Ne brže od života!

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7069
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Ne brže od života!

Post od DukeNS » 21 Feb 2022, 20:25

Teško da bih nekog pustio da me tako vozi do Jagodine. Ma ne bi me vozio od centra do Podbare, izasao bih odma’…

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Ne brže od života!

Post od sasha015 » 21 Feb 2022, 20:36

Izgleda da moras bar jednom da zveknes negde sa autom da bi naucio skolu.
Ja sam 2 puta.Na svu srecu samo prednji deo auta je lupan.Oba puta bio sam sam.
Mlad,ispod 5 godina staza,pocetak 2000...
Zima,Macva...
Tad zimske gume niko nije ni spominjao.
-15 stepeni,put cist i odjednom zaledjeni nanos.Pravina,oko 60 na sat.Uvatio cvrsto volan i stisnuo kocnicu i samo otklizao u jarak....
I da nisam stisnuo kocnicu,opet bi otklizao na pravini.
Izvlacili me traktorom u 4 ujutro.Secam se -17 pokazuje displej,a ja na rezervi.Na svu srecu samo komad branika.Otada imam strah od snega...
Koliko srece,a pameti nimalo.

Drugi put u Ruzveltovoj...Na semaforu.
Imala je mala dobre noge...Jbg,kad blejis na stranu...

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Ne brže od života!

Post od Dare4x4 » 21 Feb 2022, 21:01

Ne mora baš da bude čukanje ali je dovoljno da bude za dlaku.
Ja sam imao bar dve situacije kojih sam se uplašio, i to zbog drugih.
Prva: iz desne trake me seče golf i nabada kočnicu da pusti pešaka. Ja u Nivi. Ništa od zaštitnih sistema. Nisam do tad znao koliko jako ona može da zakoči. Bukvalno sam mislio da je zabola nos u asfalt koliko se poklonila. Zaustavila se na 5 cm od golfa.
Drugi put: isti auto ali gora situacija. Na sekundu sam negde skrenuo pogled, a ovom ispred nisu radila stop svetla. Bio je već udaren od pozadi. I na sve to, bila je prolivena neka masnoća na asfaltu ali samo na pola, pa sam je dokačio jednim točkom. Auto se tako zaneo na levo da sam mislio da će se popeti na razdelno ostrvo, a tu su bili i stubovi za rasvetu. Tu sam se snašao isprekidanim kočenjem i korekcijom volana ali su tragovi kočenja bili cik cak. Baš teška borba u nekoliko sekundi, a nisam ni išao brzo. Na sreću opet bez bilo kakvog kontakta sa bilo kim.
A da ne pričam koliko sam puta imao prilike da odnesem vrata nekome jer ih otvori na nekoliko metara ispred mene. Zato sam počeo da vozim sredinom ulice kad su parkirana kola poređana, gde god može.

U svakom slučaju mislim da je iskustvo iz kritične situacije jako bitno da bi se saznalo gde su realne granice. A i na snegu i ledu volim da isprobam neke stvari kad nema nikoga u blizini. Prvo, ume da bude zabavno :) a drugo može se dosta toga probati pri jako malim i bezbednim brzinama jer auto daleko lakše prokliza nego na suvom. *

*Ne nagovaram nikog na akrobacije u saobraćaju ali prazno igralište ili parking su ok ;)

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8368
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od grujicd » 21 Feb 2022, 21:03

Dare4x4 je napisao:
21 Feb 2022, 19:47
U magli ili noću, čim vidiš stop svetla moraš da si već na kočnici, nema mislio sam.
Ne samo noću, i danju kad vidim na dva auto ispred da se pale crvena svetla odmah i ja kočim. Blago, ali (a) onaj iza mene već vidi moja crvena svetla. (b) noga je već na kočnici ako treba jače. Škola naučena prelazeći milion puta Gazelu.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2116
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Gazu » 21 Feb 2022, 21:14

@ChobbyNS Mislim da u takvoj situaciji ipak vredi skrenuti vozaču pažnju, pa da pripazi. Možda je baš i problem u tome da mu niko nije skretao pažnju, i da ne prepoznaje da je to sad ta situacija u kojoj se može gubiti kontrola. Ostalo, kakav će biti efekat i kakva reakcija, zavisi samo od njegovog karaktera. Meni je ćale u takvim situacijama kad pada sneg namerno govorio kad je put prazan da probam naglo da zakočim u nekoj umerenoj brzini, da vidim kako će se auto ponašati. Možda ovog niko nije ni učio, a u autoškoli to ne uče nikog.

Ja sam i pored toga imao par situacija gde sam se us*o. Moju ulicu skoro nikad ne očiste (Adice - periferija Novog Sada), pa tu zimi bude uglačan sneg, iako su putevi svuda po gradu OK. I tako sam prošle zime skoro blago kucnuo komšiju, stisno ja kočnicu, al auto ko sanke... U svojoj ulici, valjda sam se tu opustio, a tu zapravo gore nego u celom gradu. Isto me negde tako i crni led iznenadio na uskom putu na Mišeluku, bio na nizbrdici, bo'me mi bio dug trag kočenja, al sve bez problema. Nadam se da su to moje lekcije koje će mi biti dovoljne, a i da se neću na autoputu ili u gradu u nekom trenutku previše opustiti...

@grujicd Dobar savet, tako nešto mi nije palo na pamet.🙂

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Ne brže od života!

Post od ChobbyNS » 21 Feb 2022, 21:20

Dobijao je savete od mene tokom celog puta, što zbog mene kao suvozača što zbog njega i buduće vožnje.
Malo je težak da prihvati savet, jako je mlad i misli da je najpametniji a ne zna realno vola u dupe da ubode

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2116
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Gazu » 21 Feb 2022, 21:37

Nadam se da je ipak premotao film šta si mu sve pričao nakon tog otkrića ABS-a pred kraj puta...🤣

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21091
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 21 Feb 2022, 22:10

Dare4x4 je napisao:
21 Feb 2022, 19:47
Kako voziš, a ne vidiš gde? Ja vozim onoliko brzo za koliko sam siguran da ću se zaustaviti do kraja vidnog polja. Preko toga me je jednostavno strah.




Jutros, upravo u blizini lokacije gde se desio lančani udes. Obratite pažnju na prvi snimak, gde ja po lepom sunčanom danu letim autoputem, međutim jasno se vidi ispred dimčuga i sklanjam se desno i usporavam, dok bukvalno svi proleću, niko ne razmišlja jedan korak unapred.

Naredni snimak je nekih 5 minuta kasnije.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Ne brže od života!

Post od Dare4x4 » 21 Feb 2022, 22:35

Od čega je ovoliki dim, čoveče? Kako se uopšte diše ovde? :o

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21091
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 21 Feb 2022, 22:37

Nezamislivo je smrdelo. Deponija je valjda gorela, plus su ta naselja uvek u oblaku smrdljivog dima zimi, ali ovo danas je bilo van konkurencije.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Ne brže od života!

Post od BigMazzy » 22 Feb 2022, 00:29

nidza je napisao:
Dare4x4 je napisao:
21 Feb 2022, 19:47
Kako voziš, a ne vidiš gde? Ja vozim onoliko brzo za koliko sam siguran da ću se zaustaviti do kraja vidnog polja. Preko toga me je jednostavno strah.




Jutros, upravo u blizini lokacije gde se desio lančani udes. Obratite pažnju na prvi snimak, gde ja po lepom sunčanom danu letim autoputem, međutim jasno se vidi ispred dimčuga i sklanjam se desno i usporavam, dok bukvalno svi proleću, niko ne razmišlja jedan korak unapred.

Naredni snimak je nekih 5 minuta kasnije.
Свака част, то је прави пример како се треба понашати. На другом видеу се лепо види колико је мала видљивост, још бели ауто, само се одједном појавио.
Ја од кад возим имам навику да чим ми је нешто сумњиво и иоле лоша видљивост да палим магленке а неретко и сва четири.


Sent from my DN2103 using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14192
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od pedja » 23 Feb 2022, 20:46




TapaT


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Ne brže od života!

Post od Grujic » 23 Feb 2022, 20:54

Ja bih rekao da su se malo trkali...

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2116
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Gazu » 23 Feb 2022, 21:08

Koji horor... Kud nisu na banderu naleteli, ne na ovog jadnog čoveka (ili ženu)...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Ne brže od života!

Post od member » 24 Feb 2022, 13:37

Ovo je redovna situacija u Hrvatskoj. A letnja sezona tek počinje, pa će još onda još više da ginu.
Razlika između HR i SRB je što u Hrvatskoj budale imaju više para za provod i jači auto.

Kad bi u Srbiji bio malo jači standard, svaki vikend bi bilo po 20 mrtvih više no inače.

Odgovori