Auto sedišta za decu

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od Stjepa » 08 Apr 2012, 23:01

NexT je napisao:Ja sam 90-o godiste, pa sam imao sediste.
Tja razmazeno deriste drzano pod staklenim zvonom od prvog dana. :mrgreen:

Jeste, nekad se vozilo bez decijeg sedista. Eto ja sam se vozio tako, a i moj brat. Sa 3-4 godine sam poceo da sedim napred na suvozacevom jer je majka bila pozadi kod brata. I nisam se vezivao pojasom jer niko nije ni pominjao pojas. Ko zna kad je se otac presao i stavio me u krilo dok on vozi, posle toga sam samo gledao kako da muse dodvorim da me pusti da drzim volan.

A da li to znaci dacu jednog dana kad budem imao svoje dete sve to isto i da ponovim?
Nema sanse! ;)

Kazu da covek prvo gleda da podmiri glad. A onda kad ne brine o praznom stomaku pocne da bira i trazi ukusnija, lepse servirana jela. Tako i ovde. Pre ~50 god uspeh je bio posedovati prevozno sredstvo. Kasnije su kola tehnoloski napredovala a i coveku nije postala potreba da eto ima kola, nego je poceo da bira i kakva ce da vozi. U celu tu pricu se uklapa i bezbednost o deci. Moj stav je da je zivot besmislen ako se obrni okreni ne svodi na potomstvo. A ako o tom "malom" detalju ne vodimo racuna...
Je li draze dati 100e (koliko vec kosta to sediste) i imati psihicki mir da si eto preduzeo neki korak da zastitis svoje najmilije ili reci "ma sta da bacam te pare, kao da ce to necemu sluziti"?

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 08 Apr 2012, 23:03

MAD MAX je napisao:Svašta, pa svi smo kao bebe voženi u kolima i eto, preživeli, kad se za sedište nije ni znalo.
:
Ajmo opet, oni koji nisu preziveli ne mogu da se jave na forum :mrgreen:

Burazer je skoro dobio bebu i ja mu kupio isofix sediste za novorodjencad i skoro mi prizna da ga ne voze stalno u njemu jer se 'beba buni'. Pa je*em mu lebac nije mi jasno da neko moze biti toliko neodgovoran al mozda sam to samo ja.

@texonja statistika kaze da je magistralni opasniji od autoputa.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Ne brže od života!

Post od Paja » 08 Apr 2012, 23:04

Ko bre priča o strašljivosti?
Dok sam bio sam radio sam svakakve budalaštine kolima i nije me mnogo bilo briga.
Od kad vozim dete promenio sam stil vožnje i naravno da ću da uradim sve da ga zaštitim. U čemu je roblem? Kakvi rol barovi, kakve kadice?
Da li shvataš koliko si konfuzan kad nam predlažeš sedišta sa pojasevima u pet tačaka, a za baš takva dečija kažeš da su gluposti?

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od NexT » 08 Apr 2012, 23:05

Mange, jel si stvarno toliki pacijent ili se posebno trudis?

Ti sa svojim detetom radi sta hoces (ako te ne savata saobracajna ili socijalna) a ostale pusti da rade kako treba...

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Ne brže od života!

Post od MAD MAX » 08 Apr 2012, 23:10

Rakhil
Baš sam razmatrao bočni sudar, na delu gde je beba pripeta onako visoko i u kraju i gde spasa nema. Beba ima malu masu i za nju ima dosta mesta za kretanje po kabini i smanjivanje trzaja i ubrzanja. Opasnost je pri prevrtanju ako nije vezana i tu je problem, mada u praksi je baš to ispadanje iz vozila spašavalo veliki broj putnika.
Tako da ti iskreno kažem, već 30 godina proučavam tu jeb...nu materiju i sve je svircen klincen, sem pojaseva i kacige i krutosti putničkog prostora i deformabilnih zona školjke. Sve drugo može...

NexT
Znaš li ti da danas ima ljudi koji voze kola koja nemaju vazdušne jastuke, da im se korpa za dete ne može zakačiti za zadnji naslon i da bi to bilo jako opasno? Misliš da svi voze jeb..ni Merc?? Da im je auto jeftiniji od tvog luksuznog bebi sedišta?
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od NexT » 08 Apr 2012, 23:16

Kao prvo, odje*i od Mercedesa, nisam ga pomenuo nigde. Kao ni luksuzno bebi sediste, ili bilo sta slicno, posto dete nemam niti cu imati u skorije vreme.

Jel si primetio mozda da sam pricu poveo sa covekom koji vozi Volvo V40? Znaci ima para, za koji dan idu na uskrsnji odmor (sto retko ko u Srbiji moze) i uopste nije problem finansija.

Moj matori je 90ih vozio Skodu Forman, Peugeot 405, VW Jettu. I imao sam sediste koje je bilo lepo fiksirano.
Ako danas nemas para da odrzavas auto i da kupis detetu makar polovno sediste ili da ti neko od prijatelja pozajmi - nemoj da vozis auto.

Ne treba ti da budes kriv, udarice te neka budala a dete ce nastradati ni krivo ni duzno.
Ako ces jos da pocnes da me ubedjujes da je sigurnije da majka drzi dete u krilu, onda si pobednik.

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Ne brže od života!

Post od MAD MAX » 08 Apr 2012, 23:22

U mom kraju jedno dete je stradalo u udesu baš zato što je bilo vezano u korpi, jedno je poginulo jer mu je vrat u korpi slomio vazdušni jastuk a u kolima niko drugi nije stradao, nije ni povređen a znam slučaj da je dete povređeno jer se otkačilo sedište sve sa naslonom.
Tako, da sve što leti ne jede se i nije sve jednako bitno. Bolje da si onome sa V40 skrenuo pažnju da ne pije alkohol dok vozi dete. Veruj mi mnog više bi doprineo opštoj sigurnosti u saobraćaju.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Ne brže od života!

Post od Texonja » 08 Apr 2012, 23:25

NexT je napisao: Ne treba ti da budes kriv, udarice te neka budala a dete ce nastradati ni krivo ni duzno.
Eto argumenta za kupovinu SUV-a. :sreckovic:

Sto se tice "dete se buni", toga zaista ima. Moja cerka je sva ubrzana, ne znam odakle joj energije, ali ne drzi je mesto ni 10 sekundi, kao terijer neki... Prava je muka kad mora da sedi u sedistu. Pritom, greska koju smo napravili je sto smo je nekoliko puta vozili van, "samo do kumova 3 ulice dalje"... "necemo sad u sediste, nije spavala pa ce da urla" itd...
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 08 Apr 2012, 23:25

MAD MAX, mogli bi da prekinemo ovu diskusiju jer ne vodi nigde.
Izneo si svoje mišljenje i iskustva iz nekih slučajeva koje znaš i to je dovoljno. Ostali se ne slažu sa tobom, ali nije bitno, svako neka radi po svojoj savesti, kako misli da je najbolje.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Auto sedišta za decu

Post od NexT » 08 Apr 2012, 23:27

Ko je pomenuo bilo kakav alkohol?

To sto neko nije ugasio vazdusni, a stavio je dete u korpu - idiot.

Objasni mi samo kako moze da se "otkaci sediste sa sve naslonom" posto se sediste vezuje pojasom vozila ili na isofix koji nema veze sa naslonom?

@trojanac, naravno da je bitno. Forumi sluze i za edukaciju (pored svog zajebavanja)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 08 Apr 2012, 23:34

Samo bez provokacija, vređanja i slično. :pravilnik:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Auto sedišta za decu

Post od Paja » 08 Apr 2012, 23:36

Tex sledeći put dolaziš s detetom i organizujemo takmičenje koja je veći divljak, ja sam ubeđen da je moja :D , a za sedište si u pravu. Te varijante gladna je, samo iza ćoška i sl. su najgori neprijatelj ljubavi deteta i sedišta.

Kad sam birao sedište uzeo sam ono koje je, pored dobrih ocena, bilo najviše i time omogućavalo maloj da ima dobar pogled i ona ga obožava. Cena tog mog izbora je da njen tako visok položaj sedenja dovodi u koliziju njene noge i naslon mog sedišta tako da ću ovih dana da uzmem novo.

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Auto sedišta za decu

Post od MAD MAX » 08 Apr 2012, 23:48

Pa evo i ovo:
beba bila vezana ali:
http://www.alo.rs/vesti/45206/POGINULA_ ... _povredeno

beba nije bila vezana ali ostala živa i zdrava i pored udara voza:
http://srb.time.mk/read/f61a7d7bd7/30ad ... index.html

platiš sedište za bebu papreno ali:
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... E/1076172/(%D0%9D%D0%B5" onclick="window.open(this.href);return false;)%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0+%D0%B4%D0%B5%D1%87%D1%98%D0%B0+%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B0.html

Uz sve nesreća je što se za jednu bebu mora promeniti bar 3 veličine, pa ko može nek izvoli.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ne brže od života!

Post od Saša » 08 Apr 2012, 23:48

Texonja je napisao:Pritom, greska koju smo napravili je sto smo je nekoliko puta vozili van, "samo do kumova 3 ulice dalje"... "necemo sad u sediste, nije spavala pa ce da urla" itd...
Toga kod mene nema - nek je udaljenost i 100 metara, ali dete ide u sedište, vezuje se i posle može da plače i da se buni koliko hoće. Jedino tako i mogu normalno da vozim a ne da gledam po autu gde je i kada će mi skočiti za vrat... Ako tako radiš od početka, vrlo brzo ih navikneš i nema pogovora. Ćerka (6 godina) je recimo do Grčke uredno i mirno sedela celo vreme u (upravo kupljenom) buster sedištu i vezana redovnim pojasom... Nažalost, to ne primenjujem ovde "u lokalu" :oops: , sedi pozadi bez sedišta i vezivanja, ali ozbiljno razmišljam da i to postane redovna praksa, obzirom da jo je omiljeno mesto baš između dva prednja sedišta (onako kako deca najviše vole)... :)

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Auto sedišta za decu

Post od NexT » 09 Apr 2012, 00:00

MAD MAX je napisao:Pa evo i ovo:
beba bila vezana ali:
http://www.alo.rs/vesti/45206/POGINULA_ ... _povredeno

beba nije bila vezana ali ostala živa i zdrava i pored udara voza:
http://srb.time.mk/read/f61a7d7bd7/30ad ... index.html

platiš sedište za bebu papreno ali:
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story ... E/1076172/(%D0%9D%D0%B5" onclick="window.open(this.href);return false;)%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%B1%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0+%D0%B4%D0%B5%D1%87%D1%98%D0%B0+%D1%81%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%88%D1%82%D0%B0.html

Uz sve nesreća je što se za jednu bebu mora promeniti bar 3 veličine, pa ko može nek izvoli.
Ti si *****.

U prvom slucaju pise da je bila u korpi, ne i da je bila vezana. Ako je bila vezana kako treba objasni mi ovo "U Urgentnoj službi požarevačke bolnice saznajemo da su putnici jedva uspeli da u slupanoj „dačiji“ pronađu petomesečnu bebu.
- Majka bebe je ispričala da je ona sa sinom bila na zadnjem sedištu i da je sudar bio iznenadan. Od sline udarca beba joj je odletela i jedva su je posle pronašli - kaže jedna od medicinskih sestara."
Koliko sam ja upoznat - ako je nesto vezano - ne moze da odleti.

U drugom slucaju, nije bio direktni sudar i verovatno je pukom srecom klinac ostao ok.

I, koliko mogu da shvatim, ti propagiras da pijani ljudi voze decu u Yugicima, nego da se dete vozi u korpi (propisno vezano) u Sanderu?

Odgovori