Aparati za gašenje požara za automobile

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Dare4x4 » 08 Jan 2022, 17:52

Neko je napisao da je greška dizati haubu. Jasno mi je zašto ali ne znam kako onda ubaciti prah na odgovarajuće mesto.
Konkretno kod mog auta je motorni prostor sa svih strana zatvoren. Kroz hladnjake pitanje je koliko praha bi prošlo u prodrlo unutra. Sećam se jednom da sam vozio kroz jak pljusak autoputem. Sutradan kad sam podigao haubu, unutra je prašina na plastikama ostala netaknuta. Nije ni malo vode probilo unutra.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od OMP » 08 Jan 2022, 19:56

ja sam napisao a i to je jedno od glavnih pravila pri gasenju pozara u motornom prostoru. Zavisno od auta, kod nekih nije moguce prskati kroz masku, treba videti da li negde drugde mozes prici, mozda odozdo ili kroz otvore u braniku, tu najbolje vrsi posao aparat sa dodatnim crevom koje se moze lakse zavuci negde ali kad nemas opcija onda samo treba malo podici haubu koliko da mozes da zavuces aparat ili crevo aparata ispod i gasiti, ne smes otvoriti skroz haubu jer tad moze da bukne naglo pozar usled previse kiseonika pa cak moze i po onog ko gasi biti opasno.
E sad nije ni to blago podizanje haube uvek realno, to zavisi od samog pozara, ako je hauba vrela nema nista od diranja rukama ili ako ima plamena sa prednje strane nije realno zavlaciti ruke i traziti sigurnosnu kopču haube, ako je previse dima, itd. tako da zbog toga svega sam i napisao dzabe i 3 aparata da imas u autu u ne daj boze situaciji mnogo toga moze biti komplikovano i posao gasenja neuspesan posebno kad je rec o motornom prostoru.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od YUgisa » 08 Jan 2022, 20:32

OMP je napisao:
08 Jan 2022, 16:22
moze da se napravi sistem razvoda po autu kao kod trkackih automobila pa u slucaju nuzde aktiviras jednim povlacenjem poluge, medjutim za takvo nesto nije dovoljan s1 ili s2 aparat vec malo veci , obicno se koristi sa 3,5-4,5kg praha mada su oni i drugacijih dimenzija, kraci a deblji.... iz jednog ppa parata napravi se razvod sa racvama i cevima (mogu kociona) na par tacaka u autu i motornom prostoru....tako nesto kosta oko 500e da se kupi ali moze da se napravi za manje para mada iskreno nisam video da je neko tako nesto radio u serijskom autu al kad vec pricamo eto sta moze

Slika
Ja sam hteo praviti sebi ali i ovako imam problem na tehnickom :loool:
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od OMP » 08 Jan 2022, 20:58

sto bi zbog toga pravili problem, a moze da se odradi da i ne bude mnogo vidljivo

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od YUgisa » 08 Jan 2022, 22:54

Ako su mogli da mi prave probleme zbog fabricki ugradjenih delova...
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Geza » 12 Jan 2022, 07:35

Dosta je težak snimak, nije za svakoga, ali pokazuje koliko u stvarnosti pomaže aparat kada je požar već odmakao.

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori