Led na putu - kako voziti?

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Led na putu - kako voziti?

Post od trojanac » 24 Jan 2012, 01:51

Video snimak koji je snimljen pre nekoliko dana u državi UTAH (USA) pokazuje koliko led može biti opasan i nepredvidiv, bez obzira koje putničko vozilo je u pitanju.

http://youtu.be/xrJuigh2aCc

Evo još nekoliko sličnih video snimaka...

http://youtu.be/JaJhm4J4idQ

http://youtu.be/Q3jlKoTuAio

Naravno, ne možemo znati detalje o ovim vozilima, tj. kakve gume imaju i slično, ali je očigledno da su vozila svih vrsta imala problema da održe pravac i kreću se zamišljenom putanjom. Ipak, na nekim snimcima se mogu videti vozila koja su uspela da prođu bez većih problema. Sreća ili znanje i iskustvo?
Može li se dati neki savet, kako voziti u ovakvim uslovima? Pomažu li ovde lanci ili je najbolje jednostavno parkirati gde je moguće i nastaviti pešice?

Evo nekih saveta...

http://youtu.be/bZCeZ5g-CKc


Uputstvo za vožnju po snegu

1. Koristite zimske gume

2. Ne paničite - bez obzira kako situacija u kojoj ste loše izgledala, panika može samo učiniti da reagujete kako inače ne biste, te će se ionako loša situacija izroditi u nešto gore.

3. Ne žurite. Pre nekoliko godina je u Srbiji bila aktuelna parola „Bolje trideset minuta kasnije, nego trideset godina ranije“. Slažem se, a ako se vozi po snegu, toj se paroli može dodati još barem dvadesetak minuta i dvadesetak godina. Pročitah negde na internetu da kad je sneg na putu, treba da vozite kao da imate punu čašu vode na komandnoj tabli i ne želite da je prospete ili kao da vam žena i tašta spavaju na zadnjem sedištu, a ni po koju cenu ne želite da ih probudite. Eto...

4. Nikad ne krećite naglo. Osim naravno, ukoliko ne želite da se ukopate u mestu, te će vam trebati dobro guranje da vas izbaci iz doline u koju ste uglavili kola. Ukoliko vam se ipak desi da ste se ukopali, promenite brzinu i krenite da vozite unazad, ali pre kretanja okrenite volan na drugu stranu, kako biste se iskobeljali iz te gomile snega. Onda opet krenite napred uz novo okretanje volana uz nešto snažnije dodavanje gasa, ali ne preterano. Ako preterate, ponovo ćete se ukopati u sneg. Tu onda samo grtalica pomaže. Sve ponoviti još nekoliko puta dok opet ne uspostavite punu kontrolu nad kretanjem vašeg vozila.

5. Ako vozite uzbrdo, pored dobrih zimskih guma, biće vam potrebno i da vozite mirno, bez naglih promena brzine, a potrudite se da ne zaustavite kola. Kad vozite uzbrdo, vozite u višem stepenu prenosa nego po suvom vremenu. Ako morate da stanete zbog semafora ili gužve, ne krećite naglo, već polako pritiskajte papučicu gasa. Ako naglo ubrzate, kola će krenuti da krivudaju, a vrlo lako se može desiti da krenete i unazad, što se verovatno ne bi svidelo vozaču iza vas...

6. Ako idete nizbrdo, često i lagano kočite uz sporu vožnju. Nizbrdo uvek vozite u nižem stepenu prenosa nego po suvom vremenu. Nikad ne kočite naglo, jer će to gotovo sigurno dovesti do proklizavanja vaših kola, na opštu radost osiguravajućih kuća. Samo dobra livada pored puta može tada da vas spase.

7. Održavajte pravac što je moguće bolje i ne krivudajte po putu, jer bljuzga sa ulice, bilo da je mnogo ili samo malo klizava, može iznenada i značajno da vam promeni pravac kretanja, a uglavnom se to desi baš kada vi to ne želite. Čuvajte se leda na putu, kako otvorenog, tako i onog skrivenog ispod nataloženog mekog snega, jer ukoliko naletite na led, može vas „izbaciti“ sa puta dok trepnete. Ukoliko menjate trake, ne činite to na mestima gde je nakupljena bljuzga između dve trake, jer se tu teško održava kontrola nad kolima. Prošle godine sam okrenuo svoja kola na ulasku na autoput tako što sam naleteo na gomilu vrlo klizave bljuzge. Imao sam mnogo sreće, zaustavio sam kola tačno pred ulaz na autoput, tako da je sve prošlo kako treba. Na žalost, neki put nam sreća okrene leđa.

8. Držite dobar razmak u odnosu na vozilo ispred vas. I naravno, što je veća brzina, potreban je veći razmak, mada to važi i za vožnju po suvom. U protivnom, čeka vas bliski susret sa vozilom ispred vas.

9. Ako ste na pravcu i približavate se znaku stop ili semaforu, krenite rano da kočite, ali laganim pritiskom na kočnicu više puta, ne odjednom. Ako naglo pritisnete kočnicu, može vam se desiti da se nađete pokraj puta u gomili snega ili još gore da proklizate u kola sa druge strane ulice. Ako uspete da izbegnete prelaz na drugu stranu ulice, dočekaće vas auto ispred vas u koga ćete uleteti krivudajući levo i desno bez ikakve kontrole nad vozilom. Ukoliko je na ulici led, primenite isti način kočenja, samo malo nežnije pritiskajte kočnicu i mnogo ranije krenite u zaustavljanje.

10. Ukoliko auto krene da proklizava na jednu stranu (recimo nalevo), udarite “kontru”, odnosno naglo okrenite naglo na suprotnu (desno u ovom slučaju), što bi moglo da pomogne, da kad led konačno prihvati gume, odjednom promenite smer kretanja I nastavite proklizavati, ali ovaj put nadesno, pa onda laganom korekcijom volana ponovo uspostavite željeni pravac.

11. Pre ulasku u krivinu usporite, u krivini ne kočite. Kočenje u krivini neće zaustiviti vaša kola, naprotiv, proklizaćete i onda možete samo da se pomolite Bogu i nadate najboljem. Na izlasku iz krivine, polako dodajte gas i nastavite svoju vožnju.

Vožnja po snegu i ledu može donekle biti zabavna zbog kontrolisanog proklizavanja gde nam to situacija dopušta, ali je vrlo neprijatna kad su gužve na putu. Što je više leda na ulici, to je potrebno biti oprezniji. Svi smo ljudi, svi grešimo, pa i kada znamo šta sve treba uraditi da ce nezgode ne bi desile. Ipak, ako razmišljamo na vreme dok vozimo u takvim uslovima, možemo predvideti neke situacije i sprečiti naknadne probleme.


Alen Đelić



Ukoliko ste imali ovakvo iskustvo, opišite ga.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Milos_kg
Postovi: 3525
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:06
Garaža: Alfa 147 1.9 16v JTDm
Lokacija: Kragujevac

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od Milos_kg » 24 Jan 2012, 03:03

Treci klip me asocira na tetris :kuku:

Mislim da bi bilo dobro, kao preventiva, uvodjenje par casova na snegu i ledu u autoskole, kao sto neke drzave praktikuju, kako bi se vozaci na samom startu bolje upoznali sa nekim zakonima fizike. Poslednji klip pokazuje koliko bi to moglo da znaci uz dobre instruktore.

Evo jednog klipa sa jednostavnim primerom kako auto reaguje u krivini pri "teskom" kocenju:
http://www.youtube.com/watch?v=5K7haneMQFU

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7255
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od dag81 » 24 Jan 2012, 18:10

Jednom sam imao situaciju, pre nekih 6-7 godina da vozim po ledenoj kisi i to nizbrdo. Mercedes 190D letnje gume losije, mada i da su bile nove a letnje isto bi mi bilo siguran sam.
Uglavnom krenuo za BGD vozim neku devojku i kao ajmo preko Karlovaca za Pazovu do njene drugarice. Uglavnom, uhvati nas ledena kisa negde posle Karlovaca, i da vam iskreno kazem nikad se vise nisam uplasio u voznji kao tad, a imam dosta predjenih km, oko 500.000km. Ko je isao tim putem zna za onaj veliki nagib blizu Indjije . Ja pipnem kocnicu auto bezi prednjem krajem, ubacim u nizu brzinu da bi usporio auto bezi zadnjim krajem, jednostavno nema izbora i nisam znao sta da radim. Da je bio sneg bar pa da nekako i pobegnem ka ivicnjaku gde nije uglacano, ali samo ledena kisa. Vozilo konstatno ubrzava, a ja ne znam kako da ga usporim, pa sam malo kocio motorom malo kocnicom, ali kao sto rekoh ne vredi bezi sa puta. Tako sam samo uspeo mozda da ga malo primirim, tj. da ne postignemo veliku brzinu, iako smo isli cini mi se 80-90, ne zato sto sam jurio nego zato sto nisam mogao da ga obuzdan da ne ubrzava. Samo sam molio boga da niko ne naidje na tom delu puta, jer bi se garant sudarili, jer je bilo apsolutno nemoguce kontrolisati vozilo. Premro sam iskreno da vam kazem od straha kao nikad u voznji, a i ona je.
Ne ponovilo se vise nikada.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14175
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od pedja » 24 Jan 2012, 20:25

trojanac je napisao:
2. Ne paničite - bez obzira kako situacija u kojoj ste loše izgledala, panika može samo učiniti da reagujete kako inače ne biste, te će se ionako loša situacija izroditi u nešto gore.
....

Ukoliko ste imali ovakvo iskustvo, opišite ga.
Mislim da napisah na proslom forumu: Prosle godine, sneg na ulici, utabani kolotrazi (ispod tankog sloja snega je led). Inace, to je ulica u kojoj se automobili parkiraju sa obe strane, tako da realno dva ne mogu da se mimoidju. Iz istog razloga, utaban je put po sred ulice. Idem na posao, izjutra, malo ispred kancelarije, na raskrsnici sa leve strane izlece zena, koci i staje na pola puta. Gleda u mene i ne mrda (plus mi mase i nesto vice, verovatno "gde ces konjino?", a to sto je kriva, nema veze, sto moze da baci u rikverc i bezi - opet nema veze (mada je pitanje da li bi i ubola rikverc). Srecom, vozio sam lagano, ipak je sneg/led, ali sam svejedno bio preblizu. Kocnica ->ABS radi, ali nema 'leba od toga, da li da zveknem u nju, ili parkiran auto sa desne strane? Racunam, sporo vozim, nece biti neke stete, samo gledam gde ce biti manja. Levo ili desno, levo ili desno, levo ili desno?! Da li da udarim, ili da cesem. Bolje da udarim, plasticak branim, ispravice se, far, maska, nije strasno...Ako ocescem, mozda ce se farbati, ko zna sta ce stradati...
Cudno jedno sta sve prodje coveku kroz glavu u sekundi... Kao suvozac sedi koleginica, gre'ota da zveknem njenom stranom, ma bolje da udarim svojom stranomu ovu sto mi izlete, ionako je ona kriva, resice to osiguranje... Medjutim, u poslednjoj sekundi procenih da mozda i mogu da prodjem: pustim kocnicu, malo cinculiranja i prodjoh minimalno zakacivsi desnim retrovizorom parkirani pickup (nije imao ni ogrebotinu). Stajem lagano, pogledam iza, ova stoji kao je da neko poginuo... Uh, dobro je, nikakve posledice. Pogledah koleginicu, malo pretrnula, a po izrazu lice se videlo: "nemoj da izlazis i pravis s*anje, bitno da smo prosli". Iskulirah, i nastavih dalje.

Medjutim, da sam udario u gospodzu, tacno bih izasao i polomio joj sve sto je preostalo citavo na autu :lol:

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od dragan » 24 Jan 2012, 23:35

ne znam da li se secate, pre mozda 5 godina par dana posle nove godine, na veliki petak, je padala neka ledena kisa, uzas...temperatura u gradu oko nule, sve se otopilo, ali krenem ja autoputem prema sremskoj mitrovici, i kad sam izasao iz grada i prosao aerodrom, samo odjednom vidim u daljini kako su svi upalili 4 migavca i mile, a ja ih stizem mnogo brzo ( vozio sam 110-120kmh )...
reko, ajde da malo usporim, pipnem kocnicu kad ono - nista se ne dogadja, abs radi cim i pomislim na kocenje...
au, odsekao sam se, samo sam pustio gas, usporio na 30-40kmh i lagano u onoj koloni koja se napravila u traci...sve sam vozio u 4. na 1500rpm...
do naplatne rampe kod simanovaca sam video bar 4-5 bmw-a i mercedesa zakucanih sto u ogradu izmedju kolovoza sto sletelih sa puta u desno...

Korisnikov avatar
profesorPROST
Postovi: 3282
Pridružio se: 13 Jan 2012, 14:50
Lokacija: Beograd

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od profesorPROST » 24 Jan 2012, 23:40

dragan je napisao:ne znam da li se secate, pre mozda 5 godina par dana posle nove godine, na veliki petak
Misliš na Badnji dan :mig:
Never Say Never Again

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od dragan » 25 Jan 2012, 00:00

e, jeste u pravu si, ja se malo zabrojao, ipak je bilo davno :mrgreen:

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od cozmo » 25 Jan 2012, 16:05

Koliki je znacaj zimskih guma cak i po vremenu kao danas, video sam po faci koleginice sa letnjim gumama na Punto Classicu :mrgreen: Dakle, svo vreme ABS radi, nije joj uopste bilo smesno na Banovom Brdu gore-dole... dok ja sa zimskim gumama nisam ni provalio da uopste ima neki osecaj nesigurnosti u voznji kod mene!

A sto se tice leda, zimske gume malo pomazu ali mislim da treba zaboraviti na pomoc guma, i biti pazljiv, bez naglih korekcija brzine kocnice, pravca... voziti brzinom koja omogucava da se odreaguje ako dodje do necega. I ne praviti nagle pokrete naravno. Kocenje motorom raditi u svakoj situaciji i pustati da osetite auto. Ako krene da kliza, samo pustite... nema spasa. Vozio sam po ledu par puta, naravno preznojio se dobrano... znaci sve lagano, gas, volan... cak sam i kvacilo pritisko ko po jajima... :mrgreen: Skretanja minimalnom brzinom uz lake korekcije volana, bez gasa i kocnice.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Tuner
Postovi: 19
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:11
Garaža: Passat 5.5 & Beverly
Lokacija: Bajina Bašta - Tara

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od Tuner » 25 Jan 2012, 16:15

Za vikend na Zlatiboru videh Audi A6 sa sve 4 zimske + Ekseri , e to je spas za led i ništa drugo iako su zakonom zabranjene.
Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od trojanac » 28 Jan 2012, 01:27

Nemam neko veliko iskustvo sa vožnjom po ledu. Izdvojio bi situaciju od pre 4-5 godina.
Nekoliko dana je padao sneg i onda jednu noć padne kiša, a temperatura dobrano ispod nule i sve se zaledi. Žurili smo da stignem na odbranu diplomskog naše prijateljice i prvo sam jedva otvorio vrata od jer je auto bio bukvalno okovan ledom. Tad sam vozio moju čuvenu Zastavu 128. Uglavnom, krenemo mi od Arene preko Gazele, tamo-vamo, gužva na sve strane. Katastrofalni uslovi za vožnju, a mi žurimo. Ja se napravim pametan pa krenem nekom drugom rutom od uobičajene i nađem se na početku ove ulice, gde stoji nepregledna kolona vozila. Svi stoje, a ne znam šta se dešava. Niti da idem nazad, niti da obilazim. Posle nekog vremena vidim da iz suprotnog smera nema nikog osim ovih što se okreću. Krenem lagano da izvidim situaciju, obiđem celu kolonu i shvatim šta je. Na kraju ulice je nizbrdica, potpuno pokrivena ledom. Oni hrabri koji krenu, gube kontrolu i udaraju u vozila parkirana sa strane. Blagi udarci, ali opet. Mi žurili, a ja se pouzdao u zimske gume i moju "osmicu" pa krenuo lagano uz levi ivičnjak, gde nije bilo automobila. Malo po malo, spustim se bez većih problema, čak me nije nijednom zanelo malo više. Verovatno me i sreća tad poslužila, a ja sam bio oduševljen kako sam prošao, bez ikakvih posledica.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od nuk » 28 Jan 2012, 09:31

Ja sam jedini udes imao zbog leda pre 7-8 godina, novembar mesec i prvo vece kada je temperatura pala ispod nule.
Izlazim sa parkinga u 10 Avijaticara (kod TC u Ustanickoj) i krenem da se spustam nizbrdo ka Ustanickoj a 5m pred Ustanicku, na sred puta stoji sahta iz koje tece voda danima, ja idem lagano, prelazim preko vode i skapiram da se led uhvatio ispod, nisam ni pokusao da kocim, samo sam gledao da preletim preko i stignem do ostrva izmedju dve trake medjutim, posto postoje po dve trake u jednom pravcu, automobil koji je isao desnom trakom je video da nesto nije u redu i stao je ali drugi, koji isao levom trakom, sa jedno 60km/h kako je i sam rekao, nije uspeo da me vidi i odvalio me je onako posteno, bez kocenja. Bacio me je preko ostrva visokog jedno 30-40cm, prevrnuo sam se na krov i odleteo 10ak metara, ostrvo me je i spasilo da ne predjem u trake na suprotnoj strani.
Oba automobila su bili jugici, meni totalna steta naravno, polomljena oba tocka od udarca u ostrvo, sreca je bila da je udario iza mene te sam prosao sa samo par polomljenih rebara, drugar koji je bio pored mene je prosao sa povredom glave od udarca u unutrasnji retrovizor, decko koji je sedeo iza je glavom udario u staklo i posekao desnu stranu lica i bio je dobro ugruvan.
Sve u svemo, odlicno smo prosli s'obzirom na silinu udarca, zanimljivo je da su mi neke stvari iz gepeka, nalazili 100 metara dalje od mesta udesa.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od trojanac » 28 Jan 2012, 09:38

Auuu, gadan udes! To je najveći problem kod leda na putu, što se uočava uglavnom kad se nađeš na njemu. Retko ko na vreme uoči opasnost pa reaguje.
Prijatelj se svojevremeno izleteo sa auto puta zbog leda, sa Hondom CR-V prve generacije, isprevrtao se. Totalna šteta, ali srećom bez ozbiljnijih povreda.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od nuk » 28 Jan 2012, 09:46

u principu, delimicno je i neiskustvo bilo u pitanju jer meni ni jednog momenta nije palo napamet da je poledilo ispod a realno, bilo je hladno. dovoljno bi bilo da sam sam samo sa dva tocka uhvatio asfalta umesto sto sam prosao po sred vode ali opet, kako je moglo da bude, odlicno smo prosli.
sreca je da decko nije udario direktno u mene nego u zadnji kraj, verujem da bi me ubio na licu mesta kao i cinjenica da sam imao vezan pojas koji tad i nisam imao praksu da vezujem (pogotovo za voznje po kraju)

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od NexT » 28 Jan 2012, 12:04

Kako je sinoc bilo zajebano za voznju :?

Oko 3-4 jutros, na zvezdari sve zaledilo, na vozdovcu takodje, cak i vece ulice... Od plavog mosta prema auto-putu (kod onog vulkanizera) cist led u krivi. Ja usporim, bukvalno sam u drugoj vozio jer se ABS palio kako pomislim da pipnem kocnicu, i lik iza mene popizdi sa A4, i pun gas da me obidje, i natakne ga na ostrvo. Iskreno, nemam pojma kako ga nisam udario.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29962
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Led na putu - kako voziti?

Post od trojanac » 28 Jan 2012, 13:48

Neka ga je natakao. Sa takvom podlogom nema žurbe, pa makar se porađao.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori