Auto sedišta za decu

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
!GOR
Postovi: 593
Pridružio se: 08 Maj 2012, 20:46
Garaža: Audi A5 Sportback FL
Lokacija: Beograd

Re: Auto sedišta za decu

Post od !GOR » 11 Sep 2020, 21:29

Imam par pitanja za iskusnije tate. Cerkica uskoro puni godinu dana i prerasta ovo prvo sediste pa razmisljamo sta uzeti za sledece.

Sta je bolje, 9-36 ili 9-18 za sad? Sediste bi se cesto prebacivalo iz auta u auto, oba imaju isofix tako da bi to sediste moralo da ga ima.

Trazio sam ali ne nalazim neko u grupi 9-36 koje moze da se zakaci u oba smera na isofix (ne znam ni da li je to moguce), jer bi gledali sto duze da je vozimo u kontra smeru. Budzet je skroz fleksibilan i najbitnije je naravno da je sediste bezbedno.

Pa eto ako neko ima volje da podeli svoje iskustvo, da kaze sta je bolja opcija ili neki konkretan predlog.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Auto sedišta za decu

Post od Vladapetr » 11 Sep 2020, 21:55

Zašto ti je bitno da je još dugo voziš u kontra smeru? Mnogo im je lakše držati pažnju kad te vide, a sad već može i da prati šta se dešava oko nje.

Ja sam uzeo sedište 9-18, pa posle toga ovo finalno 18-36. Jbg, skuplja je varijanta ali nisam našao nijedno 9-36 gde se u tom cenovnom rangu nije pravio veliki kompromis na račun udobnosti.

Za bezbednost imaš ADAC testove za svako pojedinačno sedište, baci pogled ali nemoj ići u ekstrem. Ja zamalo odlepio čitajući
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 11 Sep 2020, 22:36

Ne verujem da ćeš naći 9-36 u oba smera. Imaj u vidu i psihološki momenat kada dete krene da sedi i bude okrenuto ka napred. Više stvari vidi ispred i oko sebe, vidi oba roditelja dok se vozi i sve lakše podnosi i bude mu zanimljivije.

Što se bezbednosti tiče ima rezona taj položaj obrnut od smera vožnje, ali lično verujem da je najbitnije da je dete u sedištu, pravilno vezano. Smer vožnje u slučaju sudara tu igra manju ulogu kad su deca veća.

Isofix u ovoj kategoriji je potpuno neisplativ, jer su cene nenormalne bar kod nas. Pre bih išao na 9-36 ako je isofix must have, za isto ili manje para i završio posao. Ono što treba da ti je bitno pošto ćeš prebacivati sedišta je težina istih. Imam Cybex Q-fix i M-fix, ovo drugo je osetno lakše i puno znači kad se prebacuje stalno.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7023
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Auto sedišta za decu

Post od DukeNS » 11 Sep 2020, 22:51

Ja sam kod prvog deteta presao na ovo 9-18, a sad sam uzeo ovo sto se okrece u oba smera. Ima i isofix. Vidi neki od prethodnih postova u ovoj temi na prethodnoj strani, postavio sam link...

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od blaugrana » 11 Sep 2020, 22:59

Ja sam kupovao po redu. Nikad nisam gotivio all in one kombimacije

Gesendet von meinem Blaumi Note 5 mit Tapatalk


danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od danijel00 » 11 Sep 2020, 23:08

ne postoji sedište koje ide unazad preko 25kg.
deca su 5x bezbednija kad se tako voze. stariji se tako vozio do 4te, mladji je sad prestao jer smo uzeli ovu Bubu cabrio.
sedište bez isofix je flexibilnije, nije nikako manje bezbedno, stvar je samo što se teze namešta, no stvar je vežbe.

mi bi prodali nas Concord reverso plus, ako te zanima tako nešto...


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
!GOR
Postovi: 593
Pridružio se: 08 Maj 2012, 20:46
Garaža: Audi A5 Sportback FL
Lokacija: Beograd

Re: Auto sedišta za decu

Post od !GOR » 12 Sep 2020, 18:43

Hvala svima na odgovorima, sad jos vise ne znam sta da radim :D

Ovo 360 sto je Duke kupio ispada kao dobitna kombinacija do 4-te godine, samo sto je prilicno kabasto (zenomobil kuburi sa prostorom) i ne moze na prednje sediste. Imamo jos vremena dok ne preraste jaje pa cemo verovatno na 9-18 varijantu sa isofixom u smeru voznje kad prohoda. Sad samo treba naci neko 9-18, kapiram da sa nekim poznatijim brendovima nema greske.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Auto sedišta za decu

Post od Markoni » 12 Sep 2020, 19:13

Ja sam davno pazario Cam ViaggioSicuro S157. Kroz njega je proslo 4oro dece. Preporucio bih, mada kapiram da sada posle 6-7 godina ima boljih.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk



danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od danijel00 » 12 Sep 2020, 21:29

vidim sad joie every stages isofix u enci...
0 do 36. do 18 unazad ako sam dobro pročitao.

graco ima par sličnih modela, ali vidim da oni propagiraju unazad do 13kg, što mislim da nije ok.

inače sedišta preko 25kg su podvala. to je praktično samo booster. moj stariji ima ispod 25kg, besafe koji je kao do 36kg, mu je na najvišoj poziciji (7god), tako da neće sedeti u tome do 13 god nikako.

booster je ispod 2000din

bio je diono radian do 25 kg unazad, sad ga nema na lageru.



Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7023
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Auto sedišta za decu

Post od DukeNS » 12 Sep 2020, 23:26


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 13 Sep 2020, 00:38

Britax Romer su dobra sedišta i nisu preskupa kod nas. Opet isplativije je uzeti 9-36 sa isofixom, evo recimo baš Britax Romer Advansafix IV R... https://beecool.rs/prodavnica/auto-sedi ... wine-rose/

Vrlo dobro ocenjeno od strane ADAC-a: https://www.adac.de/infotestrat/tests/k ... &ergo=True


Ili, moj favorit, Cybex Pallas M fix SL ... https://www.aksa.rs/auto-sedista-9-36-k ... s-m-fix-sl

Takođe vrlo dobro ocenjeno: https://www.adac.de/infotestrat/tests/k ... &ergo=True

Sa napomenom da je Cybex lakši više od 3 kg. Nwe znam kako je kod Britax Romera rešeno odvajanje sedalnog dela, da ostane kao buster kasnije? Kod Cybexa se razdvaja.
Posetite www.garaza.rs !

danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od danijel00 » 13 Sep 2020, 09:18

ja ću opet linkove zašto dete treba da se vozi unazad što duže...

https://www.carseat.se/rearfacing/rear- ... ackground/

https://www.carseat.se/rearfacing/safety-benefits/

ovo su onako ilustrativni i ne preterano strašni... neću ulaziti u diskusije. prvi sam zeznuo što sam dete upakovao u kabriolet i minijaturno sedište, posle svega što sam uložio u bezbednost dece

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 13 Sep 2020, 10:05

Ne sporim, sa aspekta bezbednosti ima osnova, zato se i kaže da dete ne izlazi iz kategorije 0 sve dok potpuno ne preraste korpu ili jaje, kako god ga zvali. Što je naravno individualno, ali svakako se slažem da u tom dobu, dok su još bebe, treba što duže da budu u tom položaju.

Vožnja u obrnutom smeru kad deca porastu, sa 3-4 ili više godina mi nije opravdana sa više strana, da ne ulazim u dublju diskusiju. Opet svako po želji neka bira šta smatra da je najbolje.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
!GOR
Postovi: 593
Pridružio se: 08 Maj 2012, 20:46
Garaža: Audi A5 Sportback FL
Lokacija: Beograd

Re: Auto sedišta za decu

Post od !GOR » 14 Sep 2020, 14:03

Ovo Joie Every Stage recimo ima sve sto nam treba, moze u kontra smeru do 18kg ako treba, moze i na prednje sediste, moze isofix u smeru voznje od 9kg. Otisli bi da ga probamo u oba auta, samo vidim da mu ocene na testovima nisu bas najbolje pa me to brine. Probacemo i Britax Romer Advansafix IV R ali imamo problem jer je ona skoro prerasla jaje a jos je mala za smer voznje.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od danijel00 » 14 Sep 2020, 20:44

veruj mi da nije prerasla jaje 0+ sa godinu dana. ako je glava zaštićena, noge i treba da vire. sva rear facing sedišta budu tako

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Using Tapatalk

Odgovori