Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15137
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Kuzmanovic » 23 Feb 2012, 16:43

Nije valjda da nikome nisu oduzimali dozvolu do sada? :-)

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 23 Feb 2012, 16:59

Nema pravila...
Znam samo da je nekim ljudima stigla presuda, i da su pomislili da zabrana tad vazi, nisu vozili, kad ono posle par meseci stigao papir iz MUP-a da krece zabrana...

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15137
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Kuzmanovic » 23 Feb 2012, 20:06

Au koj smor. A jel moze nekako da se proveri da li je nastupila zabrana?

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 23 Feb 2012, 20:35

Moze saobracajac preko JMBG, a mozda i moze negde u SUP-u, jbm li ga...

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od MAD MAX » 23 Feb 2012, 21:14

Ode se u matični MUP, podnese se zahtev, plati se neka taksa i oni izdaju uverenje o broju kaznenih bodova, do kada važe, kao i o merama zabrane upravljanja odrđenom kategorijom.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
sasa lbg
Postovi: 1572
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: citroen C5 ,passat B3,citroen C3,vw caddy
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od sasa lbg » 23 Feb 2012, 22:20

Kuzmanovic je napisao:Au koj smor. A jel moze nekako da se proveri da li je nastupila zabrana?

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk
U SAT-u pise:
zastitna mera upravljanja mot.vozilom sprovodi se nakon donosenja pravosnazne presude,ali se vise ne upisuje u dozvolu nego elektronskim putem upisuje u Registar o izrecenim merama!
Pravilnikom je predvidjeno da vozac bude obavesten najkasnije od 5 dana posle upisa u registar a sama zabrana pocinje da tece od dana prijema tog obavestenja!
Znaci kazna ne pocinje od dana donosenja presude vec od momenta upisivanja u registar o izrecenim merema tj po dobijanju obavestenja(max 5 dana).

Sad djavo ce ga znati koliko vremena prodje od presude do upisa u Registar ali po ovom pisanju vozac ce svakako biti obavesten.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15137
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Kuzmanovic » 24 Feb 2012, 17:34

Bas su ga iskomplikovali. Nesretnici...
Hvala svima na korisnim informacijama. :pivo:

Sent from my GT-S5360 using Tapatalk

Nuki
Postovi: 6
Pridružio se: 27 Feb 2012, 19:21
Lokacija: Bg

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Nuki » 03 Mar 2012, 20:45

Jel upoznat mozda neko malo bolje sa delom ZOBS-a koji se odnosi na vozila u koloni pod pratnjom? Bas me zanima po kojim pravilima se oni krecu ili za njih ne vazi nijedno ogranicenje?

Prosli vikend sam se vracao iz sela koje je na 100 km od Bg pored niskog autoputa, i za tih sat vremena voznje sam sreo 3 kolone od po nekoliko vozila (dve su me prestigle a jedna je isla u suprotnom smeru), i vozili su otprilike 160-170 sa razmakom izmedju vozila od mozda 2m, od kojih poslednji u koloni zauzima dve trake. U takvim slucajevima ja vozim najnormalnije, nikad se ne sklanjam u zaustavnu traku, mada vidim da dosta ljudi to rade.
Kako vi reagujete u takvim situacijama?

Na ovo me podsetila prica o danasnjem incidentu sa Dacicevom kolonom koji je pomenuo NexT u temi Ne brze od zivota.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od trojanac » 04 Mar 2012, 10:34

Nuki je napisao:...po kojim pravilima se oni krecu ili za njih ne vazi nijedno ogranicenje?
Nema tu pravila i ograničenja kad je pratnja u pitanju. Na papiru možda nešto i postoji, ali u praksi, voze kako oni misle da treba i uvek će reći da je tako zahtevala situacija. Tako da možeš bez problema da nadrljaš, ako im se nađeš na putu.
Ni ja se ne sklanjam nešto posebno, ako mogu normalno da prođu. Pomerim se malo desno i vozim svoju vožnju. Drugo je u gradu, kad je gužva, a oni uključe zvučnu i svetlosnu signalizaciju, onda moraš da se pomeriš, kako znaš i umeš.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od trojanac » 10 Mar 2012, 11:19

Juče krenem prema gradu i dešava se sledeća situacija.
Vozim ulicom Cara Dušana, iz pravca Batajnice prema gradu. Malo dalje od okretnice 17-ice nailazim na pešački prelaz gde dve devojke čekaju da pređu ulicu. Put ima dve trake u jednom smeru i ja sam u levoj traci, usporim i stanem da pređu ulicu. One samo što su krenule da zakorače, stadoše, kad pored mene u desnoj traci proleti međugradski autobus. Odmah iza njega se naređali automobili, čak i oni koji su stali iza mene, čim se ukazala prilika obišli me i prođoše kao da nema ni pešačkog ni pešaka. Još mi neki majmun svira što sam stao.

E dok imamo ovakve situacije u saobraćaju, samo nam može rasti broj udesa, povređenih i poginulih. Džabe 1000 zakona i propisa.
Mogu da se kladim, kad bi se isti ti vozači koji su prošli pored mene, našli na mestu tih devojaka, da bi :besan: po spisku svima koji nisu stali.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Texonja » 10 Mar 2012, 13:55

trojanac je napisao:čim se ukazala prilika obišli me i prođoše kao da nema ni pešačkog ni pešaka. Još mi neki majmun svira što sam stao.
E vidis, tako je bilo ranije i u Zrenjaninu i u Novom Sadu... Kad kazem ranije mislim pre 10 godina. A onda je policija krenula ostro da sankcionise takve postupke. Cak su poceli i da preteruju u tome, pa sakriju pandura i on samo gleda da SLUCAJNO neko nije pomislio da ne propusti pesaka. Ajd' u Zrenjaninu jos kako tako, ima divljaka koji nece namerno da stanu, ali u Novom Sadu nema vozaca koji nece pustiti pesake. Sad ne mora ni da radi policija nista, ljudi iz navike pustaju pesake. Shvatili su valjda to kao normalno i kao stvar kulture, a ne moranja.
Isto je i sa kacigama na skuteru... Pre 5-6 god u ZR svaki drugi bez kacige, sad svaki deseti.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Stjepa » 17 Apr 2012, 00:09

Aj ovde posto je ovo teme o ZOBS-u, pa mi je to najblize da ne otvaram novu. Ako modovi misle da sam omasio i da treba na drugo mesto, nek prebace.
Danas se ispred mene u Obrenovcu ukljucio kec u "fenomenalnom" stanju. Prvo je se tako ubacio da hteo ne hteo morao sam da mu ustupim mesto izmedju mene i vozila ispred. A onda krecu lagano opazanja: ne rade stopovi, migavac se ne daje u opste ili i oni e rade, od dva rikverc svetla montirana ispod branika na jednom je razbijeno staklo/plastika, vozacka vrata imaju zazor od ~1cm (ili nisu dobro zatvorena ili su iskrivljena i neispravna) i to je bas bas uocljivo. A onda vidim da pozadi sedi dvoje male dece koja se vrpolje, vozi zena a muskarac na suvozackom mestu. Dobro aj sad, imam druga kome otac nema polozenu i dok on i brat nisu polozili svuda ih je majka vozila. Ali onako u globalu...
I onda slag na tortu: na Umci na jednom semaforu kec ide na autobusku stanicu i sa desne strane zaobilazi 3-4 vozila da bi se po paljenju zelenog svetla ukljucio ispred (ubacivanje na kvarno). Aj da negde zure, nego je posle pred Ostruznicom gde je put za motorna vozila i ogranicenje 80 taj isti kec isao 60 i svi smo ga obisli.

=> Razumem da nemamo svi podjednako para i da nam nisu svima vozila u istom stanju. Nekome nesto fali, nekome nesto, nekome nista. Ali celokupna situacija :besan:
Da zaboravio sam zadnji desni tocak koji je isao ko pijan (ili nije izbalansiran ili planira da se odvoji od vozila).

I onda zamisljam najcrnji scenario - clanak u novinama kako je bahati vozac bmw-a natrcao od pozadi usled neprilagodjene brzine na porodicu sa sve malom deom u zastavi 101 :ccc: I normalno na vozaca bmw-a i drvlje i kamenje jer je isao 85 pored dozvoljenih 80 i znas kad ce da dokaze da je taj kec sekundu pre udesa imao potez koji nije signalizirao ili je se poneo neprimereno zakonu (kao preskakanje kolone sa desne strane preko autobuske stanice, recimo).

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od superboss » 18 Apr 2012, 13:44

Texonja je napisao:
trojanac je napisao:čim se ukazala prilika obišli me i prođoše kao da nema ni pešačkog ni pešaka. Još mi neki majmun svira što sam stao.
E vidis, tako je bilo ranije i u Zrenjaninu i u Novom Sadu... Kad kazem ranije mislim pre 10 godina. A onda je policija krenula ostro da sankcionise takve postupke. Cak su poceli i da preteruju u tome, pa sakriju pandura i on samo gleda da SLUCAJNO neko nije pomislio da ne propusti pesaka. Ajd' u Zrenjaninu jos kako tako, ima divljaka koji nece namerno da stanu, ali u Novom Sadu nema vozaca koji nece pustiti pesake. Sad ne mora ni da radi policija nista, ljudi iz navike pustaju pesake. Shvatili su valjda to kao normalno i kao stvar kulture, a ne moranja.
Isto je i sa kacigama na skuteru... Pre 5-6 god u ZR svaki drugi bez kacige, sad svaki deseti.
Ja, vidis, uopste nemam takvo misljenje o vozacima u NS. Niti su kulturni, niti kolegijalni a za zaustavljanje na pesackom nema potrebe da komentarisem-nista bolje nije nego u ostatku SRB.

Ja igrom slucaja zivim na jednom od bulevara, i kod mene ima pesacki ali bez semafora. Bogme min je 10 minuta da se ceka-da bi se neko setio da stane.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od dragvorl » 18 Apr 2012, 21:42

superboss je napisao: Ja, vidis, uopste nemam takvo misljenje o vozacima u NS. Niti su kulturni, niti kolegijalni a za zaustavljanje na pesackom nema potrebe da komentarisem-nista bolje nije nego u ostatku SRB.
Apsolutno tacno. Ja zivim u gradu i cesto idem peske i jednostavno nema propustanja pesaka, a kultura i kolegijalnost, ovo drugo u BG sam video x puta u NS skoro nikad. NS vozaci su :thumbdown: :naughty: , da ne idemo na cuveno novosadsko slow ride, take it easy.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13038
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od ftj » 18 Apr 2012, 22:03

Bio sam za vikend u Rimu i situacija sto se tice propustanja pesaka na pesackom je katastrofa. Bukvalno moras imati mu*a do zemlje da predjes pesacki, BG je izmislio stajanje na pesackom za njih. Rim je tipican negativan primer kako izgleda kada se najvise razvija infrastruktura za automobile a zapostavljaju drugi vidovi prevoza poput metroa, biciklistickih i pesackih staza.

Odgovori