Paralelno parkiranje

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Paralelno parkranje

Post od mr.Big » 06 Okt 2012, 21:54

Pa u CH verovatno nema sile da dobiješ dozvolu a da ni ne izadješ na polaganje :kezo:

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Paralelno parkranje

Post od Floyd » 06 Okt 2012, 21:58

Naravno da ne ali sam ja u Srbiji polagao pre 12 godina i tad mi niko nije trazio paralelno parkiranje.
Najbitnije je bilo koliko se secam kretanje pod rucnu, polukruzno i kruzni tok...
Igrom slucaja paralelno parkiranje mi je bilo najpotrebnije u Parizu i tamo sam ga vezbao ali bolje da ne znate kako se tamo parkira :D
Poslednja izmena od Floyd u 06 Okt 2012, 22:21, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Paralelno parkranje

Post od mr.Big » 06 Okt 2012, 22:03

Imaš pravo, to nisu tražili ni pre trijes godina u SFRJ...

DAF95
Postovi: 10
Pridružio se: 06 Okt 2012, 16:12
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkranje

Post od DAF95 » 06 Okt 2012, 22:05

Floyd je napisao:Ftj se salio mada u svakoj sali ima i malo istine.
Naravno ima zenskih koje lepo voze i parkiraju ali su vise izuzetak nego pravilo ;)

Inace, u CH nema sile da dobijes dozvolu ako ne znas paralelno parkiranje i jos nisam video da neko ne zna...istina ne zna svako iz prve i bez cesanja gume o ivicnjak.
Das ist soooo nett. :)

Mogu i ja da uparkiram iz druge savrseno, ali ne pricamo o tome, a ni o CH. IZvoli, reci svoj metod iz Svajcarske. Kako su te ucili na polaganju?

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Paralelno parkranje

Post od Floyd » 06 Okt 2012, 22:20

Nisam ja polagao u CH tj. jesam za zamenu vozacke ali to nije klasicno polaganje kao za pocetnike.
U CH su obelezena parking mesta te uvek imas prostor da autobus uparkiras a ne auto pa je paralelno parkiranje veoma jednostavno a cesto nije ni potrebno jer imas prostor da udjes napred.

Nema univerzalnog recepta za parkiranje i vise ide na osecaj a zavisi i od mesta koliko imas.
Ako je knap za velicinu tvog auta (ne mislim branik na branik kao u Parizu) onda stanes paralelno uz auto koji ce posle biti ispred, krenes u rikverc i malo posto ti zadnji tockovi zadju u prostor tvog buduceg parking mesta krenes da motas pun desni i ulazis polako do trenutka kad ti se u levom retrovizoru pojavi prednji levi far auta iza tebe onda motas pun levi...
Jbm li ga da li sam dobro objasnio :pardon:

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Paralelno parkranje

Post od Jumbo » 07 Okt 2012, 07:56

mr.Big je napisao:Imaš pravo, to nisu tražili ni pre trijes godina u SFRJ...
Meni bogami jesu. Na poligonu je bilo paralelno parkiranje, parkiranje ukoso i obicno parkiranje u T. Na obuci sam za granicnike imao neke flase i koje je zaboden dugacak stap (grana). To je bilo 1986. godine.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od Ji 4Tze » 07 Okt 2012, 09:28

Kako vas nisu učili kako se pravilno parkira paralelno? Ima fora, gleda se preko ramena i dva puna okreta je dovoljno, možda tri ako ima malo mesta... Prvo se stane paralelno i krene lagano i gleda preko desnog ramena pa kad se u zadnjem desnom prozoru pojavi kraj prednjeg vozila, staneš, smotaš pun desni i kreneš dalje. Kad se, preko levog ramena na zadnjem levom staklu pojavi prednji levi kraj zadnjeg auta, smota se pun levi i krene dok se ne ispravi. I to je sve, eventualno ide jedan pun desni ako nema puno mesta iza, da se ispravi... Zvuči malo rogobatno i komplikovano ali prosto je...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od Day Walker » 07 Okt 2012, 11:57

Kod mene paralelno funkcionise ovako:
spustim retrovizor sa strane ivicnjaka, da bih gledao koliko ima od tocka do ivicnjaka...
Krenem do polovine auta unazad, tj kad mi dodje kraj susednog automobila do mog prozora, tada lomim kontru..
Idem malo u rikverc, pa opet kontra i u 90% slcuajeva se iz prve uparkiram.. Ako mi ne krene iz prve, vratim se na pocetak i onda uglavnom udjem bez problema..
Ali naravno, ja sam se uvezbao parkirajuci tako auto svaki dan unazad 6 godina.. :pardon:
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od NexT » 07 Okt 2012, 12:47

Ji 4Tze, tri puna okreta ima mozda kamion :)

Ali sve to mnogo zavisi od duzine mesta, od duzine auta, od prepusta preko tockova, koliko auto moze da smota itd...
Ne mozes istom metodom paralelno da parkiras CLio koji ima 20 cm preko tockova i 406 karavan ili 407 koji imaju po metar... Meni ivica zadnjeg branika lagano prece ivicnjak kad pocnem da lomim volan na drugu stranu da bi stao na par cm od ivicnjaka...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od Grujic » 07 Okt 2012, 12:57

I krug okretanja je bitan. Tu su uglavnom bolja kola sa zadnjom vucom, jer vise okrenu tockove

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45782
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Paralelno parkiranje

Post od Geza » 07 Okt 2012, 13:02

Eto zanimacije za sledeće okupljanje :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29982
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Paralelno parkiranje

Post od trojanac » 07 Okt 2012, 13:39

:plusone:

Ja to sve radim na osećaj, uz pomoć retrovizora. Nikakve formule nema, samo polako, bez žurbe. Kad žurim obično moram i da se ispravljam.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od Ji 4Tze » 07 Okt 2012, 14:11

Next, taj treći puni je u slučaju da nazad nema mesta da se ispravi pri drugom.
Ovu "formulu" je meni instruktor na polaganju tj. časovima pojasnio, doduše na Felicii i na njoj ima onaj duži trougao pozadi pa se poklapaju linije tog trougla sa krajevima automobila napred i nazad. Formula je bez greške samo kad se ukače nijanse tj različiti automobili. Mene je služila bez greške na više kola. Ključno je da nema pomeranja kola sem iz punog desnog u pun levi. To je prosto školski i najefikasniji način paralelnog parkiranja, zato me i čudi što niko to ne pominje, ipak se uči u autoškoli :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Paralelno parkiranje

Post od Stjepa » 07 Okt 2012, 16:03

Kao sto se pomenu sve zavisi od vozila do vozila. Najbitnije je da se vozac razume sa autom, da oseca njegove gabarite (nemoj neko ovo perverzno da tumeci :palica: , zna se na sta mislim).
Ako sam dobro razumeo metodu koju je Ji 4Tze objasnio, motanje volana se vrsi u mestu. Meni je moj instruktor branio da to radim (vrtim volan dok kamion miruje) pogotovu ako bi tad bila protisnuta nozna kocnica. To je obrazlagao vecim trenjem i usled ucestale primene stvaranjem lufta (praznog hoda) na volanu. Ne kazem da danas sa svojimm autom ne odradim to kad mi je skracen manevarski prostor, ali na obuci mi je bilo zabranjeno.
I onda je metoda paralelnog parkiranja podrazumevala konstantno kretanje kamiona nekom minimalnom brzinom.
Kao granicnik umesto Jumbove flase bio je to normalan cunj, ali naravno motka je takodje strcala iz njega. :kezo:

Navodjeno je ovde kad motati u jednu stranu, kad poceti u drugu... Razlikuje se po od kog dela automobila pocinje motanje. Ali poenta je jasna. A to sto se razlikuje meni je sasvim razumljivo. Metodom koju je meni pricao instruktor, kamion sam parkirao. Ali ne moze, recimo, Clio "po" istim delovima karoserije da se mota (razumete sta hocu da kazem). Nije cak isto parkirati HB auto ili karavan. Iako na prvu nekome ko nije imao dodira sa karavanima zvuci cudno, karavan je pregledniji za parkiranje.

Meni licno veliku ulogu igra i deo koji se vidi na retrovizoru i po nekom pravilu sto veci retrovizor to mi lakse za parkiranje.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od Ji 4Tze » 07 Okt 2012, 21:41

Ja sam motao manje-više isto i sa Felicijom, Jazz-om i Civic limuzinom. Ok ima senzore, valjda zato najlakše parkiram njega ali ionako su korisniji samo dok se ne ukače gabariti auta.
U dva, eto možda tri poteza se parkira, nema suvišne kretnje, motanja, uvek na isti način. Kamione nisam vozio ali volan automobila u mestu nigde ne piše da ne smeš da vrtiš, pa čemu onda servo... Kad se krene, svejedno mi je imao ga ili ne.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Odgovori