Ne brže od života!

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Ne brže od života!

Post od Bogdan » 14 Maj 2023, 21:33

Cim i vesti pisu, da se hitna itd probijaju kroz guzve na AP, znaci da se zna da treba da postoji prolaz /Koridor, ali da to verovatno vecina ne zna...

Ford S-Max 2,5t


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od pedja » 14 Maj 2023, 22:04

Pre neki dan, vidim nailazi hitna. Pre nego su stigli do mene, sklanjam se da me zaobiđu, prolazi i lik koji vozi za njima (nema veze sa njima već je iskoristio priliku). Stigao sam na vrh ulice (semafor), samo je još jedan auto propustio hitnu, a ulica nije kratka... Na semaforu je na silu krenulo probijanje kroz masu, tek su tada počeli malo da se sklanjaju, neupadljivom kombiju sa blinkerima i uključenom sirenom...

TapaT


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ne brže od života!

Post od Heinz » 14 Maj 2023, 22:14

ftj je napisao:
14 Maj 2023, 21:18
Ne postoji to pravilo kod nas da ja znam.
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o ... evima.html

3. Kretanje vozila po putu
...
Član 35
...
U slučaju zastoja saobraćaja na putu gde postoje fizički odvojene kolovozne trake, vozači su dužni da ostave slobodan prostor za prolaz vozila pod pratnjom i vozila sa pravom prvenstva prolaza, na taj način što će vozači koji se nalaze u desnoj odnosno srednjim saobraćajnim trakama zauzeti položaj uz desnu ivicu saobraćajne trake, a vozači koji se nalaze u levoj saobraćajnoj traci zauzeti položaj uz levu ivicu saobraćajne trake, tako da ostavljen prostor mora biti dovoljan za nesmetani prolaz ovih vozila.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od grujicd » 14 Maj 2023, 22:16

Edit: vidim sad da ipak imamo pravilo za sklanjanje. Da ne menjam ceo post mislim da poenta ostaje ista.

Nema potrebe da kod nas postoji posebno pravilo za sklanjanje jer na skoro svim delovima autoputa imamo zaustavnu traku. Druga je priča kad sve stane majmuni odmah krenu zaustavnom da obilaze dok i nju ne zakrče. Ali to nije problem sa pravilom već sa majmunima.

U zapadnoj evropi sam viđao dosta deonica bez zaustavne, ili bude malo isključenje na svakih x stotina metara. Na prvu loptu deluje manje bezbedno, ali onda dobijaš još jednu traku za vožnju sve vreme, pa ne bude ni situacija da svako malo kočiš jer kamion pretiče drugi kamion... Možda je sveukupno i bezbednije tako. Ali onda bi morali da imamo i jasno pravilo za pravljenje prolaza, a znamo koliko smo slabi sa saobraćajnom kulturom.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk



Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Ne brže od života!

Post od Bogdan » 14 Maj 2023, 22:22

Bez obzira dal postoji ili ne postoji zaustavna traka, zaustavna traka sluzi za one koji stanu u kvaru itd, jelda?
I sad zamisli, udes itd... Kako da prodje hitna od tog auta koji je u kvaru?
Nikako, naravno.
Svest treba da je svakom vozacu jasna, ako je neka guzva, napravi prostor, jer nekad i minuti mogu biti u pitanju, nikad ne znas sta se desilo ispred tebe /mene i svih nas...
Koridor mora uvek da postoji, i trebao bi svaki vozac za to da zna i da postupa tako jer kao sto rekoh, nikad niko ne zna sta se desilo 1km ili par km ispred... A ne napraviti od 3 trake 5 traka... Meni je to nezamislivo....
A o kruznim tokovima kod nas, tek je to posebna prica, mada ima i ovde jos uvek koji ne kontaju kako i sta

Ford S-Max 2,5t


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4171
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od carov2 » 14 Maj 2023, 22:29

Bogi, je l' ima nešto da je kod nas bolje nego u Nemačkoj?

Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Ne brže od života!

Post od Bogdan » 14 Maj 2023, 22:32

Ja ne govorim o tome gde je bolje a gde losije, nego o Koridoru za hitnu koji moze zivot da spasi svakom ucesniku saobracaja... Sad ti to shvati kako zelis...

Ford S-Max 2,5t


ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 14 Maj 2023, 22:49

Lepo da postoji to u zakonu kod nas. Medjutim nikad nisam video znak niti neku promociju tog postupanja kod nas kao sto se stalno moze videti na zapadu pa nije ni cudno da ljudi za to ne znaju.

Mada kod nas su guzve najvise na autoputu kroz bg, u sustini jako malo mi imamo autoputa van toga gde su redovni zastoji(osim doba praznika).

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ne brže od života!

Post od Heinz » 14 Maj 2023, 23:46

Imamo česte sudare kad je magla ili paljenje njiva, pa ljudi ne urade ništa pametno, naprotiv.
Promocija je bila u SAT ako se dobro sećam, npr.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Gazu » 16 Maj 2023, 08:02

Da, al to nije adekvatna promocija ako bude samo u emisijama tipa SAT, što gledamo sami mi koje to već interesuje.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ne brže od života!

Post od Heinz » 16 Maj 2023, 08:52

Pa i to je nešto.
Svojevremeno sam od SAT tražio da edukuju malo na temu skretanja ulevo, pa su mi rekli da neće time da se bave (otprilike tako, ne znam da li imam sačuvan odgovor).

Korisnikov avatar
schonenk
Postovi: 1868
Pridružio se: 17 Jan 2014, 15:56
Garaža: honda civic ep3, honda civic ek3
Lokacija: beograd

Re: Ne brže od života!

Post od schonenk » 16 Maj 2023, 18:20

Geza je napisao:
14 Maj 2023, 09:10
Kako ovaj kamion koci, neverovatno.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13038
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Saša » 21 Jul 2023, 08:57

Jutros malo pre 8.00 h, neka devojka prevrnula crnu Toyotu na krov (novija Corolla ili Avensis, nisam siguran) na Bulevaru Patrijarha Pavla u NS-u. Da li je izbegavala nekoga ili šta se desilo - ne znam, uglavnom izgleda da se popela levim točkom na visoku bankinu razdelnog ostrva između traka, zatim okrznula stub ulične rasvete koji je okrenuo auto i završla na kraju na krovu u levoj traci. Baš je gadno izgledalo, sva četiri točka u vazduhu a auto na asfaltu smrskanog početka krova i oslonjen na haubi. Devojka je bila o.k, video sam je pored sa obučenim prslukom, ali se sigurno dobro istumbala... Nekoliko automobila je bilo stalo već i ljudi su bili sa njom, pa sam samo produžio dalje.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1363
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Ne brže od života!

Post od Momčilo » 21 Jul 2023, 10:22

Neki dan idem iz Sremske Mitrovice preko Radinaca prema Bešenovu, i onaj novi put što su uradili vozim brže nego što je dozvoljeno, ali opet u nekoj granici normale. Pored mene u jednom momentu proleće Golf 6, uleće u makazice ispred mene i odlazi velikom brzinom (sigurno 160-170). U Radincima stoji radar, i vidim Golfa parkiranog ispred, kontam upecao ga je jer ko zna kako je ušao u selo.
Posle na Fruškoj gori, posle Bešenovačkog jezera prema Beočinu penjanje, on opet u krivini mene pretiče velikom brzinom za taj put.. Posle razmišljam šta uraditi, prijaviti policiji, i šta oni mogu ako nemaju neku patrolu blizu? Policija ga je već zaustavila 15km pre, pa je opet nastavio istim tempom.. Takvi nažalost nalete na nevine ljude posle u nekoj krivini..

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od dragvorl » 21 Jul 2023, 11:05

Castio ih, oni mu rekli gde su patrole i topcider.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori