Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od srdjanyo » 19 Jun 2022, 10:19

Da imam tu nesreću da živim u Beogradu otvorio bih ćevabdžinicu na Mostarskoj petlji da ne umrem od gladi.

Kao profesionalni vozač, veoma mi je lako da shvatim da se većina učesnika u saobraćaju ne snalazi kako bi ja to želeo i ne rešava potencijalno opasne situacije na brz, efikasan i najvažnije bezbedan način. Kombi vozila su danas brza skoro kao i automobili, bar na potezanjima i to u velikoj meri meni olakšava posao i dakako ubrzava. Velike svetlosne grupe na kombiju enormno povećavaju bezbednost saobraćaja. Blagovremeno obaveštavanje ostalih učesnika u saobraćaju o mojim namerama doprinosi tome da mi ne trube i ne iskazuju "želju da polno opšte sa mojom širom i užom familijom". Zato ja kao atipičan predstavnik vozača dostavnog vozila imam strpljenja iako non stop žurim jer se vodim onom narodnom Japanskom Hamato Jošija : "Kad najviše žuriš, a ti uspori."
Sačekam da se isparkiraju, da nađu parking, propustim (ako nema nikog iza mene) čak ako nemaju prednost, a vidim da su zbunjeni ili žure, blicnem, zahvalim se kada mene ispoštuju (veoma retko u Novom Sadu od vozača NS tablica, češće od drugih registracionih oznaka), smanjim brzinu ako se spremaju da me preteknu, obaveštavam o naglom zastoju ispred sebe uključivanjem sva 4 pokazivača pravca. Gledam u retrovizore isto koliko i kroz šoferšajbnu jer to su te neke cake profesionalnog vozača. Koliko - toliko trudim se da držim stvari pod kontrolom i da, ako mogu, predvidim ili predupredim neke situacije.
Ukratko, profesionalno i u zakonskim okvirima.


Послато са SM-A528B помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Markoni » 19 Jun 2022, 12:31

srdjanyo je napisao:Sačekam da se isparkiraju, da nađu parking, propustim (ako nema nikog iza mene) čak ako nemaju prednost
Ja sam ovo nekada radio, pa sam promenio. Sada stajem samo kada ima iza mene kola. Razlog je taj što kada sam sam taj neko koji čeka da se uključi kada vidi jedno vozilo nekako se pripremi da se uključi iza njega, i ako ja tad prikočim uglavnom se zbune i to traje.



Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10387
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od sebekkg » 19 Jun 2022, 13:15

+1

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Grujic » 19 Jun 2022, 13:22

Markoni je napisao:
19 Jun 2022, 12:31
srdjanyo je napisao:Sačekam da se isparkiraju, da nađu parking, propustim (ako nema nikog iza mene) čak ako nemaju prednost
Ja sam ovo nekada radio, pa sam promenio. Sada stajem samo kada ima iza mene kola. Razlog je taj što kada sam sam taj neko koji čeka da se uključi kada vidi jedno vozilo nekako se pripremi da se uključi iza njega, i ako ja tad prikočim uglavnom se zbune i to traje.



Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Plus druga logika koju ja koristim, ako sam jedini auto, veći je cim meni da stajem/krenem, nego da on sačeka još 5s da ja prođem. A ako iza ima kola, pustim ako je situacija jer ko zna koliko će posle mene da čeka

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Markoni » 19 Jun 2022, 14:34

Naravno i to.

Sent from my M2007J3SY using Tapatalk


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od srdjanyo » 19 Jun 2022, 20:43

Grujic je napisao:
Markoni je napisao:
19 Jun 2022, 12:31
srdjanyo je napisao:Sačekam da se isparkiraju, da nađu parking, propustim (ako nema nikog iza mene) čak ako nemaju prednost
Ja sam ovo nekada radio, pa sam promenio. Sada stajem samo kada ima iza mene kola. Razlog je taj što kada sam sam taj neko koji čeka da se uključi kada vidi jedno vozilo nekako se pripremi da se uključi iza njega, i ako ja tad prikočim uglavnom se zbune i to traje.



Sent from my M2007J3SY using Tapatalk
Plus druga logika koju ja koristim, ako sam jedini auto, veći je cim meni da stajem/krenem, nego da on sačeka još 5s da ja prođem. A ako iza ima kola, pustim ako je situacija jer ko zna koliko će posle mene da čeka
OK, može i tako.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Gazu » 19 Jun 2022, 23:40

Ja sam u zadnje vreme počeo tako da puštam samo one za koje mi se baš čini da su spremni da krenu - da iskoriste priliku koju im pružam. Neki se tako pogube, blicaš mu, svirucneš, mašeš, a on ne skonta iako je i sam dao žmigavac ili šta već.

Par puta su mi tako otpozaci s pravom svirali. Napraviš zastoj zbog nekog ko ne konta da ga puštaš. Pa nek čekaju takvi, ne treba praviti više štete nego koristi. A još najgore da na kraju ja izgubim strpljenje, dam gas da prođem, a da istovremeno krene i on - koji je prethodno čekao pismenu molbu da se uključi.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od srdjanyo » 20 Jun 2022, 07:20

Kod kombija u takvim okolnostima nema problema jer 95 % ljudi iza mene ne vidi šta se dešava preda mnom. To koristim i na raskrsnicama, tj. onima koje imaju uslov za skretanje. I to na način da, kada se svetlo ugasi, a 3,4 automobila se zaustave u raskrsnici, ja samo stanem na zaustavnu liniju i sačekam sledeće zeleno svetlo. Ovo se u Novom Sadu(Srbiji) , još ne kažnjava, a trebalo bi. I tzv. skretanje u levo u traci za pravo u kojoj je dozvoljeno samo vozilima JGSP da skrenu . Nepotrebno gušenje raskrsnice sve zbog 20-40-60 sekundi više na semaforima. To bi trebalo kažnjavati masnom globom i vaspitnom merom zabrane upravljanja motornim vozilom najmanje 3 meseca. Možda prestrogo, ali doprinelo bi rešavanju mnogih neprijatnih situacija.
I naravno, ako dolazim na na kome se pali crveno svetlo, obavezno, pre zaustavljanja, blicam građanima koji su u raskrsnici da bi oni izašli iz nje, da me ne čekaju jer mi je crveno, a bogme i njima.

Послато са SM-A528B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od jocas » 10 Jul 2022, 11:51

jocas je napisao:
jocas je napisao:
jocas je napisao:
04 Apr 2022, 21:55
Šteta je još uvek "u obradi", proveravao slanjem SMS poruke. Išao danas u Milenijum i izvukao zapisnik. Priznali zamenu krila i "levi poklopac branika" što je crna plastika u koju ide maglenka.
Branik popravka, ako se pokaže da su pukle neke žabice kad se skine da prijavimo za novu procenu. Dodali i štelovanje farova od radova.
Za krilo mi računaju amortiizaciju 15% (krilo je oko 30000, poručeno) - to važi za metalne delove.
Sad još da dočekam termin za popravku i farbanje, izgleda tek juna meseca, ali bolje da sačekam za provereno mesto, nego da mi omaše boju.
Svakako sam napisao da popravku plate servisu, ne da meni uplaćuju.
Konačno sam dobio rešenje, poslali poruku da je gotovo i da očekujem poštom, ni posle 10 dana nije stiglo pa sam otišao u filijalu Milenijuma.
Konačni zaspisnik - zamena krila (amortizacija 15%, moje učešće) i plastike za maglenku na braniku, popravka branika.
Naveli su nekoliko sati za rad. Ja sam se izjasnio da uplate servisu za popravku, inače bi mi na račun uplatili 22201 din :D
"obaveštavamo Vas da smo izvršili obračun nastale štete i dali nalog da se isplati : 22.201,00 dinara"
Potrebno je da dostavite:
*račun za popravku vozila sa fiskalnim isečkom u skladu sa Zapisnikom o oštećenju, obzirom da ste se izjasnili da će te vozilo popravljati "Auto MG commerc" doo.

Krilo je oko 30000, platika 3500, farbanje branika oko 35000, plus popravka branka (ili zamena, ako se pokaže kad skinu da mora da se menja, pa da traže dopunu zapisnika).
Od 1. juna imam termin za popravku, ovi iz servisa će da se "peglaju" posle sa Milenijum osiguranjem, ispostaviće im račun za popravku, kažu da to oni rešavaju.

Wiener je ispao korektan za kasko - nakon prigovora mog referenta ukinuli su malus i vratili popust od 45%, pa sam kasko platio oko 25000 umesto 56000.
Konačno dočekao termin za popravku u jedinom servisu u Nišu koji "pogađa" Mazda Soul red boju. Odvezao 1.,preuzeo u petak, deluje da su odlično uradili. Kad su skinuli branik videli su da su pukle žabice, dopuna zapisnika i odobrena zamena branika.
Moje učešće je valjda 15 % od cene krila, oko 4800 dinSlikaSlika

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Završeno sve posle više od 3 meseca, platio učešće 4800 din. Dobro je da je ipak sve prošlo korektno bez nekog cimanja.
Sreća da je ovaj koji me je udario bio korektan, sve priznao u osiguranju, tako da je prošlo i bez zapisnika / službene beleške policije. Ipak, bolje pozvati da naprave belešku i pored popunjenog evropskog obrasca

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk


Slika

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Ralee » 17 Jul 2022, 08:45

Ralee je napisao:Bio procenitelj, slikao auto, kaze moze i totalka da bude. Mada mi je svejedno jer on kaze da iako je totalka auto moze da se popravi i vozi, ne mora da se odjavljuje kako sam ja mislio. Inace evo i vise slika.

Slika

Slika

Slika
Slika

Slika

Slika
Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zavrsio sam sagu sa osiguranjem, isplatili su mi totalnu stetu 1350e, sto je ok. Relativno glatko sam to sa njima resio, bilo je i malo cimanja oko te sluzbene beleske. U medjuvremenu sredio felnu i uzeo dve nove gume. Sad moram da jurim da nadjem limara da mi ovo sredi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Grujic » 17 Jul 2022, 09:46

Kolika je realna tržišna vrednost auta?

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od schonenk » 17 Jul 2022, 10:24

Po PA je oko 2k za pristojne primerke. Mada i za tu cenu stoje dugo na oglasima.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Grujic » 17 Jul 2022, 10:33

Ovako na prvu mi je delovalo da možda može i treba više da se dobije, zato pitah

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od schonenk » 17 Jul 2022, 10:48

Ne znam, sa ovim cenama usluga povampirenim veliko je pitanje sta ovde raditi. Ima na kp clan vule koji prodaje delove za ep po zaista korektnim cenama.

Mene ce npr farbanje prethodne gen sivika doci vise nego sto je on dobio za totalku.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Svi naši saobraćajni udesi i nezgode

Post od Grujic » 17 Jul 2022, 11:12

Pa zato kažem, ćale imao skoro igranku sa osiguranjem, platili su mi prvo 60k, nakon žalbe još 60. Sa cenama rada za prvih 60 ne bih odradio auto iole pristojno

Odgovori