Merenje prosečne brzine na auto-putu

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od dag81 » 18 Avg 2022, 13:56

Grad je jedno a AP drugo.
BigMazzy kad vozi Fiata 130 njemu je to dosta, verovatno i vec buka krece, nestabilnost nebitno. Dok kad se vozi neki bolji auto 160 se ni ne oseti npr.
Za grad podrzavam ogranicenja i u 99% ih postujem, kad je urbano.
Kako citam novi cenovnik, stizace i za 135 kazna od 3000din, e to je problem sto ce samo da beru novce.
Послато са SM-G991B помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13051
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Saša » 18 Avg 2022, 13:57

Mislim da ti što stoje kod Pazove zaustavljaju one koje je usnimio radar koji bude postavljen ispod nadvožnjaka kod Inđije.

Tako je. I ranije su tako povremeno kažnjavali strance. Jedini način da im naplate je da ih nahvataju odmah na licu mesta. Naprave povremeno akciju i tada ih redom zaustavljaju.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od dzonic87 » 18 Avg 2022, 14:25

dag81 je napisao:Grad je jedno a AP drugo.
BigMazzy kad vozi Fiata 130 njemu je to dosta, verovatno i vec buka krece, nestabilnost nebitno. Dok kad se vozi neki bolji auto 160 se ni ne oseti npr.
Za grad podrzavam ogranicenja i u 99% ih postujem, kad je urbano.
Kako citam novi cenovnik, stizace i za 135 kazna od 3000din, e to je problem sto ce samo da beru novce.
Послато са SM-G991B помоћу Тапатока
Jeste, ali zaustavni put i efikasnost kočnica nije baš toliko bolja na autu koji je bolje izolovan... Da ne spominjem ljudski faktor, jer uopšte nije ista reakcija kada ideš 130 i 170kmh

Moje mišljenje jeste da je 150kmh neka baš gornja granica - sve preko toga, na auto-putu, može da bude baš nebezbedno.

Jednostavno - nismo sami na putu, 100 ljudi, 100 različitih mozgova, a dovoljna je samo jedna budala ili loša procena

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Vladapetr » 18 Avg 2022, 14:37

Na novijim kolima su bezbednosne asistencije maltene standardne, tako da je bezbednost osetno veća nego na manjoj brzini gde je sve na vozaču.
I nemojte da sad nalazimo milion opravdanja za ovu maloumnu ideju, trebalo bi da je dovoljan pokazatelj podatak da ovako niko nigde nije uvodio "red", čak ni zemlje u komšiluku gde je redovna gužva na autoputu kao kod nas na kraju avgusta.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
zeljkokg76
Postovi: 364
Pridružio se: 19 Okt 2015, 18:49
Garaža: Honda Civic 1.8 Executive, Mazda 2 1.3, Renault Clio IV 1.5 dci
Lokacija: Крагујевац

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od zeljkokg76 » 18 Avg 2022, 14:45

Малоумна идеја, слажем се потпуно. Колико знам ретко где то постоји као код нас и очигледно је то првенствено одрађено због узимања пара него због безбедности. Ретко када возим брже од 130-140, али некада имам излете када треба некога да претекнем и пукнем га мало више, али је то далеко од неке небезбедне вожње и неког лудовања по путу. На неким деоницама чак идем испод прописаних 130 јер једноставно услови пута не дозвољавају барем мени због нископрофилних гума и самог квалитета асфалта да идем брже. Сад још треба и да се оптерћујем током вожње да ли ћу прекорачити просек, ма идиотизам.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1964
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od 123456 » 18 Avg 2022, 15:15

Prvi put čujem, da na novijim kolima neke bezbedonosne asistencije nisu aktivne na 130km/h kada vozis po ogranicenju nego tek na 160km/je kada prekoračis ograničenje. Znaci moraš da prekoračis ograničenje, da bi te auto čuvao :kuku: :D Imamo krivca ;)
Nema te asistencije koja te može sačuvati ako ti na 200km/h pukne guma, dodje do karambola ispred tebe ili neko sa 110km/h iznenada predje u tvoju traku.
Generalno je bezbedonosni rizik na druge ucesnike u saobracaju isti i kod onog u fiatu ili mercedesu upravo zbog tog (ne)osećaja brzine kod jednog i kod drugog. Jer onaj u boljem autu će voziti daleko brže, sto imamo svakodnevno prilike da se uverimo. Ne moze biti ograničenje zavisno od modela i stanja auta. I definitivno će biti sigurniji na manjoj brzini i onaj u fiatu i onaj u mercedesu.
Kako ti isti Turci ili nasi iz inostranstva mogu da voze 80-100km/h u svojim državama ako je takvo ograničenje (sto je vrlo često recimo AT ili CH zbog same konfiguracije terena) a odjednom sa Horgoša ili Batrovca krene produvavanje dizni i DPF filtera :think:

Sistem je daleko od savršenog, to je jasno. Ima svojih mana. Naravno, da je smešno kažnjavati na 131km/h. Ali predstavlja korak u pravom smeru i sigurno će biti doradjen vremenom.
Poslednja izmena od 123456 u 18 Avg 2022, 15:16, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Grujic » 18 Avg 2022, 15:16

Ja sam ga pre shvatio da pod male brzine misli na gradske - 50km/h

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1964
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od 123456 » 18 Avg 2022, 15:17

To mi je jasno ali rasprava se povela oko brzine na autoputu. To je bila moja početna konstatacija.
I ne može se generalizovani niti uzdati u auto.
Ponavljam, ako mozemo već jednom prestati da tražimo opravdanja za izigravanje sistema i počnemo da poštujemo zakone.

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od dzonic87 » 18 Avg 2022, 15:20

Ne opravdavam ovo "merenje" brzine, ali ni prebrzu vožnju.

Gde se žurimo?

Na auto-putu mogu ljudi voziti i 60kmh, a može ti neko izleteti i sa 80kmh u levoj traci - i to samo zato što loše proceni udaljenost vozila iza sebe.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Vladapetr » 18 Avg 2022, 15:28


123456 je napisao:To mi je jasno ali rasprava se povela oko brzine na autoputu. To je bila moja početna konstatacija.
I ne može se generalizovani niti uzdati u auto.
Ponavljam, ako mozemo već jednom prestati da tražimo opravdanja za izigravanje sistema i počnemo da poštujemo zakone.
Da probam opet: ne postoji nijedna zemlja u Evropi koja na ovaj način "uvodi u red" i sprovodi poštovanje zakona. Svakom dobronamernom bi to bilo dovoljno da mu se upali lampica i da se mane ispraznog moralisanja i trla baba lan priče.

Jesu li uveli merenje prosečne brzine između naplatnih rampi? Jesu. I 99% vozila na našem autoputu se vuče max 120kmh. Šta ovo novo znači, da ta mera nije doprinela bezbednosti na putu (dakle, nije glavni problem brzina) ili se narod previše brzo navikao na istu pa sad izmislili novi, nigde primenjen način, samo da namaknu još koji dinar u bušnu državnu kasu.
123456 je napisao:Prvi put čujem, da na novijim kolima neke bezbedonosne asistencije nisu aktivne na 130km/h kada vozis po ogranicenju nego tek na 160km/je kada prekoračis ograničenje. Znaci moraš da prekoračis ograničenje, da bi te auto čuvao :kuku: :D Imamo krivca ;)
To niko nigde nije ni napisao. Ako ti nije jasno, pročitaj ponovo.



123456 je napisao:Nema te asistencije koja te može sačuvati ako ti na 200km/h pukne guma, dodje do karambola ispred tebe ili neko sa 110km/h iznenada predje u tvoju traku.
Naravno da ima. Kad budeš vozio takav auto, znaćeš i sam. Ne postoji garancija da ćete 100% sačuvati, jer ništa nije 100% sigurno, ali je bez sumnje bezbednije nego da se sve gore nabrojano desi u Puntu pri brzini od 100kmh.





Sent from my SM-G996B using Tapatalk


There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1964
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od 123456 » 18 Avg 2022, 15:37

Vlado, ne tvrdim ja, da je sistem idealan. Ima puno mana i naravno, da će biti i zloupotreba za 1-5km prekoračenja. Ali, osim represivnih mera, nažalost, nista drugo ne pomaze.
I sam ne tvrdim, da 100% poštujem propise. Ovde mislim na upotrebu mobilnog. Čim predjem granicu, slede pozivi koje naravno ne odbijam. Ali svestan sam, da to nije dobro za bezbednost i da ću ubuduće morati više da povedem racuna o tome.

Svako od nas pravi poneke greške u saobraćaju. Samo trebamo to priznati sebi i pokušati, da to promenimo. U slučaju, da nismo u tome dosledni, nista drugo osim kazni ne pomaze. Na žalost, kao što rekoh.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Vladapetr » 18 Avg 2022, 15:43

Bukvalno si oborio rekord u dužini posta bez ikakvog smisla
Kralj se javlja na telefon ali tek kad pređe granicu, i zato je neophodan ovakav sistem da bi, između ostalog, njega i slične naučio pameti. Pa usraću se sad u gaće, što bi rekao glavni arhivator Đorđe

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4177
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od carov2 » 18 Avg 2022, 15:45

Grujic je napisao:
STrider90 je napisao:
18 Avg 2022, 12:38
Grujic je napisao:
To sa tag-om je neko pustio buvu, tag kao tag nije bio bitan faktor, već prosto strance nisu mogli da kažnjavaju. Sada će kako navode moći, zaokružili su celu priču
Kako nije? Pa ranije je pokazao prosečnu brzinu u naplatnoj kućici, pa ako stoji patrola posle nje zaustavljaju i pišu kazne. Ako imaš tag, samo prođeš i ne zaustavljaju. Ukoliko je i sada tako, onda i dalje ta kombinacija predstavlja rupu u sistemu

Edit:
@BigMazzy Ako su imali odštampan spisak, onda verovatno javljaju o određenoj deonici gde je napravljeno prekoračenje direktno policiji, radi drugačije nego do sada.

Šta ukoliko nema policije posle naplatne rampe? Da li je sistem umrežen pa kazna čeka na granici?

Sent from my iPhone using Tapatalk
NIje.
Prosečna brzhina se pokazivala jako kratko, samo prvih par meseci leta 2017te, posle su to ukinuli i uvek se slalo na adresu kućnu. Strancima nisu mogli da šalju stoga su bili pošteđeni.
Tag sa tim nije imao veze, svakako auto bude snimljen i sa tagom.. Policije iza rampe nije bilo jer su se podaci obrađivali drugačije, periodično, ne u realnom vremenu, ili neobrađivali uopšte.

Sada kako su pisali strance čekaju odmah, a radi se na mehanizmu da im se šalje na adresu u inostranstvo.
carov2 je napisao:
18 Avg 2022, 12:50
Moram da priznam da mi nije jasno kako će u buduće funkcionisati "novi" sistem.
Imam osećaj da se i nisu nešto potrudili da objasne narodu ili ni njima(većini) nije do kraja jasno.
Nisam mnogo istraživao, pa da pitam:
Kamere su u funkciji merenja prosečne brzine od rampe do rampe ili u kraćim segmentima, od neke kamere do druge kamere?
Od tog sistema možeš da popiješ samo kaznu za prosečnu brzinu, ne i za neku trenutnu brzinu, evo tu si išao 167 kmh recimo, uhvatila te kamera?

Ja se slažem da u nekim drugim državama može da se vozi opuštenije, da nećeš imati problema sa "normalnih" 140-150 kmh. Pogotovo države koje imaju 140 kmh ograničenje.

Veće brzine mogu bez nekih problema recimo u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Grčkoj.

Ja vozim relativno brzo i u navedenim državama nisam imao nekih većih problema.

Sent from my LE2120 using Tapatalk
Ne od rame do rampe nego od kamere do kamere kojih sada ima dosta na rastojanjima od nekoliko km, do nekoliko desetina km. Na auto-putu između dve rampe imaš nekoliko sektora gde se meri prosek.

Ono što jeste ostalo nejasno, a pitanje kako će se i saznati, je da li su kamere u paru, u prevodu da je jedna kamera ulaz a druga izlaz, tj da li je sektor merenja jasno definisan između kamere A i B.
Ako svaka kamera može da bude ulaz i izlaz, onda je bukvalno ceo AP pokriven.
Ispada da se sva ova priča, kamere itd. odnosi na prosečnu brzinu, a ne na trenutnu brzinu?

Recimo, krenem iz Niša do Beograda, koliko kazni za prosečnu brzinu mogu da dobijem?

Mogu da dobijem kaznu za trenutnu brzinu u nekom trenutku, ispred neke kamere?

Sent from my LE2120 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od Grujic » 18 Avg 2022, 15:50

Upravo se o prosečnoj i priča, tu nema dileme.

Spomenuto je u par navrata da kamere mogu da mere i trenutnu brzinu, al to je upitno za sada. Pored toga, kamere će kako najavljuju da registruju nevezan pojas i korišćenje mobilnog.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1964
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Merenje prosečne brzine na auto-putu

Post od 123456 » 18 Avg 2022, 15:50

123456 je napisao:Nema te asistencije koja te može sačuvati ako ti na 200km/h pukne guma, dodje do karambola ispred tebe ili neko sa 110km/h iznenada predje u tvoju traku.
Naravno da ima. Kad budeš vozio takav auto, znaćeš i sam. Ne postoji garancija da ćete 100% sačuvati, jer ništa nije 100% sigurno, ali je bez sumnje bezbednije nego da se sve gore nabrojano desi u Puntu pri brzini od 100kmh.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk
[/quote]

I očekivao sam odgovor u tvom stilu u nedostatku argumenata. U stilu moj tata je jači od tvog.
Ne postoji auto u kome je bezbednije ako se nesto desi na 200km/h nego na 130km/h. A pogotovo ne u tvojoj škodi.
I ne znam zašto se ljudi upoređuju sa drugim autima u smislu meni je bezbednije u mom nego tamo nekom u njegovom. Svaka situacija se upoređuje individualno jer će svako biti bezbedniji u svom autu ako poštuje propise, nezavisno od toga, koji auto Vlada ili ja vozimo.

Odgovori