Oduzimanje dozvole na 6 meseci

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Oduzimanje dozvole na 6 meseci

Post od Dare4x4 » 25 Mar 2019, 17:23

somi-car je napisao:
25 Mar 2019, 09:17
Minimum za neki odredjeni prekrsaj ne moze ispod propisane zakonske kazne ili ipak moze ?
Može ispod minimuma ali moraš da ideš na sud, a ne da sklapaš sporazum.
Mene su jesenas na seoskom putu uhvatili sa neregistrovanom prikolicom za traktor. Išao sam na sud i priznao prekršaj. Rekla je da je minimalna kazna 20 000din + poeni + zabrana. Branio sam se tako što sam rekao da ako me kazni 20 000, to će odložiti moju nameru da kupim novu prikolicu koja može da se registruje. Onda mi je ponudila kaznu od 10 000. Onda sam rekao da koliko god da me kazni, svrha kažnjavanja neće biti ostvarena. Svrha je da me odvrati od daljeg činjenja tog prekršaja, a kako za 14 godina vožnje nikad nisam bio kažnjen ni za šta, nema razloga da očekuje da ću ponoviti prekršaj... Onda mi je spustila na 5000din, 6 poena i 3 meseca zabrane za F kategoriju (koja mi ne znači ništa). Piše u Zakonu o prekršajima da u okolnostima kao što su moje, može da se izrekne i samo opomena ali bilo mi je glupo da se cenkam dalje, pa sam platio kaznu odmah kako bih eventualno odvratio policiju od žalbe, na koju imaju pravo.
Nisu se žalili i posle jedno mesec i po dana došli su mi na vrata da mi saopšte da zabrana počinje.
Eto to je procedura, iz prve ruke :D

ps.: Nemojte odmah drvlje i kamenje na mene, znam da sam kriv ali nikad nikog nisu dirali za to čak ni u gradu, a ne po selima gde moj traktor spada u novije i ispravne...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Oduzimanje dozvole na 6 meseci

Post od Grujic » 25 Mar 2019, 17:31

Pa obrnuto, sporazum spusta kaznu ispod minimuma, koja je poenta istog ako samo popijes minimum...

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Oduzimanje dozvole na 6 meseci

Post od Dare4x4 » 25 Mar 2019, 17:36

Meni je sudija rekla da je bolje ne ići na sporazum jer policija ne može da ti ponudi kaznu ispod minimalne, a sud to može.
Nisam pravnik, ne znam...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Oduzimanje dozvole na 6 meseci

Post od Grujic » 25 Mar 2019, 17:43

Evo ti na forumu primera koliko hoces da je kazna preko sporazuma ispod minimuma

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Oduzimanje dozvole na 6 meseci

Post od somi-car » 25 Mar 2019, 17:46

Znaci savet i postupak....sacekati poziv kod sudije za prekrsaje, tamo ne prihvatiti sporazum vec traziti sudjenje?

Ako moze neki najbezbolniji redosled... Ja nikada nisam kaznjavan, tj imam samo jednu kaznu pre 15 god za kontra smer (privremeno je promenjena bila zbog radova) i jednu za pojas...

Mislim da je i on poprilicno cist...

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Oduzimanje dozvole na 6 meseci

Post od H4wkeye » 25 Mar 2019, 17:51

Kada stigne poziv neka ide kod sudije i pita jel moze sporazum. Ako moze, uputice ga dalje. Mada sobzirom da je skoro 1.2 promila, mozda mu i ne daju. MUP se takodje cesto zali kada sud u nekim slucajevima izdaje kazne na minimumu ili nudi sporazume, ili ispod minimuma. To stvara problem, jer u nekim slucajevima to lice posle opet ode i napravi isti ili jos gori prekrsaj.

Zastarevanje je i dalje 2 godine. Doduse sad je sud dosta efikasniji i ima vise mehanizama da donese presudu iako neko izbegava. Takodje nisu svi sudovi isti, neki rade bolje i brze, neki sporije.

Moja preporuka je da uzme sporazum, ako moze, da ne ide na sudjenje jer nece dobiti sigurno. Moze samo da dobije vise, sobizrom da je alkohol.

Odgovori