Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 22 Feb 2022, 02:15

Nisu to nikakvi uslovi, pricam o normalnoj vidljivosti nevezano za maglu, sva 4 se pale kada staje kolona

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od McGruja » 22 Feb 2022, 06:21

Opet iz istog razloga, da te bolje vide
Nije eksplicitno tako učeno, paljenje žmigavaca, ali se sećam narativa o tome da treba da te nadolazeci saobracaj sto bolje vidi u slučaju naglog menjanja brzine

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Heinz » 22 Feb 2022, 08:03

Počelo je da se koristi odavno, tj mahom po kolonama na NBG, tj ja tako pamtim tu pojavu.
Drugo, novija vozila sama pale sva 4 prilikom nabadanja kočnice.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od grujicd » 22 Feb 2022, 08:16

Moja auto obuka, ni teoretska ni praktična nisu baš bile vrhunske, najblaže rečenu. Na testu je uvek bilo par pitanja u stilu do koliko tona može da bude kamion sa dve osovine. Izmišljam, pošto se ne sećam tačno, ali pitanja tog tipa koja nemaju nikakve veze sa praksom vožnje B kategorije, ali eto, neko je pomislio da je dobra ideja da test bude teži, iako ta težina nema veze sa korisnošću.

Na praktičnom testu se padalo ako ne ubodeš iz prve parkiranje na poligonu, kao da je strašna stvar ako vidiš da nije krenulo dobro pa koriguješ. Posle u životu ćeš milion puta da se parkiraš iz više puta koliko god da si dobar jer su drugi parkirani loše, smeta drvo, prešao si auto drugih dimenzija, šta god. A sa druge strane uopšte se nije posvećivala pažnja stvarima koje mogu da spasu život:

- ako nailaziš kad se pali zeleno, i dalje gledaj levo desno, ponekad će neko da ti proleti iako mu je crveno.
- isto važi i ako taj ima stop ili trougao.
- ako vidiš nekog da je u parkiranim kolima, očekuj da može da otvori vrata
- ako na autoputu vidiš da se neko uključuje, očekuj da se uključi "u tebe" i promeni traku ako možeš
- ako vidiš da ispred tebe koče, koči i ti pomalo iako još ne znaš zašto
- kad si u krivini ili sličnoj nepreglednoj situaciji, zamišljaj da nešto stoji 20 metara kasnije tamo gde ga ne vidiš i prilagodi brzinu tome, ne očekuj da ti je traka slobodna

Svaka od ovih situacija predstavlja potencijalno veliku opasnost, i garantovano je da će ti se dešavati s vremena na vreme. Ima toga još ali nije ni bitno da pišem ovde, to su stvari koje bi na obuci trebali nekako da pomenu.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14178
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od pedja » 22 Feb 2022, 08:21

Počeću da priznajem kada budu počeli da daju migavce u redovnom saobraćaju, a ne da brinu da li će im neko ušetati u gepek u koloni.

Ako ne mogu da shvate da svakodnevna upotreba istih ima sličan bezbednosni efekat, plus ubrzava saobraćaj, džaba što ih pale u koloni.


TapaT


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12304
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od shandu90 » 22 Feb 2022, 08:24

Ja oduvek palim prednje i zadnje, kao i sva 4 ako me magla uvhati na auto putu. Nikad nisam razumeo one sto peglaju pun gas, a nisu to sve S klase koje imaju onaj night vision pa im magla ne smeta.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Kabe » 22 Feb 2022, 23:09

Kada je reč o sva 4 migavca i njihovo aktiviranje kada krene nešto "loše" na auto putu, meni je to sasvim u redu. Uvek ih aktiviram kada krene ta priča, a najčešće mi se događa u zoni od Sava Centra do isključenja za NS auto-put.

Ono što se samo sećam je da sam negde čitao da to nije dobra ideja i da je možda čak i bilo nepreporučeno zato što navodno to predstavlja signalizaciju da je vozilo totalno zaustavjeno ili u kvaru. Kao da je bila fora da ljudi onda kontaju da je vozilo u zaustavnoj traci. Ovo se najverovatnije odnosilo na vožnju u magli. Sa jedne strane mi ima logike, jer u tim slučajevima neko može krenuti da obilazi jer će misliti da je vozilo u zaustavnoj zbog slabe vidljivosti.
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 22 Feb 2022, 23:18

Ovo o čemu pričam važi baš za dobru vidljivost i normalne okolnosti. Kada sam ja i moja generacija išli u auto školu, o tome nije bilo ni reči. O ovome što je Grujicd rekao, još i jeste, ti neki saveti, na svoju obuku ne mogu da se požalim u tom smislu, mada su iskustva šarena.

T sa sva 4 smo prvi put videli na ekskurziji 2007e godine, išlo se Itlaija i Španija, tada je to bilo normalno kod njih, mi svi klinci naloženi na vožnju i polaganje smo bili "u materiji" i odmah zapazili. Prvo nam nije bilo jasno zašto to rade, onda smo skapirali nakon što smo par puta videli. I evo redovna pojava kod nas je tek kasnije stiglo, znači da ipak tako neke stvari mogu da postanu deo saobraćajne kulture, samo moraju da budu deo obuke logično.

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Kabe » 22 Feb 2022, 23:21

Yep, upravo tako.

I ja isto nisam čuo ništa o tome na obuci, a sada kada bolje razmislim, postoje i mnoga "nepisana" pravila koja sam usvojio od starijih vozača ili profesionalaca a koja su veoma bitna.

Nažalost, obuka danas je po meni nešto izvitopereno. Postoje mnoge lepe stvari kojima bi se vozači mogli naučiti ili makar uveli u neko iskustvo.
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Gazu » 22 Feb 2022, 23:55

Kad auto-škole uče bukvalno kako da položiš, ne kako da voziš. "Kad vidiš crvenu kesu (džak od krompira, bio u Novom Sadu na Najlonu), tad motaj!"Slika Jednog dana džak nestao sa tog mesta, valjda nije neki kandidat pao zbog toga.Slika
Grujic je napisao:T sa sva 4 smo prvi put videli na ekskurziji 2007e godine, išlo se Itlaija i Španija, tada je to bilo normalno kod njih (...)
Izvini, glupo pitanje... Šta ste tačno prvi put videli na ekskurziji? Paljenje sva četiri žmigavca u nekim specifičnim situacijama?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk




Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Grujic » 23 Feb 2022, 00:47

Kada se na auto-putu nailazi na kolonu koja jako usporava ili staje, svi su palili sva 4 migavca, kratko ali dovoljno da onaj iza shvati da je veliko usporenje.
Bili smo u double decker busu, išli auto-putem pa smo lepo mogli da vidimo.

Tu se često napravi loša procena pa kasno ili malo koči i onda bude stani-pani pa neko malo i zaređa od nazad što leti često viđamo baš na AP kroz grad.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od Gazu » 23 Feb 2022, 02:37

Aha... Da, pametno, a to kod nas još nisam video uživo da neko radi.

A deluje mi da nije problem kako god da neko protumači otpozadi, čak i po mogli. Pretpostavljam da su skoro svakome četiri žmigavca znak da nešto nije u redu. Čak i da misli da je to parkiran/zaustavljen auto, znači da ga vidi i da se neće zakucati otpozadi. Valjda...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od dragvorl » 23 Feb 2022, 07:52

U Nemackoj, Austriji to je redovna praksa, a i u Madjarskoj kad se bolje setim. Kao i zmigavac pri prestrojavanju. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od ftj » 23 Feb 2022, 09:02

Tako je i lik sa jugom upalio sva 4 i pomerio se malo u stranu kad sam ja nailazio na kolonu sa 100+ kmh i apsolutno mu nista to ne bi pomoglo da nije bila prazna desna traka gde sam uspeo da skrenem. U prevodu dzaba ti sve ako se ovaj iza zagleda negde.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Zakon o bezbednosti saobraćaja (ZOBS)

Post od nidza » 23 Feb 2022, 10:10

Pale se 4 i kod nas, nije to ništa novo. Možda je mlađima štošta novo, jer ljudi sve manje znaju o svemu ovde iz generacije u generaciju, pa i o dobroj vozačkoj praksi.

BTW, vozila već odavno sama pale 4 migavca na naglo kočenje, ili pri aktivaciji ESP. Obaveštavaju ostale učesnike u saobraćaju da nailaze na vozilo van kontrole vozača. Neka idu i dalje od tog, nastave da koče sama, zatežu pojaseve, zatvaraju prozore, panoramu, pripremaju kabinu na moguću saobraćajnu nezgodu.

Odgovori