Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Paja » 19 Jan 2012, 09:56

Svaki zakon je mrtvo slovo na papiru, bitna je primena.
Koliko kola dnevno vidite sa neispravnim farovima, koliko vozača razgovara mobilnim, koliko je nevezano i sve to u Beogradu gde je procenat saobraćajaca na ulicama sigurno najveći u državi.

Primeri jesu banalni ali samo ukazuju da se ništa nije promenilo.

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Jumbo » 19 Jan 2012, 10:02

Zakon je dobar, ali je primena losa, a i kao narod smo u najmanju ruku cudni.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od trojanac » 24 Jan 2012, 00:35

Dobro zboriš Jumbo.
Evo neka svako pođe od sebe, pa neka bude iskren prema sebi i drugima.

Moj primer:
- vezan sam uvek
- svetla palim obavezno, osim ako slučajno zaboravim što zna da se desi
kad primetim drugo vozilo bez svetla, signaliziram mu da uključi
- ograničenje brzine poštujem u 50% slučajeva, najviše u gradu, 30% vozim malo preko ograničenja, koliko i policija toleriše, 20% vozim dosta preko ograničenja
- u većini slučajeva se javim na mobilni kad me neko zove u toku vožnje, ponekad stanem ako imam gde, ali obično vozim i pričam, a ne koristim handsfree koji imam
- automobil održavam tehnički potpuno ispravnim i imam svu obaveznu opremu

Sve u svemu, svesno kršim zakon u nekim momentima, jer sam tako navikao.


Previše smo opušteni po tom pitanju.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 24 Jan 2012, 00:42

Ma ne treba sada ni preterivati, nije ni realno ocekivati 100% ili priblizno postovanje pravila...

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od trojanac » 24 Jan 2012, 01:55

Zašto nije realno? Voleo bi da čujemo da drugara iz Švajcarske, koliko tamo poštuju zakon?
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Paja » 24 Jan 2012, 09:14

U gradu se uglavnom ne vezujem i za to imam dobro opravdanje; problem sa ramenim pojasom i vratnom kičmom
Van grada se uvek vezujem i tražim da se suvozač veže, tako je bilo i pre novog zakona.
Svetla uvek palim.
Telefoniram bez dodataka
Ograničenja poštujem u gradu uglavnom, naroćito kada su gužve, a van grada kao i svi, vozim malo preko.

Ali nikada ne pretičem preko pune linije, nikada ne pijem kada vozim, dete vozim isključivo u dečijem sedištu, imam zimske gume i svu opremu...

U proseku nisam loš :smesko:

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od superboss » 24 Jan 2012, 09:51

Propisi vezani za pojas su po meni cista glupost, i za to se ne bi trebalo da uopste postoji kazna.

Brate ako hoces vezi se, ako neces ne moras. Tvoj auto, tvoja glava. Ja se vezujem, nije mi nikad bio problem( ni pre ovog zadnjeg zakona).
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Laki021 » 24 Jan 2012, 09:53

trojanac je napisao:Zašto nije realno? Voleo bi da čujemo da drugara iz Švajcarske, koliko tamo poštuju zakon?

Pa realno manje vise isto. Ali, ima par bitnih razlika.
U CH u principu nema siledzija na putevima, koji ce ti se bezobrazno ubacivati u tvoju traku i izguravati te sa puta, nema onih koji ce ti uskratiti prednost ili skretati iz trake koja je zabranjena za skretanje. E to su stvari zbog kojih ja svaki put poludim kad dodjem u Srbiju i svaki put mi malo fali da se pobijem sa nekim na putu...

Ostalo sto se tice postovanja zakona je manje vise isto, gde je ogranicenje 80 a put dobar i ako znaju da nema kamera svi voze oko 100, nije neobicno videti ljude da voze i drze telefon u ruci i sl. Parking se u principu slabije placa negu Sr jer ima znatno manje kontrolora pa ti se vise isplati da se kockas (ovde se ostavljaju cedulje u kolima (jos nemaju SMS placanje), pa kad prosetas malo vidis da bar pola kola nema placen parking).


Druga stvar je da je u CH i lakse pridrzavati se propisa. Aj prvo kao banalno, svetla nisu obavezna. Zatim obavezan pribor mislim da i ne postoji, nemorate nikad nositi lance sa sobim, nisam cak siguran ni za prvu pomoc.
A drugo mnogo bitnije je da su ogranicenja bolja, tj veca. U Srbiji cim ima jedna kuca na 500m ogranicenje je 50, u CH nije tako. Ogranicenja u gradovima su generalno 50, medjutim cim imate neki put sa duplim trakama i odvojenim smerovima tu je 60 ili 70. Kroz mnoga sela je takodje 70 (ako put ne prolazi bas kroz centar) i sl. Takodje ne postoje ogranicenja od 20,40,60 pred svaku iole ostriju krivinu vec je ogranicenje uvek generalno 80, pa ti ako oces izleti iz krivine jer je sa 80 sigurno neces proci. Dakle mozes se potpuno legalno dobrano zabaviti na krivudavim planinskim putevima, u Srbiji stalnim smanjenjem ogranicenja ubiju i svaku naznaku moguce zabave.



superboss je napisao:Propisi vezani za pojas su po meni cista glupost, i za to se ne bi trebalo da uopste postoji kazna.

Brate ako hoces vezi se, ako neces ne moras. Tvoj auto, tvoja glava. Ja se vezujem, nije mi nikad bio problem( ni pre ovog zadnjeg zakona).

Pa ne bas. Ako se desi sudar i jedan od vozaca bude povredjen ili nastrada zato sto nije imao vezan pojas, drzava ce da mu placa lecenje, a drugi vozac ce da ga nosi na savesti. Tako da nije bas samo tvoja stvar.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od trojanac » 24 Jan 2012, 12:10

paja je napisao: Ali nikada ne pretičem preko pune linije, nikada ne pijem kada vozim...
Ovo nisam ni navodio, to se kod mene podrazumeva. :smesko:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 24 Jan 2012, 13:06

superboss je napisao:Propisi vezani za pojas su po meni cista glupost, i za to se ne bi trebalo da uopste postoji kazna.

Brate ako hoces vezi se, ako neces ne moras. Tvoj auto, tvoja glava. Ja se vezujem, nije mi nikad bio problem( ni pre ovog zadnjeg zakona).
Ima tu i drugih strana price koje su se pominjale. Prvo, ako se povredis zbog nevezivanja ti si trosak drzave. Drugo, ako neko izazove udes, npr da si vezan prosao bih bez ili sa laksim povredama, a nevezan posledice mogu biti znatno teze. Znam sta ce te reci na ovo, ali ipak i to negde pije vodu...

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Paja » 24 Jan 2012, 13:10

Besmislena je diskusija na temu pojasa treba ga vezivati i to uvek, ali
Leti je prevruće, zimi je jakna preglomazna, u proeće i jesen pojas gužva garderobu... :lol: :lol: :lol:

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Texonja » 24 Jan 2012, 13:17

Ono iritantno pistanje kad ne vezes pojas je u mom slucaju vrlo efikasno, tako da mi je lakse da ga vezem nego da ga slusam...
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14179
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od pedja » 24 Jan 2012, 20:45

Uvek vezujem pojas. Po navici.
Sednem u auto, dam kontakt, i dok pogasi lampice - pojas vezan.
Vezujem ga i kao suvozac, a nekada i pozadi (najcesce kada idem na duzi put, a pogotovo kada mi se prispava; bolje da se vezem nego da pa'nem na onog do mene, ili da nekontrolisano letim po autu pri kocenju - iako nikada nisam zaspao u voznji).

Vremenom sam toliko navikao da mi se desi u autobusu (medjugradskom) da poleti ruka za pojasom. vlajda cim se uvalim na bolje sediste, mozak registruje da je auto i trazi pojas :D Doduse, vecina buseva ima pojaseve...

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od trojanac » 26 Jan 2012, 00:52

Tako sam se ja vezao pozadi kod Херој87 u Mercedesu, pa mu se to signaliziralo, a on prvi put vidi i ne zna šta je. :lol:

Da se vratimo na temu, tj. konkretna primena ZOBS-a.
Evo jedan primer, nažalost sa smrtnim posledicama... Kažnjavan više puta, umesto u zatvoru za volanom, ubio dvoje dece
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Kuzmanovic » 22 Feb 2012, 00:58

Pozdrav svima, da li znate posle koliko vremena stize presuda od sudije za prekrsaje o oduzimanju dozvole tj zabrani upravljanja motornim vozilima? Unapred zahvalan :)

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk

Odgovori