Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od trojanac » 07 Apr 2012, 13:46

Bajkeri: Vozači gledajte u retrovizor i mi smo na ulici

Više od 700 motociklista okupilo se danas ispred Doma narodne Skupštine Srbije povodom otvaranja moto sezone odakle su uputili apel svim učesnicima u saobraćaju da voze obazrivo.

Slika

- Pošto počinje lepo vreme, želimo da svim učesnicima u saobraćaju skrenemo pažnju na sebe i da im damo do znanja da će od danas motorista biti sve više na putevima i da obrate pažnju i na nas u svojim retrovizorima - rekao je predsednik Asocijacije motociklista, Ivan Pavlović.

On je dodao da danas žele da pošalju poruku i svim motociklistima da pažljivo voze i paze na sebe i više vode računa u saobraćaju.

Pavlović je rekao da očekuje da se okupi do 1.000 motociklista koji će poći u defile ulicama Beograda sve do donjeg Kalemegdana gde će biti sve do 17.00 časova.

Pre polaska u vožnju ulicama glavnog grada biće pročitana imena 87 poginulih na dvotočkašima i njihovih saputnika tokom prošle godine. Tokom defilea na čelu kolone biće policija, ali i kamion sa kog se pušta muzika.


Izvor: 24 sata
Posetite www.garaza.rs !

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od Ogi » 07 Apr 2012, 14:31

Oni nama govore da mi na njih obratimo paznju !?!?? Ovde je ocigledno izvrsena ocigledna NAMERNA zamena teza.
I zasto bi citali imena poginulih ? Kao da su ih ubili vozaci automobila. Svasta. Glupiraju se.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Ne brže od života!

Post od Texonja » 07 Apr 2012, 16:01

Clarkson to motorcyclist: "If you want to be seen - buy a car!" :)

Ogi, bez dlake na jeziku, mozda malo preostro ali si pogodio poentu. Nisu ih ubili vozaci, nego uglavnom njihova neprilagodjena brzina uslovima (a uslovi su da kada vozis prebrzo nesto sto je po gabaritima 5-10x manje od auta, logicno je da te ne vide tako jasno). Nazalost, ima primera kada su mirni vozaci motora ginuli krivicom vozaca (pre 10-15 god u ZR decko s mog faksa, koji je inace uvek mirno vozio, poginuo jer ga je u gradu preko haube presavio deda sa Golfom I ... Nije ga video i iz sporedne ulice ga udari, a decko padne na ivicnjak)
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 07 Apr 2012, 16:33

@Ogi

Reci to majci poginulog decka kome je pijani lik u dzipu(mercedes ml) oduzeo prednost na raskrsnici Cvijiceve i 29. novembra.

Al dobro ovo je automobilski forumu tako da je logicno da ce motoristi da se hejtuju.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od dragvorl » 07 Apr 2012, 17:06

Moze se tako u nedogled, u Novom Sadu je klinca na pesackom pokupio neki kreten na motoru, i sta sad. Na bulevarima samo slusam kako gruvaju motori, to nisu brzine od 50-60 sigurno. Sa druge strane bih danas sutra uzeo neki ozbiljniji motor ali me je iskreno strah da me neka pijana, nadrogirana i/ili neobrazovana budala ne osakati ili ubije. Manjak znanja i discipline je vrlo ozbiljan problem kod nas u svim oblastima.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od dragvorl » 07 Apr 2012, 18:23

ftj je napisao:Statistika kaze da je u preko 50% saobracajnih nesreca kriv bio vozac automobila jer nije postovao pravo prvenstva. Jedno je subjektivan osecaj stecen na osnovu majmuncina koji dizu na zadnji tocak u terazijama a drugo su cinjenice. Kao i u svemu ostalom i po pitanju saobracajne infrastrukture i svesti o motociklistima zaostajemo bar 100 godina za zapadom tako da je kod nas znatno povecan rizik voznje i cilj ovakvih akcija je da kolko-tolko ljudi ukapiraju da su motociklisti takodje ucesnici u saobracaju. Iskreno cisto sumnjam da ce ovo ista pomoci ali makar nesto se desava.
Ako mozes da linkujes na tu statistiku ili nesto vezano za ovu temu slobodno postavi ovde. Ja samo znam da redovno vidjam te iste motorase bez kacige a to im je zakonska obaveza da nose na glavi, koliki je procenat sto su izginuli bez kacige to bi isto bilo interesantno videti. Da ne kazem koliko njih ima neispravnu signalizaciju ako je uopste i poseduju na vozilu. Treba da imaju i sami na umu da su ranjivi i da moraju da smanje brzinu a povecaju paznju i svest sta se oko njih desava. A kakva nam je saobracajna kultura ni ostali ucesnici u saobracaju vecinom nisu mnogo vise odmakli od bahatih motorasa.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od swemir » 07 Apr 2012, 18:41

:plusone:

a o onom motociklisti koji mi je ogrebao auto pre neki dan ni necu da pricam :besan:

jer ona sara je samo od drzaca noge ili auspuha...

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Ne brže od života!

Post od Gaginh0 » 07 Apr 2012, 18:44

Gaginh0 the zakleti protivnik kacige doticnu ne skida sa glave vec dve godine, i prosto se iznerviram kad vidim nekog bez kacige, iako samo pre 3 godine istu nisam mogao da smislim!

Hvala Bogu pa nisam imao problema da mi je neko izleteo ili tako nesto. Jednom sam pao sa motora i to u mojoj ulici, mojom greskom.

@ Dragvorl - pa mozda ga razvlace u prvoj do 50-60, nikad ne znas, zvuk ume da zavara :isplazijezik:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od dragvorl » 07 Apr 2012, 18:51

Ma da, pojma nemam. :rofl: Sta ces, ukleti motoromrzac. :kezo:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od Sloba » 07 Apr 2012, 18:53

Te zubarske bušilice na dva točka u prvoj idu 100 ko iz p... :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od dragvorl » 07 Apr 2012, 18:57

Da, zaboravio sam klince (trkace) na skuterima sto pice, bez svetala, k'o muve bez glave, zmigavac je nepoznat pojam za njih. :nonono: :glavomuzid:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Ne brže od života!

Post od Gaginh0 » 07 Apr 2012, 19:07

Kako nemaju svetla? A plave sijalice sa novogodisnje jelke aka. saban wannabe?

Ccc kako bi ih tukao, a ja se nerviram sto mi nije radilo kratko pa vozio sa dugackim (koje ni zeca nebi zaslepelo, a kamoli drugog vozaca)!
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Ne brže od života!

Post od ftj » 07 Apr 2012, 19:45

@dragvorl

Statistika je iz Amerike ali i to je neki pokazatelj.

http://www.motorcycle-accidents.com/pages/stats.html

U 3/4 svih nesreca je ucestvovalo drugo vozilo, najcesce automobil(stavka 1). Dve trecine od tih nesreca je izazvao vozac automobila(stavka 6), znaci jedna polovina sveukupnih nesreca je izazvana od strane vozaca automobila po ovom istrazivanju. Ok, tu verovatno ima i podeljene krivice(neprilagodjena brzina) ali i pored toga ocigledno je da su motociklisti ugrozeni od strane automobila. 79 motorista je poginulo u 2011. godini, ajde da kazemo da je poginulo 10 puta vise putnika/vozaca ostalih prevoznih sredstva. Ali mali problem je sto ostalih prevoznih sredstava nema 10 puta vise vec bar 100(ovo lupam mozda je i vise) ali skoro je neko iz agencije za bezbednost saobracaja izjavio da je statisticki 45 puta veca sansa da ces poginuti na motoru nego u kolima. Sad kad sam vas ohrabrio red je da malo sirim propagandu.

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ne brže od života!

Post od dragvorl » 07 Apr 2012, 19:50

Problem je nazalost sto iako voznja motora nosi i mnoge slicnosti, saobracajna kultura ovde i u USA su nebo i zemlja, licno sam se uverio u to. Tamo je u svesti ljudi da se ne sme divljati i nasilnicki ponasati i to zbog toga da se ne bi naudilo drugima i zbog toga da se ne bi pravio problem sebi. Dakle preventiva pod 1.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Motociklisti - ravnopravni učesnici u saobraćaju?

Post od trojanac » 07 Apr 2012, 20:47

Živim u prigradskom naselju, u jednoj od glavnih ulica. Dugačka ulica sa pravom prvenstva. Naježim se i preko dana kad ga neko "razvuče", a tek noću kad me probudi jer mi je spavaća soba do ulice. Siguran sam da ima na stotine takvih ulica u ovom gradu gde vole da ga "razvuku" ili kako se to već kaže. Policija sigurno zna za većinu takvih mesta, ali niko ništa ne preduzima. Tu nema opravdanja, koliko god neko bio zagriženi ljubitelj brzine.

Inače, smatram da treba voditi računa o motociklistima, isto kao i o biciklistima, pešacima i ostalim učesnicima u saobraćaju. Poštujem one koji stanu iza automobila i čekaju semafor kao i svi ostali. Voze normalno, ne provlače se tamo gde nemaju dovoljno prostora i mogu bezbedno da prođu, nose kacigu i ispravni su u svakom pogledu. Njima skidam kapu i uvek ću se skloniti ako mogu, neka prođe, brži je.

Postoji li neki propis uopšte koji definiše to provlačenje motora između automobila, bilo u mestu, bilo u pokretu?
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori