Ne brže od života!

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Ivan » 13 Maj 2020, 10:26

Ja sam video da ce me udariti, stisnuo kocnicu da me ne baci napred na pesake jer sam bio prvi na semaforu i odupro se rukama o volan, a glavom i ledjima o naslon sedista, udario me bez kocenja.
Ko zna koje posledice bi bile da je bio neki laksi i slabiji auto.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Ne brže od života!

Post od BigMazzy » 13 Maj 2020, 10:37

Upravo to što Ivan kaže a i kad jednom prođeš kroz takvu situaciju stalno ti pogled ide ka retrovizoru, hteo ti ili ne.

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od YUgisa » 13 Maj 2020, 14:13

Bio sam i ja svestan cinjenice da ce da me udari ako ne reaguje u trenutku kad sam ga primetio, ali nisam nista mogao da uradim sem da prodjem celu raskrsnicu. Pre toga nisam doziveo, ali nakon toga jesam doziveo da izbegnem cukanje, ali su okolnosti bile drugacije jer sam imao "pravo prevenstva" pa sam mogao da se pomerim bez ugrozavanja drugih odnosno krsenja propisa. Ja imam naviku da perifernim vidom pratim retrovizor prilicno konstantno.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 13 Maj 2020, 15:17

ftj je napisao:A gledanjem samo mozes da vidis udarac koju sekundu ranije :)
Možeš najvažniju stvar da uradiš za svoj život i zdravlje, da se pripremiš za udarac, da urlikneš u vozilu putnicima i svi će refleksno da se stegnu i dignu stepen pažnje, čak iako ne shvate da će biti udareni, jer ne vide retrovizore.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 13 Maj 2020, 18:14

Jeste nindza fazon :)

Eventualno mozes glavu da pribijes uz naslon i to je sve. Pritom doktrina je da se prilikom sudara opustis a ne stegnes, tj. bar to ima smisla prilikom pada sa motora.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 13 Maj 2020, 18:17

Nadam se da niko ko čita ove naše polemike neće da posluša tvoj savet i da se opusti prilikom sudara.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Ivan » 13 Maj 2020, 18:31

Otprilike u tih 5s stvari su se ovako odvijale. Prve 2 sekunde gledam u retrovizor i razmisljam u sebi kao da se prebrzo priblizava. Trece sekunde vidim je vozacu kombija pognuta glava i da gleda negde u patos (telefon verovatno). Pa onda sekund panike, pa odupiranje rukama o volan, nogama na pedale, a ledjima i glavom od sediste i onda udar.

Takodje mogu reci da sam nekoliko meseci posle incidenta dosta nesigurnije vozio.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 13 Maj 2020, 18:55

nidzo, to da treba da se opustiš prilikom pada sa motora je praktično opšte poznata stvar i uči se na treninzima bezbedne vožnje. Isto i u tuči, opšte poznata stvar da ćeš mnogo bolje primiti udarac opušten nego zgrčen.

Zašto misliš da bi prilikom sudara u automobilu nešto dobio ako bi se stegao?

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 13 Maj 2020, 19:41

Ne razumem se u padove sa motorcikala, ali anticipacija i priprema su majka svakog preživljavanja, to bi morala biti osnovna postavka.

Zgrčen je pogrešna reč, prava je pripremljen. Zamisli bilo koju iznenadnu situaciju, pa je u glavi proživi nepripremljen i pripremljen, zatim uporedi.

Sad da se vratimo na konkretnu situaciju, udarac otpozadi, gde ti prvo glava ode nazad koliko god dozvoljava sedište, pa napred koliko god dozvoljava pojas i ne daj bože volan, pa opet nazad. Apsolutno i bez svake diskusije je umanjenje posledica priprema na udarac, i sve ovo što je Ivan instiktivno pravilno uradio. Posledice idu sledećim redosledom: ništa - istegnuti mišići, povređen vrat, slomljen vrat.

Postoji i gori scenario, udarac van uzdužne ose vozila, gde nema sile pojasa spreda i sedišta iza, da ti fiksira poziciju, nego se cimaš van ose. Fizički slabi putnici u vozilu usled iznenađenja ili slabih vratnih mišića mogu da ostanu na mestu mrtvi.

Ne želim da iko ikad testira, ali generacije tvojih predaka su upisale u tvoju podsvest kod za preživljavanje i čisto sumnjam da bi ti dozvolila da se opustiš i pomiriš svesno sa nadolazećim udarcem.


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Ne brže od života!

Post od antivenom » 13 Maj 2020, 20:59

Bravo Nidzo sve je lepo receno i tacno od A do Š.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 13 Maj 2020, 21:02

Pa ok sve je to tacno al nije se o tome pricalo al ajde.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ljubitelj » 13 Maj 2020, 21:15

2 puta sam imao naletanje odpozadi u razmaku od 3 meseca.
Ja i još 2 saputnika, dakle troje. Oba puta ja stajao kao poslednji u koloni i oba puta putnički auto naleteo..

Nije to ništa strašno, malo se oseti udarac u sedište i naslon i to je to. Oba puta svi, dakle nas 6 ukupno bez ikakvih posledica bilo tada bilo narednih meseci. Odmah svi izašli nakon udara, bez bolova.
Auto je oba puta primio na sebe i apsorbovao udarac gužvajućim zonama, auti se prave da to urade efikasno i izoluju putnike.

Mnogo je gori bočni udarac, u vrata, to se dosta oseti.
I to sam doživeo, isto 2 puta i to oba sam kao vozač.
Naravno kao i svaki slučaj za sebe čitav niz okolnosti može da popravi ili pogorša posledice udara i različito da se oseti od strane putnika za naoko slične brzine.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ne brže od života!

Post od nidza » 13 Maj 2020, 23:34

Opisao si izuzetak, ili je udarac bio vrlo slab. Skoro svi za koje znam da su imali udarac otpozadi osećali posledice udarca, barem nekoliko dana. Nije se ispoljilo odmah, ali sutradan i narednim danima itekako. Prijateljica dan danas ima kočenje vrata koje nije imala pre tog udarca, iako čak nije vozilo ni imalo naročito oštećenje. Nije naivno uopšte, ne potcenjivati iznenadan udarac (ona je gledala da se uključi jer je zbog gužve stala na uključenju sa nbgd na gazelu i iznenadio ju je ovaj iza što ju je zakucao).

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 13 Maj 2020, 23:41

Moja drugarica ostala nepokretna sa 20 i kusur godina jer nije imala naslon za glavu pozadi. Pa razmislite dvaput ako udjete u taksi koji je skinuo zadnje naslone jer ga smaraju.

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Ne brže od života!

Post od ChobbyNS » 13 Maj 2020, 23:53

Kako nasloni mogu da smaraju?
Ja ih bukvalno ne primećujem kod mene u autu.

Odgovori