Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od 123456 » 20 Dec 2022, 09:50

Ponekad koristim mobilni u voznji, vise bilo ranije dok sada bas bas retko.

Inače za 21 god od kada imam dozvolu od punoletstva, platio samo 2 kazne i to obe za prekoračanje. Jedna 62 km/h, bilo ograničenje 50 km/h, izlaz iz naseljenog mesta. Druga, uhvatili me Bugari van naseljenog mesta, nigde nije bilo znaka za ograničenje.

Trudim se da poštujem propise, kako zbog sebe i svoje porodice tako i zbog drugih.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od pedja » 20 Dec 2022, 10:58

kUdtiHaEX je napisao: Nemoj mi reći da si ti jedan od onih koji stavljaju masku ili papir preko dela registracione tablice kako bi uštedeli 100 dinara?
Red je valjda da i ti, kao pokretač teme, odgovoriš na sopstveno pitanje, pored bacanja koske i komentarisanja drugih?


Što se mene tiče, najčešći prekršaj je prekoračenje, u skladu sa tokom saobraćaja, uslovima puta, automobilom i komfornom vožnjom. To ipak ne znači da bih sa boljim automobilom drastičnije prekoračio, ali sam možda malo brži. Čak i kada ostanem sam na magistrali, ne vozim nešto posebno brzo. To su mala prekoračenja, kao i gradu, gde se krećem kako i ostali, sve dok za to ne ide dozvola.

Što se zone 30 tiče, računa vodim oko škola, obdaništa i sl, kao i tamo gde je slabo osvetljeno, dosta parkiranih vozila, a dodatno ako je mračno, kišovito i sl pa i kada je 50, vozim koliko da dobro vidim sve oko sebe. Na magistralama budem jedan od retkih koji uspori na 30ak, kada uđe u zonu škole.

Pojas vezujem automatski, vezujem ga i kada sedim pozadi. Imam BT sistem u kolima, koji ne koristima, ali imam i BT slušalicu, koju koristim. Ranije sam se možda ponekad i hvatao telefona, sada BT ili spikerfon, treće ne. Na žuto prođem ako nema druge, u smislu da ne kočim bap neprijatno, ukoliko je potpuno bezbedno, ali prođem. Ni peške (većinom)ne prelazim na crveno, makar svi osim mene orešli. Ne ulazim u raskrsnice za koje nisam siguran da ću proći, kako ih ne bih blokirao, koliko god ovi iza svirali. Poštujem jednosmerne, koliko god mi to ne odgovara, posebno kod firme, gde se i dalje vozi skoro kao da nisu jednosmerne. Policija bi sa dva dobro postavljena čoveka, za dan haos napravila, da hoće, u tim jednosmernim. I kod zgrade su mi uveli jednosmerne, poštujem uvek, za razliku od drugih. To znači da često idem u neke srnave uličice, ili da dosta obilazim, ali poštujem.

Bus ne obilazim na stanici. Baš imam slučaj na putu od/do posla sa malo širom ulicom i autobusom stanicom. U jednom smeru bus zauzima celu traku (i većina ga obiđe), a u drugom ima mesta do pune, u zavisnosti kako autobus stane, i čini mi se da ga tu manje ljudi obiđe... Ja ne, iako pored prođe masa.

Isto tako, ima mesta gde svi (ili većina) krše propis (ako nema patrole). To je ulazak u neke jednosmerne, skretanje gde ne sme, upotreba trake u nepredviđenom pravcu itd... Kod mene to nije slučaj, čak ni na parkingu/u garaži, gde poštujem iscrtane smerove, bez obzira da li mi to odgovara ili ne.

Dosta stvari ne završim, kada nemam gde da stanem, odnosno da uredno parkiram. I kod posla stajem dalje od firme, na iscrtana mesta, radije nego bliže firmi na trotoar (iako nema zabrane i svi tu parkiraju).

Gledam da budem čovek u saobraćaju, da poštujem druge (ne pravim nikoga magarcem, da se uvaljujem dok drugi čekaju i sl), da ne dovodim druge u opasnost svojom vožnjom i sl.

Migavce ruka sama pali, bez moje namere, čim mozak pomisli da skrene, čak ponekad i u garaži, dok okrećem auto :D Dajem ih i u kružnom toku, podrazumevano. Koliko bi bio tečniji saobraćaj kada bismo znali gde će onaj drugi. Pizdim kada neko ima prednost, ti ga čekaš, a ne znaš da li će levo ili desno, dok ne dođe na par metara ispred, kada je već kasno.

Sigurno da napravim neki prekršaj, opravdanja nema, koliko god bilo glupo da se taj prekršaj ne napravi, jer nema nikakvih posledica i rizika za bezbednost saobraćaja. Verovatno je prelazak preko pune prekršaj No2, posle brzine, u smislu prelaska zbog parkiranja, okretanja vozila i sl, kada nema nikoga u blizini (iako i tada često ne napravim takav manevar, već odem dalje i okrenem se gde sme). Sigurno i da se ponekad ogrešim o nekoga u saobraćaju, ali bez loše namere, tj bude slučajno, što shvatim i bude bezveze. Bezobrazan budem prema onima koji su bezobrazni. Umem da vraćam ljude u jednosmernim, čak i kada imam gde da se sklonim. Mada, sa vremenom popuštam...

Da li sam u potpunosti zadovoljan svojim ponašanjem u saobraćaju? Ne. Voleo bih da neke stvari dodatno korigujem i radim na tome.

Do sada, nula kazni za mene, kao vozača. Da ne malerišem :D

Eh da, tu je prekršaj koji svi prave: ne zaistavljam se (u potpunosti)na STOP, osim gde je nepregledno i/ili opasno uključenje.








TapaT


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od grujicd » 20 Dec 2022, 11:06

Često prelazim na crveno, a nekad i van pešačkog ako je manja ulica :kezo:

I da, kad se sjurim bicikom sa mosta na Adi, zna brzina da ode preko 35km/h, a svi znamo da je to maksimalno dozvoljeno na biciklističkoj stazi :mrgreen:

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od YUgisa » 20 Dec 2022, 11:11

Cesto vozim 45-50km/h po stazi za bicikliste :rofl:

Pojas i zmigavci su toliko refleksna radnja da i kad preparkiram auto u dvoristu to znam da radim, pojas bukvalno moram da se prisilim da ne vezem ako uspem mentalno da registrujem da krecem prema njemu :D
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13042
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Saša » 20 Dec 2022, 12:04

Sve je stvar u kontroli i u kažnjavanju, da je to još malo intenzivnije i strožije - brzo bi se mi svi doveli u red. :D Volim i ja da nagazim ponekad ali eto na autoputu tempomat je sada strogo na 130 km/h, po gradu ispod svake kamere koje se "bojim" bogami idem striktno 50 ili 80 km/h (Gazela). Migavce uvek dajem (čak i kada menjam trake na bulevarima) - to kada jednom naučiš kako treba - radiš refleksno i bez razmišljanja... Pojas stavljam oduvek - koristio sam ga čak i kada ga niko živ nije vezivao, čak sam i sam sebi tada izgledao glupo ali sam ipak u tome istrajao. Sada su baš retki oni koji ga i dalje ne vežu, plus većina auta danas toliko pišti da ti mozak isteruje napolje ako ne vežeš...

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8373
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od grujicd » 20 Dec 2022, 12:14

Što se tiče autoputa dosta više poštujem ograničenje nego ranije, eto, kamere rade posao. Ali one tunele na Milošu Velikom usporim nešto, ali baš na 80 - teško, eventualno ako vidim da je gužva. Sve u svemu, sve manje mi je bitno koliko je auto bučan preko 130...

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2118
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Gazu » 20 Dec 2022, 17:49

Inače, kad smo već pomenuli decu...

Više nas je pomenulo korišćenje telefona, a meni se čini da je to daleko opasnije od voženja recimo oko 40km/h u okolini škole gde je dozvoljeno po zakonu 30! To je strašno loša navika, dok neko gleda u telefon, auto prođe preveliko rastojanje da bi bili toliko opušteni. Da se razumemo, ovo je od mene kritika i na moj sopstveni račun, telefon ne bih trebao gledao NIKAKO.

To što kažem je čak lako za izraziti i računski, mada je i bez toga očigledno. Ne daj bože dete da izleti, brže će se zaustaviti ili bolje usporiti onaj što vozi 40 u odnosu na onog što gleda u telefon. Taj što gleda u telefon jedan period uopšte neće ni početi da koči!

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od YUgisa » 20 Dec 2022, 20:49

A to nikako, mene stalno kritikuju ti sto gledaju telefone da ja vise ugrozavam jer vozim preko ogranicenja jer statistike kazu da u slucaju udara pri 50km/h su sanse za prezivljavanje 80-90%, a pri 60km/h su 10-20%.

Bolje udariti pri 40km/h, nego reagovati na 70km/h :rofl: Inace je prvo ~11, a drugo ~19m/s, tako da za 2s gledanja u telefon si presao vise metara nego sto bi presao gledanjem na put pri vecoj brzini za 1s. Koliko si video nesto na telefonu za 2s? Ili u tragovima za kocenje, bez reakcije sa 40km/h trebace prosecnom autu oko 6-8m, a sa 70km/h oko 26-29m. Opet za 2-3s gledanja se nulira razlika, ako izuzmemo cinjenicu da sumnjam da ce reakcija biti ista ako pratis put i ako trebas da sagledas sve nakon sto je pogled bio negde drugde.

Naravno ne sporim da u momentalnom kontaktu gde nije moguce ikakvo reagovanje je gore voziti vecom brzinom. Samo sto ako i neko vozi brze, treba da uracuna onda da mora imati vidljivost toliko vecu koliko je duzi zaustavni put. Dok kod telefona ne znam sta bih posavetovao, gledaj jednim okom na njega, drugim na saobracaj :kezo:
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2118
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Gazu » 21 Dec 2022, 00:40

Pa da, samo to, da jedno oko bude uvek pa putu, pa ako neko to ume, samo napred.

A to bez telefona, onaj što ne gleda u telefon, ako nešto i udari, udariće manjom brzinom. Ovaj što gleda u telefon, lako moguće da će udariti istom brzinom kojom je i vozio.

Treba tim likovima s telefonima pustiti po neki od onih snimaka izazvanih očiglednim gledanjem u telefon. Ono kad auto prosto udari u pešačko ostrvo, ili tako neku prepreku usled puta, i gomila drugih gde se na snimku vidi to odsustvo vozača. Da se čovek frapira. Al naravno, oni bi na te snimke rekli da se to zapravo tako ne može desiti, već da su ti sa snimanja vanredno glupi.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45832
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Geza » 21 Dec 2022, 00:45

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

dexpetkovic
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Sep 2015, 16:18
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od dexpetkovic » 21 Dec 2022, 11:12

YUgisa je napisao:
20 Dec 2022, 00:15
Mogli bi neki ako ne zure da se sklone ovima sto zure umesto da ih naslazu u koloni od 20 komada (isto regulisano zakonom) :kezo: Mnoge stvari mogu biti pozitivne i negativne istovremeno, samo zavisi ko iz kojeg ugla gleda. Lako je reci kreni ranije, problem je samo ako ti je kratak dan i nemas 5min ranije da krenes. Voznja 30km/h na mestu gde je dozvoljeno 50km/h i konstantno stajanje na svakom semaforu jer ne moze da se uhvati zeleni talas isto nije dobro za ekologiju, a ne bih rekao ni da je uzitak ;)

Onaj ko vodi racuna o ekologiji mogao bi onda da pogleda ceo svoj zivot kroz prizmu kako se ponasa i kakav to uticaj ima ekologiju, ne znam sto je ljudima kriticna trenutno samo stavka kakav je vazduh na izlazu izduvne cevi.
Da li si ti od onih koji ablenduju ljudima koji voze po (gps?) ograničenju, da se sklone? :) Pitam za prijatelja :)

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od YUgisa » 21 Dec 2022, 14:24

Ablendujem samo kad su panduri. Ne reagujem ja na sporije vozace, samo iritira kada voze sporije od 90% max dozvoljene brzine tj van one tolerancije koliko brzinomer mozda laze. Uglavnom ih preteknem cim se stvori mogucnost za to ili promenim rutu ukoliko sam u mogucnosti.

Ne ocekujem ja niko da mi se skloni ako idem preko ogranicenja, a bilo bi lepo kad bi ljudi imali sluha za druge i sklonili se ponekad ako voze primetno ispod ogranicenja. Barem na mestima gde ima vise traka za isti pravac da ne voze paralelno...
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21095
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od nidza » 21 Dec 2022, 14:42

Uopšte nije važno kojom brzinom voziš na autoputu, ako je desna traka slobodna, u obavezi si da se njom krećeš.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19276
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od Heinz » 23 Dec 2022, 23:46


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Koliko, zaista, poštujete saobraćajne propise?

Post od pedja » 05 Jan 2023, 18:59

Dok čekamo autora @kUdtiHaEX da odgovori na svoju temu citiraću sebe i dodsti video na opis:
pedja je napisao:Bus ne obilazim na stanici. Baš imam slučaj na putu od/do posla sa malo širom ulicom i autobusom stanicom. U jednom smeru bus zauzima celu traku (i većina ga obiđe), a u drugom ima mesta do pune, u zavisnosti kako autobus stane, i čini mi se da ga tu manje ljudi obiđe... Ja ne, iako pored prođe masa.


Ovo je taj deo gde bus zauzima traku, a većina ga obiđe. Izbrojte (i gledajte do kraja). Ovaj poslednji je pretekao više nas, plus bus, koji ga je srećom pustio, jer se pokolebao (ili Alfa nije mogla da izdrži tih 50m u cugu :D ), u pogrešnom momentu.

TapaT




Odgovori