Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
aleksa
Postovi: 3484
Pridružio se: 23 Apr 2012, 13:33

Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od aleksa » 29 Avg 2012, 19:18

Ma zokruzite odmah na 'iljadarku! :glavomuzid:

Budući vozači za dozvolu i 850 evra

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=638415

MilisaV
Postovi: 317
Pridružio se: 11 Jul 2012, 15:39
Garaža: bmw 525d
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od MilisaV » 29 Avg 2012, 20:47

najjači mi ovaj stručnjak što je izračunao cenu koštanja po kilometru 1 euro.
žena može biti sa sela a auto mora iz nemačke

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Rakhil » 29 Avg 2012, 21:44

Pa ugradio se covek odmah u cenu, video od ministara da tako treba :mrgreen:

Bez zajebancije, obuka i treba i mora da poskupi, samo mi je debilno da ministarstva propisuju minimalne cene obuke. Na njima je da odrede minimum znanja za polaganje i da ostalo prepuste trzistu da resi.

Korisnikov avatar
aleksa
Postovi: 3484
Pridružio se: 23 Apr 2012, 13:33

Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od aleksa » 29 Avg 2012, 22:59

Rakhil je napisao:Bez zajebancije, obuka i treba i mora da poskupi,
Sto!? :zbunjen:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od dragvorl » 29 Avg 2012, 23:06

Da bi mogla da pruzi neki kvalitet, da taj kandidat nesto nauci nakon polaganja, a ne da u saobracaj isporucuju (samo)ubicu bez ikakvog znanja, sem da pusta kvacilo, okrece volan i menja brzine. Mada sam jako skeptican prema tom dizanju cena. Dici ce cene, neko ce uzeti lovu, a nista se nece poboljsati po pitanju kvaliteta obuke. Daj Boze da ne bude tako.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
aleksa
Postovi: 3484
Pridružio se: 23 Apr 2012, 13:33

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od aleksa » 29 Avg 2012, 23:27

dragvorl je napisao:Da bi mogla da pruzi neki kvalitet, da taj kandidat nesto nauci nakon polaganja, a ne da u saobracaj isporucuju (samo)ubicu bez ikakvog znanja, sem da pusta kvacilo, okrece volan i menja brzine.
A ko im sad brani da ih nauce,i sta ce to posebno uciti da to toliko mora da bude skuplje,da nece dolaziti predavaci iz FIA!? :-|
dragvorl je napisao: Dici ce cene, neko ce uzeti lovu, a nista se nece poboljsati po pitanju kvaliteta obuke. Daj Boze da ne bude tako.
Pa naravno da je u pitanju najobicnije otimanje para pod paralom "za vase dobro,za vasu sigurnost",kao i sto je cela fama oko novog ZOBS-a! :)

Te su obecali kamere u svim policiskim kolima da ne bi bilo mita i korupcije,te su obecali kamere na tehnickim pregledima da ne bude krseva na putevima itd... i sta su od svega uradili,NISTA!
Doduse uspeli sa da rasprodaju sve komplete prve pomoci i fluroscentnih prsluka... i naravno da oderu narod sa kaznama.

Sad ce polako da krene kampanja kako to "mora" da kosta toliko,kampanju ce da predvode ono mufljusko govno alvirovic sa pristinskim saobracajcem i vlasnikom kragujevacke pravne diplome koji eto postade general,pa plus ostali silni novinari,strucnjaci,agencije,drzavni sekretari... ma i nek jebu narod kad je glup! :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Geza » 29 Avg 2012, 23:48

Skuplja obuka u smislu boljih vozila za obuku i dužeg trajanja časova, boljih uslova prilikom polaganja, duži rad sa svakim pojedinačnim kandidatom. Ovo su neke osnove od kojih treba početi. Lično ne verujem da će cifra doći do 800 evra, ali 500 evra je sasvim razumno za obuku. Od te obuke počinje aktivni staž svih vozača. Ako se tu omane, stvara se loša osnova za dalje funkcionisanje vozača, jer se svi prepuštaju izazovima saobraćaja bez dobre osnove.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Floyd » 29 Avg 2012, 23:48

dragvorl je napisao:Da bi mogla da pruzi neki kvalitet, da taj kandidat nesto nauci nakon polaganja...
Velika cena nije garancija za to. U CH obuka kosta 3-4x vise pa opet imas vozace koji o voznji nemaju pojma ;)

Ovaj je tek dobar...
Pojeo 200 ćevapa i onesvestio se

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od dragvorl » 29 Avg 2012, 23:49

aleksa je napisao:
dragvorl je napisao:Da bi mogla da pruzi neki kvalitet, da taj kandidat nesto nauci nakon polaganja, a ne da u saobracaj isporucuju (samo)ubicu bez ikakvog znanja, sem da pusta kvacilo, okrece volan i menja brzine.
A ko im sad brani da ih nauce,i sta ce to posebno uciti da to toliko mora da bude skuplje,da nece dolaziti predavaci iz FIA!? :-|
dragvorl je napisao: Dici ce cene, neko ce uzeti lovu, a nista se nece poboljsati po pitanju kvaliteta obuke. Daj Boze da ne bude tako.
Pa naravno da je u pitanju najobicnije otimanje para pod paralom "za vase dobro,za vasu sigurnost",kao i sto je cela fama oko novog ZOBS-a! :)

Te su obecali kamere u svim policiskim kolima da ne bi bilo mita i korupcije,te su obecali kamere na tehnickim pregledima da ne bude krseva na putevima itd... i sta su od svega uradili,NISTA!
Doduse uspeli sa da rasprodaju sve komplete prve pomoci i fluroscentnih prsluka... i naravno da oderu narod sa kaznama.

Sad ce polako da krene kampanja kako to "mora" da kosta toliko,kampanju ce da predvode ono mufljusko govno alvirovic sa pristinskim saobracajcem i vlasnikom kragujevacke pravne diplome koji eto postade general,pa plus ostali silni novinari,strucnjaci,agencije,drzavni sekretari... ma i nek jebu narod kad je glup! :)
Jedna od osnovnih stvari koje mi moramo da shvatimo kao drustvo je da nista nije dzabe, iliti nema besplatnog rucka, nafte, gasa, aviona, kamiona, nista...Dakle, ako je ta obuka jeftina, automatski 99% znaci da nije dobra. Ne znam koliko je sad obuka, kada sam ja pre 10 godina polagao bilo je oko 400 maraka, tj. 200 eura. Ne verujem da su cene mnogo drugacije danas, a kolika je inflacija, koliki je rast cene goriva, itd. Kada sam ja polagao litar benzina je bio 50 dinara, dobro se secam, danas je 150. Pa kako onda moze da obuka bude na istom, a ne na gorem nivou? Treba svako da uzme deo kolaca, a on je sve manji. A treba sto vise voziti, tako se najbolje uci. Treba imati motivisane i obrazovane instruktore, a to kosta. Treba imati ispravna i sigurna vozila, to nije za dzabe. Treba imati dobar poligon, takodje ne pada sa neba. Ja nisam imao obuku iz prve pomoci, a to je po meni esencijalna stvar, jel to ulazi u popust na obuci ako nema PP? Sve to treba neko da plati. Kao sto neko ko nema na svake 4 godine da obrne komplet novih guma ne treba da ima auto. A i vala ne treba svako da ima dozvolu. Znam dvoje ljudi sad u momentu da ti nabrojim koji su polozili voznju i plase se da sednu za volan jer ih je strah jer nikada nisu naucili da voze, kome to treba? To je jos jedan od produkata sadasnjeg sistema polaganja, visa cena bi demotivisala odredjeni broj takvih da polazu, a i pitanje je da li bi prosli da se polaze do kraja kako treba.
Druga je stvar sto smo sistemski kao drzava potonuli u zacarani krug mita, korupcije i opste nebrige za sadasnjost i buducnost i resavaju se problemi od juce, i to poluuspesno i improvizovano. Nama treba potpuni zaokret. Kao prvo, da su uveli sve sto si nabrojao, verovatno bi pola Srbije ostalo na pesacenju ili biciklu. Zamisli ti sad to: ne moze seljak u 30 godina matoroj Ladi ili Golfu da iznese lukac na pijac, ne moze moler da okreci kucu, ne moze mama iz prigradskog naselja da ode na posao, da odveze dete u vrtic...zamisli koliko nezadovoljnog sveta...a svi oni voze krseve sa celavim gumama iz 2001. Ali koga briga za to...bitno je da se agonija nastavi i stvori lazna slika nekog lebdeceg standarda. E, dok se sa tim ne raskrsti, dotle nece biti nista od svega ovog, pa ko prezivi pricace.

@ Floyd

Losih vozaca i losih dilomaca sa visokim prosekom ce uvek biti. Pitanje je samo da li ces ga niskom cenom jos dodatno motivisati da polaze, jer eto, treba za CV. Kao da je voznja Bogom dato pravo pa treba svi da imaju B kategoriju. Sto se mene tice nek bude za dz polaganje, ali mora da se zna kriterijum.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Rakhil » 29 Avg 2012, 23:54

Joj, dragvorle, ko sebe da slusam :D

Vozacka dozvola nije pravo, vec privilegija, tacka.

Korisnikov avatar
aleksa
Postovi: 3484
Pridružio se: 23 Apr 2012, 13:33

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od aleksa » 30 Avg 2012, 00:08

A sto za pocetak drzava ako se vec toliko brine za narod,ne spreci kupvinu vozackih dozvola!? :-|

Eto to ne bi narod nista kostalo,a policija bi pokazala kako radi u svrhu bezbednosti,pa naravno da nece jel je sve korumpirano do...

Pa ja znam skoro 10 ljudi koji su poslednjih godinu dana kupili dozvole i to vecinom C kategoriju,eeeeej to su buduci profesionalni vozaci! :glavomuzid:

Pa evo jel su tako pricali i za "novi sistem" tehnickih pregleda,kako ce se sve striktno mora proveravati,kako ce nestati krsevi sa ulica,pa kakvo je stanje,katastrofa!

Ma usotalom videcemo kakv ce biti "novi sistem" polaganja... sve ce biti u fazonu pisi da sam bio na predavanjima,pisi da sam bio na nocnoj voznji,lekarski ce izdavati tako sto ti prepisu podatke iz licne karte i lupe pecat...i na kraju javi koji ce test biti na polaganju i reci panduru da ima od mene 50 evra i eto dozvole! :)
Floyd je napisao: Ovaj je tek dobar...
Pojeo 200 ćevapa i onesvestio se
:klanjamse:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od dragvorl » 30 Avg 2012, 00:13

Nemoj mene pitati zasto drzava ne uradi i kako ne funkcionise, na ta pitanja ti ja stvarno ne mogu dati pravi odgovor. To se pitaju neke druge chike. :kezo:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Zanimljivi novinski i drugi članci

Post od Floyd » 30 Avg 2012, 00:48

Dragvorl, sve sto si napisao stoji ali je bzv da drzava neke dublje probleme resava samo lupanjem velikih cena.
U FR imas obuku za 1200e sto je 50% vise od ove cifre u SRB ali su plate mnogo vece, kako klijentima tako i instruktorima a obuka sigurno kvalitetnija nego sto ce u SRB ikad biti.
Dzaba ce neko da uci voznju u novom Kliu kad ce posle da sedne u Yuga starog 20 godina sa celavim gumama koji se vozi potpuno drugacije od novog auta...

Inace ja sam licno (i mnogi drugi) osetio na svojoj kozi posledice korupcije i lose obuke u nasoj zemlji jer su me Svajcarci terali da posle 10 godina iskustva od auta do kamiona, od voznje po selima do najvecih metropola, ponovo polazem voznju kao totalni pocetnik ;)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od dragvorl » 30 Avg 2012, 01:00

Ne samo lupanje velikih cena, napisao sam to tamo, i velika cena nije jednaka kvalitetu, normalno. Ja sam napisao kako bi btrebalo da bude bolje generalno, a ovde je normalno da bude losije skoro svima, a da sacici bude najbolje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Obuka vozača - cena i(li) kvalitet

Post od somi-car » 30 Avg 2012, 07:06

Ne opravdavam cenu jer je za nas standard previsoka i verujem da je i do sada roditeljima bio problem da deci priuste polaganje vozackog ispita..

Sa ovom cenom, polaganje ce biti samo za odabrane sto znaci da ce medju decom da postoji jos veca razlika sto za nase drustvo danas to nije nikako dobro.

Verenica radi u prosveti tako da znam sta pricam...deca umeju da budu okrutna a materijalna strana im u tome pomaze.

Nasa drzava konstantno pravi greske koje nikako ne mogu da shvatim.

100% sam ubedjen da ovom visom cenom niko nece da dobije neki poseban kvalitet jer ce 90% instruktora da ostane...

Odgovori