Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2286
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od jocas » 04 Apr 2022, 21:55

Šteta je još uvek "u obradi", proveravao slanjem SMS poruke. Išao danas u Milenijum i izvukao zapisnik. Priznali zamenu krila i "levi poklopac branika" što je crna plastika u koju ide maglenka.
Branik popravka, ako se pokaže da su pukle neke žabice kad se skine da prijavimo za novu procenu. Dodali i štelovanje farova od radova.
Za krilo mi računaju amortiizaciju 15% (krilo je oko 30000, poručeno) - to važi za metalne delove.
Sad još da dočekam termin za popravku i farbanje, izgleda tek juna meseca, ali bolje da sačekam za provereno mesto, nego da mi omaše boju.
Svakako sam napisao da popravku plate servisu, ne da meni uplaćuju.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od maniaxxx » 06 Apr 2022, 17:52

Kakvo ucesce kad nisi kriv? I kakvo povecanje premije zbog grada? Ne razumem kakav kasko imate vi dole.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Martin » 07 Apr 2022, 09:30

@maniaxxx u Srbiji ćeš kroz ponudu kaska dobiti razne varijante, ali uglavnom su lihvarske :) - ako želiš jeftiniju polisu, onda imaš određeni procenat u učešću. Pošto aktiviraš kasko, bila krivica tvoja ili ne, nećeš ostvariti popust za naredno zaključivanje polise.

Bez učešća, polise su malo skuplje - npr, za mog Logana je oko 300e.



U vezi evropskog izveštaja - ako je šteta veća, preko 2000 evra, onda treba zvati policiju. Za ovakva sitna čukanja, dovoljno je ovo kako je @jocas odradio. :thumbup:


Šta je to sitna čukanje? Zavisi od vozila do vozila.

Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2286
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od jocas » 07 Apr 2022, 12:25

maniaxxx je napisao:
06 Apr 2022, 17:52
Kakvo ucesce kad nisi kriv? I kakvo povecanje premije zbog grada? Ne razumem kakav kasko imate vi dole.
Učešće se odnosi na to da oni priznaju polovan, a ne novi deo za vozila starija valjda od 4 godine, tako nešto mi je procenitelj rekao.
To se odnosi na limariju i na nekoj radnoj verziji zapisnika stoji da je moje učešće 15% od cene novog dela (oko 250 eur je prednje krilo).
Jeste totalno glupo, ja nisam kriv i da me nije udario ne bi ni menjao krilo, ovako ja plaćam deo. Obavestili su me da su završili obradu štete i da mi poštom šalju zapisnik :D

Ovaj drugi deo je možda više za temu o kasko osiguranju. Ja sam kod Wiener-a, verovatno je i kod ostaloh slično, treba proveriti.
Što se tiče kaska doplatio sam da frašiza bude 5% minimum 0eur (obično su gurali 5%/50eur, 5%/100 eur a sad ide na 5%/150% eur). Takođe sam doplatio da mi ne računaju amortizaciju, to je valjda obavezno za vozila starija od 5 godina. Imao i neke dodatne bonuse, kod njih od 2008. godine imam kasko, prvo za Hyundai a sad za Mazdu. Prošle godine sam platio kasko oko 25000 din.
Ove godine sam za obnovu kaska (druga od dve godine) dobio obračun na 56000 din zato što sam imao štetu.
U opštim uslovima (koje niko ne čita :D ) piše da mogu da se gube bonusi i ide malus ako si imao štetu (nema veze da li je grad ili si udario nekoga).
Pošto je moja šteta bila velika (ukupno fakturisano za izvlačenje rupa od grada i zamenu fara oko 290000 dinara) izgubio sam sve bonuse i dobio malus 30%.
Naravno da sam pre toga već platio 5% učešće u šteti od grada (oko 15000 din).
Malus.JPG
Malus.JPG (49.41 KiB) Pogledano 2678 puta
https://wiener.co.rs/wp-content/uploads ... -kasko.pdf

@Martin ja sam dobro prošao, ali sam izgleda imao i sreće. Ipak je trebalo da pozovem policiju da naprave belešku gde i kad se desilo, da potvrde ko su učesnici, da ne može posle da osporava osiguranje evropski izveštaj. Negde sam posle čitao da za štete preko 50000 din traže belešku policije, nama nisu tražili.
Na sajtu Milenium osiguranja u nekom obrascu za prijavu štete stoji da je obavezna službena beleška, mada to nije po zakonu, pa verovatno zato nisu ni tražili.
Iako sam dobro prošao - u sličnoj situaciji zovite policiju iako druga strana prizna krivicu i deluje korektno, bolje nego da se natežete sa osiguranjem.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od maniaxxx » 07 Apr 2022, 18:27

Kod nas nema amortizacije, posebno ako nisi kriv, auto se popravlja na original servisu, osim ako je prrocenjena ekonomska totalka, sta je kod starijih auta brzo. Ucesce je kod nas najcesce 1% vrednosti novog vozila, ali samo ako si sam kriv i dok je auto u kretanju. Za parking, stakla i slicno doplatis dodatne kombinacije i ne placas ucesce, niti ne gubis bonus.

Ja sam nedavno imao preko 2k evra stete jer me je na parkingu udario auto, ide iz parkinga plus zamensko vozilo. Mene to ne kosta " nista ". Navodnici su, jer ne mogu da dobijem dodatni popust ( ne bonus ), sledeci put kad platim kasko, ali to nije neka cifra.

Sam kasko placam oko 200€ godisnje, sa obaveznim oko ,500€ za jedan i oko 600€ za drugi. Kod kaska se gleda vrednost novog vozila, nezavisno koliko ima godina kad ga osiguras, znaci za 8 god star auto kosta kasko isto ko za nov iste vrednosti

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od noodles » 07 Apr 2022, 21:09

@jocas Kasko se koristi kada ne znaš ko ti je napravio štetu ili kada si ti kriv.
U ovoj situaciji ne bi trebalo dinar da daš iz tvog džepa.
Kada ti se ovako nešto desi i to noću, obavezno se zove policija.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

lami
Postovi: 3272
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od lami » 07 Apr 2022, 21:14

Moze da se i koristi kad te udari neosigurano vozilo, pa ce u teoriji kuca da juri na sudu tog sto te je opalio. Ja sam aktivirao osiguranje na 206 nakon sto me je udario traktor. Policija izlazila, doneto resenje da je on kriv, iz DDOR-a rekli sve super, a kad dosla pknuda za produzenje kaska, dupla premija. Nisam ni produzio, malo kasnije sam ga prodao.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2286
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od jocas » 07 Apr 2022, 21:20

noodles je napisao:
07 Apr 2022, 21:09
@jocas Kasko se koristi kada ne znaš ko ti je napravio štetu ili kada si ti kriv.
U ovoj situaciji ne bi trebalo dinar da daš iz tvog džepa.
Kada ti se ovako nešto desi i to noću, obavezno se zove policija.
Dve odvojene stvari sam pisao - kasko sam aktivirao zbog štete od grada.
Za ovo "čukanje" smo išli na evropski, on priznao krivicu, ali ipak plaćam 15% cene krila zbog amortizacije metalnih delova za vozila straija od valjda 5 godina.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od nidza » 07 Apr 2022, 22:20

Amortizacija krila. Treba polupati te po osiguravajućim kućama.

ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od ftj » 07 Apr 2022, 22:52

Mogao je da ispravlja i farba krilo pa ne bi nista doplacivao al mislim da je ovako bolje svakako.

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 771
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od AleksandarAca » 07 Apr 2022, 23:59

Milenijum - uzasno osiguranje. Imao sam kasko kod njih i slikali su mi auto prilikom potpisivanja polise (auto u tom momentu star 4 godine). Udara me lik sa zadnje strane u NS, definitivno njegova krivica, potpisali EU zapisnik uz prisustvo policije. Covek je imao obavezno osiguranje Milenijum. Na kraju, da skratim pricu - zato sto su imali uvid u slike mog vozila pre nesrece koje je kasko osigurano kod njih, imao sam ucesce od 30% u ceni branika zbog male ogrebotine. Totalno pederska fora. A evo i slike tog "ostecenja" za 30% ucesca. Kao pola branika da nije bilo. Kontaktirao sve redom, dosao do direktora sektora itd, obecao "lepu reklamu" po Internetu itd, ali su ostali pri svojoj odluci. Slika

Sent from my SM-G998B using Tapatalk




Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2116
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Gazu » 08 Apr 2022, 00:39

Baš đubrovsko osiguranje, i baš su odigrali protiv sebe samih. Tipično za naše, sve za zakratkoročan profit, a tako su te odbili za ubuduće. Daleko bi više zaradili od tebe u odnosu na 30% tog branika.

Mada, idealno je kad polažu lice na tako nečem jeftinijem! (Možda je i skuplje doduše nego što zamišljam, ali u svakom slučaju, glup potez pre svega od njih.)

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od ljubitelj » 08 Apr 2022, 21:48

Iz iskustva 2 puta rekao bih da su osiguranja ista po pristupu da uvek zakidaju na svemu mogućem, pogotovu za ovo što je njihov zakonski kartel i gde ne postoji konkurencija ni cene ni usluge- mislim na obavezno prema trećim licima.

Ako bih bio direktan, to su klasični kaubojski principi da uzimamo koliko na treba a štetu isplaćujemo kako nam se hoće.

već više puta je NBS kao navodni kontrolor rada javno prezentovala da je kod nas osiguranje debelo preskupo, postoji znatni extra profit a po definiciji obavezno osiguranje ne sme da bude profitabilno već premije samo da nadoknade nastale troškove.

Po istom principu kao što popravka auta ne sme da bude takva da poveća vrednost vozila (otuda i amortizacija dleova, to imaju sva osiguranja) tipa ugradnjom novih delova umesto starih polovnih (limarija).

INače Milenijum je (bilo) Croatia osiguranje samo preimenovano za ovdašnje tržište, ne znam da li je tako i ostalo što se tiče porekla.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Uroš S. » 09 Apr 2022, 11:57

Osiguranje za osiguranika ne sme da bude profitabilno, a ne za osiguravača.

Naravno da će za osiguravača uvek da bude profitabilno, bilo da je kasko bilo obavezno osiguranje od autoodgovornosti.

E sad da li su im kod nas marže veće, verujem da jesu, ali zbog siromaštva sigurno ima i mnogo zloupotreba prava iz osiguranja.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od 123456 » 11 Apr 2022, 09:40

maniaxxx je napisao:
07 Apr 2022, 18:27
Kod nas nema amortizacije, posebno ako nisi kriv, auto se popravlja na original servisu, osim ako je prrocenjena ekonomska totalka, sta je kod starijih auta brzo. Ucesce je kod nas najcesce 1% vrednosti novog vozila, ali samo ako si sam kriv i dok je auto u kretanju. Za parking, stakla i slicno doplatis dodatne kombinacije i ne placas ucesce, niti ne gubis bonus.

Ja sam nedavno imao preko 2k evra stete jer me je na parkingu udario auto, ide iz parkinga plus zamensko vozilo. Mene to ne kosta " nista ". Navodnici su, jer ne mogu da dobijem dodatni popust ( ne bonus ), sledeci put kad platim kasko, ali to nije neka cifra.

Sam kasko placam oko 200€ godisnje, sa obaveznim oko ,500€ za jedan i oko 600€ za drugi. Kod kaska se gleda vrednost novog vozila, nezavisno koliko ima godina kad ga osiguras, znaci za 8 god star auto kosta kasko isto ko za nov iste vrednosti
Lepo objašnjeno.
Bas si povoljno dobio kasko (Sava ?). Meni je najpovoljniji izračun sa najnizim premijskim razredom bio kod Generali-ja 550 EUR + cestnina 150 EUR + AO 150 EUR. Zavisi i od vrednosti vozila naravno ali 200e za full kasko je super deal.

Odgovori