Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od pedja » 07 Apr 2013, 17:47

Policija bojkotuje izmenu Zakona o saobraćaju
U radnoj grupi koju je formiralo Ministarstvo saobraćaja su predstavnici Saobraćajnog fakulteta, sudije, advokati, profesori i saobraćajni stručnjaci. Sastavni deo grupe bi trebalo da budu i pripadnici Uprave saobraćajne policije sa načelnikom Dragišom Simićem na čelu.


Saobraćajna policija, međutim, nije došla ni na jedno od pet dosadašnjih sastanaka, na kojima se razgovaralo o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja, koje za cilj imaju smanjenje broja poginulih na putevima u Srbiji. Iako su pozivi i sastav radne grupe jasno saopšteni i uredno poslati Upravi saobraćajne policije, ni na jedan dopis i poziv se do sada nisu odazvali.
I komentari ispod:
Trebali su da im tutnu soma ili dva, da vidis kako bi dosli :kezo: :glavomuzid:

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od H4wkeye » 07 Apr 2013, 18:01

Procitah negde da do kraja ovde godine ce biti usvojene izmene ZOBS-a. Bilo bi lepo da to urade sto pre. Inace ABS je objavila detaljnu statistiku za 2012. godinu, uzeh ovaj isecak mozda nekog zanima da pogleda. Ceo izvestaj ima na njihovom sajtu.

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 07 Apr 2013, 21:38

Imam jedno pitanje, nisam siguran pa da vidim jel neko zna :)
Ćale je dobio mandatnu kaznu, isto kao i ja, samo uplatnica sa brojem zapisnika, ali nije dobio zapisnik. E sad,nza razliku od mene ja mislim da on nije kriv (otvoriću sutra temu oko toga) pa ćemo probati da se ganjamo. Zanima me gde ići sa uplatnicom da tražim da vidim zapisnik, tj da saznam kad može da se žali. U pitanju je saobraćajac iz pauka, a bilo je na teritoriji Vračara, ja mislim da su svi iz Ljermontove, al da proverim...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 08 Apr 2013, 23:51

Da odgovorim sam sebi, pitao sam saobraćajca koji mi je ljubazno rekao da odem u Kraljice Jelene 9 u Rakovicu.
Otišao sam tamo, i objasnio policajcu na šalteru, i bio je u čudu kako sam dobio samo uplatnicu, jer je to samo deo zapisnika, i trebam da dobijem i ostatak. Otišao je onda u kancelariju, i sa nekim čovekom sračunao kada će im sigurno zapinsik biti tu, i tada da dođem sa uplatnicom da se nađe zapisnik i vidi šta i kako.
To definitivno potvrđuje ono o čemu smo pisali, da saobračajci ne ispoštuju proceduru kada daju samo uplatnicu i time otežaju ili uskrate mogućnost za odbranu. To rade jer im je lakše da popune zapisnik kasnije na miru, ili još gore se to radi ciljano da bi više ljudi ćutke platilo odmah ili kada im stigne rešenje da je presuđeno pošto se jelte nisu pojavili kad treba.

Panta
Postovi: 471
Pridružio se: 13 Mar 2012, 11:39
Garaža: Superb 3 karavan
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Panta » 09 Apr 2013, 20:32

pedja je napisao:Evo kako se postavljaju znakovi po ZOBSu:

Slika

A evo i dodatka - video klip, jer ne može sve stati na jednu fotku.
http://youtu.be/FehBvpBpoD4

Dakle, imamo znak o prestanku zone škole, a zatim natpis ШКОЛА na kolovozu...
Činjenično stanje je da se sa obe strane znaka (znakova) osnovne škole.

P.S. Panta će prepoznati toplanu na snimku :D

Da da, izmedju toplane i groblja...

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od NexT » 10 Apr 2013, 01:18

Grujic je napisao:Da odgovorim sam sebi, pitao sam saobraćajca koji mi je ljubazno rekao da odem u Kraljice Jelene 9 u Rakovicu.
Otišao sam tamo, i objasnio policajcu na šalteru, i bio je u čudu kako sam dobio samo uplatnicu, jer je to samo deo zapisnika, i trebam da dobijem i ostatak. Otišao je onda u kancelariju, i sa nekim čovekom sračunao kada će im sigurno zapinsik biti tu, i tada da dođem sa uplatnicom da se nađe zapisnik i vidi šta i kako.
To definitivno potvrđuje ono o čemu smo pisali, da saobračajci ne ispoštuju proceduru kada daju samo uplatnicu i time otežaju ili uskrate mogućnost za odbranu. To rade jer im je lakše da popune zapisnik kasnije na miru, ili još gore se to radi ciljano da bi više ljudi ćutke platilo odmah ili kada im stigne rešenje da je presuđeno pošto se jelte nisu pojavili kad treba.
Nije mi jasno zasto je Rakovica centar sveta za Beograd...
Da, samo sto ne mozes da dokazes da ti nije dao, inace bi moglo da bude i posledica za tog pandura.

Pisao sam kako je meni samo stiglo resenje uz napomenu da mi je urucen jedan primerak zapisnika... I kako ja da dokazem da nije...

Korisnikov avatar
MacMiki
Postovi: 48
Pridružio se: 22 Jun 2012, 08:24
Garaža: BMW E46 320d
Lokacija: NS

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od MacMiki » 11 Apr 2013, 21:43

Ljudi, jedno pitanje, za poznavaoce zakona...

Naime prosle godine sam napravio prekrsaj koji mi se stavlja na teret kao nasilnicka voznja (a svi znamo kolike su kaznje za to)
Iz moje perspektive to nije bio preksaj za tu velicinu kazne. Evo sta se desilo, stojim na semaforu, cekam da se upali zeleno, ispred mene se nalazi teretno vozilo, i jos nekoliko automobila. Pali se zeleno, ali teretno vozilo ne krece, vec stoji u mestu, ja ga obilazim i nazalost prolazim kroz crveno svetlo koje se u medjuvremenu upalilo. I naravno da to sve videla policijska patrola, sve je to snimila, i meni napisala kaznu nesto kao u fazonu postupanje vozaca u gruboj suprotnosti pravilima saobracaja. Kako su mi objasnili na licu mesta, ja sam navodno pretekao vozilo preko pune linije i prosao kroz crveno svetlo, povezao sam 2 prekrsaja u kratkom periodu i mora da bude nasilnicka voznja.

Pre neki dan sam isao kod sudije da dam iskaz, rekao sam da se ne slazem sa zapisnikom, jer to po meni nije bilo preticanje nego obilazenje, jer to teretno vozilo je zapravo je zapravo tamo stojalo. Na kraju mi je sudija pokazao video, kao dokazni materijal protiv mene na kome se jasno vidi da teretno vozilo ispred mene stoji.

Posto ni sidiji nije jasno na osnovu cega je policajac na licu mesta procenio da se radi o nasilnickoj voznji, rekao mi je da mora sledeci put da pozove i njega na saucavanje.

Sta mislite da li cu moci da se izvucem optuzbe za nasilnicku voznju? Ja mislim da cu proci samo sa prekrsajem za prolazak kroz crveno svetlo.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od H4wkeye » 11 Apr 2013, 22:04

Da li si prilikom obilazenja nagazio ili presao preko pune linije? Da li je u trenutku obilazenja ispred teretnog vozila bilo jos neko vozilo ili je bilo prazno?

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Kuzmanovic » 11 Apr 2013, 22:05

Moje misljenje je da ces uz malo natezanje proci samo za crveno svetlo, ako je sudija iole realan i nije naklonjen policiji. Takodje, postoji mogucnost da taj policajac ne dodje na suocavanje i samim tim se povecava mogucnost za zastarenje.

Korisnikov avatar
MacMiki
Postovi: 48
Pridružio se: 22 Jun 2012, 08:24
Garaža: BMW E46 320d
Lokacija: NS

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od MacMiki » 11 Apr 2013, 22:07

Presao sam preko pune, jednostavno nije moglo drugacije da ga obidjem. A svi ispred njega si vec prosli na zeleno, tako da nije bilo nikog

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od H4wkeye » 11 Apr 2013, 22:30

Evo sta pise u zakonu.

4. Насилничка вожња

Члан 41.

Насилничка вожња је поступање возача које је у грубој супротности са
правилима саобраћаја, односно, приликом које возач не показује обзир према
безбедности осталих учесника у саобраћају.
Под насилничком вожњом сматра се и:

1) када возач два или више пута прође светлосни саобраћајни знак када
му је тим знаком забрањен пролаз, ако између два узастопна
проласка није прошло више од 10 минута

2) када возач изврши претицање колоне возила при чему својим
возилом прелази или се креће по неиспрекиданој уздужној линији
која раздваја коловозне траке по смеровима кретања.

Tako da je tesko reci. Policajac moze da kaze da si ti tvojom radnjom ugrozio bezbednost ostalih ucesnika u saobracaju itd. Jedino ako sudija bude bio ok, pa da ti pise samo za crveno svetlo. (Mada prelazak pune linije je isto prekrsaj).

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od nuk » 11 Apr 2013, 22:33

Po reakciji sudije I minimalnoj verovatnoci da ce se OSL pojaviti na suocavanju, verujem da ces se "provuci" samo sa prolaskom na crveno svetlo. Glupa situacija..

Sent from my BlackBerry using Tapatalk

Korisnikov avatar
MacMiki
Postovi: 48
Pridružio se: 22 Jun 2012, 08:24
Garaža: BMW E46 320d
Lokacija: NS

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od MacMiki » 11 Apr 2013, 22:36

Nadam se, jer mi je policajac na licu mesto spominjao i neki zatvor...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 12 Apr 2013, 00:52

Zatvor jeste obavezan za nasilničku vožnju.
I opet dolazimo do gluposti da policajac određuje šta je nasilnička a šta ne. Btw, jel to bio presretač?
Ja mislim da imaš osnova da se izučeš, e sad kako će biti u praksi ne smem da tvrdim. Istina je da za nasilničku treba više prekršaja, al bilo je takvih situacija pa su bile samo kumulativne kazne, ovo je siva zona generalno.
Sem toga, imajući u vidu visinu kazne, moj ti je savet da uzmeš advokata i da vidiš da se to prolongira ka zastarelosti čisto da imaš to kao rezervno rešenje. Kad je bio prekršaj?

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od NexT » 12 Apr 2013, 01:00

Ja sam se juce posvadjao sa pandurom.

ukljucivao sam se na glavni put, imao znak STOP, pogledao lepo, imao sasvim dovoljno prostora da se ubacim bez da bilo ko mora da koci zbog mene. Jedan pandur je bio okrenut ledjima i pricao telefonom, drugi je sedeo u kolima i piskarao nesto. Nisu zaustavlajli nego su stajali onako.
Posle kilometar me stizu sa rotacijom uz objasnjenje da sam prosao kroz znak stop, nisam ni usporio i ugrozio 3 vozila koja su imala prvenstvo.
Onda sam skontao da je problem sto jedini nisam na autu imao BG table i da je mislio da moze da me zaje*ava kako hoce.
Posle 10ak minuta ubedjivanja rekli su da me pustaju, i da pazim ubuduce :uf:

Stajao sam pored njih svo vreme, nisu nigde upisivali podatke, inace bih upisao i ja njihove.

Problem je, da su mi pisali, ja ne bih mogao da dokazem da se to nije desilo. Bio sam sam u kolima, nemam svedoke i mogao bih samo da ih mrzim...

Odgovori