Polukružno okretanje

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Polukružno okretanje

Post od Gazu » 20 Maj 2022, 21:59

Mada, i nevezano od kritike na račun vozača, znak treba da bude jasan u milisekundi, a ne da na njemu budu hijeroglif. Ja gde sam viđao znak za obavezno levo, podrazumevao sam da polukružno može, osim ako nije eksplicitno zabranjeno znakom. Isto kao što na svakoj raskrsnici imamo traku za levo, i skoro svugde je traka za levo i polukružno jedna - polukružno se tu podrazumeva...

Eto to kod autokomande. Ako je važno da se ne radi polukružno na tom mestu, onda neka stave znak majku mu. Iz kojeg bi razloga tu hteo neko polukružno da zabrani, ima prostora i svih mogućih uslova za polukružno.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 20 Maj 2022, 22:22

ftj je napisao:
20 Maj 2022, 18:40
Pa ne sme ako stoji znak za obavezan pravac. Evo poznata situacija na autokomandi gde ljudi prave polukruzno gde ne sme(cak i na ovoj slici).

Slika
Vidis, po ustaljenom misljenju, a takva je bila i diskusija na forumu pre nekog vremena, ovde bi trebalo da moze polukruzno. Zabranjeno bi bilo kada bi eksplicitno stajao znak.

A onda se namece sledece pitanje, ako je ovo dovoljno za zabranu polukruznog, zasto onda stavljaju posebno znak?

Moze praktican odgovor biti da se to radi na mestima gde polukruzno pravi poseban haos pa da se kao naglasi, ali ne moze to tako da fukncionise.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Polukružno okretanje

Post od dragvorl » 20 Maj 2022, 22:27

Problem je sto u raznim evropskim drzavama ima razlicitih tumacenja, pa kao sto vidimo i znakova. To bas nije zgodno, iako postoji ugovor o tome.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Kass
Postovi: 205
Pridružio se: 23 Avg 2017, 21:59

Re: Polukružno okretanje

Post od Kass » 21 Maj 2022, 15:08

Na tom mestu je problem sto su oni potpuno pogresno napravili skretanje iz ustanicke ili nebojsine te nije moguce otici na autoput ka nbg drukcije osim tako. Pretpostavljam da zbog toga nikada tu nisu pravili pitanje ili kaznjavali.

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Polukružno okretanje

Post od ftj » 21 Maj 2022, 15:41

Mozes teoretski do kruznog toka pa nazad. Znak označava obavezan smer(polulevo) gde se vozilo može kretati, ne znam kako može da se protumači da je dozvoljeno još i polukružno.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Polukružno okretanje

Post od dragvorl » 21 Maj 2022, 17:37

U Madjarskoj mora da ima polukruzno na znaku za obavezan smer, ako ima samo levo nije dozvoljeno okrenuti polukruzno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 21 Maj 2022, 18:08

ftj je napisao:
21 Maj 2022, 15:41
Mozes teoretski do kruznog toka pa nazad. Znak označava obavezan smer(polulevo) gde se vozilo može kretati, ne znam kako može da se protumači da je dozvoljeno još i polukružno.
Tako sto doslovce nigde nemas dozvoljen smer za polukruzno, taj znak kao da ne postoji. Auto skole na polaganjima onda rade nepropisno.

Gde u Bg ima taj znak? Meni nesto u secanju kao da ih je bilo pre al evo sad ne prisecam nijedan


Edit:

Sad tražim i ne mogu da nađem, imali smo diskusiju na forumu, i neko je baš lepo izvukao citate, da zabranjeno skretanje u levo zabranjuje i polukružno, o ovom slučaju nije bilo reči

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Polukružno okretanje

Post od Gazu » 21 Maj 2022, 21:31

^ Baš sam i ja ovo hteo reći, al je @Grujic rekao i bolje.👍 I gde god da stoji taj znak za obavezno levo, sad što mogu da se setim, to je zbog izlaska na jednosmerni put. A svuda gde bi polukružno bilo problematično, tu stoji znak zabrane polukružnog. Tako je i logičnije, kad je već polukružno dozvoljeno skoro svuda.

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od ftj » 21 Maj 2022, 21:31

Imas slucajeve sa istim tim znakom samo za pravo i tad isto nema polukruznog niti skretanja u levo, ili mislis da i tad moze polukruzno? Kad nema znaka za obavezan pravac tad moze sve.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Polukružno okretanje

Post od Gazu » 21 Maj 2022, 22:02

Na obavezno pravo bi išao isključivo pravo, i na obavezno desno isključivo desno. Samo što, kad stoji obavezno levo, u glavi mi je da moram ići nalevo, a i polukružno je nalevo.😄 Možda to nije po propisima, ne znam, nadam se to prema propisima jeste OK, ali zbunjuje ipak tu što se i na horizontalnoj signalizaciji traka za polukružno i levo iznačava takođe strelicom na levo - ne sa dvostrukom strelicom.

Za obavezno desno je dobar primer možda kružni tok gde bi "uobičajeno polukružno okretanje" bilo nešto od čega nam se diže kosa na glavi - očigledno kretanje u suprotnom smeru.

Ali da, ni ja se ne sećam priče o ovome iz doba obuke u autoškoli.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 21 Maj 2022, 22:45

ftj je napisao:
21 Maj 2022, 21:31
Imas slucajeve sa istim tim znakom samo za pravo i tad isto nema polukruznog niti skretanja u levo, ili mislis da i tad moze polukruzno? Kad nema znaka za obavezan pravac tad moze sve.
To mi glupo, posto tu jedinu bitnu razliku pravi skretanje u desno, ispada da dozvoljeno skretanje u desno dozvoljava i polukruzno??

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Polukružno okretanje

Post od ftj » 21 Maj 2022, 22:45

To je znak obavezan smer, ne obavezno pravo ili levo. Ne moze biti obavezan smer i u levo i polukruzno(unazad) a da je samo jedan znak na slici.

Inace imamo i ovo u pravilniku o saobracajnoj signalizaciji
Član 9.

(1) Izrada i način postavljanja saobraćajne signalizacije na mestima propisanim ovim pravilnikom, izvode se u skladu sa važećim srpskim standardima.
(2) U slučaju da za saobraćajnu signalizaciju ne postoji odgovarajući srpski standard, primenjivaće se odgovarajući evropski standard.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od snork » 29 Maj 2022, 07:27

ftj je napisao:
21 Maj 2022, 15:41
Mozes teoretski do kruznog toka pa nazad. Znak označava obavezan smer(polulevo) gde se vozilo može kretati, ne znam kako može da se protumači da je dozvoljeno još i polukružno.
Uvek neko može da protumači tako, s obzirom da u našem zakonu nije eksplicitno napisano.

Na primer: Znak "obavezno skretanje levo" se stavlja ako se pravo ili desno nailazi na jednosmernu ulicu u zabranjenom smeru, ili postoje odvojene trake za kretanje levo, pravo i desno (ovde konkretno samo levo i desno, jer pravo ne postoji). Ko hoće desno prema Slaviji, trebalo je blagovremeno da se prestroji u odgovarajuću traku - ako se nalazi ovde gde je znak, onda više ne može desno.

Jedno od tumačenja bi moglo da bude i da je prvi (a i drugi :kezo: ) korak u polukružnom okretanju svakako skretanje levo, pa je sasvim u skladu sa znakom.

Pre 15-tak godina kada je zbog nekih radova bilo nemoguće izaći na auto-put prema Zagrebu kod Dušanovačkog nadvožnjaka, autobus br. 17 je nastavljao pravo Ustaničkom (kao 31) a ovde na slici je zaista produžavao do kružnog toka, tamo se okretao i tek kada se vrati, skretao na auto-put. Ali sve to zato što zglobni autobus jednostavno ne može da se okrene drugačije. Automobili su naravno pravili polukružno na prikazanom mestu. Istina, znak sa slike tada nije postojao.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od snork » 29 Maj 2022, 07:53

(namerno pišem novu poruku)

Pomenuo sam Dušanovački nadvožnjak - pogledajte šta ima od znakova kada se on pređe, u smeru prema centru:

Slika


Dakle, obavezno pravo ili desno (osim za vozila GSP, odnosno autobus br. 30) + znak da je zabranjeno polukružno. Ako znak za obavezan pravac već uključuje zabranu polukružog okretanja, čemu onda poseban znak?

Inače je ova raskrsnica, u istom kontekstu, već bila predmet diskusije na forumu. :)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Polukružno okretanje

Post od dragvorl » 29 Maj 2022, 08:01

Trebalo bi Alvirku poslati na analizu oko polukruznog.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori