Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21093
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od nidza » 13 Feb 2013, 10:39

Upravo tako.

Pojedinci i na ovom forumu su dokaz da je potrebno da se država što aktivnije uključi, pre svega u edukaciju i prevenciju, a zatim i na strogo sankcionisanje u slučaju posledica nastalih vožnjom pod dejstvom alkohola ili narkotika.

Problem je što ljudi misle da su u pravu i iz najbolje namere ubiju celu porodicu negde na putu, koji su se tu našli ni krivi ni dužni. Ne izlaze iz svih porodica ljudi jednako osposobljeni za život u ovom društvu i tu mora da nastupi država. U razvijenim zemljama se sve više ulaže u edukaciju i prevenciju, a ne u sankcije. Kod nas je priča malo zastarela, edukacija ne postoji, prevencija se zloupotrebljava, a sankcije su neadekvatne. U tim okolnostima je pravo čudo što nema više nemilih događaja.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Vladapetr » 13 Feb 2013, 10:44

paja je napisao:
RINGE je napisao:U Srbiji ne treba da se menja zakon, vec treba da pocne da se primenjuje i to na svima podjednako.

E kad pocne da se primenjuje onda ce se videti koje su mu slabosti i gde ga treba korigovati.
Prvi problem je šta znači podjednako. Kazna je do 12 godina zatvora. Ajde da kažemo da svako ko napravi smrtnu saobraćajku pod dejstvom alkohola dobije svih 12, problem će nastati sa nekim ko napravi isto to, ali pokosi i ubije npr petoro. Odmah će krenuti komentari što njemu samo 12.
Shvatite da konkretizacija kazne nije tako jednostavan posao kako izgleda. Često se koriste razne poštapalice tipa kajanja da se obrazloži visina kazne iako to stvarno nema nekog uticaja već se uglavnom radi o praksi. Upravo zato je Apelacioni smanjio kaznu barabi koja je više vozila pijana nego trezna, jer Apelacioni ima mnogo bolji uvid u praksu nižih sudova nego sam prvostepeni sud.
Jedna od uloga Apelacije je, iako to nigde ne piše, da štiti praksu tako što će ujednačavati kazne u sličnim situacijama, da se ne bi dogodilo da npr beogradski sud presuđuje 12 godina u situacijama u kojima smederevski časti sa 5.
Ako sam dobro razumeo - ovo u stvari znači da nam je zakon loš, tj "slab". Za neke svinjarije koje čovek uradi automobilom 12 godina kazne je malo...
Tvoje objašnjenje mi deluje kao da se baviš ovom materijom, da si iz te struke :D da li znaš kako je ovo pitanje rešeno u Evropi, a kako u zemljama okruženja? Koliko su tamo kazne za ovakve stvari rigorozne?
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Kuzmanovic » 13 Feb 2013, 10:51

Pedja je sve lepo objasnio. Ja bih dodao, tj povukao paralelu o prici sa zimskim gumama.
Kada je bila prica da su obavezne sve 4 zimske gume, narod se bunio kako nemaju pare za gume i kako je kazna represivna, ne shvatajuci da je to upravo za njihovo dobro, a ne za dobro drzavnog budzeta. Nekada stvarno pomislim da smo jako ogranicen narod. :uf:

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od nikaragva » 13 Feb 2013, 11:04

Nije tačno da je to za naše dobro. To je za dobro osiguravajućih kuća ili ti banaka. Oni pritiskaju takve stvari.
Ne mogu oni o meni brinuti više nego ja.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Rakhil » 13 Feb 2013, 12:08

Ja sam se nevidjeno iznenadio promenom odredbe o zimskim gumama (sa datumskog sistema na "samo kad je sneg"), to je za nase pojmove sokatno liberalno stanoviste. Ne vidim da sad neko ima prava da kuka na zimske gume kad moze prosto da ne vozi kad je sneg.

Nikaragva, ubo si poentu sa ovim "Ne mogu oni o meni brinuti više nego ja" - drzava nema nikakav mandat da meni propisuje kako cu ja da se cuvam, tako se neguje debilizam proistekao iz prethodnog sistema na nasim prostorima, gde pojedinac nema nikakve odgovornosti za svoje postupke jer se za sve pobrinula drzava gradeci institucije ili donoseci zakone. Moze samo da propise mere koje stite druge ucesnike u saobracaju od mene i mog kretenizma, kao sto su izpravne kocnice i signalizacija, zimske gume kad je sneg itd.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od dunx81 » 13 Feb 2013, 12:21

Mozda ta prica sa 0 promila i ima neke logike. Neretko sam bio svedok da ljudi na nekim rodjendanima, proslavama,izlascima i sl. kazu aj popijem samo 2 pica od toga necu naduvati pa ga ta dva uhvate,ponesu i nastavi dalje pa na kraju zavrsi pripit za volanom. Da nisu kalkulisali sa tim 0,5/0,3 verovatno ne bi ni pocinjali.
E sad pitanje je koliki je postotak takvih likova i koliko bi to statisticki uticalo na povecanje bezbednosti al jbg 2 zivota-2 zivota,svaki je vredan jbs statistiku. Da se razumemo,popijem i ja nekad pivo od meraka kad sam kolima al prepustim volan zeni,bratu svejedno iako ne osecam da sam ista popio. A ovi sto piju-piju i nece strecnuti oko tamo nekih decimala. Za njih ima drugih resenja.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Paja » 13 Feb 2013, 12:47

Vladapetr je napisao: Ako sam dobro razumeo - ovo u stvari znači da nam je zakon loš, tj "slab". Za neke svinjarije koje čovek uradi automobilom 12 godina kazne je malo...
Tvoje objašnjenje mi deluje kao da se baviš ovom materijom, da si iz te struke :D da li znaš kako je ovo pitanje rešeno u Evropi, a kako u zemljama okruženja? Koliko su tamo kazne za ovakve stvari rigorozne?
Jesam iz struke, ali ne znam kako je rešeno u drugim zemljama, međutim sumnjam da postoje drastične razlike jer se zakoni uglavnom prepisuju.

Ne kažem ja da je zakon loš, već da ga treba bolje primenjivati. Manji je problem u Krivičnom zakonu, problem je na nivou prekršaja jer jako puno postupaka zastareva, kazne za krajnju bahatost kao što je teška alkoholisanost su nedovoljno stroge, policija ne radi planski na suzbijanju alkohola...
Pre neki mesec je bila akcija provere alkohola u celoj zemlji i odvijala se u 10 ujutru. To je debilizam, mazanje očiju i razbacivanje para. Takve akcije treba praviti noću, vikendima redovno..
Dok sam izlazio iz kuće za NG dobro se sećam da godinama nisam video ni jednog saobraćajca, a tada su ljudi najpijaniji.
Ima takvih primera milion.
Represija je osnovno sredstvo protiv mnogih generacija vozača koji su stekli navike, a prevencijom se može dlovati pre svega na mlade.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od nikaragva » 13 Feb 2013, 12:55

Rakhil je napisao:Ja sam se nevidjeno iznenadio promenom odredbe o zimskim gumama (sa datumskog sistema na "samo kad je sneg"), to je za nase pojmove sokatno liberalno stanoviste. Ne vidim da sad neko ima prava da kuka na zimske gume kad moze prosto da ne vozi kad je sneg.

Nikaragva, ubo si poentu sa ovim "Ne mogu oni o meni brinuti više nego ja" - drzava nema nikakav mandat da meni propisuje kako cu ja da se cuvam, tako se neguje debilizam proistekao iz prethodnog sistema na nasim prostorima, gde pojedinac nema nikakve odgovornosti za svoje postupke jer se za sve pobrinula drzava gradeci institucije ili donoseci zakone. Moze samo da propise mere koje stite druge ucesnike u saobracaju od mene i mog kretenizma, kao sto su izpravne kocnice i signalizacija, zimske gume kad je sneg itd.
Pa upravo država koja ti mora na bombonama napisati "skini prvo papir" da je ne bi tuzio je dovela do takvih stvari i tih debilizama koje spominješ.
A u prethodnim vremenima je pojedinac itekako imao odgovornost šta radi, više nego sada. Probaj sad da izvedeš odgovorne omladince da ti naprave nešto za džabe. To je za mene odgovornost i briga ka državi i ostalim sugrađanima. Bio si odgovoran i ako si jeo govna da izvineš protiv države, išao si lepo na more malo da pocrniš. Uz sve mane i prednosti takvog sistema, to je ipak bio sistem za razliku od ovoga sada ne znam ni kako da ga nazovem, možda čerupanje.
Mislim da te zakon ne može naučiti da imaš odgovornosti, ako je ti već sam nemaš ili je ne shvataš. To se uči od malih nogu od roditelja i sugrađana.
Očit su primer gastosi koji kad dođu ovde raspištolje se, dok su preko k`o uštrojeni. Možda će njihova deca ili unuci biti nečemu naučeni, ko zna. U tom smeru proces ide sporo. Dok u obrnutom smeru je dovoljna jedna generacija da bude moderan šund kič i ostala sranja, da se posle ne možemo oporaviti naredne 3 generacije.
I skoro pa sam siguran da osiguranja vrše pritisak i lobiraju ka takvim stvarima, jer je obema stranama dobro državi (tačnije političarima) i njima, sem vozačima.
Ima li išta bolje za osiguranje, nego da svi vozimo super savršena kola, sa super gumama, kočnicama i svim ostalim.
To u stvarnosti nije tako i onda moraš imati instrument kojim ćeš ih naterati da bude tako.
Idealan slučaj za osiguranje je da ga svi plaćaju, a niko ne naplaćuje.
Da ne budem shvaćen pogrešno i za vozače je to cilj, ali oni to očigledno više žele od nas :)
Da dodam i ovo, da nisam za to da se vozi bez zimskih guma, ja sam zimske gume imao odavno pre nego što se i pomišljalo da se to zakonski uredi. Isto i za alkohol.
Samo ljudi maše poentu, ne ubadaju je kao ja gore, jer očigledno nije to problem, nego nepoštovanje zakona i rupe u zakonu.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Kuzmanovic » 13 Feb 2013, 13:16

Nikaragva, ja mislio ti se salis sa tvojim prethodnim postom. :uf:
Ne mogu da verujem da na taj nacin razmisljas, kako ja najbolje znam sebe da cuvam. Mozda smo ja i ti normalni, pa cemo se i normalno ponasati, ali ce ti doci neko ko se isto tako cuva i koji ce posle zurke da sedne sa dva promila alkohola, bez zimskih guma i sa neispravnim kocnicama i ubice i mene i tebe koji se stvarno cuvamo i ponasamo normalno.
Ovim "represivnim" zakonom nas normalne drzava stiti od tih nenormalnih(bar bi tako trebalo da bude). Sta tebe briga da li je za srednju alkoholisanost i za nasilnicku voznju kazna zatvora i stalno oduzimanje dozvole, ako ti znas da neces napraviti takav prekrsaj.

Sent from my Galaxy Y using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od nikaragva » 13 Feb 2013, 13:36

OK. Desi se to.
Šta misliš šta će njega više "boleti" ta kazna od 15 bodova i 50000dinara, ili saznanje da je nekog ubio?
Ukoliko je odgovor bodovi i dinari, onda njega nema smisla kažnjavati, jer će se on napiti i sesti za volan, bilo dozvoljeno 0 promila ili 20 promila. Kakvu to razliku njemu pravi?

Pa ja znam da neću rizikovati sa lošim gumama zimi, da neću sesti za volan pijan i slično. Ali će onda doći sin nekog advokata, koji će ubiti nekog pijan, i ovaj će izmajmunisati da mu slučaj zastari, da država plati milion evra njegovu kauciju, i ko zna šta još ...
Vrlo je teško zakonom povući jasnu paralelu između nekoga ko nije sposoban da upravlja vozilom, i nekoga ko je sposoban. Šta ćemo sa ludacima? Ja sam 2003 zadnji put na lekarskom pregledu, šta ako sam u međuvremenu poludeo? Ko će mene da spreči da pobijem neke pešake na pešačkom, ja sam opasniji po njih nego nego pijan čija je prva sledeća bandera, jer mnogo bolje vozim od njega i odjednom volim da gazim pešake.
Ko posle prvog piva nije u stanju da stane, taj neće stati ni posle nultog. To je poenta.
Poslednja izmena od nikaragva u 13 Feb 2013, 13:44, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Rakhil » 13 Feb 2013, 13:43

nikaragva je napisao:Pa upravo država koja ti mora na bombonama napisati "skini prvo papir" da je ne bi tuzio je dovela do takvih stvari i tih debilizama koje spominješ.
A u prethodnim vremenima je pojedinac itekako imao odgovornost šta radi, više nego sada. Probaj sad da izvedeš odgovorne omladince da ti naprave nešto za džabe. To je za mene odgovornost i briga ka državi i ostalim sugrađanima. Bio si odgovoran i ako si jeo govna da izvineš protiv države, išao si lepo na more malo da pocrniš. Uz sve mane i prednosti takvog sistema, to je ipak bio sistem za razliku od ovoga sada ne znam ni kako da ga nazovem, možda čerupanje.
Mislim da te zakon ne može naučiti da imaš odgovornosti, ako je ti već sam nemaš ili je ne shvataš. To se uči od malih nogu od roditelja i sugrađana.
Očit su primer gastosi koji kad dođu ovde raspištolje se, dok su preko k`o uštrojeni. Možda će njihova deca ili unuci biti nečemu naučeni, ko zna. U tom smeru proces ide sporo. Dok u obrnutom smeru je dovoljna jedna generacija da bude moderan šund kič i ostala sranja, da se posle ne možemo oporaviti naredne 3 generacije.
Za drzavu totalno brkas sta sam hteo da kazem. Nije odgovornost gradjana nikakva kad mu drzava sve propise u sitna crevca, kao sto je kod nas bilo 50 godina i kao sto je sada. Tipican primer je kad te birokratija jebe sa donosenjem 458 papira umesto da ti uzme izjavu pod krivicnom odgovornoscu, pa ako si lagao da se useres od robije. A taj zal za vremenima kad si isao da pocrnis o trosku drzave necu nkad razumeti - da se to primenjuje danas, islo bi se na robiju ako ti se ne dopada frizura politicara na vlasti, a ne za kenjanje protiv drzave. Ja kenjam protiv drzave svakodnevno, jer razdvajam Srbiju (i sve sto uz nju ide) od sloja birokratije koji je sebi nadenuo titulu drzave pa ako ih kritikujes ko da si pokrenuo puc.

@Kuzmanovic - pa u pravu je covek, sto bi te drzava cuvala ako si mentol, idi pa pogini. Na drzavi je samo i jedino da te natera da ne ugrozavas druge, i tu bi trebalo svi da se slazemo. A mi smo se dotakli off topica u vidu zimskih guma, ne pricamo o alkoholu - ispravan auto, trezan vozac i postovanje saobracajnih propisa se podrazumevaju.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od nikaragva » 13 Feb 2013, 13:51

Ne kažem da je u to vreme bilo idealno, samo kažem da je postojao sistem.

Sistem koji je efikasan i koji se efikasno primenjuje, to je ono što čini državu, a ne ljudi koji su trenutno na vlasti. Mnoge države teže tome stalno i čuvaju taj sistem po svaku cenu, a neke kao mi teže samo čerupanju i pri tome misle samo o narednih par sati, gde će krkati i j...i. Imamo sistem zasnovan na instiktima ljudi koji sebe zovu političari.

I samo da dodam vezano za temu :), postoje ljudi u državi, nažalost, koji ovakve razgovore nikad ni ne vode, jer im jebe baš kolika je kazna za bilo šta. O tome uglavnom pričamo mi gologuzi, jer zna se koga će prvog da naguze :D

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Rakhil » 13 Feb 2013, 13:56

Pa dobro, u principu se ti i ja slazemo. Jeste bio sistem, i jeste funkcionisao. Bio je nakaradan u svojoj osnovi, pa je iza njega i ostao haos, ali bio je sistem.
Sadasnji sistem ne valja nista, jer je frankenstajn svega najgoreg iz ostalih sistema, plus domaci zacini, plus poslovicna korupcija i nepotizam. Zakljucak: menjati sistem, tj. uspostaviti ga da radi.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od samo polako » 13 Feb 2013, 14:13

Ova naša država nema obuku, nema prevenciju, nema sprovođenje zakona, nema ni kaznu čak nema ni naznaku da ljudima da do znanja da ako usmrte svojim bahatim ponašanjem nekoga u saobraćaju da će za to adekvatni biti kažnjeni.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Vožnja pod dejstvom alkohola i narkotika

Post od Grujic » 13 Feb 2013, 14:30

Pa znaš kako, i ne slažem se... Možda nama 8 godina deluje malo imajući u vidu delo, al će njemu biti dugo, i takođe, kada bi to recimo bila praksa, da li bi nekome bilo svejedno da seda da vozi pijan ako zna da ga čeka 10 godina? Mislim da ne bi, nije to malo, malo se gađamo ciframa

Odgovori