Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Primena propisa, crna hronika
GoldenA
Postovi: 3
Pridružio se: 30 Mar 2021, 11:16

Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od GoldenA » 13 Apr 2021, 14:04

Pre par nedelja su menjali semafore na nekoliko raskrsnica na Novom Beogradu (potez od Brankovog mosta do novog Mekatora, mozda i dalje), i sada na tim semaforima vise nema trepcuceg zelenog. Kao ni tajmera na izlasku sa mosta u pravcu NBG. Zna li neko zasto je uradjena tako glupa stvar? Trepcuca zelena su po meni dosta unapredjivala bezbednost, da se iz daljine vidi kada treba da se usporava; ovo deluje kao veliki korak unazad.

Pored toga, semafori koji su postavljeni imaju jako los ugao gledanja, kada recimo treba da skrenem desno na uslovno zeleno uopste ne mogu da vidim da li je pesacima crveno ili zeleno, pa i jedni i drugi cekamo da ovaj drugi prodje. A na nekima se jako tesko vidi koje svetlo je upaljeno kada sam u kolima na prvom mestu...

A da ne govorim da su od tada semafori za skretanje levo u Spanskih Boraca kod Arene neispravni, cesto se uopste ne upali zeleno za levo.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od grujicd » 13 Apr 2021, 14:32

Eh, sad i ti pitaš puno :)

Primetio sam i ja da se nova svetla baš loše vide kad si prvi na semaforu, izgleda da imaju neko "saće" koje usmerava svetlo i pojačava ga u napred, ali ga sa strane priguši.

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3566
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od jaksa » 13 Apr 2021, 15:39

To su radovi na "unapredjenju" svetlosne signalizacije, primetio sam da se dosta ljudi žali Beokom nalogu @prijavi_problem na twitteru. Zeleni talasi su prekinuti i tako dalje.
Neće oni to skoro da oprave.
Poslednja izmena od jaksa u 13 Apr 2021, 15:50, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od Grujic » 13 Apr 2021, 15:47

Ali treba prijavljivati, pisati, itd itd. Barem malo talasati

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od ftj » 13 Apr 2021, 15:49

Svaka im cast.

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3566
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od jaksa » 13 Apr 2021, 15:54

Da, treba prijavljivati. Preko Beokoma sam prijavio ponešto i rešavano je dosta brzo.

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od lami » 13 Apr 2021, 16:03

Sećam se pre neke 4 godine sam bio prvi put Sofiji i iznenadio se kako im semafori uopste nisu sinhronizovani. Salili smo se da Beograd treba da im posalje nekoga da sredi, a onda je poslednjih par godina i ovde krenuo raspad.
Najzesce je kad su uveli na nekim mestim induktivne trake koje aktiviraju zeleno svetlo i onda ako vozac ne stane tacno iznad nje, mozes da cekas pola sata, nece se upaliti zeleno.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od Heinz » 13 Apr 2021, 20:44

Kod mene u faveli su kopali trotoare i spajali semafore, nadam se da će nešto pametno uraditi.

Mada, dok se ne ukine Saobraćajni faks ništa od toga :)

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od Gaginh0 » 13 Apr 2021, 21:01

U Švabiji nema trepćuće zeleno, trebalo mi je godinu dana da se naviknem. Doduše žuto malo duže traje. Al sad zamislite kad sam 50m od raskrsnice, idem 60kmh 40 tona sve ukupno težak, i upali se žuto, šta činiti? I dalje smatram da je bolje trepćuće zeleno nego duže žuto.

A neretko stoje bliceri koji te slikaju kad prođeš na crveno i u zavisnosti koliko "jako" si prošao na crveno, takvu kaznu dobijaš. Ispod jedne sekunde nije strašno, preko jedne sekunde kreće igranka.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od ikac2000 » 13 Apr 2021, 21:29

Kod mene u Kelnu su lepo uigrani, sa 50 ili 70, kako je gde dozvoljeno, kada nisu guzve, ne stajem 5 do 6 km koliko mi ke cesto ruta u pravcu.

Jedino kada tramvaj prolazi, treba malo vremena da se sredi, jer onda zatvara semafor.

Rekli su da im je jedn od glavnih prioriteta usaglasavanje saobracaja zbog zagadjenja i buke.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od klisko » 13 Apr 2021, 22:55

Meni je trepćuće zeleno, ovako kako je u Beogradu, žestoka glupost. Možda je ok onima koji svaki dan voze istu trasu, ali meni se desilo da stanem na semaforu na kome se ponovo pali zeleno (poslednji treptaj). Lik iza mene svira, što sam idiot koji staje na zeleno. S pravom. Ali kako ja da znam da li će da trepti 3 sekunde ili 10? Koliko puta će da trepne? Nije isto na svim semaforima.
Šta ako sam pogledao retrovizor u momentu ili je autobus zaklonio semafor kada je počeo da trepti, pa ne znam koliko dugo će još da bude zeleno? Kočiti ili dati gas?
Bez treptanja je prosto. Ako je zeleno ideš. Ako je žuto, kočiš ako je bezbedno. Na crveno kočiš, bilo bezbedno ili ne.
Razumem da treba praksa da neko oceni šta je bezbedno, pa čak i da može da se pogreši. Ali to može da se nauči. A koliko dugo traje trepćuće ne može da se zna, jer čak i da naučiš, može da se promeni.
Pri tome, trajanje žutog treba da se prilagodi maksimalno dozvoljenoj brzini i ne treba kažnjavati prolazak na žuto.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od Grujic » 13 Apr 2021, 23:03

Pa ne slazem se, svakako treptanje ne menja zuto, nego je njegova dopuna

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od nidza » 13 Apr 2021, 23:49

@klisko , očigledno nije problem što trepće, nego nekonzistentnost. Ili svi neka trepću isto, ili neka to ukinu.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od Ji 4Tze » 14 Apr 2021, 00:46

grujicd je napisao:
13 Apr 2021, 14:32
Eh, sad i ti pitaš puno :)

Primetio sam i ja da se nova svetla baš loše vide kad si prvi na semaforu, izgleda da imaju neko "saće" koje usmerava svetlo i pojačava ga u napred, ali ga sa strane priguši.
jezivi su ovi novi, sa skutera se bukvalno ništa ne vidi, tu si uvek prvi i malo ispred prvog auta i tek gledanjem u onu kapicu može da se vidi odsjaj žutog da mogu da krenem ...
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3566
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Uklanjanje semafora sa trepcucim zelenim u Beogradu?

Post od jaksa » 14 Apr 2021, 16:00

Ovo vam je završena priča, sa tužnim krajem - juče uhvatim na radiju Okanovića koji kaže da su trepćući semafori doprinosili konfuziji i da će (njihova preporuka...) sve da ih ukinu.
Inače, u Danskoj imaju LED semafore, ali tamo se lepo i jasno vide. Vrv je ovo kod nas radila neka Keep Light - like njihova firma.

Odgovori