Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Xepoj87 » 19 Dec 2022, 20:07

Pa kakve veze ima tvoja cerka u autu sa voznjom od 30, to je zbog dece na ulici.

Generalno, sveopsti odgovor je da svako postuje sta i kada on licno misli da je ok da postuje :)
Sokantno :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Gazu » 19 Dec 2022, 20:35

Ne, ja samo mislim da je ograničenje od 30km/h previše, a da je 40km/h dovoljno. I da se ljudi toga i pridržavaju. Toliko je inače kod škole bilo i mi kad smo bili klinci. Sa druge strane, pošto su ljudi stoka, onda moraš staviti niže ograničenje - od oko 30km/h, a da bi ljudi vozili oko 40.

E sad, ako me zaustave jer sam vozio 35km/h, izeš ga, platiću kaznu. Nema tu da svako poštuje šta hoće, da nešto kao bira. Za svaki prekršaj ima odgovarajuća kazna predviđena zakonom, i te kazne hoćemo da izbegnemo. Naravno da savest nije dovoljna, bez kazni bi bila anarhija.

No, posebno ja pazim na decu svugde gde god da vozim! E sad, da bude jednog dana i kod mene neki klinac, rado ću te podsetiti da me pitaš šta sad mislim o ograničenju 30.😁

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od cozmo » 19 Dec 2022, 21:21

kUdtiHaEX je napisao:
19 Dec 2022, 13:51
U prethodnih par dana i nedelja povelo se nekoliko diskusiju na temu poštovanja propisa i šta pojedini učesnici saobraćaja poštuju ili ignorišu.

Stoga, da vidimo - koliko zaista poštujete propisane propise - da li uvek striktno vozite po ograničenjima, da li uvek dajete pokazivače pravca (čak i u 2 ujutro kad nema žive duše oko vas), da li poštujete punu jednostruku/dvostruku liniju kada obilazite ili izlazite sa pumpe, da li uvek puštate pešake na ulici, da li obilazite autovus umesto da čekate da se uključi, da li se parkirate gde nije dozvoljeno, da li ostavljate auto nared puta sa sva četiri svetla aktivna itd.? Koja pravila ignorišete i zašto? Kada dajete sebi za pravo / smatrate da nešto može da se ignoriše jer nema smisla ili da situacija zahteva?

Poenta teme nije da uđemo u žustru diskusiju već da vidimo kakva je realna praksa kod prosečnog vozača ovog foruma.
Brzinu postujem maskimalno u naseljenim mestima i u zoni skole (i gde god je zona 30). Ponegde na bulevarima sam na 60kmh, posebno ovde u NS kad nema guzve. Na magistralama i izvan grada ne bas toliko (fifti-fifti), ali ne divljam. Otprilike maskimum je plus 20-30kmh iznad ogranicenja gde uslovi puta dozvoljavaju. Ranije sam mnogo brze vozio na AP, sada to ne moze. Dok nisu merili svuda prosecnu, isao sam 20-30 preko ogranicenja uvek.
Postujem 99 posto punu i duplu punu liniju - osim kod nekog manevrisanja kada drugacije nesto ne mozes da uradis (recimo parkiranje po nekim ulicicama). Ali na putu nikad nisam presao preko pune. Pesake uvek propustam, cak i van pesackog kad procenim nameru. U svakom slucaju tad dosta usporim kad pored puta bez pesackog vidim nekog da neodlucno pesaci pored, a posebno decu. Kocim na svaku loptu koja izleti na kolovoz :mrgreen:
Autobus smes da obilazis dok je na stajalistu, cak i preko pune, osim ako ne daje znak za ukljucenje u saobracaj. Ja svakako dosta usporim, a po potrebi stanem ukoliko je neka guzva oko busa. Ali nekad i ne, ako je sve okolo pregledno i prazno. Ne ostavljam auto nasred puta sa sva 4, ali umem kratko da stanem i upalim sva 4 negde sa strane puta ako saputnici u kolima izlaze nesto brzo da obave - kad nema mesta da se parkiras. Sto se tice parkiranja, ukoliko nigde nista nije obelezeno (parking mesta), parkiram se gde god ima mesta, naravno tako da ne smetam nikom a i ne zelim da me neko izgrebe, olupa retrovizor i slicno.
Umem da prodjem na zuto, ako nema sanse da ukocim - onda pun gas. Jedini propis koji cesto krsim je nedozvoljeno skretanje u Zrenjaninu do nase kuce, jer bih u protivnom morao 5 minuta okolo da idem :mrgreen: Ovako skrenem levo u ulicu (ne sme) i parkiram se tu posle bukvalno 10 metara jer je kuca na cosku.
Zmigavac dajem uvek - i usred noci kad deluje da nema nikoga. Nikad se ne zna, ima budala i letaca. Imam obicaj i pre kocenja, kada za to ima prostora, samo pipnem kocnicu da se upale stopaljke da ovaj iza primeti, pre nego sto krenem da kocim. Nikad ne oduzimam prvenstvo prolaza.
Imam jednu placenu kaznu za prekoracenje brzine (60 umesto 40), tamo posle hotela Jugoslavija kad su postavili znak ka Karadjordjevom. Nisam video znak od busa na stanici, pa me napecali. A po tim bulevarima nikad brze od 60 nisam vozio, kao i ovde u NS.

Sto se tice ogranicenja kod skola, najgori primer je u Staroj Pazovi, gde kad vozis 30 (bukvalno 200m je ogranicenje) nervozni ludaci te preticu tu preko pune linije :thumbdown:
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od maniaxxx » 19 Dec 2022, 21:53

kUdtiHaEX je napisao:
19 Dec 2022, 13:51
U prethodnih par dana i nedelja povelo se nekoliko diskusiju na temu poštovanja propisa i šta pojedini učesnici saobraćaja poštuju ili ignorišu.

Stoga, da vidimo - koliko zaista poštujete propisane propise - da li uvek striktno vozite po ograničenjima, da li uvek dajete pokazivače pravca (čak i u 2 ujutro kad nema žive duše oko vas), da li poštujete punu jednostruku/dvostruku liniju kada obilazite ili izlazite sa pumpe, da li uvek puštate pešake na ulici, da li obilazite autovus umesto da čekate da se uključi, da li se parkirate gde nije dozvoljeno, da li ostavljate auto nared puta sa sva četiri svetla aktivna itd.? Koja pravila ignorišete i zašto? Kada dajete sebi za pravo / smatrate da nešto može da se ignoriše jer nema smisla ili da situacija zahteva?

Poenta teme nije da uđemo u žustru diskusiju već da vidimo kakva je realna praksa kod prosečnog vozača ovog foruma.
Ja postujem da uvek vozim trezan, privezan i po pameti, sta ne znaci nuzno po predpisima, nekad vozim i sporije. Pesake propustam, autobus kako kad, sklanjam se na levu traku kod ukljucenja. Najveci greh mi je telefon i brzina, posebno izvan grada. Drugih grehova u voznji nemam, znam voziti na AP sta 95% ljudi u Slo ne zna, zmigavce upotrebljavam po pameti opet, znaci ne uvek, ali uvek kad onome iza znace...

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od pedja » 19 Dec 2022, 21:53


Saša je napisao: Ne sećam se ni kada sam poslednji put platio neku kaznu, već i to dovoljno govori.
Da si u godinama? :D

Ili to znači da nikada nisam napravio prekršaj?



TapaT


maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od maniaxxx » 19 Dec 2022, 21:56

Ja se ne secam koje godine nisam platio neku kaznu, i 99% jih je bilo za brzinu, zadnje vreme telefon. 1 za iskrivljenu prednju tablicu, ali nisam ni znao da je takva.

Korisnikov avatar
kUdtiHaEX
Postovi: 136
Pridružio se: 18 Nov 2014, 13:53
Garaža: Mazda CX-5, MINI Cooper S F56
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od kUdtiHaEX » 19 Dec 2022, 21:57

motorista je napisao:
19 Dec 2022, 15:03
Od svega navedenog ne poštujem sledeće: ponekad sporo preteknem autobus, ponekad blago prekoračim brzinu (a imam dosta dobra "prolazna vremena" u odnosu na mnoge koji imaju velika prekoračenja, interesantno), i često ne plaćam parking.
Nemoj mi reći da si ti jedan od onih koji stavljaju masku ili papir preko dela registracione tablice kako bi uštedeli 100 dinara?
Business Class Hosting Service Provider | Mint Hosting

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Skipper » 19 Dec 2022, 22:00

Xepoj87 je napisao:Pa kakve veze ima tvoja cerka u autu sa voznjom od 30, to je zbog dece na ulici.
Jeste zbog dece na ulici ali od kada sam i sam dobio dete počeo sam dosta više da obraćam pažnju na istu u saobraćaju, nevezano da li su u zoni škole ili idu trotoarom pored roditelja. Generalno sam postao obazriviji kada ih primetim u blizini.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10399
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od sebekkg » 19 Dec 2022, 22:20

To u mestima tj zonama skola gde je uska ulica ili neka je i naseljeno mesto/zgrada tuda milim tj 20-30 plafon. Jer dete da izleti iza drveta, parkiranog auta može za sekund i ne želim da rizikujem. Tako da je 30-40 u zoni skole nekad i prevelika brzina i zato se i kaze najveća dozvoljena, a ne obavezna. Dok na magistralnom po vojvodini kada vidis po 3 km i sve njive okolo pa gde ces voziti 80.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od YUgisa » 19 Dec 2022, 23:01

Ogranicenje brzine ne postujem u globalu na saobracajnicama koje dobro poznajem. Mada ih postujem u globalu vise kada ljudi voze u skladu sa njima, ali imam nizak nivo tolerancije na vozace koji voze 90% i ispod od maksimalno dozovljene brzine. Ogranicenje u zonama skola postujem, ne bas tacno u km ako je jako dobra vidljivost, ali retko kad idem preko 35 sem na jednom mestu u SU jer se zona razvlaci mislim oko 400m i ispresecana je sa nekoliko semafora koji nisu prilagodjeni tome, pa ispostujem samo deo kod osnovne skole (primoran svaki put da stanem tamo na semafor), ne i kod srednje. Sa druge strane tamo gde je losa preglednost znam da vozim sporije, bez neke razlike da li je skola ili mozda samo neka nepregleda raskrsnica gde vozila sa sporednog kolovoza moraju delimicno da izadju na glavnu ulicu kako bi uoste fizicki videli da li je bezbedno da se ukljuce do kraja. Usustini gledam da stignem za vreme koje bi trebalo da se stigne max dozvoljenom brzinom da si sam u saobracaju. Pa u zavisnosti koliko me drugi koce zavisice koliko cu ja brze da vozim.

Pre sam imao naviku da parkiram gde stignem u skladu sa ostalim ucesnicima saobracaja u okolini, ali sada ne stajem ako je jasno obelezeno da nije dozvoljeno, ali tamo gde nije jasno obelezeno, a nije zelena povrsina cesto parkiram, stim da gledam da ispostujem da pesacima ostavim 80% trotoara. I to pod uslovom da nema neki besplatan javni parking u krugu od oko 500-1000m (tolerancija zavisi od toga koliko cu fizicki da budem natovaren). Necu iz principa da placam parking posto su parking mesta katastrofalno mala i da niko ne snosi nikakvu odgovornost dok vozilo nije pod mojim nadzorom. Sta placam, to sto neko okupira javni prostor belim linijama?

Zmigavci uvek cak i kad vozim cik cak slalom sto bi mozda bilo krsenje bezbednog rastojanja izmedju vozila jer imam naviku da proguram 3.5m auta u 5m razmaka. Normalno taj razmak gledam u najkracem roku da povecam na minimalno bezbednu razdaljinu.

Na zuto znam da prodjem kada jednostavno nema vremena za reakciju ili kada smatram da bih rizikovao da me vozilo iza udari sto se obicno i potvrdi kao dobra procena jer se cesto desi da me isprate na njima vec uveliko crveno.

Autobus znam da preteknem ukoliko vidim da su putnici koji izlaze vec otisli sa kolovoza i da ulaze samo u autobus. Ne ako je autobuska u blizini skole ili je gust pesacki saobracaj.

Ne stajem na znak STOP sem kada je losa preglednost, uvek se kotrljam do raskrsnice kao da je trougao.

Telefon samo pogledam ko zove da bih znao da li da se zaustavim na nekom bezbednom mestu ili ce da saceka dok ne zavrsim voznju, par puta sam se javio da kazem da stizem za toliko i toliko min, ali su situacije bile da vec stojim u saobracaju.

Punu liniju postujem u globalu, ali u slucajevima dobre vidljivosti zapocnem preticanje ako vidim da isprekidana krece uskoro ili ako cu da zavrsim preicanje mozda malo nakon pocetka pune. I ne postujem u slucajevima ako se iskljucujem iz saobracaja. Duplu vec ne gazim.

Nikad necu da stanem na kolovoz i ozbiljno se posvadjam sa putnicima ako me primoraju da se zaustavim tako ("sad cu ja tu da iskocim na semaforu" i slicni fazoni). U najgorem slucaju cu stati do trecine sirine auta na kolovoz da neko izadje ili udje u auto u to samo ako nigde u blizni ne mogu da vidim bolje resenje. Mrzim kad me neko spolja zaustavi da bi pricao nesto sa mnom, ne bitno jel trazi neko upustvo kako da stigne ili da pita nesto za auto ako se saobracaj oko mene krece.

Sem sto tehnicki auto nije po propisima, ostale propise postujem, desilo se da mozda nesto nisam ispostovao zbog lose postavljene signalizacije ili da sam se nesto precenio, ali retko kad.
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Gazu » 19 Dec 2022, 23:17

Ali su zato negde opasnije te uske uličice oko zgrada gde se deca igraju nego oko nekih škola. Oko moje osnovne škole je sve pored puta jasno vidljivo: put, pa travnjak nekoliko metara, pa trotoar, pa školska ograda. Sa druge strane, na Novom Naselju često bude živa ograda tik uz put, i baš moraš polako.

dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od dexpetkovic » 20 Dec 2022, 00:00

Dobar je početak da se prestane sa žurbom :)

Žurba stvara napetost, a tada su ljudi skloniji da koriste sirenu i da izduvaju ventil na taj ili neki sličan način.

Pretičete preko pune linije, bilo gde? Pretičete preko pešačkog prelaza? Sve to potpada pod agresivnu vožnju, jer u tim situacijama nema potrebe da se pretiče, tako da je svaka racionalizacija suvišna. Uopšte nije bitan kontekst raspoloženja, ko je u autu i koje je doba dana.

UVEK treba voziti po propisima i opušteno, defanzivno i smireno.

Isto je pitanje, da li ima smisla voziti dizel auto bez katalizatora, ili prosto star auto. Uvek razmišljam o tome i šta ostavim iza sebe - kad idem na izlet, uvek svo smeće pokupim, pa iza sebe ostavim čisto. U slučaju automobila, ne ide ceo svet oko nas, već treba misliti da dim iz našeg auta ostaje onima iza nas. Nisam siguran da postoji neki propis o emisijama kod nas, ali deluje da je trenutak blizu kada bi nešto tako moglo da se uvede.

Na kraju dana, antisocijalna i agresivna vožnja stvaraju stres svima. Hajde da kao članovi ovog foruma damo primer svaki dan i u svakoj situaciji, i budemo pozitivna promena. Zvuči kao kliše? Probajte mesec dana da tako vozite da ostalim učesnicima ulepšate dan - iako to ne primetimo, naši mali gestovi drugim ljudima donose smirenost i čine da se i oni osećaju bolje.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od YUgisa » 20 Dec 2022, 00:15

Mogli bi neki ako ne zure da se sklone ovima sto zure umesto da ih naslazu u koloni od 20 komada (isto regulisano zakonom) :kezo: Mnoge stvari mogu biti pozitivne i negativne istovremeno, samo zavisi ko iz kojeg ugla gleda. Lako je reci kreni ranije, problem je samo ako ti je kratak dan i nemas 5min ranije da krenes. Voznja 30km/h na mestu gde je dozvoljeno 50km/h i konstantno stajanje na svakom semaforu jer ne moze da se uhvati zeleni talas isto nije dobro za ekologiju, a ne bih rekao ni da je uzitak ;)

Onaj ko vodi racuna o ekologiji mogao bi onda da pogleda ceo svoj zivot kroz prizmu kako se ponasa i kakav to uticaj ima ekologiju, ne znam sto je ljudima kriticna trenutno samo stavka kakav je vazduh na izlazu izduvne cevi.
Being second is to be the first of the ones who loose...

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od A170T » 20 Dec 2022, 00:39

Trudim se da maksimalno poštujem gde postoji mogućnost da dobijem kaznu za bilo kakvu vrstu prekršaja. Mada opet to nije uvek ostvarivo zbog samog saobraćaja koji te na neki način gura u prekršaje. Svetu nije moguće ugoditi, ukoliko voziš apsolutno po propisima, ostalim učesnicima u saobraćaju to neće valjati. Sad da li ja imam novca da bacim na kazne to nikoga ne zanima, jer su svi u nekoj histeričnoj žurbi pogotovu u gradovima.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od motorista » 20 Dec 2022, 08:22

Xepoj87 je napisao:
19 Dec 2022, 20:07
Generalno, sveopsti odgovor je da svako postuje sta i kada on licno misli da je ok da postuje :)
Sokantno :D
Istina.
kUdtiHaEX je napisao:
19 Dec 2022, 21:57
motorista je napisao:
19 Dec 2022, 15:03
Od svega navedenog ne poštujem sledeće: ponekad sporo preteknem autobus, ponekad blago prekoračim brzinu (a imam dosta dobra "prolazna vremena" u odnosu na mnoge koji imaju velika prekoračenja, interesantno), i često ne plaćam parking.
Nemoj mi reći da si ti jedan od onih koji stavljaju masku ili papir preko dela registracione tablice kako bi uštedeli 100 dinara?
Ne. :) Ali više volim da rizikujem kaznu, ostavim auto na parkingu tržnog centra, neke državne direkcije za gubljenje vremena... nego da platim. Znam kako je totalno neracionalno. :) Smučilo mi se što u Kruševcu više praktično nema besplatnih parking-mesta, čak ni dovoljno onih obaveznih oko stambenih zgrada, a i postojeća su poddimenzionisana.

Po gradskom propisu, za svaki stan mora biti obezbeđeno po 1,5 PM, tako pozicionirano da najudaljenije PM opredeljeno za konkretnu stambenu zgradu sme da bude udaljeno maksimalno 70 m od ulaza. E, pre nekih desetak godina (u doba objedinjavanja a praktično gašenja gradskih direkcija za urbanizam i izgradnju) je doneta odluka kako izvođač zgrade ima pravo da izostavi PM ukoliko za svako izostavljeno gradskom fondu uplati naknadu (u početku je bila 2.500 evra po PM), iz koje sume će grad propis zadovoljiti izgradnjom parkirališta - ovo se, naravno, još nije dogodilo, napravljeno je možda pet parkirališta ukupnog kapaciteta ni 1.000 vozila, udaljenost normalno nije poštovana, a parkiranje se naplaćuje.

Odgovori