Polukružno okretanje

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Polukružno okretanje

Post od Laki021 » 20 Apr 2014, 11:19

Gaginh0 je napisao:Imam jedno pitanje sto se tice jedne raskrsnice u Veterniku.
Evo slike:
Slika

Znaci ja sam crvena strelica, krecem se putem sa prvenstvom prolaza i pravim polukruzno. Iz sporedne ulice mi izlaze vozila (najcesce kamioni). Cesto se dogadja da u sred polukuznog okretanja oni mi udju u traku. Posto ja posle polukruznog idem u kranju desnu traku, a oni mi udju u tu traku.
Moje pitanje je sta bi bilo da se sudarimo, tj da li sam ja kriv i da ga namerno idarim (lupam), jer sam ja krenuo da radim polukuzno, a on nije ispostovao moje prvenstvo prolaza i krenuo da ulazi u raskrsnicu?
Nervira me ova situacija jer iz smera koji je levo na slici nadolaze vozila solidnom brzinom jer se na ovom putu vozi preko ogranicenja stalno, i onda ja ostanem u sred raskrsnice i cekam da se on ukljuci i rizikujem da mene neko udari...

Priznajem, nisam procitao sve postove nako ovoga pa ne znam gde je otisla tema, ali po cenu da ispadnem indijanac odgovoricu na ovo.

Bez ikakve sumnje ti imas prednost nebitno u koju traku ulazis prilikom polukruznog na glavnom putu.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7024
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Polukružno okretanje

Post od DukeNS » 21 Apr 2014, 11:13

Ako se dobro secam, mene su na polaganju ucili da kod polukruznog ulazim u traku do krajnje leve. Gotovo sam siguran u to! E sad, da li su me ucili ispravno, to je vec pitanje... Sad i mene to jako kopka!

Korisnikov avatar
Saobraćajna Kamera
Postovi: 145
Pridružio se: 24 Dec 2013, 17:41
Garaža: Nissan Almera Tino 1.8
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Polukružno okretanje

Post od Saobraćajna Kamera » 22 Apr 2014, 14:23

Tako su i mene učili, uvek u levu traku (ukoliko postoji više).

Radijus tu igra malu ulogu, setite se polukružnih gde se koristi sporedna ulica za pravilan manevar (uz desnu ivicu), kao i polukružno na raskrsnicama gde postoji samo po jedna traka za svaki smer.

Mene je zbog toga u početku iznenađivalo kad vidim da se kod prolaza na Bulevaru oslobođenja (nekada JNA) baš ti prolazi nepravilno koriste za menjanje smera: skreće se levo iz leve trake i treba da se ostane uz levu ivicu da bi se uključilo u levu traku.

Inače je polukružno okretanje i signalizacija koja treba da dozvoli ili zabrani obavljanje manevra prilično neuređena oblast. Obratite pažnju na raskrsnice gde postoji znak na levoj strani koji dozvoljava ili zabranjuje polukružno okretanje. Negde ti znakovi ne postoje, negde su "uređeni" kao na pomenutom pitanju 157 ili 159.
http://www.youtube.com/user/saobracajnakamera" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Polukružno okretanje

Post od nidza » 22 Apr 2014, 14:29

Pogotovo ako mora da se uđe u sporenu ulicu nema nikakve logike da se gađa krajnja leva, nego krajnja desna traka. Na mestima gde često radim polukružno, nigde nije moguće ući u levu traku bilo kojim aktuelnim kolima.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Polukružno okretanje

Post od methane.master » 22 Apr 2014, 14:44

Saobraćajna Kamera je napisao:Tako su i mene učili, uvek u levu traku (ukoliko postoji više).
I meni je ostalo u sećanju tako nešto, mada mnogo davno je bilo.
Širim haos!

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Polukružno okretanje

Post od Laki021 » 22 Apr 2014, 15:57

Od sada polukruzno iskljucivo pod rucnom molim vas :)

Ucili su vas valjda da udjete u najlevlju koju mozete, pa ma koja to traka bila.

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Polukružno okretanje

Post od perfiko » 23 Apr 2014, 08:11

A da se ti Gagi zaletiš sledeći put u toga što dolazi iz sporedne ulice pa da definitivno saznamo ko ima prednost i u koju traku ti treba da ideš?

Ja bi se u ovoj situaciji ponašao kao da nemam prednost, odnosno kao da sam je polukružnim izgubio. Teoretski i ti se kao i onaj iz sporedne ulice uključuješ u ovu ulicu.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 23 Apr 2014, 08:19

Ne uključuje se, on se kreće putem s pravom prvenstva prolaza, a ta radnja koju radi je potpuno legitimna i spada u kretanje putem s pravom prvenstva... Naravno da treba nastupiti defanzivno jer stav zabole me imam prednost ne vodi nikuda...

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Polukružno okretanje

Post od perfiko » 23 Apr 2014, 09:02

Ima prvenstvo prolaza kada nastavlja pravo, kada radi polukružno prvenstvo gubi u odnosu na one koji se kreću pravcem u koji on ulazi. U odnosu na one iz sporedne ulice ne znam, i da li se tada i on tretira kao neko ko se uključuje na put sa prvenstvom prolaza?
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Polukružno okretanje

Post od dragvorl » 20 Maj 2022, 17:40

Koja su pravila sto se tice polukruznog na raskrsnici sa semaforom? Pitam jer recimo u nekim evropskim zemljama na raskrsnici sa semaforom ne sme da se radi polukruzno. Na onima bez semafora ako nema znaka da je zabranjeno moze.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 20 Maj 2022, 17:43

Sme ako je dozvoljeno levo skretanje i ako nema znaka za zabranu

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Polukružno okretanje

Post od dragvorl » 20 Maj 2022, 18:19

Takodje ono sto sam procitao ako ima znak za obavezan smer npr levo onda polukruzno nije dozvoljeno. Mora da ima znak i za polukruzno, kao npr ovaj
kothat_megf.jpg
kothat_megf.jpg (3.82 KiB) Pogledano 5550 puta
.

Cudno mi je to sto bi ovakve stvari trebale da budu usaglasene potpisivanjem Becke konvecncije o saob. propisima iz 60 i neke godine.
Prikačeni fajlovi
semaf.jpg
semaf.jpg (70.91 KiB) Pogledano 5550 puta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od ftj » 20 Maj 2022, 18:40

Pa ne sme ako stoji znak za obavezan pravac. Evo poznata situacija na autokomandi gde ljudi prave polukruzno gde ne sme(cak i na ovoj slici).

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od Grujic » 20 Maj 2022, 20:26

dragvorl je napisao:
20 Maj 2022, 18:19
Takodje ono sto sam procitao ako ima znak za obavezan smer npr levo onda polukruzno nije dozvoljeno. Mora da ima znak i za polukruzno, kao npr ovajkothat_megf.jpg.

Cudno mi je to sto bi ovakve stvari trebale da budu usaglasene potpisivanjem Becke konvecncije o saob. propisima iz 60 i neke godine.
Ovaj znak kod nas ja nigde vala nisam video, bilo ih je pre drugacijih, al nesto ne prizivam u secanje sada

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1600
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Polukružno okretanje

Post od zdushan » 20 Maj 2022, 21:40

Nema ovog znaka kod nas, a i da ga ima verovatno bi broj strelica izazvao sudare, s obzirom na kulturu i pismenost vozača..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Odgovori