Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Vladapetr » 13 Feb 2013, 14:45

Jbg od tih 8 godina - ako se bude lepo vladao odležaće 2 ili 3. Posle 3. može dobiti status slobodnjaka(najlabaviji režim, vikendi kući...) a isto tako može da uhvati da ga puste god ili 2 ranije.
Svaka od ovih stavki može da se "pogura" poznavanjem nekoga gde treba, ili dovoljnim iznosom novca. Na to uglavnom i računaju svi koji se igraju stvarima zbog kojih se robija, da će to nekako da srede i prepolove...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Rakhil » 13 Feb 2013, 14:49

Grujicu, nisi u pravu. Onaj ko sljoka i vozi je SIGURAN da njemu ne moze nista da se desi - ovaj je dobio 8 godina zbog smrtnog ishoda, a ne zato sto je bio pijan. U sustini, treba da postoji granica iznad koje ides u zatvor i kad se nista ne desi, e onda moze da se desi da se neko zapita.
Inace, sve vreme ne kontam zasto je tebi toliko stalo do toga. Zar ti kao moderator na forumu koji se bavi automobilima i saobracajem ne treba da promovises malo drugacije stavove?

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od nikaragva » 13 Feb 2013, 14:52

Ma voli čovek da popije pa to ti je! :D

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Grujic » 13 Feb 2013, 15:18

Vladapetr, neće 2-3, al mu može biti skraćeno. Ja sam protiv toga, al je to već neka druga sfera prava.

Rakhil je napisao:Grujicu, nisi u pravu. Onaj ko sljoka i vozi je SIGURAN da njemu ne moze nista da se desi - ovaj je dobio 8 godina zbog smrtnog ishoda, a ne zato sto je bio pijan. U sustini, treba da postoji granica iznad koje ides u zatvor i kad se nista ne desi, e onda moze da se desi da se neko zapita.
Inace, sve vreme ne kontam zasto je tebi toliko stalo do toga. Zar ti kao moderator na forumu koji se bavi automobilima i saobracajem ne treba da promovises malo drugacije stavove?
Ako je onaj ko je pijan, SIGURAN da se njemu neće ništa desiti, onda kakva god da je kazna neće imati efekta. To si upravo sada sam rekao. I da, on jeste dobio toliko zbog alkhola, da je slučajna nesreća ne bi toliko.

Meni nije stalo do tih ekstrema, otkud ti to? Mene samo nervira što kada su ovakve stvari u pitanju, svi počnemo da se žalimo na ZOBS i zakone u sferi koja nema veze sa ovim slučajevima, već ispadne kao da želimo da kazne sa sitne prekršaje budu što rigoroznije (represija po normalne ljude). Evo ti primer, sada "tražimo" 0 promila. Meni je taj stav da ne kažem kakav, jer mogu da se kladim da ogroman proenat od nas odavno nakupio 18 bodova. Da li to znači da smo bahati vozači? Ne, već ništa nije toliko apsoltno, a greške se dešavaju svima.
To što sam moderator ne znači da treba da menjam svoje mišljenje. A da ja pišem kaznenu politiku drugačije bih je orijentisao, al mene niko ne pita tako da je to nebitno :)

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Vladapetr » 13 Feb 2013, 15:28

Mislio sam da će da odleži 2-3 godine u onom bukvalnom smislu zatvora. Kad radiš u kantini i ideš kući svaki ili svaki drugi vikend, ne može se reći da si na robiji :)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od NexT » 13 Feb 2013, 15:30

kojih 8 godina, smanjili su mu na 3, za dvostruko ubistvo...

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Rakhil » 13 Feb 2013, 15:33

Grujic je napisao:Ako je onaj ko je pijan, SIGURAN da se njemu neće ništa desiti, onda kakva god da je kazna neće imati efekta. To si upravo sada sam rekao. I da, on jeste dobio toliko zbog alkhola, da je slučajna nesreća ne bi toliko.
Gresis opet. Da je bilo slucajno i da je bio trezan, ne bi dobio 8 godina, ali ne bi blio ni daleko. Da nije ubio nikoga vec samo sleteo sa puta pijan i drogiran, ne bi dobio nista i tu je problem. Inace, zaboravljas da svaka kazna pored toga sto treba da odvrati i da edukuje, treba i da KAZNI, zato se tako i zove. Logikom "Ako je onaj ko je pijan, SIGURAN da se njemu neće ništa desiti, onda kakva god da je kazna neće imati efekta", mozes i da ukines kazne za taj mali procenat debila, jer na njih ne deluju preventivno.
Grujic je napisao:Meni nije stalo do tih ekstrema, otkud ti to? Mene samo nervira što kada su ovakve stvari u pitanju, svi počnemo da se žalimo na ZOBS i zakone u sferi koja nema veze sa ovim slučajevima, već ispadne kao da želimo da kazne sa sitne prekršaje budu što rigoroznije (represija po normalne ljude). Evo ti primer, sada "tražimo" 0 promila. Meni je taj stav da ne kažem kakav, jer mogu da se kladim da ogroman proenat od nas odavno nakupio 18 bodova. Da li to znači da smo bahati vozači? Ne, već ništa nije toliko apsoltno, a greške se dešavaju svima.
Pravo da ti kazem, ja nisam za 0 promila, ali jesam za to da sve preko 0.5 bude mnooooogoooo rigorozno. Nema progresije u kaznjavanju i to je nedostatak zakona koji treba popraviti, o pravosudju da ne pricam. I da, ja bih do sada na prekoracenje brzine (moj jedini konstantni prekrsaj) imao 28 a ne 18 bodova.
Grujic je napisao:To što sam moderator ne znači da treba da menjam svoje mišljenje. A da ja pišem kaznenu politiku drugačije bih je orijentisao, al mene niko ne pita tako da je to nebitno :)
To sto si moderator samo znaci da treba da pazis trostruko kad pises. Ako sam ja, koji te znam i sa foruma i licno par godina, shvatio tvoje dosadasnje postove kao mlak stav i relativizovanje problema, kako ce neko ko je prvi put na forumu?

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od H4wkeye » 13 Feb 2013, 16:02

Prvo sto moraju da urade po meni je da naprave efikasniji pravosudni sistem za ovo, da se kazne procesuiraju veoma brzo, a ne da nekom stize kazna za voznju u pijanom stanju ili nesto drugo posle godinu ili godinu i po. Onda tu dosta stvari zastareva i taj lik ce opet da sedne pijan jer je video da niko nista ne radi i misli opet ako me uhvate ima da se odugovlaci par godina i ce da zastari.

Evo malo statistike. 2012 u prvih 9 meseci napisano je 38 000 prijava za voznju u alkoholisanom stanju. Dogodilo se 27.417 saobracajnih nezgoda od kojih je u 1.641 vozac bio pijan, a nastradala je 31 osoba dok je 1.121 povredjeno (ovo se odnosi na tih 1.641 sto su pijani vozaci bili).

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Grujic » 13 Feb 2013, 16:32

NexT je napisao:kojih 8 godina, smanjili su mu na 3, za dvostruko ubistvo...
Ne čitaš, smanjili su ZA 3, sa 11 na 8 godina.
Gresis opet. Da je bilo slucajno i da je bio trezan, ne bi dobio 8 godina, ali ne bi blio ni daleko. Da nije ubio nikoga vec samo sleteo sa puta pijan i drogiran, ne bi dobio nista i tu je problem. Inace, zaboravljas da svaka kazna pored toga sto treba da odvrati i da edukuje, treba i da KAZNI, zato se tako i zove. Logikom "Ako je onaj ko je pijan, SIGURAN da se njemu neće ništa desiti, onda kakva god da je kazna neće imati efekta", mozes i da ukines kazne za taj mali procenat debila, jer na njih ne deluju preventivno.
Ti grešiš, bilo bi daleko ako bi zaista postojale okolnosti, zato i minimum jeste 2 godine za ovo delo. To što se do maksimuma ne stigne nije problem samog zakona već primene.
Pravo da ti kazem, ja nisam za 0 promila, ali jesam za to da sve preko 0.5 bude mnooooogoooo rigorozno. Nema progresije u kaznjavanju i to je nedostatak zakona koji treba popraviti, o pravosudju da ne pricam. I da, ja bih do sada na prekoracenje brzine (moj jedini konstantni prekrsaj) imao 28 a ne 18 bodova.
Sa ovime se slažem. 0,5 dozovljeno, do recimo 0,8 prekršajno, preko toga krivično delo sa kaznom koja progresivno raste sa alkoholisanošću.
To sto si moderator samo znaci da treba da pazis trostruko kad pises. Ako sam ja, koji te znam i sa foruma i licno par godina, shvatio tvoje dosadasnje postove kao mlak stav i relativizovanje problema, kako ce neko ko je prvi put na forumu?
Iskreno me i ne zanima previše, ja moje stavove pišem jasno, samo što kada se ovako razbuja diskusija mora da se čita sve da bi se shvatilo, a ne da se gledaju pojedinačni postovi, a ako neko ne čita njemu ne mogu da pišem.

Opet ponavljam, efekti bi bili bolji samo kada bi praksa bila drugačija. Max kazna je 12 godina, za to nisam čuo da je izrečeno, a bilo je slučajeva, dobar primer je onaj na motoru, pijan, na zadnjem, na pešačkom... Ko namerno da je režiran najgori scenario. I taj je dobio nešto smešno...E tu trebao pooštriti i koristiti zakonske okvire u celosti, a ne pričati kako granica treba da bude 0, protiv čega sam ja i zagrizao, jer uvel bude tako, priča se razvodni i svede se na želju da se maltretira za sitne stvari.



@H4wkeye
Treba biti efikasniji, i moram da priznam da mi se čini da je stvar brža nego pre... Ili je utisak takav, jer po novinama vidim da prođe oko godinu dana do presude, što bih rekao da je brže nego pre.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od samo polako » 14 Feb 2013, 09:17

Čekaj, na kraju ti se ipak slažeš da bahatima treba izricati maksimalnu kaznu ili te ja nisam baš najbolje razumeo?

Mene i dalje boli činjenica da se za ubistvo, pod uticajem alkohola ili bahate vožnje, dobije tako malo (maksimalno 12) godina.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od nikaragva » 14 Feb 2013, 09:28

Pa i da neko dođe kod tebe u kuću i da te zakolje nožem, ne bi dobio više, barem sam ja stekao takav utisak. Što bi onda za saobraćaj davali više?

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od sebekkg » 17 Feb 2013, 02:03

Ja npr vrlo retko pijem i ako.idem negde na neku proslavu popijem jwdno eventualno 2 piva nikada vise. I to samo u vremenskom rasponu od 3-5 sati sa dobrim jelom tako da je po mom misljenu to opet ok da se vozi jer ja tada ne vozim po ogranicenj vec par % nize od ogranicenja jer sam tako sigurniji da nece biti belaja. Ja znam da da postujem propise i tada i da stanem na znak stop i td. bez da se manijacim. Iako sam u granici doVoljenog nivoa alkohola.u krvi ali.jednostavno mislim da treba tada biti jos obazriviji.

Ali sto se tice trenutne polemike ja bih pored toga definitivno pojacao kazne gradacijaski nakon nekog nivoa alk. ali i za ceste prestupnike sa udesima u alkoholisanom stanju i iako.nema smrtnih slucajeva oduzimao dozvolu na periode od 3 5 7 ili vise godina. Takav primer jesu neki likovi iz mog.naselja koji su zbog alk stanja imali za par godina po 4-5 udesa da li bandera, lokal pored puta... cak i jednom parkiran kamion. Sve to ukazuje na njihov trend ponasanja i da nemaju nameru za prom3nom e tada ili tvorza ili oduzimanje dozvole na 5 10 godina.

Послато са GT-N7000 користећи Тапаток 2
Slika

Korisnikov avatar
aleksa
Postovi: 3484
Pridružio se: 23 Apr 2012, 13:33

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od aleksa » 18 Mar 2013, 10:56

Komsija za vikend prenocio u stanici policije! :D

Naduvao 2.4 promila!!! :glavomuzid:

Uhvatili ga oko ponoci,a zadnje pice je popio oko 20h,kaze da je bio popio oko pola litre rakije! :D

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30006
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od trojanac » 18 Mar 2013, 10:58

E neka su ga uvatili, baš mi je drago što će sad da ga odrape i finansijski i sa bodovima, a i dozvola ode na duže vreme.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Paja » 18 Mar 2013, 11:02

:plusone:

Odgovori