacin zivota i deo vaspitanja. Pravila se strogo postuju od pocetka, a sistem sankcija je ostar. Mnogo vise se ulaze u kampanje edukacije i prevencije. I jos jedna stvar, mnogo se vozi, sto je jako bitno. Tako se i najbolje uci. Ja znam dosta ljudi kod nas sa dozvolom koji jedva da su vozili a imaju dozvolu godinama. U USA je auto mnogo pristupacniji i potreba je u vecini regiona. Ja dok sam bio tamo od sve rodbine nisam upoznao ni jednog loseg vozaca, bilo muskog ili zenskog. Sigurno da to nije pravilo ili prosek, ali cinjenica je da je odnos zena i muskaraca vozaca skoro ravnopravan, a zene su daleko bolji vozaci nego ovde.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od Rakhil » 30 Avg 2012, 11:14

nikaragva je napisao: Ljudi koje poznajem u mom mestu, solidno zaradjuju i sada od auto skole, tako da tolika razlika u ceni nije opravdana sa stanovista njihovih prinosa. Moze malo da se poveca, ali ovo je nekoliko puta.
Cekaj, nije da branim auto skole, ali ovo poskupljenje je predvidjeno zato sto se menja nacin obuke. Do sada je bilo obavezno 40 casova voznje, a sad imas i obaveznu teoriju jos 4 casova, prvu pomoc, nove uslove za vozila na kojima se polaze... Ogradjujem se odmah da je sve to na papiru, ako se ne bude sprovodilo kako treba bice isto sranje, samo skuplje.
U savrsenom svetu o kom svi mastamo, obuka bi trajala nekoliko meseci - intenzivno bi se vozilo u svim uslovima, ucile bi se osnove auto tehnike, svi bitni sklopovi itd. Da nismo banana drzava, mogli bi prosto raspisati kriterijume za polaganje i prepustiti auto skole trzistu. Ako naucis od roditelja dovoljno za polaganje, ne moras ni ici u auto skolu i zdravo

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od nikaragva » 30 Avg 2012, 11:18

dragvorl je napisao:Mislim da ti je poredjenje sa FTN neadekvatno, jer se za ovih 10 godina promenilo stosta tamo. Uvedena je Bolonja, izlaze slabije generacije iz sekundarnog obrazovanja, otisli su ili su "umireni" neki od problematicnih profesora
Isto tako moze biti i u auto skolama. Dolazi novi kadar, koji nije tako kvalitetan kao stari, iz tih gore navedenih razloga, plus sto dolaze ucenici, koji u osnovnoj i srednoj skoli nisu naucili ni sta znakovi znace - mislim da je to obavezno, jer jbg, ako nikad i ne budu vozili automobile, vozice biciklo i bice pesaci, znaci SVI moraju da ucestvuju u saobracaju i samim tim da poznaju saobracajna pravila.
Pre neki dan mi se desilo da se biciklista, mlad covek, dere na mene, jer sam mu isekao put :) A zapravo je on dolazio sa sporednog puta, imao je znak stop, dok sam ja imao onaj znak pruzanje puta sa pravom prvenstva. Verovatno je kontao on ide pravo i ima prvenstvo. Steta mlad covek, a ne zna tako banalne stvari. Pod pretpostavkom da nema ni polozeno za automobil (a nadam se da nema), onda auto skola nije kriva za njegovo ne znanje, jer je ipak i on ucesnik u saobracaju ;)

Sto se tice prve pomoci, imao sam tu cast da sa mnom u grupi prilikom polaganja, bude i jedan lekar. Kada smo dosli do teorije vezane za prvu pomoc, on je istakao par primedbi i NAGLASIO da je sve to lepo sto se uci iz prve pomoci, ali da nikako ne diramo nista i da cekamo hitnu pomoc ukoliko moze da dodje.

Ne znam gde se radi 40 casova? Radi se svuda 20 casova, jer svi imaju PSP. Ko nema PSP, daju mu da polozi PSP, tako da i on radi 20 casova.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od dragvorl » 30 Avg 2012, 11:32

Meni je vec poredjenje 5 godina fakulteta i mesec dana auto skole, uz teoriju iz tanke knjizice potpuno neadekvatno. U auto skolu moze da dodje svako ko hoce, bez ikakve skole ili sa doktorskim cinom. Signalizacija i pravila su relativno prosti bas zbog samih razlika u nivoima znanja ucesnika u saobracaju, izmedju ostalog.

Sto se tice prve pomoci, slazem se, jer je nisam imao i nikad nisam nista slicno ucio ni probao. Ali bar zaustavljanje krvarenja ili tako nesto bi trebalo znati.

Ja sam imao 40 casova jer nisam imao polozeno PSP.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od Grujic » 30 Avg 2012, 11:43

Sto se tice pominjane prve pomoci, i dalje nisam bas siguran koliko je to neophodno.. Cas mislim ovako, cas onako, bem li ga...

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30016
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od trojanac » 30 Avg 2012, 11:52

Mislim da i među auto školama koje su radile po starom sistemu ima dobrih auto škola, sa dobrim instruktorima, novijim i ispravnim voznim parkom. Naravno, takva auto škola košta više, a ljudi uglavnom gledaju da uštede pa idu tamo gde je jeftinije.
Ja sam obuku imao davne 1998. godine, sa Zastavom 128, godište 1981. Prvi auto sa kojim je AŠ počela da radi. Zamislite auto koji je 17 godina u AŠ i to još Zastava. A hteo sam 128, umesto novijeg Juga. I tako, dođem ja na čas, kaže instruktor ajd sad polako do majstora, da nam namesti kočnice. Molim? Da, ne rade kočnice, pa ćemo polako, dizaćemo ručnu ako treba, kaže meni instruktor! Ej, pa da ga sad negde sretnem, svašta bi mu rekao.
Pritom sam kasnije od vlasnika AŠ saznao da je taj instruktor težak alkos, ali ga je ovaj držao iz ko zna kojih razloga, dok mu nije slupao jedan auto i naravno nije platio tu štetu.
Pa sad, iz tog ugla, svaka promena i pokušaj da se to dovede u red, apsolutno pozdravljam. Sigurno da će biti propusta kao i do sada jer nije još izašao zakon koji se pravilno i do kraja sprovodi u Srbiji, pa tako neće ni ovo.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od Grujic » 30 Avg 2012, 11:57

I to za kola se isto bezveze potencira... Vidim neki imaju Seat leon, Golf, 308 i slicno.. Nema potrebe uzimati skupa kola, bitno je da su ispravna koliko toliko nova

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od nikaragva » 30 Avg 2012, 11:59

Da, privlace musterije. Svi ce vec kada placaju auto skolu se gurati da se voze u novom golfu, nego u drugoj auto skoli u jugu, iako je sve ispravno, i iako je mozda u toj auto skoli i bolji instruktor, ako nije vec auto.
Da se ja pitam, svim bih dao da voze prvo na jugu, odnosno da se uce, jer verujem da vecina na forumu zna sta znaci voziti juga, a sta auto 2005 godiste (koje trenutno imam) nebitna marka i koja je razlika u pitanju. Ne zelim da uvredim nikoga ko ima juga, imao sam ga i ja. Samo hocu da kazem, da i onaj ko ne zna da vozi, u dobro autu izgleda kao da zna sta radi, dok jugo greske ne prasta tako lako :D

Korisnikov avatar
aleksa
Postovi: 3484
Pridružio se: 23 Apr 2012, 13:33

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od aleksa » 30 Avg 2012, 12:27

trojanac je napisao:Pritom sam kasnije od vlasnika AŠ saznao da je taj instruktor težak alkos,
Evo ja znam dvojicu instruktora koji su totalni,ali totalni alkosi i jednog koji je narkoman (travu smatram za drogu :D )!

I sta ce sad biti sa njima,da ih nece "po novom zakonu" slati na klinike za odvikavanje!? :-|

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od Floyd » 30 Avg 2012, 12:28

Ogranicavanje minimalnog broja casova je glupo jer ce neko da savlada voznju posle 15 a neko nece ni posle 60...sve je relativno.
U CH nema nekog minimuma a obuku mozes da izvodis i u svojoj reziji tj. neko ko ima dozvolu vise d 5 godina moze da ti bude "instruktor" samo je potrebno auto obeleziti sa znakom L. Zbog ovog vecina uzme samo 10ak casova sa instruktorom a posle vezba s'nekim iz familije.
Automobili su razni...vecinom Golfovi 5 i 6 ali ima i "egzotike" tipa G6 GTI, BMW E93, Leon Cupra isl.

Ono sto je jako dobro u CH je da posle polaganja, kandidat ima 3 godine da odradi kurs sigurne voznje kako bi sa dozvole skinuo ograncinje a to zgleda ovako...

http://www.youtube.com/watch?v=fypcr5rlzaY

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od McGruja » 30 Avg 2012, 12:48

Ja samo znam da je 1998. godine autoškola koju sam ja upisao (ne sećam se kako se zvala, bila je u Ruzveltovoj, blizu 27. marta, preko puta Akademca) imala instruktora koji je čas počinjao sa "gde bi da voziš", da bi uvek otišli do kafane, gde je on cepao žestinu, a ja sokiće (kao, fin sam)

Dok je sve to tako, cena nema nikakve veze sa životom.
Mnogo toga se promenilo u Bg od te 1998. što se tiče načina vožnje, snage automobila na ulicama, dostupnosti automobila...
Nadam se da više nema instruktora kao što je bio ovaj "moj"

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od snork » 30 Avg 2012, 12:48

nikaragva je napisao: Da se ja pitam, svim bih dao da voze prvo na jugu, odnosno da se uce, jer verujem da vecina na forumu zna sta znaci voziti juga, a sta auto 2005 godiste (koje trenutno imam) nebitna marka i koja je razlika u pitanju. Ne zelim da uvredim nikoga ko ima juga, imao sam ga i ja. Samo hocu da kazem, da i onaj ko ne zna da vozi, u dobro autu izgleda kao da zna sta radi, dok jugo greske ne prasta tako lako :D
U auto-školi sam vožnju učio na razdrndanom Jugu čiji je merač pređene kilometraže obrnuo ko zna koliko krugova i mislim upravo suprotno - jako je opasno davati takve mašine u ruke nekome ko još ne zna da vozi. Umesto da gleda ulicu, retrovizore i saobraćaj oko sebe, polaznik se najviše koncentriše na puštanje kvačila (da mu se auto ne ugasi), korišćenje menjača (ja sam morao nekada pesnicom da ga izbacujem iz brzine) i ostale tehničke stvari. Najbolje bi bilo da se početna obuka vrši na što novijem i jačem autu, poželjno sa automatskim menjačem - da se najpre savlada bezbedno učestvovanje u saobraćaju. Posle može da se pređe i na ostale "teme". :)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od nikaragva » 30 Avg 2012, 12:54

A pa ne ides ti u saobracaj, dok ne naucis da vladas vozilom. Prvo to negde na poliginu, pa onda u saobracaj. Mada ne moze se porediti saobracaj i polaganje u Beogradu sa Backom Palankom, ima i toga. Ali jbg, ko te tero da zivis u Beogradu :D

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od superboss » 30 Avg 2012, 13:05

Da rezimiramo: da zivimo u normalnoj drzavi i da nismo ovakvi kakvi smo, ovo bi(verovatno bilo opravdano).

Madjutim jedino ko ce da profitira iz svega ovoga su vlasnici auto skola: na casovima famozne prve pomoci polaznici ce verovatno spavati, a i da ne spavaju sumnjam da ce nesto nauciti.

Sve u svemu, jedino sto bih povecao jeste prakticni deo: voznja, voznja i sto vise voznje i naravno poznavanje znakova i propisa.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Odgovori