Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
kUdtiHaEX
Postovi: 136
Pridružio se: 18 Nov 2014, 13:53
Garaža: Mazda CX-5, MINI Cooper S F56
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od kUdtiHaEX » 19 Dec 2022, 13:51

U prethodnih par dana i nedelja povelo se nekoliko diskusiju na temu poštovanja propisa i šta pojedini učesnici saobraćaja poštuju ili ignorišu.

Stoga, da vidimo - koliko zaista poštujete propisane propise - da li uvek striktno vozite po ograničenjima, da li uvek dajete pokazivače pravca (čak i u 2 ujutro kad nema žive duše oko vas), da li poštujete punu jednostruku/dvostruku liniju kada obilazite ili izlazite sa pumpe, da li uvek puštate pešake na ulici, da li obilazite autovus umesto da čekate da se uključi, da li se parkirate gde nije dozvoljeno, da li ostavljate auto nared puta sa sva četiri svetla aktivna itd.? Koja pravila ignorišete i zašto? Kada dajete sebi za pravo / smatrate da nešto može da se ignoriše jer nema smisla ili da situacija zahteva?

Poenta teme nije da uđemo u žustru diskusiju već da vidimo kakva je realna praksa kod prosečnog vozača ovog foruma.
Business Class Hosting Service Provider | Mint Hosting

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Heinz » 19 Dec 2022, 13:59

Trudimo se koliko možemo da ne ometamo i ne ugrožavamo druge.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Kass
Postovi: 206
Pridružio se: 23 Avg 2017, 21:59

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Kass » 19 Dec 2022, 14:06

Ja se trudim da ne ometam druge u vožnji, ali recimo kod parkiranja ispred kuće sam počeo da se parkiram tako da zauzimam najviše moguće mesta. Pošto sa stokom ne može drugačije. Kako se kome digne on sidje sa autoputa kod autokomande, parkira kod nas na parking i ode na nedelju dana ko zna gde. Od skora parkiram oba auta van garaže čim ima mesta i zauzimam što više mogu. Skroz mi pričinjava zadovoljstvo.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1645
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od zdushan » 19 Dec 2022, 14:16

Kada se ovako nasloži, iskreno ispada da ne postujem nista..
Mada se bas trudim da ne smetam nikom, da pustim vozilo, pešaka.. da se parkiram civilizovano itd...
Problem je u Beogradu voziti po propisu. Zgaze te i zajasu...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Skipper » 19 Dec 2022, 14:27

1. Ograničenja uglavnom ne poštujem ali su to uglavnom blaga prekoračenja, doduše u gradu/naselju ne idem preko, ili vrlo malo preko čak i kad može a pored škola i vrtića strogo po ograničenju.

2. Pokazivač pravca (migavac) dajem skoro uvek i zaista su retke situacije kada ne dam čak i u gluvo doba noći.

3. Pešake na pešačkom uvek propuštam a van obeleženih prelaza ih ne konstatujem.

4. Prelazak preko pune (npr. kod izlaska sa benzinske pumpe) često ne poštujem osim ukoliko nije moguće bezbedno izvesti manevar pa onda idem dužim putem.

5. Prolazak na žuto - jako često ali uglavnom na raskrsnicama koje poznajem

6. Nepropisno parkiranje - takođe jako često ali nikad tako da npr. zauzmem ceo trotoar da ne može da se prođe. Obavezno mora imati mesta da mogu da prođu roditelji sa dečijim kolicima.

7. Parkiranje na mestima obeleženim za invalide - nikad

8. Zaustavljanje na kolovozu sa upaljena 4 migavca - nikad ili baš, baš retko, možda jednom u godinu dana i to jako kratko

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Ji 4Tze » 19 Dec 2022, 14:49

Prilagođavam vožnju uslovima na putu i okolnom saobraćaju

Slika
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od motorista » 19 Dec 2022, 15:03

Od svega navedenog ne poštujem sledeće: ponekad sporo preteknem autobus, ponekad blago prekoračim brzinu (a imam dosta dobra "prolazna vremena" u odnosu na mnoge koji imaju velika prekoračenja, interesantno), i često ne plaćam parking.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Xepoj87 » 19 Dec 2022, 16:16

Ja sve postujem, naravno.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od ljubitelj » 19 Dec 2022, 16:51

Poštujem pobrojano osim ograničenja 60 na autoputu ili 50 u Bulevarima sa po 3+3 trake (Vojvode Mišića npr) gde ionako gotovo niko ne poštuje uključujući i buseve javnog prevoza pa bi vožnja sporije od 50km/h verovatno dodatno pravila problem.
Žmigavac dajem obavezno, pa i kada se zaustavljam da stanem u nekoj ulici (ako recimo tražim neki kućno broj).

Parkiram se gde stignem sve dok nekaoga ne ometam i stoji br. telefona ako je nečiji parking a nije onaj javni za naplatu (parking servis)..

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10401
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od sebekkg » 19 Dec 2022, 17:02

Poštujem veliku većinu pravila, osim stajanje na znak stop ako je raskrsnica gde se lepo vidi, ali usporim ko i svako drugi. U gradu kada je gužva i izleti pešak na pešačkom i da ne izleti uvek upalim 4 zmigavca za svaki slucaj ako neko iza mene se zablesio. Bus se uvek pusta da se ukljuci. Ogranicenje poštujem u gradu ili kad se naidje na naseljeno na magistrali jer tu hvataju ko blesavi. Ne volim da im dajem kintu za par km na sat preko.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

ftj
Postovi: 13044
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od ftj » 19 Dec 2022, 17:23

Bogami ogranicenje se u danasnje vreme postuje samo tako, i sam retko idem preko 60 na cajgeru na bulevarima(to skoro i nije prekoracenje).

Migavac gledam da dajem skoro uvek. Problem je sto su ljudi u fazonu ma sta ima da dajem uvek, dacu samo kad smatram da je bitno, i onda im to udje u naviku i ne daju u 2 od 3 puta kada bi zaista trebali. Slicno vazi i za secenje krivine, tu otprilike 95% ljudi ne postuje nikad pa onda i kad zaista zatreba malo zaseku ovog sto ide u susret al kazu sebi ma nije strasno.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13047
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Saša » 19 Dec 2022, 17:35

Poštujem pravila u velikoj većini situacija, jedino gde kršim su mala prekoračenja brzine, recimo gde je 80 vozim obično 90 eventualno 100 kad baš žurim i to su eto neki najveći prekršaji koje pravim. Ne sećam se ni kada sam poslednji put platio neku kaznu, već i to dovoljno govori.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Grujic » 19 Dec 2022, 18:46

Ogranicenje umem ne postujem al sve u zoni mandatne kazne, i po gradu nekad punu liniju - vidim parking mesto preko puta pa brze bolje smotam jer ako napravim krug ode mesto, kada ulazim u ulicu pa prekratim nepropisno skretanje itd. Nekad okinem zuto kako su pogasili trepcuca zelena.

Migavce i pesake gotovo uvek postujem

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Gazu » 19 Dec 2022, 19:18

A ovo sa žutim svetlom kolika ne buloza. Čak i sa trepćućim zelenim nema smisla da to bude prekršaj, ali da zato znaš da crveno NE SME da te uhvati. Jer i trepćuće zeleno kao da ne traje svugde isto.

Ograničenje mislim da skoro niko od nas ne poštuje, tj. svako bar malo prebaci tu i tamo. Ko to mili 30 na sat u blizini škole, i slično.

E da, a nekad se zaustavim sa upaljena 4 žmigavca, ali to u delovima gde već ima više vozila na isti način zaustavljenih i gde neću usporiti protok saobraćaja. Ako nema gužve, pa me svako lako obiđe, OK, ako ne, onda ništa, a i gledam da se uvučem maksimalno uz desnu ivicu. I u tom slučaju se ja zaista i vraćam u auto za tih par minuta - dok izletim iz auta u neku prodavnicu, ćapim šta mi treba (mislim pritom na bukvalno jednu stvar!), pa se vratim, i vožnja dalje.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Skipper » 19 Dec 2022, 19:56

Gazu je napisao:... Ko to mili 30 na sat u blizini škole, i slično...
Pitaću te kad dobiješ dete. Kad mi je ćerka u autu onda sve max poštujem.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Odgovori