Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Incognito
Postovi: 611
Pridružio se: 01 Apr 2012, 22:06
Lokacija: Beograd

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od Incognito » 09 Apr 2012, 11:31

@Trojanac

:plusone:

Problem kod najveceg broja motociklista (cast izuzetcima) je taj sto gotovo uopste ne obracaju paznju na ostale ucesnike u saobracaju.Koliko sam samo puta video na Ibarskoj magistrali motoriste koji ti dolaze u susret u tvojoj traci,koji se provlace kroz kolone u punoj brzini gde ti u autu prakticno i nemas mogucnost da ga primetis,jer kad ga vidis u retrovizoru,onda je vec kasno.Pricao sam pre nekoliko dana kako se motorista provlaci izmedju tramvaja u zelji da istera svoje po svaku cenu.Vozaci tramvaja iz sve snage legli na kocnice i rizikuju da im ti isti tramvaja izlete iz sina i tako dovedu u opasnost desetine putnika ili koliko vec ... Malo vise odgovornosti u saobracaju s njihove strane nikako ne bi skodilo.

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od samo polako » 09 Apr 2012, 11:45

Sugurno svako od nas ima neko pozitivno i neko negativno iskustvo sa vozačima motora.

Mislim da ova akcija ipak ima za cilj nešto drugo, možda je to neko i pomenuo pre mene.
Ovo je više upozorenje za nas da pored automobila ima i motociklista na koje mi nismo toliko navikli kao recimo vozači u Atini, Rimu itd itd.

Dakle obratimo pažnju na vozače motora, nisu baš svi bahati, a kako sam ja čuo trebalo bi i 40 saobraćajaca na motorima da doprinese da neodgovorni pojedinci na motorima budu sankcionisani.
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

Korisnikov avatar
robbief
Postovi: 708
Pridružio se: 10 Mar 2012, 00:03

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od robbief » 09 Apr 2012, 12:30

Incognito je napisao:@Trojanac

:plusone:

Problem kod najveceg broja motociklista (cast izuzetcima) je taj sto gotovo uopste ne obracaju paznju na ostale ucesnike u saobracaju.
Ovo jednostavno nije istina. Zapravo je potpuno obrnuto, tj. jako mali broj motorista se ponasa neodgovorno i zbog toga je osuda na celoj grupaciji. Da je tako kako si ti napisao prosle godine ne bi poginulo 56 vozaca motora, nego 560.

Ako mene licno pitas, mnogo je gora situacija medju vozacima automobila kad se radi od obracanju paznje na ono sto se dogadja oko njih dok voze. Kad je na motoru, covek mora da bude 100% fokusiran, da misli mnogo unapred i da se razume u dinamiku saobracaja...a kako je u autu? Opustencija, muzika, klima, klopa&pice, hiljadu dugmica, beba pozadi, zena koja zvoca (ili muz)...racunica je prosta.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od Texonja » 09 Apr 2012, 12:35

robbief je napisao:. Kad je na motoru, covek mora da bude 100% fokusiran, da misli mnogo unapred i da se razume u dinamiku saobracaja...
Apsolutno tacno i zbog toga najmanju gresku moze da plati preskupo (bilo svoju, bilo tudju gresku)
Voznja motocikla je prilicno kockanje i to treba da bude jasno i motoristima.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
robbief
Postovi: 708
Pridružio se: 10 Mar 2012, 00:03

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od robbief » 09 Apr 2012, 12:43

Texonja je napisao: Apsolutno tacno i zbog toga najmanju gresku moze da plati preskupo (bilo svoju, bilo tudju gresku)
Voznja motocikla je prilicno kockanje i to treba da bude jasno i motoristima.
Onima kojima to nije jasno ne bi ni trebali da sedaju na motor, ali na zalost danas se za malo para moze kupiti R motor, a za kacigu i jaknu uglavnom ne ostane para. Zato i jesu ove akcije bajkera vazne i korisne, one su osmisljene da se edukuju oni koji i dalje misle da velicina penisa ima direktne veze sa zavrtanjem gasa iili da je lobanja tvrdja od asfalta.

EDIT by mod: Nemoj citirati poruku neposredno iznad tvoje. Za ostala pravila ponašanja pogledaj PRAVILNIK Garaža foruma!

Korisnikov avatar
Incognito
Postovi: 611
Pridružio se: 01 Apr 2012, 22:06
Lokacija: Beograd

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od Incognito » 09 Apr 2012, 13:12

robbief je napisao:
Incognito je napisao:@Trojanac

:plusone:

Problem kod najveceg broja motociklista (cast izuzetcima) je taj sto gotovo uopste ne obracaju paznju na ostale ucesnike u saobracaju.
Ovo jednostavno nije istina. Zapravo je potpuno obrnuto, tj. jako mali broj motorista se ponasa neodgovorno i zbog toga je osuda na celoj grupaciji. Da je tako kako si ti napisao prosle godine ne bi poginulo 56 vozaca motora, nego 560.

Ako mene licno pitas, mnogo je gora situacija medju vozacima automobila kad se radi od obracanju paznje na ono sto se dogadja oko njih dok voze. Kad je na motoru, covek mora da bude 100% fokusiran, da misli mnogo unapred i da se razume u dinamiku saobracaja...a kako je u autu? Opustencija, muzika, klima, klopa&pice, hiljadu dugmica, beba pozadi, zena koja zvoca (ili muz)...racunica je prosta.
Ne slazem se sa tobom,ali dobro svako ima svoje misljenje.Ja ne zelim da branim ni neodgovorne vozace automobila,ni vozace motora,ali ako od 10 motociklista sa kojima se susretnem u saobracaju naidjem na bar sedmoro njih koji se ponasaju neodgovorno pre svega prema sebi,a onda i prema drugim ucesnicima u saobracaju onda ne mogu da izvedem drugaciji zakljucak osim da su upravo motoristi ti koji remete red i mir na putu.Malo kojeg motoristu sam mogao da vidim da uredno ceka na semaforu,vec se svi uglavnom provlace izmedju auta,ulaze u mrtvi ugao (pogotovo ovi na skuterima),pa samo moras da gledas kada ce ti neko od njih odvaliti retrovizor.
Koliko sam puta video po gradu motoriste koji se podignu na zadnji tocak i tako divljaju gradom.Drugo,nijedan od njih ne postuje ogranicenje brzine u gradu,vangradske uslove da ne pominjem.Ponasaju se kao da su cele ulice,bulevari,grad njihovi i zato smatram da je ova kampanja bajkera maliciozna jer drzi pridike vozacima automobila kako treba da se ponasaju u saobracaju ne zeleci da istovremeno ukazu tim motociklistima da i oni treba da povedu racuna pre svega zbog licne bezbednosti.

Da me ne shvatis pogresno.Ne kritikujem ja motoriste zato sto imam nesto protiv njih,naprotiv.Vec zato da ne bih dosao u situaciju da odgovaram pred zakonom kao moj drugar koji je na semaforu oborio motociklistu na skuteru koji mu je po kretanju sa semaforu,naglo uleteo u traku i istu preprecio.Na srecu,brzo je reagovao i zakocio,u suprotnom bi ga pregazio kao od sale.Motociklisti su odmah posle pesaka,najranjivija kategorija u saobracaju i zato bi trebalo da budu malo obazriviji,pre svega zbog sebe.
Naravno,postoje i vozaci automobila koji uopste ne paze na ostale ucesnike u saobracaju,bilo da su pesaci ili motociklisti i takvi takodje nisu za opravdanje podjednako kao i neodgovorni motociklisti.

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od ftj » 09 Apr 2012, 13:24

Motor je manji od automobila i logično je da će da se provlači na semaforu ako ima mesta, motorcikl bi bio besmislen ako ne bi koristio prednost što je manji. Ovo je u normalnim zemljama i zakonski regulisano(legalno) pa čak imaš i na semaforima zaustavni deo predviđen za motore.

To o čemu ti pričaš je skretanje teme na bahate motocikliste koji dižu motor na jedan točak a poenta akcije je da vozači automobila obrate više pažnje jer je prošle godine poginulo ~80 motociklista što na 30,000 registrovanih motora predstavlja 0.2 % godišnje. Navodio sam ranije statistiku gde je u Americi za oko pola svih nesreća sa motorom bio kriv vozač automobila što znači da je verovatno bar 40 ljudi poginulo greškom vozača automobila za godinu dana. Malo li je?
kao moj drugar koji je na semaforu oborio motociklistu na skuteru koji mu je po kretanju sa semaforu,naglo uleteo u traku i istu preprecio.Na srecu,brzo je reagovao i zakocio,u suprotnom bi ga pregazio kao od sale.
Ili je možda tvoj drug skretao levo na semaforu i skuter se stvorio niotkuda iz suprotnog smera?

Korisnikov avatar
robbief
Postovi: 708
Pridružio se: 10 Mar 2012, 00:03

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od robbief » 09 Apr 2012, 13:32

Incognito je napisao:Drugo,nijedan od njih ne postuje ogranicenje brzine u gradu,vangradske uslove da ne pominjem.Ponasaju se kao da su cele ulice,bulevari,grad njihovi i zato smatram da je ova kampanja bajkera maliciozna jer drzi pridike vozacima automobila kako treba da se ponasaju u saobracaju ne zeleci da istovremeno ukazu tim motociklistima da i oni treba da povedu racuna pre svega zbog licne bezbednosti.
Ok, ja razumem sta si zeleo da kazes, i veruj mi da sam svestan problema o kojima pricas. Medjutim ako pogledas pasus koji sam ti kvotovao opet si napisao nesto sto je generalizovanje problema i ja opet moram da ti kazem da nije istina da "nijedan" od motociklista ne postuje brzinu.

Zatim kazes da je kampanja maliciozna, a ja sam ti malopre napisao da je kampanja okrenuta edukaciji bajkera i da je od svega toga tek jedan apel upucen vozacima automobila da budu malo pazljiviji. To je za mene opet generalizovanje, jer je jedan ok cin protumacen potpuno pogresno.

I na kraju par reci sto se tice provlacenja. U Barseloni npr. postoji izmedju pesackog prelaza i zaustavne linije ceo prostor koji sluzi da se motori koji se provlace izmedju automobila zaustave ispred tih istih automobila dok se ne upali zeleno svetlo na semaforu kako bi krenuli prvi. U pravu je onaj koji je rekao da nece bas sve brzo ovde biti kao i u Evropi, ali to ce se pre ili kasnije desiti i ovde, tj. provlacenje ce biti legitimno i pozeljno ponasanje da bi se ubrzao saobracaj. Dvotockasa ce biti puno vise, sto zbog prakticnosti, cene goriva, ogromnih guzvi i jos mnogo faktora i mislim da je bolje da se navikavamo na to.

Na kraju krajeva, normalni ljudi ce se normalno ponasati u saobracaju bez obzira na to u cemu se voze. I bas zbog toga ne treba generalizovati pojave u okviru odredjenih grupa koje sustinski imaju iste probleme protiv kojih treba zajednicki da se bore. :pivo:

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od dragan » 09 Apr 2012, 14:12

evo sad sam uzeo da premotam film i skontao sam da sam u poslednje vreme video dosta vise vozaca brzinki koji su vozili koliko-toliko normalno i po propisima...
medjutim ima jos jedna stvar koja cini mi se nije spomenuta - meni jako idu na nerve vozaci kroserica koji turiraju na semaforu, sad je bilo par toplih dana, spustis lepo prozor, stojis i cekas i onda neko em krene da se provlaci ( sto ne znam kako da okarakterisem, licno mi ne smeta sto ce se provuci da bude prvi, ali samo ako ima dovoljno mesta i poente da se provlaci ) em ti jos na bukvalno metar sibne turazu kao da taj motor ne moze da se krece ( a naravno da moze, sve su to manje vise jake masine ) normalno, na malom gasu, 5kmh...
to je ono vec spomenuto, kompleks da se svi okrenu i vide nekog...
sto se tice opreme, za sada je koliko sam video zaista velika vecina nosi, ali mislim da ce kad vise otopli ( sad je stvarno pozeljno nositi jaknu i kacigu ) biti navala indijanaca sa kacigama na laktovima i slicno. ne znam samo kako nije hladno tim ljudima, ja pocesto provozam skuter od 50ccm koji ide 50-60-70 i svaki put kad je svezije a dodam malo gas osetim kako bije po bubrezima. kacigu nosim uvek a ostatak opreme nemam za sada...

Korisnikov avatar
robbief
Postovi: 708
Pridružio se: 10 Mar 2012, 00:03

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od robbief » 09 Apr 2012, 14:23

Ja uvek nosim pojas, rukavice, kacigu i jaknu, a po potrebi se pojacam i pantalonama i dubokim patikama. Jakna koju imam je prava letnja. Ima sve protektore, ali je od onog rupicastog materijala tako da se covek ne znoji i kad je 35 stepeni. Jbg, to je cena, ako hoces prezivis bilo kakav incident, gore navedeni rekviziti su neophodni. Jedino pojas sluzi da kad budem pricao unucima o tome kako sam vozio motor, to ne mora da bude u pauzama izmedju dve dijalize.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od dragan » 09 Apr 2012, 14:31

haha, lepo receno za pojas...
prosle godine me je drugar provozao na nekoj makini od 850cc, neki noviji jamahin enduro, bilo je toplo a ja u majici, ali mi nije prijalo uopste ( isli smo do nekih 130-140kmh, koji sekund na bezbednom mestu, a i decko zaista odlicno vozi, ne bih bas svakom poverio glavu ni u autu a kamoli na motoru...).
inace performanse su odlicne, nema sta. dozivljaj voznje je drugaciji i mogu da razumem onoga ko to voli zasto je tako...
inace tih par drugara koji nas voze imaju svu opremu, ovaj i cesto putuje kojekuda na motoru...

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od Texonja » 09 Apr 2012, 14:50

ftj je napisao: Ili je možda tvoj drug skretao levo na semaforu i skuter se stvorio niotkuda iz suprotnog smera?
E sad... i ti zvucis kao da si ubedjen da je bilo ovako. Ko zna sta se tu desilo... Moze da laze i jedan i drugi, istinu jedino mozes znati ako je kamera snimila.
Cela tema ne moze da donese nista dobro i moj je predlog da se batali raspravljanje oko ovoga. (sto cu ja prvi da uradim) :kafa:
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od ftj » 09 Apr 2012, 15:01

Pa recimo da se često dešava to što sam naveo, a da neko 'po kretanju naglo uleti u traku i prepreči put' je ipak u domenu naučne fantastike.

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od Jumbo » 09 Apr 2012, 19:02

Mene nerviraju dve vrste motocklista

1. Oni koji divljaju po ulicama i putevima (pre neki dan umalo ne pokupih jednog kad sam izlazio sa parkinga, u sekundi se stvorio niotkud)
2. Oni na malim prdavcima koji se provuku kroz celu kolonu na semaforu i stanu napred, a onda kad se semafor otvori voze sredinom trake nekih 30-40 km/h.

Sve ostalo je OK

Ne znam zasto se nigde ne objavi ta statistika koliko je od tih ~80 motocklista poginulo sopstvenom greskom ili nepaznjom ili bahatoscu, a koliko greskom drugih (ne mislim na americke statistike vec ove nase).
Od onih koje licno poznajem ili sam ih poznavao, a vozili su normalno, samo jedan je imao tezu povredu sa motorom, a od onih koji su divljali cetvorica vise nisu medju zivima.

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od ftj » 10 Apr 2012, 01:58

http://www.youtube.com/watch?v=vNv7nikt0U0

Lik je napravio youtube kanal sa svakodnevnim dogodovstinama prilikom voznje. http://www.youtube.com/user/fromriderseyes

Odgovori