Ne brže od života!

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od danijel00 » 21 Feb 2022, 14:27

Delija je napisao:Za takve uslove je adaptivni tempomat zakon.

Naravno, ne spasava te od toga da te neko zakuca od nazad.
Po magli??

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od Delija » 21 Feb 2022, 15:18

Naravno. Sta nije jasno? :)
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 21 Feb 2022, 15:23

Osim ako ti tempomat nije radarski nego radi preko kamere :)

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od Delija » 21 Feb 2022, 15:28

Savremeni adaptivni tempomat je kombinacija radara i lidara.

Svakako ce ti bilo koji adaptivni tempomat ili sistem izbaciti gresku ako ne radi u zadatim uslovima iliti ako senzori ne prikupljaju validne podatke.
Recimo Hondu lagano "saplete" par mm vlaznog utabanog snega na plastici na braniku iza koje su senzori :ccc:
U magli radi savrseno. BMW mi se nije bunio nijednom do sada.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Grujic » 21 Feb 2022, 15:30

Ako koristi laser (što nisam znao), lako ga je zeznuti sa bilo kakvom preprekom tipa tog snega, tu bi čak i magla mogla da smeta možda.

Radarski maglu ne ferma 2% :)

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 21 Feb 2022, 15:38

Npr. bmw x1, serija 1 i 2 nemaju uopste radar i rade samo sa onim sto stoji na sofersajbni i ima iste funkcije kao i ovi sa radarom i kazu ljudi da radi ok.

A nisam znao da ostali imaju i laser pored radara. g30 navodno ima i grejac koji bi trebalo da poboljsa situaciju kad je sneg medjutim u praksi i nije bas da funkcionise.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od Delija » 21 Feb 2022, 15:39

Grujic je napisao: Ako koristi laser (što nisam znao), lako ga je zeznuti sa bilo kakvom preprekom tipa tog snega, tu bi čak i magla mogla da smeta možda.

Radarski maglu ne ferma 2% :)
Ne moze lidar da bude iza crne neprovidne plastike.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Grujic » 21 Feb 2022, 15:44

Može, postoji IR propusna plastika. Ovo kažem čisto teorijski pošto ne znam da li neki proizvođač to radi, ali da može - može.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od Delija » 21 Feb 2022, 15:44

ftj je napisao:
21 Feb 2022, 15:38
Npr. bmw x1, serija 1 i 2 nemaju uopste radar i rade samo sa onim sto stoji na sofersajbni i ima iste funkcije kao i ovi sa radarom i kazu ljudi da radi ok.

A nisam znao da ostali imaju i laser pored radara. g30 navodno ima i grejac koji bi trebalo da poboljsa situaciju kad je sneg medjutim u praksi i nije bas da funkcionise.
Mislio sam da to sa kamerom vazi samo za E generaciju 1 / X1 kada je adaptivni tempomat u pitanju - izgleda da je i za F. Kod 3-jke je za AEB koriscena kamera - ako nema radara koji dolazi sa driving assistant paketima i/ili adaptivnim tempomatom.

Kao sto rekoh, do sada nijedan problem na G20, a vozilo se po istom snegu koji Honda "ne voli". A po magli rade savrseno i BMW i Honda.

Svakako ce se svaki sistem "ograditi" i jednostavno se ugasiti uz poruku o gresci ako bilo koji od uslova za funkcionisanje nije zadovoljen. Nece rizikovati bilo kakvu tuzbu.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 21 Feb 2022, 16:14

Aktuelni x1 i serija 2 sigurno nemaju radar.

Jesi vozio po snegu na putu ili dok je padao sneg? Kad pada jaci sneg neminovno je da ce prekriti ceo prednji kraj vozila ukljucujuci i masku i osim ako neki grejac to ne otopi ne znam kako ce raditi.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od Delija » 21 Feb 2022, 16:37

Kakve veze ima sneg na putu? :) To ne utice ni na sta. Ne bih to ni pominjao.
Rekoh vec - u istim uslovima u kojima Honda zeza iliti dok pada gomila vlaznog snega koji se lepi na branik. Radio je bez problema. Nisam obracao paznju na stanje branika - jer je radilo. Na Hondi sam cistio da bi proradio. Delovalo je manje-vise isto. Dovoljno je da bude jaci radar i proci ce kroz tu saku jada snega.

Kad je suv sneg ne zeze ni na Hondi - i kad se nahvata malo snega.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 21 Feb 2022, 18:40

Pitam da bih iskljucio mogucnost greske u komunikaciji jer je krajnji rezultat drugaciji iz mog iskustva.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Gazu » 21 Feb 2022, 18:41

sasha015 je napisao:
21 Feb 2022, 14:17
Pisalo se vec o tome ali nije lose ponoviti.

Uspeli ste da uocite udes ispred vas.Zaustavili ste se.
Nepisano pravilo je odma napolje iz auta,sekunde su u pitanju.Napolje,sto dalje od puta,na travu...

Zajebano ako je vise putnika,sa vama,porodica,deca....Rizik je veliki da vas pokupi neko cim ste izasli.Ovi samo nalecu...
Ja bi pokusao da sidjem na travu,bez zaustavljanja...Bilo sta,sem da budem zadnji u sudaru pri ovakvoj magli....
A vidiš, pomalo gledam i na Redditu postove na r/IdiotsInCars, i tamo je izgleda vladajuće mišljenje da se prilikom naletanja na sudar na autoputu ostaje u autu jer je on kao dizajniran da primi udarac. Kao si zaštićeniji u svojoj metalnoj kutiji nego da izlaziš i auta. Međutim, upravo kao što kažeš, jeste rizičan prelazak autoputa do trave - iza graničnika (kako god da se to zove?), ali su tamo posle ljudi u potpunosti bezbedni. Kamion u naletu može zgužvati auto ko da je od kartona, a u najblažem slučaju bi mogli ljudi ostati zaglavljeni u autu.

Usput, evo jedan snimak odande.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3157
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Ne brže od života!

Post od Dare4x4 » 21 Feb 2022, 19:47

Malopre na tv priča neko od učesnika sudara. Kaže, video stop svetla ali nije kočio odmah, mislio da se kreću... U magli ili noću, čim vidiš stop svetla moraš da si već na kočnici, nema mislio sam. Dalje, video si prepreku - motaj u travu. Prikazali su snimak iz drona. Pojas trave s desne strane širok koliko i asfalt. Što reče Saša015, nikako ne ostati zadnji. Sasvim ispravno. Čak i ako si se zaustavio na vreme, hvataj travu i teraj napred bar stotinak metara.
Nekako ljudi slabo koriste logiku. Jutros vozim magistralom kroz maglu i niko, apsilutno niko osim mene i jednog sa Dasterom nije upalio maglenke ni napred ni nazad. Taj sa Dasterom je inače imao nemačke tablice :D Sad, da li je bolje naučen od ostalih ili je slučajnost - možemo da nagađamo.
Da ne pričamo o vožnji 130km/h na slepo. Imao sam priliku da vidim to ponašanje i ne shvatam gde je ljudima strah. Kako voziš, a ne vidiš gde? Ja vozim onoliko brzo za koliko sam siguran da ću se zaustaviti do kraja vidnog polja. Preko toga me je jednostavno strah.

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Ne brže od života!

Post od ChobbyNS » 21 Feb 2022, 20:18

Loši vozači, bez edukaciju i sa 0 kritičnih situacija za volanom, epilog je ta situacija od jutros.
Skoro sam putovao sa šurakom za Jagodinu i nazad, ceo put osećam nelagodu jer konstantno pravi mikrokorekcije na volanu, vozi 140kmh fabiju a sneg po putu.
Nabija se u dupe svima a očigledno je da se ne može zaustaviti ako treba.
Na kraju svega kad smo stigli do kuće čovek vozi 60kmh i na 10 metara od ulice nabada kočnicu i mota volan da skrene, naravno auto nastavlja pravo sa smotanim volanom uz lupanje abs-a.
Na njegovo pitanje šta je to i šta se desilo sam ostao zatečen.
On čovek u životu nije osetio ABS pod nogama niti je osetio kako auto ume da prokliže i da izgubiš kontrolu.

Pa sad zamislite koliko takvih "vozača" ima oko nas, često me jeza prođe.

Odgovori