Aparati za gašenje požara za automobile

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Joker » 04 Jan 2022, 18:11

Ako tema nije u odgovarajućem podforumu molim moderatora da je premesti gde pripada.

Pričao sam sa prijateljem koji je imao u decembru požar u automobilu. Zapalilo se vozačevo sedište u vožnji. Sedište ima grejač (koji nije bio korišten) ima pomeranje sedišta, memorije itd. znači puno je neke elektronike.
Na intervenciji su bili vatrogasci i u razgovoru sa njima a i kasnije pretragom po internetu ispostavilo se da PP aparati sa prahom nisu baš pogodni za gašenje gde ima mnogo elektronike pošto je potrebno prah skroz očistiti, koliko je to moguće ne znam.
E sad malo sam gledao po netu i došao do nekih informacija pa me interesuju i vaša iskustva, tj. šta imate u vozilima (ko ima) i šta savetujete za kupovinu.

PP sa prahom nisu baš za gašenje gde ima elektronike
CO2 jesu i za uređaje sa elektronikom, ali su nezgrapni zbog usmerivača i treba iskustvo pošto lako može doći do povrede osobe koja ga koristi.
PP aparati sa FE36 gasom (koji je zamenio PP aparate sa halonom) jesu idealni za računarske centre, samim tim i za elektroniku u automobilu ali su jako skupi.

Znam da se svugde preporučuje PP aparat sa prahom, pa me je samim tim iznenadilo saznanje da ga je nakon gašenja potrebno što bolje očistiti da ne bi oštetio elektroniku.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45779
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Geza » 04 Jan 2022, 19:11

Imam S2 u teretnjaku, zato što propisi, i S1 u Puntu čisto da se nađe. Ako bude neke frke na gajim iluzije da ću moći da zaustavim požar koji je već odmakao.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od YUgisa » 04 Jan 2022, 22:19

Taj prah se tesko cisti, ali mislim da sem ako ne udje na neku stampanu plocu, ne verujem da pravi neki problem sa elektronikom. A ako ga spricas po eletronici, svakako od nje nece puno ostati :D

Takodje u autu imam S1. Ne verujem da cu ugasiti pozar, ali ako sam u prilici da odmah reagujem, barem da znam da postoji neka sansa umesto samo da gledam kako gori. Znam par primera gde je flasa vode pomogla, pa zasto ne bi onda i aparat.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od YUgisa » 05 Jan 2022, 00:42

Joker je napisao:
04 Jan 2022, 18:11
Pričao sam sa prijateljem koji je imao u decembru požar u automobilu. Zapalilo se vozačevo sedište u vožnji. Sedište ima grejač (koji nije bio korišten) ima pomeranje sedišta, memorije itd. znači puno je neke elektronike.
Sad vidim da si iz SU, jel prijatelj fotograf po profesiji?
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Joker » 05 Jan 2022, 01:41

jeste :)
Kumov sin

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Saša » 05 Jan 2022, 08:09

I ja imam S2 u Puntu, ali više zbog propisa u nekim zemljama koji se tiču vožnje na TNG. No nije kontrolisan odavno, kazaljka pritiska je u crvenom polju, moraću ga odneti negde na kontrolu i dopunu.

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Joker » 05 Jan 2022, 08:53

Znači PP sa prahom je ok.
Imao sam i imam S1 u automobilu, ali reko da pitam možda se nešto menjalo pa postoji neka vrsta PP aparata koja je sad bolja.
Jedino zameniti onaj stari koji je bez pritiska za ovu noviju vrstu koja je pod stalnim pritiskom. I možda kupiti S2 umesto S1?

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45779
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Geza » 05 Jan 2022, 13:08

Za gašenje požara je potrebna brza reakcija, a S2 je već malo veći da stoji pored vozača, pa je najčešće u prtljažniku. Zato se većina drži manjih aparata. Ja bih gledao nešto sa manometrom, čisto da znaš kakvo je stanje.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 766
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od AleksandarAca » 05 Jan 2022, 13:14

Ja uzeo S2, zlu ne trebalo. Drzim ga u gepeku, ima neka pregrada sa strane gde tacno ulazi S2 po dimenzijama. Nadam se da nikada necu biti primoran da ga iskoristim.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12304
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od shandu90 » 05 Jan 2022, 13:54

Ja sam u astri imao mrezu gde sam drzao aparat. Posle prodaje aparat sam prosledio sestri.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od YUgisa » 05 Jan 2022, 14:38

Joker je napisao:
05 Jan 2022, 01:41
jeste :)
Kumov sin
Mali je svet, drug mi juce prica kako se drugu zapalilo prednje sediste krajem prosle godine, reko previse mi slicno zvuci kao tema :kezo:

Sto se tice aparata i moj je pod stalnim pritiskom, morao bih proveriti ali mislim da ga imam 12 godina i nije bilo nikakvih problema, mada ga nosimo svake godine na atest i mislim da su oni jednom preventivno zamenili prah.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od OMP » 08 Jan 2022, 14:26

s1 ili s2 mogu da pomognu u nekim pocetnim slucajevima pozara ako uspes na vreme da se snadjes ali moras i znati i kako rukovati njima da bi ih i najbolje iskoristio. Dzabe ti i s3 ako ne umes da ugasis pozar sto 80% ljudi ne ume. ‚
Gledao sam vise puta kako se prave greske, tipa pozar u motornom prostoru, ljudi prvo dizu haubu sto je velika greska, prvo se prska kroz masku ili gde je moguce prici jer otvaranjem haube samo mozes da prosiris pozar zbog mnogo veceg dotoka kiseionika a plus i sebe ugrozis ako plamen bukne. Druga stvar je sto ljudi u panici ne umeju ni brzo da aktiviraju aparat, da prskaju gde treba nitit da dovoljno pridju vatri kako bi je ugasili.
Imao sam snimak sa trke na miseluku (moram da potrazim) kad je zapalilo auto, koliko su redari bili nespretni da je dobar deo motora i enterijera uhvatio pozar a auto stao ispred njih, znaci odmah su reagovali...potrosili dva ona velika aparata uzalud, samo malo smirivali vatru ali je nisu ugasili dok nisu stigli vatrogasci. Redar nije prisao ni na 2m od vatre, prskao u prazno plus sto se od oblaka dima i praha nije nista ni videlo pa nije ni znao gde gasi, pritrcavali drugi takmicari i mehanicari da mu pricaju sta da radi (nestrucan iako moraju biti strucni ti redari pored staze) ja sniamo sa mosta pa sam sve lepo video jer je desavanje bilo ispod mene. Tek kad su stigli vatrogasci sa vozilom su uspeli da ugase vatru koja je prilicno kuljala, ali su ljudi znali gde i kako da gase.
Tako da nekom dzabe i vatrogasno vozilo pored da mu stoji ako ne ume da ugasi vatru, ti aparati u automobili su vise da drze neki strah i mir nego sto realno mogu da pomognu u nekim iole ozbiljnijim slucajevima.

edit:

evo nadjoh snimak sa neta ali nije ceo, ovaj lik koristi klasican s1 ili s2 iz nekog auta, mozda bas i iz ove honde izvadjen, a pre ovoga je jedan veliki aparat potrosen uzalud sto zbog nestrucnosti rukovanja sto zbog samog oblika pozara koji je nastao curenjem ulja na izduvnu granu pa jos kad je zahvatilo sve plastike i mislim jednu gumu koja se zavukla ispod auta samo su vatrogasci bili resenje....


Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Joker » 08 Jan 2022, 15:46

Da, jasno da je veoma bitno kako će se snaći osoba koja koristi PP aparat.
Najčešća greška kod ljudi koji nisu koristili nikada PP aparat je što na onim starim S1 aparatima koji nisu pod pritiskom i kod kojih nakon prvog udarca na ručicu kada probiješ ampulu sa gasom moraš da sačekaš nekoliko sekundi (a onda se sekunde čine kao sati) da bi gas izašao iz ampule i stvorio pritisak u aparatu i tek onda je spreman za gašenje.
Kod novih koji su pod stalnim pritiskom nema tih problema.
Što se iskustva i osnovnog znanja za upotrebu PP aparata to imam. I prakse od 4-5 gašenja tuđih automobila kad sam se našao u blizini. Bilo je to dosta davno kada su automobili sa veoma malo elektronike, pa me zato interesovalo da li postoji nešto bolje (a da ne košta mnogo više) za gašenje automobila koji su puni elektronike. Radio sam 11 godina kao taxista tako da je bilo tih situacija, a nekoliko puta smo imali organizovanu praksu kako se koristi PP aparat.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od OMP » 08 Jan 2022, 16:22

moze da se napravi sistem razvoda po autu kao kod trkackih automobila pa u slucaju nuzde aktiviras jednim povlacenjem poluge, medjutim za takvo nesto nije dovoljan s1 ili s2 aparat vec malo veci , obicno se koristi sa 3,5-4,5kg praha mada su oni i drugacijih dimenzija, kraci a deblji.... iz jednog ppa parata napravi se razvod sa racvama i cevima (mogu kociona) na par tacaka u autu i motornom prostoru....tako nesto kosta oko 500e da se kupi ali moze da se napravi za manje para mada iskreno nisam video da je neko tako nesto radio u serijskom autu al kad vec pricamo eto sta moze

Slika

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Aparati za gašenje požara za automobile

Post od Joker » 08 Jan 2022, 16:38

Interesantna instalacija. NIsam video do sada. Svakako nije za "običan" auto.

Odgovori